Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.04.2009, 18:24:33
dorotei dorotei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2007
Mesaje: 10
Implicit

Geo, iti respect opinia. O atitudine asemanatoare despre sinucidere aveam si eu inainte sa se intample tragedia. Pune-te totusi putin in locul meu. Nu-ti doresc sa treci prin ceea ce am trecut eu. Nadejdea ca intr-o zi il voi revedea e cea care m-a intarit si care mi-a dat putere sa nu-mi pierd mintile. Eu cred ca dragostea lui Dumnezeu depaseste orice canon. El ne-a poruncit sa ne rugam unii pentu altii, sa purtam sarcinile celor mai slabi decat noi. Iertare
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.04.2009, 18:45:08
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

[SIZE=4]
Citat:
În prealabil postat de dorotei Vezi mesajul
Geo, iti respect opinia. O atitudine asemanatoare despre sinucidere aveam si eu inainte sa se intample tragedia. Pune-te totusi putin in locul meu. Nu-ti doresc sa treci prin ceea ce am trecut eu. Nadejdea ca intr-o zi il voi revedea e cea care m-a intarit si care mi-a dat putere sa nu-mi pierd mintile. Eu cred ca dragostea lui Dumnezeu depaseste orice canon. El ne-a poruncit sa ne rugam unii pentu altii, sa purtam sarcinile celor mai slabi decat noi. Iertare
[/SIZE]

[SIZE=4] M-am legat de titlul threadului! ATAT!!![/SIZE]
[SIZE=4]Apoi daca vrei sa iti spun ce cred eu despre fratele fratiei tale, iti pot spune ca NUMAI DUMNEZEU STIE!!! Iar ca FRATE IN HRISTOS iti spun ca daca preotul a facut slujba de inmormantare completa, poti avea siguranta ca il poti pomeni la Sf.Liturghie!!! Roaga-ti duhovnicul sa il pomeneasca la 40 de sfinte Liturghii, fa pt el parastase in fiecare sambata, da mereu de pomana si fa MILOSTENIE in numele sau cat poti de mult, si mai mult il poti ajuta cu metanii facute de fratia ta NOAPTEA!!!! daca nu stii de folosul metaniilor facute la miez de noapte cat de multe, citeste carticica "Puterea Rugaciunii" si te vei convinge citind ce scrie acolo!!! una iti spun: IARTA MULTE DE PACATE!!![/SIZE]
[SIZE=4]Daca vei face ce te-am indemnat sa stii ca iti va descoperi tie Hristos intr-un fel anume (bucurie, pace in suflet, alinare, vis, etc, numai cum stie Dumnezeu) ca fratele tau este la bine!!! Folosul Sf.40 de Liturghii este CEL MAI BENEFIC!!! si sa dai pt el la cate o manastire unde se face Sf.Liturghie zilnic sa il pomeneasca mereu! daca ai ai asa mare drag de el, trebuie ca sa te lasi de orice lucru ce il supara pe Dumnezeu si sa iti dedici INTREAGA viata RUGACIUNII SI FAPTELOR BUNE!!!![/SIZE]
[SIZE=4] nu trebuie sa il REVEZI intr-o zi! Nu purta grija aceasta!!!! BUCURA-TE ca ti-a dat Dumneze sansa de a te INGRJI DE SUFLETUL FRATELUI FRATIEI TALE!!! Mai mult, numai Dumnezeu stie ce are de facut pt fratia ta... numai sa te tii de "PRAVILA"!!![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Asta este INDEMNUL meu de crestin ortodox si frate in Hristos pt fratia ta!!! De vei lua-aminte, bine iti va fi!!![/SIZE]
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.04.2009, 18:49:05
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

[COLOR=red]Datorita faptului ca nu se stie cu certitudine cauza mortii (accident, crima, sinucidere) parintele i-a facut slujba de inmormantare completa.[/COLOR]

[COLOR=#ff0000][COLOR=black]Draga Dorotei ,intai de toate primeste compasiunea mea, din toata inima regret ca treci prin asemenea tragedie .Doar cu ajutorul Domnului poti merge mai departe in viata chiar si cu aceasta pierdere .Nu deznadajdui .[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=#ff0000][COLOR=black]Dumnezeu sa te ocoteasca si sa-ti tie vie credinta in El.[/COLOR][/COLOR]

[COLOR=#ff0000][COLOR=black]Nu stiu ce te face sa gandesti ,ca fratele tau s-ar fi sinucis[/COLOR] [COLOR=black].[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=black]Din ce-ai scris nu ai aceasta ..certitudine .[/COLOR] [/COLOR][COLOR=black]Daca n-a spus ca va face asa ceva ,daca nu a lasat nici un rand de adio ...se poate sa fi fost un accident . Preotul a stiut el ce face ..ai incredere in el ,daca -l considera sinucigas nu i-ar fi facut slujba de inmormantare . Tu roaga-te pentru sufletelul lui dar nu te mai gandi ca s-a sinucis ..atata timp cat nu exista aceasta certitudine ,nu renunta la speranta ca el este la Domnul , acum .[/COLOR]
[COLOR=black]Credinta si pace sufleteasca iti doresc tie si familiei tale . [/COLOR]
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.04.2009, 18:49:59
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

[SIZE=4]...faptele bune ce te-am indemnat sa le faci pt fratele fratiei tale, sa stii ca nu numai pe fratele fratiei tale il vor ajuta, ci si pe FRATIA TA INSASI!!!![/SIZE]
[SIZE=4] FII BINECUVANTAT!!!![/SIZE]
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.04.2009, 18:52:52
dorotei dorotei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2007
Mesaje: 10
Implicit

De la ce varta esti resposabil de faptele tale? Legile lumesti prevad ca pana la 18 ani inca nu esti responsabil in totalitate. La Dumnezeu cum se socoteste? De la ce varsta esti judecat pentru pacate? Ce semnificatie are urmatorul citat din Biblie? "Pacatele tineretilor mele si ale nestiintei mele nu le pomeni." (Psalmul 24,7)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.04.2009, 19:28:24
dorotei dorotei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2007
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
[SIZE=4]M-am legat de titlul threadului! ATAT!!![/SIZE]
[SIZE=4]Apoi daca vrei sa iti spun ce cred eu despre fratele fratiei tale, iti pot spune ca NUMAI DUMNEZEU STIE!!! Iar ca FRATE IN HRISTOS iti spun ca daca preotul a facut slujba de inmormantare completa, poti avea siguranta ca il poti pomeni la Sf.Liturghie!!! Roaga-ti duhovnicul sa il pomeneasca la 40 de sfinte Liturghii, fa pt el parastase in fiecare sambata, da mereu de pomana si fa MILOSTENIE in numele sau cat poti de mult, si mai mult il poti ajuta cu metanii facute de fratia ta NOAPTEA!!!! daca nu stii de folosul metaniilor facute la miez de noapte cat de multe, citeste carticica "Puterea Rugaciunii" si te vei convinge citind ce scrie acolo!!! una iti spun: IARTA MULTE DE PACATE!!![/SIZE]
[SIZE=4]Daca vei face ce te-am indemnat sa stii ca iti va descoperi tie Hristos intr-un fel anume (bucurie, pace in suflet, alinare, vis, etc, numai cum stie Dumnezeu) ca fratele tau este la bine!!! Folosul Sf.40 de Liturghii este CEL MAI BENEFIC!!! si sa dai pt el la cate o manastire unde se face Sf.Liturghie zilnic sa il pomeneasca mereu! daca ai ai asa mare drag de el, trebuie ca sa te lasi de orice lucru ce il supara pe Dumnezeu si sa iti dedici INTREAGA viata RUGACIUNII SI FAPTELOR BUNE!!!![/SIZE]
[SIZE=4]nu trebuie sa il REVEZI intr-o zi! Nu purta grija aceasta!!!! BUCURA-TE ca ti-a dat Dumneze sansa de a te INGRJI DE SUFLETUL FRATELUI FRATIEI TALE!!! Mai mult, numai Dumnezeu stie ce are de facut pt fratia ta... numai sa te tii de "PRAVILA"!!![/SIZE]

[SIZE=4]Asta este INDEMNUL meu de crestin ortodox si frate in Hristos pt fratia ta!!! De vei lua-aminte, bine iti va fi!!![/SIZE]
Va mutumesc pentru sfaturi. Acum am un scop in viata.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.04.2009, 19:41:29
dorotei dorotei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2007
Mesaje: 10
Implicit

[SIZE=4]Si a zis Marta catre Iisus: Doamne, daca ai fi fost aici, fratele meu n-ar fi murit. (Ioan 11,21)[/SIZE]
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.04.2009, 22:16:51
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit ce scria Geo

Geo, dar tu de unde ai luat ideea ca sinuciderea e singurul pacat care nu se iarta chiar daca te pocaiesti? In Evanghelie Hristos zice ca singurul pacat care nu se iarta este cel impotriva Duhului sfant, adica, din cate stiu eu, cel de la care NU te pocaiesti, pentru ca nu lasi Duhul sa lucreze in tine. (ar fi mai multe de zis...)
Dumnezeu ne-a promis ca daca ne pocaim ne poate ierta de la cele mai grave crime.
Este una din ideile crestine fundamentale.

"exista fete martire care s-au sinucis ca sa nu fie violate (si sunt considerate martire). Nu cred ca se poate spune asa pausal ca sinuciderea este pacat de neiertat. ziceam eu

"te rog frate draga, sa vii cu EXMPLE si nu cu presupusu!! DOGMA BISERICII ESTE BINE DEFINITA si nu se umbla cu pareri!!! AMIN!!!"

Pai eu am dat un exemplu! Am citit viata sfintei asteia in Sinaxar, si recunosc ca m-a mirat, de asta am si retinut ideea. Din pacate nu-mi mai aduc aminte cine este.

"un om care se sinucide poate sa se pocaiasca in ultimele secunde inainte sa moara." (ziceam eu)

NU EXISTA MANTUIRE PT UN SINUCIGAS!!!! NU EXISTA POCAINTA IN MINTEA LUI CAND EL DE BUNAVOIE isi ia viata, aratand NECREDINTA si DEZNADEJDEA IN DZEU!!!!"

De unde stii tu? Cand cazi de la etaj, ai timp sa spui 'Doamne, iarta-ma!' Si se pare ca atunci cand esti pe moarte, iti vezi toata viata intr-o secunda (au spus asta unii care au fost in coma si si-au revenit) In secunda aia, de ce ar fi imposibila pocainta?

"rugaciunea poate ajuta si cazurile cele mai disperate, pentru ca noi nu ne mantuim singuri, Biserica este un trup si ne tragem unul pe altul." ziceam eu

"SUNTEM toti madulare ale trupului lui Hs, dar ia sa vedem care "madular" fuge de la Hs??? daca el VOIT fuge de HS, ramane Hs un DARAMAT???? VOIT se LEAPADA de El, dar HS IL TRAGE CU FORTA LA EL???? si-l "pune in ghips" ca sa fie lipit si "intreg" trupul Sau??? sa nu ne jucam cu mantuirea!!!!"

Dar daca se pocaieste.. sau daca este un bolnav mintal grav? Si la urma urmelor, cine suntem noi sa judecam? Hristos ne-a zis sa nu judecam.
Sunt de acord ca sinuciderea e pacat foarte grav, dar una e sa acuzi pacatul si alta pe pacatos.

"daca sunt sfinti (sf.Isaac Sirul) care s-au rugat pt draci, asta este DIN VIRTUTE!!! pt ca ei au ajuns la o astfel de masura si inaltime duhovniceasca de se ASEMANAU CU HRISTOS!!!! si de aceea le era mila si de draci!!! Dar sa fim seriosi DRACII NU S-AU SINUCIS!!!!

Adica dupa tine, sinucigasii sunt mai departe de Dumnezeu decat dracii?

Dracii s-ar putea spune ca au facut mai rau decat sa se sinucida, pentru ca au renuntat in plina constiinta de cauza de la comuniunea cu Dumnezeu. Un nenorocit care se sinucide de multe ori nici nu are habar de Dumnezeu.
De ei se spune ca nu se pot mantui pentru ca nu au pocainta, dar uite ca si acolo au existat exceptii!

Daca ar fi asa de imposibil sa influentam cu rugaciunile noastre soarta unei persoane, atunci de ce se fac atatea parastase si de ce ni se cere sa ne rugam pentru morti? N-om fi noi toti sfinti, dar cine stie ce rugaciuni asculta Dumnezeu? Poate ca o singura rugaciune zisa chiar din adancul inimii este mai ascultata uneori decat toate mataniile in miez de noapte.
Ce stim noi? Ii punem limite lui Dumnezeu? Tarharul de pe cruce atata a zis 'iarta-ma pe mine pacatosul' si hop, in rai cu el!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.04.2009, 00:36:08
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorotei Vezi mesajul
De la ce varta esti resposabil de faptele tale? Legile lumesti prevad ca pana la 18 ani inca nu esti responsabil in totalitate. La Dumnezeu cum se socoteste? De la ce varsta esti judecat pentru pacate? Ce semnificatie are urmatorul citat din Biblie? "Pacatele tineretilor mele si ale nestiintei mele nu le pomeni." (Psalmul 24,7)
Se zice ca de la 7 ani, de atunci se recomanda spovedania. Dar eu cred ca problema e mai complicata.
Responsabilitatea depinde si de sanatatea mintala, depinde si de varsta, depinde si de ce educatie ai avut..
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.04.2009, 00:41:18
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Vroiam sa mai adaug ceva. Dar sa nu te superi, draga Dorotei, ca nu e neaparat pentru tine.
Este in general despre sinucigasi si cat de grav e pacatul lor.

Am auzit urmatoarea relatare a unul fapt real: un tata si-a violat fetita de 13 ani. Ea s-a sinucis.
Ce credeti? Ce responsibilitate are tatal in fata lui Dumnezeu si ce responsabilitate are fetita?
Alta poveste: o sora aunul prieten din copilarie a sotului meu, fetita tot la pubertate, era mereu luata in bataie de joc acasa si la scoala; pana si parintii ii ziceau mereu ca e grasa si uratica. Sa sinucis.
Aceeasi intrebare!

Oare in cazurile astea chiar putem spune ca acei copii au facut un pacat de neiertat?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ispita sinuciderii fallen Morala Crestina 45 26.06.2012 09:53:52
Iertare Anna Pocainta 11 04.07.2011 02:20:32
Iertare elena20 Generalitati 12 17.03.2010 14:33:30
Pacatul global si pacatul personal patinina34 Din Noul Testament 3 28.12.2008 01:50:58
ne dam cu parerea despre pacatul sinuciderii morgoth78 Eutanasia 4 02.01.2008 22:59:03