Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.02.2010, 15:55:04
smaranta smaranta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2008
Mesaje: 14
Implicit Pensionarea la 65 de ani,ce parere aveti?

Mie mi-se pare aberant,acest proiect de lege care ne condamna la sclavie si la o batranete lipsita de mijloace matereale decente necesare traiului.Pentru ca ma intreb cati dintre noi vom fi apti de munca la varsta aceea,sau daca nu ce vom face pana la aceasta varsta fara o sursa de venit.Dumnezeu sa ne ajute,caci numai El ne mai poate salva!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.02.2010, 16:01:25
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Din ce am vazut eu, toata lumea cand mai are vreo 20-30 de ani pana la pensie abia o asteapta, insa cand ajung la varsta pensionarii nu stiu cum sa isi prelungeasca anii in campul muncii...si asta pentru ca unii ajung sa se simta inutili, sau pentru ca banii din pensie nu le ajung sa duca un trai cat de cat decent.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.02.2010, 16:22:13
smaranta smaranta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2008
Mesaje: 14
Implicit

Eu ma gandesc cu ingrijorare la legea asta nu in ideea fugii de lucra ci a lipsei locului de munca,pentru ca e greu sa gasesti de lucru dupa 40de ani darmite mai incolo.Care angajator o sa tina un om care nu mai da randament.Pana la ce varsta un om da un randament bun care sa-l multumeasca si pe patron si tendinta este sa muncesti cat doi pentru salariul acela,pana la ce varsta o sa poti s-o faci?Nu sunt de acord nici cu pensionarea la 50 cand inca esti in putere,dar la 65 mi se pare prea mult.Deci nu lenea ma determina sa-mi pun intrebari.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.02.2010, 16:22:52
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Nu e de mirare. Se pare ca oamenii politici, cand au propus aceasta lege au tinut cont de statisticile conform carora, durata medie de viata a romanilor este pentru barbati aproape de 66 de ani, iar pentru femei 72 de ani.

Se pare ca zilele noastre sunt numarate nu numai de Domnul, ci, mai nou, si de catre oamenii politici.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.02.2010, 16:33:13
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de smaranta Vezi mesajul
Eu ma gandesc cu ingrijorare la legea asta nu in ideea fugii de lucra ci a lipsei locului de munca,pentru ca e greu sa gasesti de lucru dupa 40de ani darmite mai incolo.Care angajator o sa tina un om care nu mai da randament.Pana la ce varsta un om da un randament bun care sa-l multumeasca si pe patron si tendinta este sa muncesti cat doi pentru salariul acela,pana la ce varsta o sa poti s-o faci?Nu sunt de acord nici cu pensionarea la 50 cand inca esti in putere,dar la 65 mi se pare prea mult.Deci nu lenea ma determina sa-mi pun intrebari.
Da, ai dreptate...si daca te dau afara inainte cu 5 ani de varsta de pensionare....e foarte rau!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.02.2010, 17:22:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai asa inteleg ei sa rezolve problema fondului de pensii insuficient inca de pe acum si cu un viitor si mai sumbru.
Sa-i tinem sa munceasca pana mor.

Si daca nu muncesc pana atunci, nu le mai dam pensia (sa vedem cine e in stare sa munceasca pana la 65 ani).

Incurajarea natalitatii nu. Descurajarea mai degraba.

Crearea de locuri de munca?
Sa investeasca strainii, ca au mai mult interes decat romanii sa scoata tara din criza.
Si motive sa iubeasca tara asta. Mai mult decat banii.

Sa facem invatamantul obligatoriu de 13 clase ca sa frece menta copilu' in scoala pe banii parintilor pana la 20 ani. Si nitel dupa, ca si asa diploma de facultate o ajuns mai mult o hartie. Care costa bani si cam atat.

Si din scoala/liceu oricum nu pleaca cu mare lucru, ca asa o ajuns invatamantul la noi.
Multa teorie si cultura generala, ca daca tot e sa avem muncitor necalificati, macar sa fie cultivati. Daca le-o mai fi ramas ceva din lectiile alea de romana, istorie, geografie, chimie, etc.

Si pe urma sa mai munceasca inca 45 ca sa isi poata lua pensia. Daca poate.
In felul asta s-a rezolvat problema fondului de pensii. Toata lumea o sa contribuie dar nimeni nu o sa mai ajunga sa o incaseze.
Decat cine e smecher si pilos sa se pensioneze pe caz de boala cu 10 ani mai devreme. Ca acum.

Iar daca e din politie sau armata, sa se reangajeze ca sa ia si pensie si salar. Dublu sau triplu, ca ocupa mai multe posturi. Daca nu sunt, se inventeaza.
Pe urma este nevoie de consilieri. Cine poate fi cel mai bun consilier al omului cu functie importanta daca nu chiar el insusi? Dar nu gratis! Si uite asa pentru fiecare lob al creerului primeste un salariu. Si pensie.

Restul? Sa moara de foame. Sau muncind.
Ce societate mai are nevoie de indivizi 60+ ?

Pensia la 65 ani - solutia ideala.
Pana s-o legaliza eutanasia. Atunci o sa-ti ofere cuantumul a 3 pensii lunare in cazul in care accepti eutanasia (nu va fi obligatorie de la inceput).

Cum ce faci cu banii? Ai o luna la dispozitie sa-i cheltuiesti. Sa pleci cu amintirea ca ai avut macar la sfarsit o viata decenta. Pardon, o luna de viata (cat de cat) decenta. Altii nu au nici atat, acum. Mor cu datorii.
Sa zici mersi!

Last edited by AlinB; 10.02.2010 at 17:26:52.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.02.2010, 19:24:19
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

In Olanda s-a marit de curand varsta de pensionare de la 65 la 67 de ani, atat pentru barbati cat si pentru femei. Iar posibilitatile de pensionare "anticipata" sunt aproape inexistente.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.02.2010, 19:44:17
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de smaranta Vezi mesajul
Mie mi-se pare aberant,acest proiect de lege care ne condamna la sclavie si la o batranete lipsita de mijloace matereale decente necesare traiului.Pentru ca ma intreb cati dintre noi vom fi apti de munca la varsta aceea,sau daca nu ce vom face pana la aceasta varsta fara o sursa de venit.Dumnezeu sa ne ajute,caci numai El ne mai poate salva!
Avand in vedere ca guvernul a ajuns sa imprumute bani ca sa plateasca pensiile si salariile bugetarilor, masura e inevitabila.

Nu, nu sunt de acord cu ea, dar n-ai ce-i face. Sunt prea putini oameni care sa munceasca si prea multi pensionari.

Bogdan.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.02.2010, 19:49:42
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Urmarea scaderii natalitatii, a imbatranirii populatiei..
era un documentar interesant pe saccsiv despre imbatranirea populatiei.. o sa-l caut. f bun.

...gasit: IARNA DEMOGRAFICA
http://saccsiv.wordpress.com/2009/01...arte-necesare/

Daca nu va place blogul lui saccsiv, puteti gasi documentarul si in alte parti.. este destul de cunoscut.

Last edited by anna21; 10.02.2010 at 19:54:49.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.02.2010, 19:51:13
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Avand in vedere ca guvernul a ajuns sa imprumute bani ca sa plateasca pensiile si salariile bugetarilor, masura e inevitabila.

Nu, nu sunt de acord cu ea, dar n-ai ce-i face. Sunt prea putini oameni care sa munceasca si prea multi pensionari.

Bogdan.
Lasa foarte bine, daca ne-am pierdut independenta celor din EU macar sa-i scuturam bine de bani.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti? Rodica50 Generalitati 49 02.08.2013 17:24:38
Cam ce parere aveti? cred_cu_adevarat Generalitati 8 12.06.2012 03:44:36
Ce parere aveti? CM Punk Generalitati 24 10.09.2011 22:23:41
Ce parere aveti ? Darkanian Generalitati 7 03.02.2010 23:08:26
Ce parere aveti? AlinNNN Generalitati 1 30.01.2010 19:48:13