Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.11.2012, 18:15:27
ToaderValentin's Avatar
ToaderValentin ToaderValentin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Locație: Ploiești.
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ToaderValentin
Angry Este adevarat?

Salutari, am citit pe internet si mi-au povestit multi prieteni ca iti poti vinde sufletul diavolului. Este adevarat? Am mai citit ca daca il vinzi ai ce vrei in viata aceasta lumeasca si ca te ajuta in mai toate chestiile. Este o mare amagire, dar este adevarat? Se poate face asa ceva? Cunoasteti pe cineva? Am ramas socat cand am auzit..
__________________
Slavă Ție Dumnezeul părinților noștrii, Slavă Ție!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.11.2012, 18:39:21
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

A fost cineva: Faust.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.11.2012, 19:23:27
ToaderValentin's Avatar
ToaderValentin ToaderValentin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Locație: Ploiești.
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ToaderValentin
Implicit

Si ce a avut de castigat? Pentru ce a facut asta? L-a ajutat cu ceva?
__________________
Slavă Ție Dumnezeul părinților noștrii, Slavă Ție!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.11.2012, 19:28:37
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

sigur ca este adevarat!! uita-te la televizor, la cati "vindecatori" apar ca ciupercile dupa ploaie... prin practici oculte gen reiki, parapsiho..pupu, bioenergie, terapie alternativa homeopata, acupunctura, presopunctura... citirea aurei si tot ce-ti trece prin cap... ai fi mirat sa vezi cati "admiratori" au personaje ca Argesanu sau Oreste!! si in industria muzicala lucrurile sunt cam la fel...Bob Dylan declara ca nu e bine sa te pui cu "seful"... am sa caut linkul daca trebuie dovezi! dar lucrurile astea trebuie distinse cu mult discernamant duhovnicesc, pentru a nu cadea in vreo ispita!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.11.2012, 19:37:12
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ToaderValentin Vezi mesajul
Si ce a avut de castigat? Pentru ce a facut asta? L-a ajutat cu ceva?
Daca a castigat sau nu ceva e neinteresant atat timp cat si-a pierdut sufletul. Nu ar trebui sa te pasioneze astfel de subiecte; nu te ajuta cu nimic si nici tu nu ii poti ajuta pe cei in cauza. Ar fi mai bine sa te interesezi ce poti castiga daca petreci o viata cu Dumnezeu si cum poti sa o faci. E mult mai "socant" decat experientele sf ale unor oameni care nu isi iubesc sufletul.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.11.2012, 20:08:47
ToaderValentin's Avatar
ToaderValentin ToaderValentin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Locație: Ploiești.
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ToaderValentin
Implicit

De curiozitate am intrebat Adriana, nu cu rautate am facut aceasta. Curiozitatea ma impins sa intreb si iata ca am obtinut raspunsul care este afirmativ. Se poate vinde sufletul diavolului.
__________________
Slavă Ție Dumnezeul părinților noștrii, Slavă Ție!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.11.2012, 11:29:14
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Doamne binecuvanteaza si acopera-ne
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"

Last edited by Tina06; 13.11.2012 at 11:31:46.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.11.2012, 12:15:13
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ToaderValentin Vezi mesajul
De curiozitate am intrebat Adriana, nu cu rautate am facut aceasta. Curiozitatea ma impins sa intreb si iata ca am obtinut raspunsul care este afirmativ. Se poate vinde sufletul diavolului.
Cel mai trist mi se pare faptul ca nici macar de "vanzare" nu mai e vorba, ci ni-l oferim... gratis. La Faust (daca o fi existat vreodata desi probabil ca e vorba de o "opera de arta") s-a intamplat cu totul altceva. Acum, aici, omul nu mai "negociaza" pentru sufletul lui. El nici macar nu realizeaza care este valoarea reala a propriului suflet, sau daca putem da sufletului "un pret". Noi stim ca vrem, ca vrem acum, ca nu putem suporta, ca meritam mai mult, ca viata trebuie traita, ca nu-i obligatoriu sa muncesti pentru a primi si nu-i normal sa dai pentru a avea...
Si-apoi mai e o latura extrem de sensibila pe care prea putini o sesizeaza... In general "nu suportam"! Nu suportam foamea, (vorbind de post), nu suportam saracia (cand ne sunt suficiente doua camere si o bucatarie, noi ne ridicam vile si palate), nu suportam sa fim contrazisi, sa fim loviti in amorul propriu, sa fim pusi la anumite corvozi si canoane fiindca suntem prea comozi sa le facem, desi in "ascultare" este esenta mantuirii sufletului, nu suportam ca gaina vecinului sa faca oua (... mai mari) iar daca se poate sa-i moara si capra, in timp ce in fata lui ne frangem mainile de... "durere", fiindca-i intelgem necazul prin care trece. In ce consta "latura sensibila" de care spuneam? In viata, omul are doua alternative, legate de "relatia" cu Dumnezeu. Cand el intrerupe relatia si-si vinde voit sufletul, este alta poveste, dar daca el considera ca Il iubeste pe Dumnezeu si de aceea ii tot cere, fiindca este un copil iubit si rasfatat, atunci Dumnezeu ii da omului in viata aceasta, tot ce vrea, dar o pierde pe cea viitoare. De aceea, cand ne merg toate bine si foarte bine, cand nu avem necazuri si boli, ar trebui sa ne intrebam de ce nu ne cerceteaza Dumnezeu. Iar cand ajungem sa "nu suportam" e bine sa ne intrebam ce vrea Dumnezeu de la noi si daca nu cumva ne punem de-a curmezisul voii Sale...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.11.2012, 13:21:49
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ToaderValentin Vezi mesajul
Salutari, am citit pe internet si mi-au povestit multi prieteni ca iti poti vinde sufletul diavolului. Este adevarat? Am mai citit ca daca il vinzi ai ce vrei in viata aceasta lumeasca si ca te ajuta in mai toate chestiile. Este o mare amagire, dar este adevarat? Se poate face asa ceva? Cunoasteti pe cineva? Am ramas socat cand am auzit..
1. Diavolul este TATAL MINCIUNII si al RAULUI.

2. In primul rand diavolul te minte: iti promite multe, ti se pare ca le ai 1-2 luni dupa care se naruiesc toate.

Diavolul nu iti vrea binele chiar daca ii dai sufletul. Demonii iti vor raul si numai raul.
Iti dau la inceput ce vrei si apoi iti iau totul dupa ce ti-ai dat sufletul.

3. Nu uita ca este si Dumnezeu. Daca ce vrei tu face rau altora, atunci vei LUPTA CU DUMNEZEU. Iar lupta cu Dumnezeu are intotdeauna un singur castigator si mai multi pierzatori. Dumnezeu nu pierde niciodata.


Lasa visele astea si fugi de draci cat poti in viata asta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este adevarat? ToaderValentin Intrebari utilizatori 9 24.08.2012 14:29:37
cine este crestin adevarat fallen Generalitati 19 24.08.2011 11:12:42
Este adevarat? Membru Generalitati 3 15.01.2011 13:59:20
Este adevarat? heaven Preotia (Hirotonia) 11 22.12.2010 21:11:53
Este adevarat ca... Kaiserslautern21 Mari Duhovnici si predicile lor 2 31.10.2009 01:25:54