Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 17.10.2013, 09:37:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu numa' că poți să zici aberații, da' nici nu te sfiești s-o faci.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #82  
Vechi 17.10.2013, 10:06:20
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Am citit ce s-a scris anii trecuti... Din puctul meu e vedere...aberatii...la amble tabere. Dar si eu pot sa zis niste aberatii la fel sau poate mult mi mari. Pana la urma Haloweenul e aberatie, chiar daca mi se pare o chestie super funny. Si sincer, nu cred ca copiii, care se costumeaza si pleaca "la colindat" dupa bomboane se gandesc ca e sarbatoare satanica sau pagana. Se gandesc doar ca se vor distra cu prietenii si colegii si isi pot pune imaginatia la lucru sa-si fac costumele, care, nici nu trebuie neaparat sa fie demonice.
esti sigura de asta?
Reply With Quote
  #83  
Vechi 17.10.2013, 11:32:57
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Si noi faceam la scoala petrecere de halloween si carnaval dar cu costume frumoase nu grotesti chiar daca erau si vrajitoare (care oricum exista in povestile pt copii ca si zmeii, ursitoarele,balaurii) deci 2 petreceri cu costume si am amintiri foarte frumoase. nici nu ne trecea prin minte ce s-a scris in posturile celelalte, eram doar entuziasmati de eveniment si de dulciuri:)

halloweenul este oricum o prostie , ca si valentine's day 2 inventii imprumutate de peste ocean.
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #84  
Vechi 17.10.2013, 13:34:57
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai practic, se sarbatoreste ceva? (in afara de sponsori)
Se zice vreo rugaciune, incantatie, formula magica?
In varianta americana se zic povesti de groaza. Iar din pacate asta nu e atat de inofensiv pt cei mici - cunosc 2 copii care la varsta aceea frageda (gradinita / clasele mici) au fost atat de influentati de aceasta expunere la povestile de groaza, ca au ajuns de nu puteau sa adoarma decat cu lumina aprinsa. de frica.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sigur, unii pot alege personaje demonice, dar asta nu inseamna ca Halloween -ul le-a sugerat asta, ci arata spre ceva care exista deja si e mai putin vizibil in restul timpului.
Ba da, le sugereaza, pt ca asta este tematica sarbatorii.
Ca romanii au adoptat-o si adaptat-o stilului lor, asta este altceva, insa pina si acesta este un proces care nu s-a incheiat, ci este inca in desfasurare.

Cred ca in acest sens exemplul Yasminei este concludent pt americani (care este firesc sa raspunda conform cu semnificatia si traditia sarbatorii la ei):

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Daca intrebi americanii de ce poarta masti hidoase iti raspund ca pt a speria duhurile necurate care ar umbla libere in acea seara.
Intrebarea este: daca intrebi copii romani de ce poarta masti hidoase la serbare, ce vor raspunde?

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mai este si amuzamentul de prost gust ca vrei sa sperii pe cineva,ca sa poti rade de reactia lui.
Nimic nou sub soare,si eu desi nu aveam costum hidos imi placea sa ma ascund si sa o sperii pe mama ,ma amuza ca si copil.
Da, acesta este un mecanism prin care un parinte il poate invata pe copil sa gestioneze fricile nejustificate (sa rada cand se sperie degeaba, sau printr-un joc "bau! te-am speriat"), insa cand scopul devine unul rautacios, sa sperii pe cineva, nu mai e acelasi lucru.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ce as putea sa mai adaug despre Halloween ? Din cate cunosc seamana cu o promenada mascata in care se urmareste deghizarea persoanei reale in altceva.
Pai la americani obiceiul de a se deghiza in altceva vine de la celti care se deghizau in spirite ca sa sperie /pacaleasca / treaca neobservati pe linga spiritele care ei credeau ca in acea noapte bantuie pamantul.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mai este si liberul arbitru al persoanei respective,de exemplu anul acesta la serviciu,colegele care din fire sunt rautacioase,dracoase,barfitoare si nesuferite s-au costumat in: papusa cu capul descompus si vrajitoare urata si descompusa,cu rani sangerande.
Oare acestia au fost dintre copii expusi la acele costume / imagini / simboluri / notiuni in copilarie, cand, indragindu-le, le-au adoptat impreuna cu (poate fara sa constientizeze) o parte din semnificatia lor?
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 17.10.2013 at 15:17:45.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 17.10.2013, 13:50:44
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Am citit ce s-a scris anii trecuti... Din puctul meu e vedere...aberatii...la amble tabere. Dar si eu pot sa zis niste aberatii la fel sau poate mult mi mari. Pana la urma Haloweenul e aberatie, chiar daca mi se pare o chestie super funny. Si sincer, nu cred ca copiii, care se costumeaza si pleaca "la colindat" dupa bomboane se gandesc ca e sarbatoare satanica sau pagana. Se gandesc doar ca se vor distra cu prietenii si colegii si isi pot pune imaginatia la lucru sa-si fac costumele, care, nici nu trebuie neaparat sa fie demonice.
Dar nimeni nu crede ca daca te duci la o petrecere de Halloween, gata esti posedat. E vorba la modul general. In primul rand, Halloween nu este o sarbatoare romaneasca. Doi, este o sarbatoare pagana, toata lumea stie de unde a aparut aceasta sarbatoare. Trei, ce legatura au crestinii cu Halloween? De ce trebuie sa acceptam toate aberatiile din occident? De ce sa te costumezi taman de Halloween? Daca va place balul mascat, faceti unul in alta zi. Cum a spus un parinte din UK, tara de unde provine aceasta sarbatoare, pericolul este ca se induce in conceptul populatiei o idee veche, pagana, frica de moarte si se uita de Hristos si darul vietii pe care ni l-a facut. Doar ptr. ca, crestinii-ortodocsi, nu accepta sa participe la aceasta sarabtoare si considera ca Romania, fiind tara ortodoxa de 2 milenii, nu ar trebui sa adopte aceasta sarbatoare, nu inseamna ca abereaza sau ca sunt nu stiu cum. Mai usor cu epitele si complimentele, caci pe fiecare topic numai asa vorbiti.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 17.10.2013, 14:01:00
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Doar ptr. ca, crestinii-ortodocsi, nu accepta sa participe la aceasta sarabtoare si considera ca Romania, fiind tara ortodoxa de 2 milenii, nu ar trebui sa adopte aceasta sarbatoare, nu inseamna ca abereaza sau ca sunt nu stiu cum. Mai usor cu epitele si complimentele, caci pe fiecare topic numai asa vorbiti.
uite ce perla am gasit acum cateva pagini pe threadul asta.

In urma unui extemporal dat elevilor de clasa a IV-a intr-o scoala americana, la intrebarea: “Cum ati vrea sa serbati Halloween-ul?”, 80% dintre ei au raspuns: “as vrea sa omor pe cineva”.

Da, se scriu multe aberatii...
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 17.10.2013, 14:07:09
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Ar fi interesant de aflat, cam cat de des (in majoritatea scolilor? doar in unele? cat de semnificativ?) s-a ajuns in prezent pe la noi sa fie sarbatorit Halloween-ul cu povesti de groaza povestite/citite celor mici (sau orice fel de alta modalitate de expunere la asemenea povesti, in afara de costume)?
Ma refer la serbarile la care cei mici pot participa.

Cat de des / mult / intens sint cei mici expusi la simbolurile, mitologia, povestile, ideile, notiunile legate de lumea celui rau - privit din perspectiva faptului ca o asemenea expunere face familiara copilului, lumea fortelor raului.
Prin expunere repetata copilul va privi ca familiare lui aceste lucruri; va fi obisnuit cu ele; nu le va respinge prezenta pt ca a fost obisnuit de mic (chiar parintii au permis sa fie inconjurat de ele?).

Oare in ce masura ca adulti adoptam ca facand parte din lumea noastra interna, internalizam, ceea ce ne era familiar in copilarie?

Ce te faci daca unui copil i se creeaza sentimentul de familiaritate (prin expunere repetata si atitudinea permisiva din partea parintilor) asupra simbolurilor si lumii celui rau? Daca in copilarie se servesc, chiar de catre parinti (investiti cu maxima autoritate si dragoste de catre copil), permisiune spre simbolurile si notiunile lumii oculte, a lumii celui rau, prin permisiunea expunerii la sarbatoare si la povestile de groaza aferente?

In ce masura expunerea, la varsta la care copilul nu prea face clar distinctia intre lumea povestilor / lumea notiunilor ce vin dinpartea parintilor/scolii/mediului si trebuie invatate sau adoptate ca dorindu-se a defini realitatea = o modalitate de invatare / si lumea reala), astfel de simboluri / notiuni pot fi mult mai usor invatate si adoptate ca proprii la varsta de copil si pot ramane (eventual impreuna cu perceptia alterata asupra ce este bine/folositor/acceptabil si ce nu) in om pina la maturitate?
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 17.10.2013 at 15:25:50.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 18.10.2013, 10:17:04
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
esti sigura de asta?
in aproximativ 70% din cazuri da. Sun sigura ca, copiii nu se gandesc ce fel de sarbatoare e, sau daca macar e sarbatoare, atat timp cat au prilejul sa se distreze, sa manance bomboane si sa isi puna imainatia la contributie pentru costumele alea si pentru decoratiuni.

Am facut practica intr-o scoala, clasele 1-4, si am prins si halloweenul si am vazut cum e.
Majoritatea copiilor nici nu stiu ce fel de sarbatoare . Stiu ca vine de la americani si ca au ocazia sa se costumeze in ce vor ei. Au fost printele, fructe, animale, cavaleri din evul mediu dar si "Dracula", vrajitoare, pisici negre si altele.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 18.10.2013, 10:20:18
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
uite ce perla am gasit acum cateva pagini pe threadul asta.

In urma unui extemporal dat elevilor de clasa a IV-a intr-o scoala americana, la intrebarea: “Cum ati vrea sa serbati Halloween-ul?”, 80% dintre ei au raspuns: “as vrea sa omor pe cineva”.

Da, se scriu multe aberatii...
Multumesc. La genul asta de aberatii ma refeream, ca nu e singura.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 18.10.2013, 11:00:17
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In ceea ce priveste Halloween -ul nu cred ca e cazul sa fie blamat atat de mult.
Da mă, să acceptăm noi toate prostiile vestului.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu mai are aceeasi valoare "mistica" ca la origini, nu presupune nici un ritual religios sau aderare la un set de convingeri anticrestine.
Adică să spunem adevărului minciună și minciunii adevăr?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Este o ocazie pentru o petrecere amuzanta pentru copii si cam atat.
Câtă "înțelepciune"...
Lupul în blană de oaie la un moment dat tot hăuie...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Impotriva Halloween-ului C.tin Vrajitoria 37 01.03.2017 12:56:53
'Pagini din istoria neamului romanesc' Laura19 Generalitati 43 25.06.2013 12:31:16
Portul popular/traditional romanesc zaharia_2009 Generalitati 32 03.09.2012 16:54:30
B.O.R. = MAICA SPIRITUALA A NEAMULUI ROMANESC Blanca Biserica Ortodoxa Romana 4 06.08.2008 18:51:45
Abecedar romanesc z3nn Stiri, actualitati, anunturi 4 11.03.2007 23:32:22