Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.09.2013, 18:41:19
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cine nu deschide ochii deschide punga

Poate ca ar trebui sa ne informam reciproc atunci cand auzim despre pacaliti si pacalitori.

1. De exemplu, teparul spune ca numarul tau de telefon a participat la o extragere in urma careia ai fost premiat cu 5000 de euro. Insa premiul figureaza pe numar, nu pe nume. Pentru a face formalitatile, sunt necesari 250 de euro! De fapt, aceia sunt banii pe care tepuitorul ti-i ia si nici vorba de premiu!

2. Suna un miorlait la telefon si pretinde ca e fiul tau care tocmai a accidentat o persoana. Iti face legatura cu un ,,avocat'' care intermediaza intre persoana lovita si sofer pentru ca acestuia sa nu-i fie luat permisul. Si spune ca persoana lovita cere o anumita suma de bani pentru a nu inainta plangere penala. Iti spune la ce banca s-o virezi: “Western Union”. Acesta este un serviciu la care nu e nevoie de un cont bancar, ci doar de nume.

3. http://www.capital.ro/detalii-artico...ia-177504.html

Mai stiti si alte exemple de tepe?

Last edited by antoniap; 06.09.2013 at 18:58:34.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.09.2013, 19:00:27
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://voceacelorcaretac.wordpress.c...din-danemarca/
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.09.2013, 19:59:21
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

caz real: un barbat cu un pachet se da drept curier care la "recomandarea" administratorului blocului trebuie sa lase pachetul la cineva din bloc - de obicei acest individ merge la femeie batrane. Respectivul avea inclusiv nr de telefon al administratorului si ca sa fie credibil il suna apoi inchidea repede prefacandu-se ca defapt nu ii raspunde nimeni. Suma ceruta este de cateva sute de lei, asa ca femeile pun mana de la mana ca sa plateasca omului pachetul . Administratorul NU era implicat dar este curios de unde o fi facut rost de nr lui de telefon, ceea ce este sigur e ca acesti oameni stiu zona, stiu si pe cei care locuiesc inclusiv orele la care sunt acasa si merg la tina fixa: batranii.

O sperietura am tras Craciunul trecut cand am deschis usa unor copii care colindau frumos ...erau tigani care fortau apoi usa sa intre in casa cand noi ne chinuiam sa o inchidem . Si s-au inregistrat cateva astfel de "evenimente" cu rromi la mine in zona , care bat din usa in usa sau cer sa le dai apa.... Oameni buni NU le deschideti chiar daca mor de sete

Am auzit de la apropiati ca au patit ceea ce ai spus tu farsa cu accidentul, dar nu au fost pagubiti. Dumnezeu sa ne pazeasca!
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”

Last edited by Jamaica; 06.09.2013 at 20:16:22.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.09.2013, 09:04:01
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Dar ce ar putea sa faca niste copii de tigani?
Tin minte ca mai veneau si la pe la noi, cereau de mancare, si mama le dadea de papa+ceva banuti si nu am avut probleme.

A. Ce a patit varul meu si cu mama lui. Vlad era singur acasa si a batut o tanara la usa, cerand voie la toaleta. Varul meu a zis bine si a lasat-o sa intre in casa si in baie. Chestia e ca nu mai vroia sa iasa din baie. Intre timp a venit si matusa mea, a incercat si ea sa vb. cu fata ia, dar nimic. A chemat apoi politia si asa s-a rezolvat problema. Nu am inteles ce vroia defapt tipa aia. Ori voria sa fure ceva, ori era in cardasie cu cineva. Adica, ea se prefacea ca are nevoie la baie si intre timp venea un tip.

Aveti grija si la emailurle primite. Cele care iti spun ca ai castigat ba o viza, ba despagubiri ptr. ceva ba la loto. E ciudat ca sunt oameni care chiar cred in astfel de anunturi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.09.2013, 09:05:14
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Teapa cu masinile nu este pur romaneasca. Asa e si prin alte tari. Nu doar romanii dau tepe.

La noi mai sunt si bioenergeticienii care pacalesc lumea ca fac minuni si le iau banii.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.09.2013, 10:11:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Parintii mei au patit-o cu un tigan ungur,din aceia care vand seturi de oale si cutite.
S-a luat dupa tatal meu spunandu-i ca are o "promotie"pt pensionari,mare reducere pt oameni in varsta si alte minciuni.
Tatal meu a fost incantat de "oferta" miraculoasa de oale si cratite si l-a adus in casa pe individul negricios ca sa-i plateasca. Retineti ca l-a incancat cu un pret de nimic-care putea ridica unele semne de suspiciune unor oameni mai prudenti(insa parintii mei sunt foarte naivi si creduli).
Asadar,in apartament odata intrat individul isi schimba brusc carerea asupra pretului si pretinde mai mult;mama pana la urma accepta pretul si se indreapta in alta camera sa aduca banii din locul stiut numai de ei.
Individul care era pe hol cu tatal meu il trimite repede sa aduca un pahar de apa din bucatarie,spunand ca vremea calduroasa de afara i-a provocat o durere de cap,si in timp ce tatal meu se indreapta spre bucatarie lasandu-l de unul singur,acesta se duce s-o urmareasca pe mama de unde scoate banii-a surprins-o chiar cand scotea banii din sertar si a venit cu tupeu peste ea,moment in care mama s-a socat si i-a tipat sa iasa afara de acolo.
Individul nu avea nici o intentie sa iasa norocul lor ca au scapat cu cainele pe care il aveau pe balcon-mama l-a amenintat ca da drumul la caine peste el si asa a iesit nervos din casa,blestemandu-i si injurandu-i ca nu a putut sa-i fure!
Doamne fereste putea sa-i si omoare in casa lor pt cateva milioane!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 07.09.2013 at 10:16:44.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.09.2013, 10:39:26
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Dar ce ar putea sa faca niste copii de tigani?
Tin minte ca mai veneau si la pe la noi, cereau de mancare, si mama le dadea de papa+ceva banuti si nu am avut probleme.

Aveti grija si la emailurle primite. Cele care iti spun ca ai castigat ba o viza, ba despagubiri ptr. ceva ba la loto. E ciudat ca sunt oameni care chiar cred in astfel de anunturi.

copii aia adolescenti dupa ce le-am dat o cutie cu bomboane tot cereau si cand am vrut sa inchidem usa se impingeau in ea sa intre in casa! nu stau sa aflu ce pot sa faca niste "copii" ,previn
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”

Last edited by Jamaica; 07.09.2013 at 10:51:32.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.09.2013, 11:35:22
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Intrebarea ar trebui sa fie: lumea este prea rea sau pur si simplu unii sunt prea naivi?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.09.2013, 11:44:48
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Cei naivi sunt foarte puri,nu se gandesc la raul pe care altii l-ar putea face deoarece ei gandesc cinstit si nu ar face rau nimanui.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.09.2013, 11:50:17
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Cei naivi sunt foarte puri,nu se gandesc la raul pe care altii l-ar putea face deoarece ei gandesc cinstit si nu ar face rau nimanui.
Imi pare rau dar nu sunt de acord. Hristos nu a spus sa traim intr-o lume imaginara si sa credem ca tot e bun si frumos. Calea spre mntuire nu presupune sa nu fim ancorati in realitatile vietii cotidiene.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare