Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 21.10.2009, 13:47:04
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Euchiar nu pricep asta, poate ma lamuresti tu. Eu inteleg viata vesnica numai in legatura cu Hristos.
Iar eu vorbesc de viata vesnica in sens fizic, daca se ia ca reper ceasul biologic, adica timpul subiectiv.
Daca accepti unele ipoteze, anume ca dupa moarte nu mai existi ca sa-ti contempli moartea, ca ceasul biologic se opreste, matematic se poate sa traiesti vesnic. Desigur e o chestiune matematica, dar si una practica, daca accepti ca tu insuti nu iti poti contempla moartea.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 21.10.2009, 14:27:28
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Iar eu vorbesc de viata vesnica in sens fizic, daca se ia ca reper ceasul biologic, adica timpul subiectiv.
Daca accepti unele ipoteze, anume ca dupa moarte nu mai existi ca sa-ti contempli moartea, ca ceasul biologic se opreste, matematic se poate sa traiesti vesnic. Desigur e o chestiune matematica, dar si una practica, daca accepti ca tu insuti nu iti poti contempla moartea.

Nimic n-am priceput, pe cuvant! Pai ori se opreste ceasul biologic ori e reper pentru vesnicie!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 21.10.2009, 15:05:43
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Nimic n-am priceput, pe cuvant! Pai ori se opreste ceasul biologic ori e reper pentru vesnicie!
Singurul reper este ceasul biologic. De oprit, se opreste, dar numai vazut din afara. Din interior tu nu poti sa iti dai seama ca se opreste sau ca incetineste, pentru ca toate procesele cognitive depind de el. Nu exista un ultim gind cu care sa iti analizezi ultimul gind. Deci timpul propriu tinde la infinit pentru ca nu exista o limita a lui, in coordonatele proprii. E o simpla transformare matematica, inginerii ar trebui sa priceapa.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 21.10.2009, 15:09:58
MadalinaM MadalinaM is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Madalina, parintii Bisericii, cei rasariteni, NU spun asa ceva.
Asta este o teorie catolica, si are la baza o dostrina despre pacatul originar care nu este recunoscuta de ortodocsi, aceea ca pacatul originar este un fel de vina pe care o mostenim de la Adam, si fara de care suntem destinati iadului (ea vine de la fer Augustin, desi el nu a formulat-o chiar asa).
Ortodocsii nu spun, cum au spus catolicii atata vreme, ca un copil mort nebotezat nu poate fi mantuit. Mantuirea lui este o taina, sigur, ea este altfel ca a noastra, dar daca te uiti la putinele scrieri amle parintilor despre acest subiect, vezi ca nici nu isi pun problema ca un copil mort inainte de termen nu ar ajunge la Dumnezeu (este o scriere a sfantului Grigorie de Nissa in acest sens).
Faptul ca un om ajunge in rai nu este un motiv sa il omoram! Altfel, ar fi un lucru bun sa strangem de gat copilul imediat ce-l scoatem din scristelnita, nu?
Un copil mort nebotezat este nascut cu pacatul originar, insa ce inseamna asta? Ca este nascut sa moara, este nascut cu o slabiciune a firii care il va impinge spre pacat si il desparte de Dumnezeu, daca creste si ajunge capabil sa pacatuiasca. Insa daca moare, relatia lui cu Dumnezeu se va desfasura pe alte cai, necunoscute noua.
Pai n-am zis ca s-ar duce in iad dar nici in Rai, asa am citit, n-am zis ca nu s-ar mantui, chiar Mantuitorul zice ca "in Casa Tatalui Meu multe locasuri sunt"...n-am cum sa zic cum se mantuiesc ei caci numai Dumnezeu stie, ziceam doar ca daca ne-am duce asa usor in Rai, atunci lumea ar alege calea cea usoara! Nicidecum ca mamele avorteaza ca pruncii sa se duca in Rai si nici sa-i omoram dupa botez ca sa se mantuiasca.

Pr. Cleopa zice:

- Sufletele copiilor avortati unde sunt?

- Sufletele copiilor avortati stau într-un loc unde nu este nici întuneric, nici lumină. Nici nu se bucură, nici nu se chinuiesc. Si ei strigă la Dumnezeu: "Doamne, pentru ce suntem noi lipsiti de bucuria fetei Tale, căci noi nu am văzut lumina soarelui, nu am văzut frumusetile din această lume si nici nu am făcut vreun păcat?" Si atunci glasul lor se ridică la Dumnezeu, iar Dumnezeu va cere sufletele din mâna mamelor ucigase. Iar părintii, care au omorât copiii în pântece, dacă fac canon, îi eliberează pe copiii lor din acea stare.

sursa: http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortu...e-avort-11.htm

Pr. Arsenie Papacioc:
Deci, avortul este o crimă foarte mare, pentru că acest prunc mai întâi moare nebotezat. El are suflet din momentul zămislirii. Chiar în Dreptul Roman se spune: "Copilul, odată zămislit, are drept de cetătean". Cu conditia să se nască, spun ei. Dar nouă nu ne arde de inventar acum; dacă nu e-n inventar...
Deci, sufletul există din momentul zămislirii. O părere relativă a unor Sfinti Părinti spune că pruncul avortat "nu ar fi la bine pentru nebotez, nici la rău pentru nevinovătie". Nu ne amestecăm; noi îi pomenim la proscomidie, stiti, pe "pruncii înainte de vreme". Chiar am avut o discutie cu un părinte însemnat, un mare profesor, care nu recunostea că "pruncii înainte de vreme" sunt copiii acestia avortati. I-am demonstrat si a rămas convins.

sursa: http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortu...or-pruncii.htm

Eu la religie am invatat ca ne botezam, ca, printre altele, sa se stearga pacatul stramosesc si ca sa ne putem incepe lupta pt mantuire. Iar in Evanghelie zice: "De nu se va naste cineva din apa si din Duh, nu va putea sa intre in imparatia lui Dumnezeu." (Ioan 3, 5)

Cateva linkuri pe tema topicului:
http://www.provita.org.ro/
http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortu...le-avort-4.htm
http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortu...le-avort-5.htm
http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortul/avortul.htm
Reply With Quote
  #125  
Vechi 21.10.2009, 16:04:19
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Singurul reper este ceasul biologic. De oprit, se opreste, dar numai vazut din afara. Din interior tu nu poti sa iti dai seama ca se opreste sau ca incetineste, pentru ca toate procesele cognitive depind de el. Nu exista un ultim gind cu care sa iti analizezi ultimul gind. Deci timpul propriu tinde la infinit pentru ca nu exista o limita a lui, in coordonatele proprii. E o simpla transformare matematica, inginerii ar trebui sa priceapa.
Sa inteleaga inginerii care vor! pentru mine e elucubrant! Hristos este calea, adevarul si viata!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 21.10.2009, 16:17:11
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sa inteleaga inginerii care vor! pentru mine e elucubrant! Hristos este calea, adevarul si viata!
Crede-ma atunci pe cuvint :)
Important este ca cineva care doreste sa impace si capra si varza poate avea un punct de plecare
Reply With Quote
  #127  
Vechi 21.10.2009, 16:21:20
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MadalinaM Vezi mesajul
Pai n-am zis ca s-ar duce in iad dar nici in Rai, asa am citit, n-am zis ca nu s-ar mantui, chiar Mantuitorul zice ca "in Casa Tatalui Meu multe locasuri sunt"...n-am cum sa zic cum se mantuiesc ei caci numai Dumnezeu stie, ziceam doar ca daca ne-am duce asa usor in Rai, atunci lumea ar alege calea cea usoara! Nicidecum ca mamele avorteaza ca pruncii sa se duca in Rai si nici sa-i omoram dupa botez ca sa se mantuiasca.

Pr. Cleopa zice:

- Sufletele copiilor avortati unde sunt?

- Sufletele copiilor avortati stau într-un loc unde nu este nici întuneric, nici lumină. Nici nu se bucură, nici nu se chinuiesc. Si ei strigă la Dumnezeu: "Doamne, pentru ce suntem noi lipsiti de bucuria fetei Tale, căci noi nu am văzut lumina soarelui, nu am văzut frumusetile din această lume si nici nu am făcut vreun păcat?" Si atunci glasul lor se ridică la Dumnezeu, iar Dumnezeu va cere sufletele din mâna mamelor ucigase. Iar părintii, care au omorât copiii în pântece, dacă fac canon, îi eliberează pe copiii lor din acea stare.

sursa: http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortu...e-avort-11.htm

Pr. Arsenie Papacioc:
Deci, avortul este o crimă foarte mare, pentru că acest prunc mai întâi moare nebotezat. El are suflet din momentul zămislirii. Chiar în Dreptul Roman se spune: "Copilul, odată zămislit, are drept de cetătean". Cu conditia să se nască, spun ei. Dar nouă nu ne arde de inventar acum; dacă nu e-n inventar...
Deci, sufletul există din momentul zămislirii. O părere relativă a unor Sfinti Părinti spune că pruncul avortat "nu ar fi la bine pentru nebotez, nici la rău pentru nevinovătie". Nu ne amestecăm; noi îi pomenim la proscomidie, stiti, pe "pruncii înainte de vreme". Chiar am avut o discutie cu un părinte însemnat, un mare profesor, care nu recunostea că "pruncii înainte de vreme" sunt copiii acestia avortati. I-am demonstrat si a rămas convins.

sursa: http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortu...or-pruncii.htm

Eu la religie am invatat ca ne botezam, ca, printre altele, sa se stearga pacatul stramosesc si ca sa ne putem incepe lupta pt mantuire. Iar in Evanghelie zice: "De nu se va naste cineva din apa si din Duh, nu va putea sa intre in imparatia lui Dumnezeu." (Ioan 3, 5)

Cateva linkuri pe tema topicului:
http://www.provita.org.ro/
http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortu...le-avort-4.htm
http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortu...le-avort-5.htm
http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortul/avortul.htm
Hm...Observ din nou ca parintele Cleopa are si idei nu tocmai ortodoxe.
Sper sa nu imi sara acum iar toti in cap ca indraznesc sa-i judec pe marii duhovnici.

As vrea sa vad citate din Parinti cand zic ceea ce spune parintele Cleopa. Eu am citit numaiu scrierea sfantului Grgore de Nissa, despre pruncii morti prematur, in care nici nu se indoieste ca sunt in lumina atotfiitoare, fiind nevinovati.

Ideea ca pruncii nebotezati se duc intr-un 'loc' asa, la mijloc; viine de la catolici, ei ii zic 'limbe'. (Altii ziceau ca in iad)
Raiul este starea omului mantuit, deci daca cineva nu este in rai, nu e mantuit..

Parintele Arsenie Papacioc insa din ce ai citat tu nu zice ca e rau de copilul nebotezat, ci doar ca nu e bine ca nu e botezat.

Stiu ca se zice ca botezul este pentru stergerea pacatului originar (mai degraba sramosesc se zice la noi), insa in sensul ca este pentru moartea si invierea in Hristos. Pacatul originar este ceea ce ne impiedica pe noi sa ne unim cu Dumnezeu, slabiciunea naturii umane inclinata spre pacat. Insa un copil care nu a apucat sa isi foloseasca aceasta natura pentru a trai in lume, nu are cum sa fie corupt de pacat.
Mantuirea vine prin Hristos, insa pentru cineva care nici nu a apucat sa fie botezat si a murit in pruncie, Hristos are alte cai de a se uni cu el.

Pacatul este ceva personal. Noi suntem judecati pentru pacatele noastre, de care refuzam sa ne pocaim, suntem judecati pentru ca nu acceptam invitatia lui Dumnezeu la nunta Imparatiei. Un copil mort in fasa sau inainte de fasa.. nu are cum sa fie judecat astfel.

Si de dreptii dinainte de Hristos se spune ca au fost scosi din iad prin Invierea lui Hristos, or ei nu au fost botezati pe pamant din apa si din Duh. Asa ca de ce copiii morti inainte de botez nu ar putea fi mantuiti intr-un alt mod decat noi.

Topcat, eu nu stiu de vreo revelatie, s-ar putea sa fie sau sa mai fie sfinti care sa fi vorbit despre asta.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #128  
Vechi 21.10.2009, 16:22:30
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ia uite ce il intereseaza pe Topcat!:) Pai ce, evolutionistii cred in rai sau in iad?
Pai topcat vrea numai sa demonstreze absurditatea credintelor noastre ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #129  
Vechi 21.10.2009, 16:24:02
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Crede-ma atunci pe cuvint :)
Important este ca cineva care doreste sa impace si capra si varza poate avea un punct de plecare
Parintele meu spune ca asa suntem noi, romanii, sa impacam si capra si varza, nici in caruta, nici in teleguta! Problema e ca nu exista cale de mijloc in crestinism! Caldiceii sunt condamnati rau de tot! Insa eu cred ca si acei caldicei se pot incalzi si deveni fierbinti! Oricum, intre a te crede pe tine pe cuvant si a-l crede pe Hristos, ce crezi ca aleg?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 21.10.2009, 16:26:05
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Totusi, nu e o contradictie aici?
Daca raiul e scopul vietii unui crestin si daca acel crestin nu e egoist, nu ar trebui sa faca in asa fel incit cit mai multi oameni sa ajunga in rai, prin orice mijloace?
Daca ar fi pe asa, ar trebui sa ni se spuna sa omoram oamenii sfinti sau, cum spuneam, copiii mici abia botezati, ceea ce, nu cred ca trebuie sa o spun, nu e cazul.
Uciderea unui om nevinovat, pur este considerata chiar mai mare pacat.

Exista si porunca impotriva omorului. Nu suntem noi cei ce hotaram masura vietii cuiva, asta e ideea - Dumnezeu este cel care pune aceasta masura.
De aceea avortul nu este acceptabil: pentru ca hotaram de la sine putere moartea unei fiinte, in plus fara aparare si nevinovata.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cele mai sarace tari din Europa sunt cele crestine(ortodoxe) cocacoc Generalitati 70 15.10.2010 12:10:26
Ce sunt cele 7 plansuri roman2010 Generalitati 3 13.07.2010 18:53:35
Pentru cei sau cele care poate sunt pe aici si vor alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 2 09.04.2009 10:36:14
(Cum) sunt informate femeile inainte de avort? andreicosmovici Generalitati 10 11.08.2008 08:29:04