Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.12.2009, 14:58:31
MadalinaM MadalinaM is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Simona, eu nu cred ca l-ai cunoscut bine, de fapt, acum ii vezi adevarata fata. Nu, nu trebuie sa accepti sa te culci cu un baiat numai ca sa nu-l pierzi, corpul tau nu este un bun care se da la schimb pentru o relatie. Daca relatia asta e de la Dumnezeu, el va intelege si-ti va respecta decizia, te va respecta pe tine si va stii sa-ti aprecieze mai intai sufletu, daca nu, se va plictisi si va cauta "bunuri"de consum, pe care le va schimba pana cand il va lumina Dumnezeu...
Si inca ceva, oamenii sunt adevarate puzzle-uri, daca ai vazut numai o piesa dintr-o suta, nu inseamna ca stii ce parte din imaginea de ansamblu este, asteapta sa-l cunosti mai bine.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 13.12.2009, 15:18:23
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Stiu ca sfasie sufletul celor 2...dar, el pare trist...si-mi spune ca nu-l mai iubesc si asa, in ultima vreme m-am indepartat de Dumnezeu...nu stiu ce sa mai cred...nu vreau nici sa-l pierd.
Nu el spune ca nu te mai iubeste, ci diavolul care sta in spatele lui si-l indeamna sa spuna asta. Daca ai mai patrunsa de ortodoxie, ti-ai da seama imediat ca asta e o inselatorie de-a diavolului. Diavolul vrea dezbinare. Eu daca as fi in locul tau, i-as spune, ori duci o viata traitoare ortodoxa, ori la revedere. Asta nu e iubire, am trecut si eu prin asta. Adevarata iubire si romantism e in Biserica, in viata in Hristos, in inima si in rugaciune. Numai bine si Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #33  
Vechi 13.12.2009, 15:39:45
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Raspuns

In acest post am atasat un pliant pe care l-am primit pe mail. Sper sa va fie de folos celor interesati. Numai bine!
Attached Files
File Type: doc pliant castitate1.doc (1,15 MB, 26 views)
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.12.2009, 16:36:20
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mai inati un off-topic, la ceva ce se spunea aici.
Din pacate relatiile sexuale sunt considerate vinovate si murdare si dupa casatorie: ba ca trebuie sa fie numai pentru copii, ba ca trebuie abstineta si post, ba ca nu e voie nu stiu ce pentru ca ai avut relatii cu sotul/sotia.
Tot ceea ce este legat de trup si sex este considerat murdar, asta este adevarul.

Acum on-topic:
1. Simona, cred ca trebuie sa aveti o discutie serioasa asupra viitorului relatiei voastre. Faptul ca te doreste nu inseamna ceva neaparat rau, sau de condamnat, asa cum sustine lumea aici. Depinde de motiv.
Se poate sa aibe numai acest interes, nu neg.
Trebuie totusi sa discutati ce aveti de gand sa faceti mai departe: vrea sa va casatoriti sau nu, vrea copii sau nu etc.
Trebuie discutat tot. Si nu dat vina imediat pe baiat.
2. Nu stim daca prietenul tau a mai avut relatii sau este virgin, pentru ca este o mare diferenta. Unul virgin mai asteapta,unul care a mai avut relatii...cam greu.
Mi se pare important si sa te hotarasti tu insati mai intai ce vrei:
1. Vrei sa te mariti si cand - pentru ca daca ii ceri sa te astepte la infinit, pentru orice barbat este o problema si chiar...pentru multe femei.
Eu am cunoscut asa un caz in care ea ii cerea lucruri nelimitate prietenului ei.I-a impus castitate (el a mai fost insurat), fara insa a avea o siguranta asupra termenului casatoriei si ma rog, alte conditii. Treceau anii si baiatul asta ajunsese sa-mi planga in brate ca nu se mai ajungea la casatorie si el nu mai poate. Facea sport, muncea greu, dar conditiile si din partea ei si a parintilor lor erau o apasare pentru el. A respectat-o pana la sfarsit.
Deci nu intinde elasticul prea mult, spune-i adevarul si fixati niste termene in timp.

2. Exista si fete (inca mai sunt) care nefiind pregatite asupra casatoriei si mai ales al sexului, si avand o teama de asta, amana si nu se mai hotarasc sa se marite, sau sa aibe realtii la nesfarsit ce-i drept, dar si ea avea o teama si a intins elasticul....
Timpul trece pentru o femeie, pentru un barbat nu. O femeie are un ceas biologic nu numai in ceea ce priveste conceperea de prunci.
De aceea intreb :de fapt pana la ce varsta ar trebui sa ramanem pure?

3. Vrei sa ai copii? Atunci trebuie sa stii ca nu poti amana prea mult.

4. Ma alatur lui konijiro si altora care sustin anumite idei pro sex inaintea casatoriei:
a. incompatibilitatea sexuala - trebuie si asta discutat macar, daca nu verificat. Dupa casatorie ce faci daca ea exista? Ori accepti si induri, ori divortezi.
b. probleme de infertilitate - multe nu se stiu inainte de a avea sex. Sau macar ar trebui facut control medical si daca sunt astfel de riscuri, ar trebui discutat: daca se accepta de ambele parti si ce anume (pana unde), sau daca nu se accepta si una din parti doreste copil trebuie vazut ce solutii sunt accepate, sau...de despart drumurile. In acest fel nu sufera nimeni. Si aceste solutii medicale/adoptie pentru a avea copii au limite de varsta si nevoie de mult timp, deci...atentie.
Dupa casatorie este greu si dureros sa te trezesti ca ramai fara copii si n-ai ce face.
Nicaieri in scripturi nu se discuta asemenea probleme pentru ca par a fi ireale, inconcepibile.

Contra relatiilor inainte de casatorie ar ramane sarcini nedorite si/sau boli transmisibile. Dar astazi astea toate nu mai sunt o problema. Exista solutii.
Sigur ca este dorit casatoria, eu o sustin, dar practica, realitatea ne mai invata ceea ce mai poate aparea si mai trebuie sa analizam si sa adaptam.

Last edited by sophia; 13.12.2009 at 16:39:32.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.12.2009, 17:08:19
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Cred ca sub acest aspect cea mai importanta este persoana fiecaruia in parte ...iar in cazul meu am ales sa respect anumite principii si asta in primul rand pentru mine!

Acestea fiind spuse eu nu m-am abatut de la conceptiile mele de viata pentru barbati, nu am vrut sa ofer mai mult decat am crezut de cuviinta..si cu atat mai mult amintiri unor barbati de care ar fi fost posibil sa ma despart chiar si cu o zi inainte de casatorie...deci in opinia mea nu as fi fost dispusa sa sacrific nimic si nici sa ofer totul in numele unei iubiri incomplete si aflata sub semnul imprevizibilului!!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.12.2009, 17:14:09
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu am cunoscut asa un caz in care ea ii cerea lucruri nelimitate prietenului ei.I-a impus castitate (el a mai fost insurat), fara insa a avea o siguranta asupra termenului casatoriei si ma rog, alte conditii. Treceau anii si baiatul asta ajunsese sa-mi planga in brate ca nu se mai ajungea la casatorie si el nu mai poate. Facea sport, muncea greu, dar conditiile si din partea ei si a parintilor lor erau o apasare pentru el. A respectat-o pana la sfarsit.
Deci nu intinde elasticul prea mult, spune-i adevarul si fixati niste termene in timp.
Bine, dar tot el a ales sa respecte conditiile "impuse" de partenera lui...faptul ca plangea asta era problema lui, dar nici nu cred ca e indicat sa te sacrifici pentru faptul ca " el" plange sau i se pare ca s-a intins elasticul...si sa iei decizia de a te casatori numai pentru " chinurile" prin care trece...

Daca fata i-a zis ce si cum...a fost sincera si chiar nu avea ce sa ii reproseze!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 13.12.2009, 17:15:52
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Eu sunt minora inca...el e major. A mai avut relatii sexuale inainte...e prea devreme sa ma casatoresc...Nu dau deloc vina pe el...el spune ca ma iubeste si ca "vrea asta ptr a ma simtii mai aproape de el" si ca "nu e o drama daca facem asta..."
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.12.2009, 17:16:20
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
iubiri incomplete
Asta e o formulare groaznic de generica, din care fiecare poate intelege ce vrea, in functie de experientele prin care a trecut.

Citat:
aflata sub semnul imprevizibilului!!
Nu exista siguranta 100% intr-o relatie. Toti o cautam, si e normal sa fie asa, dar ea nu exista, in acelasi fel in care ea nu exista nici in viata. Siguranta 100% e un ideal la care aspiram, dar care nu e atins vreodata.

Citat:
Nu el spune ca nu te mai iubeste, ci diavolul care sta in spatele lui si-l indeamna sa spuna asta.
Ce-mi place mie cum incercam sa scapam de responsabiitate si dam vina ba pe diavol, ba pe dumnezeu.

Nu cred ca faptul ca baiatul asta vrea sa duca relatia pe un plan sexual e un fapt rau, in sine. Dar cred ca exista momente intr-o relatie care se pot caracteriza prin "prea devreme". Si asta nu tine de crestinism sau de alta dogma, ci de dinamica respectivei relatii.

Cum a zis Sophia, cred ca e esential sa vorbiti despre treaba asta si sa decideti in mod clar ce vreti de la relatia asta, si cred ca e nevoie de sinceritate de ambele parti. Daca relatia e mai de lunga durata, s-ar putea ca pur si simplu ea sa fi ajuns la sex, nu inseamna neaparat ca tipul sta cu tine doar pentru sex.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 13.12.2009, 17:19:00
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Daca fata i-a zis ce si cum...a fost sincera si chiar nu avea ce sa ii reproseze!
Dar nici lui nu avea cum sa ii reproseze cineva ceva isi lua bagajul si pleca. Dupa o anumita varsta, o relatie fara latura ei fizica (care de fapt nu e doar fizica deloc, daca relatia e OK pe celelalte planuri) nu e normala si nici sanatoasa.

Citat:
Eu sunt minora inca...el e major. A mai avut relatii sexuale inainte...e prea devreme sa ma casatoresc...Nu dau deloc vina pe el...el spune ca ma iubeste si ca "vrea asta ptr a ma simtii mai aproape de el" si ca "nu e o drama daca facem asta..."
De cat timp sunteti impreuna, mai exact?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 13.12.2009, 17:22:55
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Doar 3 luni. L-am pus sa tina post astazi, apropo. El a avut relatii cu multe fete si a suferit ptr ca acestea stateau cu el numai ptr a ajunge in patul lui...si s-a cam saturat si a spus ca sunt prima din atatea pe care o iubeste ptr ca nu i-a cerut asta, ptr ca merg la biserica, ptr ca sunt visatoare si multe.....si ca vrea doar sa imi arate ca ma iubeste...si ca o face ptr ca ma iubeste. :| cam aiurea, dar, na.

Last edited by Simona-Marilena; 13.12.2009 at 17:25:02.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatul/femeia inainte si dupa casatorie caty_deea Nunta 76 21.01.2013 11:57:04
Consecintele abuzurilor sexuale AGabriela Generalitati 16 24.01.2012 12:24:00
Ceva legat de sex (mai ales inainte de casatorie) StefanS Generalitati 65 23.02.2010 11:31:30
Relatiile sexuale inainte de casatorie PISICUTA35 Generalitati 186 03.03.2009 11:46:18
sex inainte de casatorie dumitrucelmare2000 Generalitati 87 09.05.2007 11:38:59