Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.02.2010, 22:32:49
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Noi am facut logodna in biserica, eu si sotul meu, iar parintele ne-a pus verighetele pe mana stanga, se putea doar cu inelul de logodna. cu conditia ca intr-un an de zile sa facem cununia religioasa, si am facut-o.

Dar parintele meu duhovnic, m-a 'certat', tb sa facem direct cununia religioasa. e pacat ceea ce am facut noi, logodna si faptul ca am stat impreuna pana la cununia religioasa. Nu exista calea de mijloc.

Doamne ajuta
Si eu am ajuns la aceasta concluzie....

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.02.2010, 16:11:26
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Astazi nu mai avem verighete, adica unire a celor doi, ci cel mult inele de logodna, adica vietuiri de proba. Dupa cum logodna nu tine loc de cununie, la fel si inelul de logodna nu tine loc de verigheta. Ce vreau sa spun prin asta, ca nu e important unde trebuie purtat inelul de logodna, daca este daruit sau nu, importanta este unirea cu Hristos. Daca ne rezumam doar la un inel de logodna, trebuie sa stim ca tot doi suntem si nu un trup, uniti prin Taina Nuntii.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.03.2010, 03:00:40
aurelia1984's Avatar
aurelia1984 aurelia1984 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Noi am facut logodna in biserica, eu si sotul meu, iar parintele ne-a pus verighetele pe mana stanga, se putea doar cu inelul de logodna. cu conditia ca intr-un an de zile sa facem cununia religioasa, si am facut-o.

Dar parintele meu duhovnic, m-a 'certat', tb sa facem direct cununia religioasa. e pacat ceea ce am facut noi, logodna si faptul ca am stat impreuna pana la cununia religioasa. Nu exista calea de mijloc.

Doamne ajuta
Si eu sunt de aceeasi parere. Nu vad rostul atator taraganari. Pai daca stim ca vrem sa ne casatorim, de ce sa mai asteptam pana peste 5 ani, cand vom gasi o sala in care sa incapa cei 3000 de inviati pe care ii avem in minte? Sau de ce sa impartim slujba Cununiei in 2 parti oficiate la un an distanta?

Si cu inelele la fel. De ce-ti trebuie 2? Unu si bun.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.03.2010, 13:13:56
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurelia1984 Vezi mesajul
Si cu inelele la fel. De ce-ti trebuie 2? Unu si bun.
E la moda, ii daruiesti inelul de logodna atunci cand o ceri in casatorie. Daca memorezi si niste vorbe intelepte si le spui si intr-o emisiune TV este minunat. Asa gandeste omul care nu pune mare pret pe ceea ce se petrece in Biserica. Dar ar pune, ar alerga de indata sa fie oficiata Taina Cununiei.

Pe de alta parte, pentru unii e important ca pe mana sa fie prezent cat mai mult aur. Asa ca altceva e cand ai doua degete "imbracate", decat unul singur. Iata de ce este nevoie de 2.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.03.2010, 13:22:15
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Si eu am doua, si-asa-i, cum ziceti :)
Mie mi-a pus inelul si m-a cerut in casatorie dupa cum cerea moda vremii, intr-o seara ploioasa, fix in locul in care am stat prima data de povesti, cand ne-am cunoscut. Si pe urma cand ne-am casatorit au fost 18 oameni, cu familie, nasi si cantareti cu tot, si nici n-am avut muzica, tot dupa moda
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.03.2010, 18:48:38
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Si eu am doua, si-asa-i, cum ziceti :)
Mie mi-a pus inelul si m-a cerut in casatorie dupa cum cerea moda vremii, intr-o seara ploioasa, fix in locul in care am stat prima data de povesti, cand ne-am cunoscut. Si pe urma cand ne-am casatorit au fost 18 oameni, cu familie, nasi si cantareti cu tot, si nici n-am avut muzica, tot dupa moda
In ceea ce priveste muzica la nunta, chiar e vreo moda, sau fiecare isi organizeaza nunta cum crede...si cum ii place?

Zau asa,...mie mi-a spus un parinte vazator cu duhul, atunci cand i-am dat un pomelnic si i-am spus ca am emotii cu nunta ( nunta cu multe persoane, muzica...muzica, dansul...dans, deci cum o voiam eu)...sa stau linistita, ca va fi de vis...deci, e vreo moda pe care artrebui sa o adoptam atunci cand vine vorba de nunta noastra, ca eu nu cred?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.03.2010, 18:52:02
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Nu Andrusca, glumeam la faza cu moda :)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.03.2010, 19:07:49
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Si eu am doua, si-asa-i, cum ziceti :)
Mie mi-a pus inelul si m-a cerut in casatorie dupa cum cerea moda vremii, intr-o seara ploioasa, fix in locul in care am stat prima data de povesti, cand ne-am cunoscut. Si pe urma cand ne-am casatorit au fost 18 oameni, cu familie, nasi si cantareti cu tot, si nici n-am avut muzica, tot dupa moda
ce romantic..
mi-amintesc si eu de vremurile in care doar pluteam.
inelul meu de logodna l-am vazut venind pe drum cand el m-a intrebat "intamplator" ce piatra imi place... dar tot a fost surpriza. (Stiu ca nu este simbol crestin, ci un lucru pur lumesc. Dar nu este vorba de inel, de conventii sociale, ci de a darui ceva din tot sufletul.)
Mais où sont les neiges d'antan
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.03.2010, 20:15:39
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
ce romantic..
mi-amintesc si eu de vremurile in care doar pluteam.
inelul meu de logodna l-am vazut venind pe drum cand el m-a intrebat "intamplator" ce piatra imi place... dar tot a fost surpriza. (Stiu ca nu este simbol crestin, ci un lucru pur lumesc. Dar nu este vorba de inel, de conventii sociale, ci de a darui ceva din tot sufletul.)
Mais où sont les neiges d'antan
Da, romantic..
Partea asta. Dar aia 7 ani traiti in pacate groaznice i-am trecut sub tacere, de dragul romantismului :) (o spun numai ca sa nu rezulte de pe undeva ca vai ce lapte si miere pe-aici pe la noi:))
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.03.2010, 21:22:54
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Da, romantic..
Partea asta. Dar aia 7 ani traiti in pacate groaznice i-am trecut sub tacere, de dragul romantismului :) (o spun numai ca sa nu rezulte de pe undeva ca vai ce lapte si miere pe-aici pe la noi:))
Inteleg ce spui (macar un pic).. in cazul meu au fost mai multi ani.. dar si asa unele momente nu le pot vedea in alta lumina. Raman frumoase. Dar la modul "ireal". Parca am dormit cea mai mare parte a vietii. (Partea care ma ingrozeste in prezent este: de ce nu am stiut ca ceea ce fac este gresit? Adica sentimentele sublime si trairile inefabile, senzatia de plutire si toate dulcegariile .. erau doar un ambalaj pentru pacate. Pai sa te mai increzi in ce consideri "bun" si "frumos"?)
Ca daca te intrebi si analizezi lucrurile prin care ai trecut, cele pe care le-ai pretuit (si cele pe care le-ai dispretuit).. gasesti ca ce numesti iubire romantica (iubirea in sens cotidian, lumesc, desigur) este foarte putin, foarte nevolnic..
(Acum parte de mesaj care nu este pentru cei ce nu pot intelege: intr-un astfel de moment de analiza cruda eu si sotul meu am ajuns independent unul de altul si in baza unor ratiuni diferite la concluzia ca nu ne iubim.. doar ni se pare ca ne iubim.. Asa pare un apogeu al nebuniei, dar la un moment dat te trezesti facand numai acte de convenienta, spunand doar lucrurile care se astepta lumea sa le spui, traiesti romantismul promovat la televizor... traiesti din plin o viata lipsita de continut. Simti nevoia sa te scuturi si sa gasesti macar un lucru autentic...ei bine, iubirea romantica nu prea rezista cand este pusa la incercare.)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Logodna Valitza Nunta 35 31.03.2014 22:21:21
Logodna-urgent ioana26 Nunta 15 12.09.2010 17:27:17
logodna yulik_4_u Nunta 22 27.12.2008 02:15:20
Logodna misherban Nunta 23 15.02.2008 12:51:36
Logodna amadeus2 Nunta 26 06.06.2007 11:39:31