Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 31.08.2010, 09:49:32
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
În localitatea mea sunt 6 episcopi (prezbiteri) adventiști
Da este posibil ca și unul care se trezește că vrea să își facă o sectă a lui, împreună cu alții, se ridică cu biblia în mână și după aceea le spune unora că îi face episcopi, pastori, etc. Faptul că secta adventistă și-a tras "episcopi" asta nu înseamnă că respectivii au vreo legătură cu episcopia Bisericii lui Hristos. Dacă lor le place să își spună că sunt episcopi, foarte bine, însă asta nu înseamnă că ei ar avea vreo legătură cu episcopia Bisericii lui Hristos. Impostura există peste tot, iar așa-zisa "episcopie" a unora care fac parte din secta adventistă nu reprezintă decât o impostură pe care alții acceptă să o rumege din prea multa lor știință. Nu există nici o episcopie în afara Bisericii lui Hristos, iar dacă unii vor să își spună lor episcopi și să le zică și oamenii așa pentru ca să își hrănească și ei orgoliul și să simtă că ar fi și ei ceva pe lumea asta, nu înseamnă că ei ar avea vreo legătură, chiar infinitezimală, cu episcopia Bisericii lui Hristos.

Mai sunt unii care spun că ei ar fi Napoleon Bonaparte, alții că sunt Isus Cristos, alții că sunt reîncarnarea unui buddha; ei sunt liberi să spună ce vor, însă asta nu înseamnă că ceea ce ei spun ar avea vreo legătură cu realitatea.
  #182  
Vechi 31.08.2010, 11:32:26
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit Cum trebuia sa ma exprim?

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Dar chiar titlul se vrea a fi un titlul de scandal : DUBII!!! botezul in Catehismul Crestin.
Daca cer explicatii vi se pare scandal? Cum trebuia sa ma exprim daca am dubii cu privire la botezul meu? am fost sincera si m-am exprimat clar.
  #183  
Vechi 31.08.2010, 12:01:36
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit dumneavoastra mi-ati vorbit foarte urat, recititi mesajele ca sa amintiti

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Nu stiu cine ti-a vorbit urat.
Stiti foarte bine, sunteti dumneavoastra catre ati spus despre mine ca aiurez, ca nu judec deloc, chioara, mincinoasa, ca sunt sectanta....etc. Oricine citeste mesajele dvs. gaseste aceste ocari ce mi-ati atribuit.

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Dar tu il parasesti pe Domnul poate si din anumite interese(sotul tau). Ce zici ?
Eu nu il parasesc pe Domnul, din contra il caut si il iubesc.. Dar "3 dragostea de Dumnezeu aceasta este: Să păzim poruncile Lui; și poruncile Lui nu sunt grele. " Am fost ortodoxa doar cu numele pana acum. In aceste timpuri cercetez Scriptura pentru ca vreau sa merg inainte incercand sa fiu ascultatoare de Cuvantul Sau indiferent de biserica ce voi merge. Totodata vreau explic sotului meu ca daca nu se converteste la adevarata voia lui Hristos nu are sens sa o faca intr-o biserica ce nu face voia lui Dumnezeu. De ce? pentru ca Domnul Iisus si-a dat viata pentru el si pentru toti ce vor sa-l iubeasca.
Domnul Iisus a zis o data pentru totdeauna in Ev. dupa Matei ca doar cei ce asculta de Dumnezeu vor intra in Imparatia Sa. "21.Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri. "

Dar cred ca scriu fara folos pentru ca dumneavoastra in loc sa raspundeti veti gasi din nou ocari ca sa mi le atribuiti. Ca doar Domnul nu mintea cand spunea:
"Dacă vă urăște pe voi lumea, să știți că pe Mine mai înainte decât pe voi M-a urât.
19. Dacă ați fi din lume, lumea ar iubi ce este al său; dar pentru că nu sunteți din lume, ci Eu v-am ales pe voi din lume, de aceea lumea vă urăște.
  #184  
Vechi 31.08.2010, 15:17:11
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Dacă lor le place să își spună că sunt episcopi, foarte bine, însă asta nu înseamnă că ei ar avea vreo legătură cu episcopia Bisericii lui Hristos. Impostura există peste tot, iar așa-zisa "episcopie" a unora care fac parte din secta adventistă nu reprezintă decât o impostură pe care alții acceptă să o rumege din prea multa lor știință.
Haideți să nu mai discutăm despre impostură în casa spânzuratului.
  #185  
Vechi 01.09.2010, 10:06:50
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit Biserica adventa

Nu are episcopi! Am dat si cautare pe Google. Apoi daca aveti acum nu aveati acum 10 ani. Arata-mi un citat din cartile lui White despre anumiti episcopi in aceea biserica! Apoi ei sau autointitulat episcopi dar cine i-a hirotonit? Apoi sa spui ca toti crestinii ar fi egali intre ei nu ar mai scrie Nt despre pastorirea turmei! Cum ar veni ministrul armatei si ar spune celor care conduc armata: pastoriti soldati vostrii, instruitii! Si tu ai zice: toti oamenii din armata au acelasi functii dar roluri diferite!
Cat despre traduceri eu stiam ca sunt 2 curente si o sa caut acest lucru. Cat priveste cartile care avem voie sau nu sa le citim spun doar atat. Nu vreti dumneavoastra sa cititi cartile fiecarei secte in parte? Sau nu vrei sa citesti o carte satanista? Ai voie sa citesti o carte satanista care il defaimeaza pe Iisus? Uimirea ta e absurda si sa mai sti ceva. Citind multe carti eretice inca mai am ideii neortodoxe! Apoi ai citit tu literatura ortodoxa sau iehovista? Sti cum sunt protestantii :au voie sa citeasca dar nu citesc! Stiu atati protestanti care nu citesc o carte pe ideea ca nu trag nici un folos din ele!
Cat despre Ezio ai generalizat cazul meu. Chiar daca ti-am "vorbit" nu stiu cum, imi cer scuze dar in rest in afara ca exagerezi am vazut din cate am citit ca nimeni nu ti-a vorbit urat! Dar acum te intreb nu e adevarat ca din punctul bisericii ortodoxe ai idei sectare??
  #186  
Vechi 01.09.2010, 10:15:22
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Haideți să nu mai discutăm despre impostură în casa spânzuratului.
Cine decide care este casa spanzuratului?

Daca un nebun trece prin fata unei case si striga: uite inauntru este un spanzurat, ceilalti oameni care trec pe acolo, se uita si ei inauntru, vad ca nu este nici un spanzurat si spun: saracul, e nebun, trebuie dus la medic imediat.
Deci cine decide care e casa spanzuratului? Nebunul sau ceilalti oameni?
  #187  
Vechi 01.09.2010, 10:40:41
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
S

Dar cred ca scriu fara folos pentru ca dumneavoastra in loc sa raspundeti veti gasi din nou ocari ca sa mi le atribuiti. Ca doar Domnul nu mintea cand spunea:
"Dacă vă urăște pe voi lumea, să știți că pe Mine mai înainte decât pe voi M-a urât.
19. Dacă ați fi din lume, lumea ar iubi ce este al său; dar pentru că nu sunteți din lume, ci Eu v-am ales pe voi din lume, de aceea lumea vă urăște.
Domnul nu mintea cand spunea ce spunea in citatul de mai sus. Dar acela era adresat celor 12 apostoli in cuvantul lui de despartire, inainte de prinderea lui.
in nici un caz tu ZIZO nu esti apostol si nici Baistrow nu este iudeul care urma sa vina sa il prinda pe Iisus.
Pe tine ZIZO nu te uraste lumea, daca te ura, nimeni nu sarea sa iti explice adevarul ci te lasa in nestiinta ta. Intreaba-l pe Baistrow, te uraste? eu nu cred. Nimeni nu te uraste. Daca vreodata ti-au fost adresate cuvinte mai dure sa te faca sa vezi adevarul asta nu inseamna ca persoana respectiva te ura, ca sa ajungi sa te identifici in citatul de mai sus.

Iti amintesti de exemplul dat de mine cu Avva Aghaton? cand a acceptat toate jignirile chiar si neadevarate spre plugarirea sufletului lui?
Dar de indemnul dat tot de acei batrani avve care spuneau sa ne stapanim limba si poftele?
Nu te-am indemnat eu sa citesti pe cei intelepti? crezi ca inteleptii sunt la radio speranta sau cum o fi numit? Ei sunt in lume? la radiouri? Stii tu cati bani se invart in mass media? Acolo este Dumnezeu si Iisus? Zici ca ai fost primita bine acolo. Ai idee cati oameni ascultau convorbirea dintre tine si cei de la radio? Si deci cati puteau ei acapara in acest mod? Fara sa iti dai seama te-au transformat in unealta lor de a castiga adepti, si in final de a castiga bani. Cauta adevaratii intelepti, aceia nu sunt acolo unde esti tu acum.
Am scris acest mesaj pentru ca imi pare sincer rau de sufletul tau. Domnul sa fie cu tine.
  #188  
Vechi 01.09.2010, 11:06:42
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Asta i-am zis si eu ca banii ei sunt la ea in buzunar. Cat daca am fost mai iute sau mai nu stiu cum imi cer inca o data scuze! Cum i-am zis odata unei evangheliste( care din cauza ei am pierdut un servici si un patron care cicase imi era prieten) :daca nu ma ierti daca ti-am gresit cu ceva, nici Dumnezeu nu o sa te ierte! Nu ma fac eu mare sfant nu vreau sa arat ca sunt sfant sau sunt cucernic. Dar stiu sigur ca daca nu o sa il iert pe patron pe evanghelista si pe toti cei care mi-au facut rau greu voi fi si eu iertat de Dumnezeu! Evanghelista a zis ca pe mine nu ma poate ierta si nici pe...Si mi-a citat o lista lunga ...
P.S Evanghelista era o tipa uratica si stia acest lucru asa cum oricine isi da seama cat de cat de valoarea lui. Ii placea sa faca pe fata cuminte ca sa te atraga in capcana ei. Stiam de la patroni ca mereu se plangea de persoanele de la serviciu de sex masculin si deoarece era secretara si stia multe secrete ale patonilor.Astfel patronii ii dadea mana libera sa taie si sa spanjure. Nestiind ca tipa doar se prefacea si atragandu-ma in capcanele ei( a sters mesajele de pe telefonul meu care o compromiteau fara voia mea! ) m-a vorbit pe la spate patronilor precum si alte rele!
Experienta a fost buna. Am observat ca tipele(deoarece tipa mai avea 2 surori) care inainte imi vorbeau frumos ca sa ma atraga la religia lor minteau, furau si nu isi faceau treaba la servici in schimb ii parau pe altii ca nu isi fac treaba. Din acel moment le-am recomandat tuturor oamenilor care am stat de vorba cu ei povestea Harap- Alb!

Last edited by bairstow; 01.09.2010 at 11:10:16.
  #189  
Vechi 01.09.2010, 11:13:55
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit Aceasta

Nu a fost singura experienta cu neoprotestantii nereusita! Daca la inceput imi vorbeau frumos mi-am dat seama ca datorita credintei lor proaste nici nu aveau cum sa fie buni. Pai la ei era ideea ca Dumnezeu lucreaza in ei(de aceea sunt mii de biserici cu idei diferite). Daca Dumnezeu lucreaza in mine (ca sa ma dau pe mine exemplu) si eu nu pot sa o iert sa zicem pe Ezio este normal ca nici Dumnezeu sa nu o ierte! Vedeti logica lor? De aceea acesti oameni sunt niste infumurati si se aseamana cu acel evreu care se lauda ca nu e ca vamesul pacatos! Daca secretara nu mai m-a iertat inseamna ca nici Dumnezeu nu o sa mai ma ierte deoarece (cicase) secretara era condusa de Dumnezeu! De aceea si nu numai din cauza asta, acesti oameni dau impresia la inceput ca sunt niste oameni foarte cumsecade dar in realitate sunt niste oameni cu simturile adormite reci si neiertatori!

Last edited by bairstow; 01.09.2010 at 11:18:14.
  #190  
Vechi 01.09.2010, 13:09:26
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
...acesti oameni sunt niste infumurati si se aseamana cu acel evreu care se lauda ca nu e ca vamesul pacatos:

- acesti oameni sunt niste oameni cu simturile adormite reci si neiertatori!
- acesti oameni sunt niste infumurati
- datorita credintei lor proaste nici nu aveau cum sa fie buni.
Cum ziceati ca spunea fariseul acela?



.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crestin sau Ortodox catehumen Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 109 20.01.2014 12:21:02
pomelnice pe crestin ortodox steliana-steli Generalitati 1 22.12.2011 18:49:45
Catehismul ortodox - audio strajeru Generalitati 0 03.08.2011 03:48:32
Reactia familiei adventiste la botezul ortodox al sotului elenavioletacocos Secte si culte 0 27.10.2009 09:24:06