Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 14.04.2011, 11:01:36
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Mântuirea este un dar al lui Dumnezeu. Singura cale de a o dobândi este de a ne face cât mai plăcuți Lui. Este ceva între tine și El și nimic altceva nu ne poate ajuta decât efortul personal, nici biserica, nici ritualurile sau ideile 'bune' luate de ici și de colo (vezi exagerările cu 'iubirea' ale unora). Trebuie să renunțăm la toate cele lumești și să ne străduim din toate puterile să aflăm și să împlinim voia Lui.


Un alt aspect al mântuirii este conservarea puterilor sufletești. Sufletul, cu facultățile sale: simțirea, voința și mai ales rațiunea, nu este ceva indestructibil. Ființa psihică este foarte fragilă și se "uzează" dacă întrebuințăm greșit funcțiile sufletești. De fapt, bătrânețea nu reprezintă altceva decât uzura minții, reflectată și în uzura trupului, uzură ce vine din utilizarea liberă a rațiunii, prin gândiri voluntare. Acuitatea minții (poate și a simțurilor) și a conștiinței de sine scade permanent dacă noi exersăm gândirea voluntară. Este o îndepărtare progresivă a eului de sine. Mintea trebuie să stea într-o stare de neangajare, de adunare lăuntrică, lucru care de asemeni cere abandonarea oricăror activități voluntare. Viața noastră trebuie organizată în așa fel încât activitățile exterioare să se desfășoare fără implicarea noastră în ele. Sună straniu, dar este posibil. De fapt cele mai multe acțiuni ale noastre se desfășoară involuntar, lucru pe care putem să-l observăm dacă le studiem.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #62  
Vechi 14.04.2011, 11:11:03
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Sufletul, cu facultățile sale: simțirea, voința și mai ales rațiunea, nu este ceva indestructibil.
Intrucat aici va referiti la sufletul uman (nu cel al animalelor), doresc sa va atrag atentia ca va departati de la invatatura ortodoxa crestina cu privire la nemurirea sufletului uman (care este rational).

"Nu vă temeți de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă;" Matei 10,28

Trupul omului (ca și cel al animalelor), e făcut din pământ ca "să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat” Ecclesiaticul 12,7.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 14.04.2011, 11:23:09
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Intrucat aici va referiti la sufletul uman (nu cel al animalelor), doresc sa va atrag atentia ca va departati de la invatatura ortodoxa crestina cu privire la nemurirea sufletului uman (care este rational).

"Nu vă temeți de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă;" Matei 10,28

Trupul omului (ca și cel al animalelor), e făcut din pământ ca "să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat” Ecclesiaticul 12,7.
Sufletul este viața conștientă. Dacă animalele ar avea suflet, el nu ar putea fi decât identic cu cel al oamenilor, cu singura diferență a lipsei rațiunii discursive, datorată lipsei limbajului.

Iar faptul că sufletul suferă deteriorări e vizibil cu ochiul liber. Majoritatea bătrânilor suferă de slăbirea ireversibilă a funcțiilor psihice, și când zic ireversibil mă refer la veșnicie.

Iar nemurirea sufletului nu este ceva inevitabil. Sufletul, ca și orice altceva, este o creație și o lucrare permanentă a lui Dumnezeu. Dacă El încetează să lucreze, sufletul încetează să existe.

A aduce versete biblice ca dovadă reprezintă o abandonare a judecății sănătoase. Biblia e bună prin informația conținută în ea, amestecată cu tot felul de lucruri false și nefolositoare și care trebuie filtrată. A crede Biblia integral reprezintă un fanatism sinucigaș.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #64  
Vechi 14.04.2011, 11:23:51
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
...doresc sa va atrag atentia ca va departati de la invatatura ortodoxa crestina...
Eugen,

Omul s-a îndepărtat demult de învățătura creștin-ortodoxă. Dar sper din toată inima să-și revină cît mai curînd, altfel unele idei pe care le publică nu fac decît rău, smintind cititorii.

Să ne rugăm pentru el și pentru toți cei amenințați de pericolul ereziei.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 14.04.2011, 11:31:44
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eugen,

Omul s-a îndepărtat demult de învățătura creștin-ortodoxă. Dar sper din toată inima să-și revină cît mai curînd, altfel unele idei pe care le publică nu fac decît rău, smintind cititorii.
Multumesc pentru precizare. Am fost indus in eroare de faptul ca precizeaza la credinta: "ortodox" (in acest caz implicit crestina).
Bine ar fi daca omenii nu s-ar ascude si ar recunoaste ceea ce sunt, ceea ce cred. "Lupul in haine de oaie" nu poate pacali Pastorul turmei.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 14.04.2011, 11:36:52
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Trairea credintei... nu pastrarea ei intr-un sertar. Pazirea poruncilor nu din constrangere ci din dragoste, caci poruncile sunt de fapt libertatea intru Hristos si nu "ingradire". ("toate imi sunt permise dar nu toate imi sunt folositoare. toate imi sunt permise dar nu toate zidesc. toate imi sunt permise dar nu ma voi lasa robit de nimic" rau, spune Sfantul Pavel)


Greu e pacatul si patima. A trai intru Hristos este usor pentru cel ce vrea aceasta din toata inima.

Viata intru Hristos este cel mai usor lucru pentru om, nu spune Domnul: "luati jugul meu asupra voastra caci jugul meu este usor si povara MEA este USOARA"?
Nu spune Iisus "fara Mine nu puteti face nimic" (Ioan 15,5). Ce lucru este greau cand suntem in comunicune cu Hristos?

Sa ne ferim de mandria de fi crestini ortodocsi, cum ca noi suntem pe cea mai grea cale... nu fratilor, noi suntem pe cea mai usoara cale pentru om, caci Hristos este cu noi si ne ajuta intru toate. Preacurata Maica Domnului pururea mijloceste pentru noi si ne ajuta cu harul si puterea lui Hristos Domnul Dumnezeul nostru.

Asadar sa luam aminte.
Doamne ajuta!
Eugen, ca de obicei ai dreptate! Constat ca esti esti foarte exigent.
Este o incurajare pentru mine cand spui ca viata intru Hristos este lucru usor. Totusi... mie mi se pare atat de greu.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 14.04.2011, 11:37:40
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Doresc sa va asigur ca un (adevarat) teolog crestin ortodox cunoaste invatatura Sfintei Scripturi despre: suflet, spirit, duh, conform teologiei Sfantului Pavel (si implicit a Sfintilor Parinti).

Doar omul are în el și principiul vieții duhovnicești (prin sufletul spiritual și nemuritor, care este chipul lui Dumnezeu în om), astfel, Sfântul Pavel vorbește în cazul omului despre “despărțitura sufletului și duhului” [1] arătând că, deși sufletul și spiritul omului sunt din aceeași substanță, acestea nu se pot confunda, căci spiritul sufletului este numit și “duhul minții” [2] omului. Urmând îndemnul Sfântului Pavel, ca “întreg duhul vostru și sufletul vostru și trupul vostru să se păzească” [3] de orice lucru nefiresc, noi trebuie să ne păzim curate atât cele ce țin de sufletul nostru spiritual (cugetul minții, gândirea, rațiunea), precum și sentimentele; și de asemenea și trupul trebuie ferit de orice întinăciune.

Reținem că pentru om, duhul și sufletul nu sunt nicidecum două entități deosebite, ci una singură. În timp ce prin suflet se înțelege, in general, sediul afectelor, principiul vital (care îl au și animalele), duhul (spiritul) este partea superioară, fină, a sufletului omului, capabilă de a se pune in contact cu Sfântul Duh și de a-I deveni sălaș. Antropologia paulină face distincții terminologice între psyhè = suflet, pnēuma = duh (partea superioara a lui psyhè), si nóos (noūs) = minte, cugetare, inteligență, rațiune (partea superioara a lui pnēuma și cea mai fina a lui psyhè), toate în opozitie cu sárx = carne (ca materie) și sōma = trup (forma organizata a lui sárx). Cu aceste nuanțări, dihotomia suflet-trup este fără echivoc.

Tot Sfântul Pavel spune că „sunt și trupuri cerești și trupuri pământești; dar alta este slava celor cerești și alta a celor pământești. […]Se seamănă trup firesc, înviază trup duhovnicesc. Dacă este trup firesc, este și trup duhovnicesc. Precum și este scris: «Făcutu-s-a omul cel dintâi, Adam, cu suflet viu; iar Adam cel de pe urmă cu duh dătător de viață»” [4].

Terminologia paulină trebuie citită și înțeleasă astfel: "trup carnal" (sárx) este carnea ce alcătuiește atât trupurile oamenilor cât și cele ale animalelor, care deși este din aceeași materie, este diferita ca aspect în funcție de specie, carnea fiecărei specii (om, pești, păsări, animale) având particularitățile ei, însă nu este diferita ca structură (atomică, moleculară); "trup" (sóma) este forma organizată, cu formă specifică, a materiei carnale; "trup firesc" (psyhikós) este trupul omului înzestrat cu suflet viu, dar care trăiește doar la nivelul afectelor și pasiunilor, prada labilității psihologice; iar "trup duhovnicesc" (pneumatikós) este trupul omului transfigurat prin înviere, asemănător cu trupul înviat al lui Iisus Hristos, liber nu numai de materia coruptibilă, ci și de labilitatea psihologică, dominat de propriul sau duh în comuniune cu Duhul Sfânt, devenit capabil sa participe la slava lui Dumnezeu.

[1] Evrei 4,12.
[2] Efeseni 4,23.
[3] I Tesaloniceni 5,23.
[4] I Corinteni 15,40-45.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 14.04.2011, 11:46:29
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Eugen, ca de obicei ai dreptate! Constat ca esti esti foarte exigent.
Este o incurajare pentru mine cand spui ca viata intru Hristos este lucru usor. Totusi... mie mi se pare atat de greu.
Doamne ajuta!
Consider ca sunt foarte atent in ceea ce priveste teologia ortodoxa crestina.

Pare greu la inceput a vietui intru Hristos pentru ne este greu sa ne dorim libertatea intru Hristos, caci nu o intelegem. Deci este greu pentru ca nu dorim sa il lasam pe Hristos sa lucreze in noi.
Prin participarea la Sfintele Slujbe ale Biserici dobandim Duhul Sfant care din Tatal purcede si Hristos ni-l trimite si doar asa putem trai cu adevarat viata duhovniceasca, libertatea deplina si iubirea deplina intru Hristos.

Ma bucur sa aud ca putinele mele cuvinte te-au ajutat sa intelegi un pic mai bine Adevarul.

Doamne ajuta si fie ca bucuria invierii lui Hristos sa salasluiasca puruea in cugetele inimilor noastre.

Last edited by Eugen7; 14.04.2011 at 11:49:01.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 14.04.2011, 11:59:38
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Consider ca sunt foarte atent in ceea ce priveste teologia ortodoxa crestina.

Pare greu la inceput a vietui intru Hristos pentru ne este greu sa ne dorim libertatea intru Hristos, caci nu o intelegem. Deci este greu pentru ca nu dorim sa il lasam pe Hristos sa lucreze in noi.
Prin participarea la Sfintele Slujbe ale Biserici dobandim Duhul Sfant care din Tatal purcede si Hristos ni-l trimite si doar asa putem trai cu adevarat viata duhovniceasca, libertatea deplina si iubirea deplina intru Hristos.

Ma bucur sa aud ca putinele mele cuvinte te-au ajutat sa intelegi un pic mai bine Adevarul.

Doamne ajuta si fie ca bucuria invierii lui Hristos sa salasluiasca puruea in cugetele inimilor noastre.
Da, "ne este greu sa ne dorim libertatea intru Hristos, caci nu o intelegem" spui tu cu dreptate iar eu as mai adaug ca: imi doresc cu tarie lbertatea intru Hristos dar nu pot (nu stiu cum, nu vreau...) sa ma eliberez din sclavia pacatelor... de fapt in asta consta greul.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 14.04.2011, 12:06:30
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Da, "ne este greu sa ne dorim libertatea intru Hristos, caci nu o intelegem" spui tu cu dreptate iar eu as mai adaug ca: imi doresc cu tarie lbertatea intru Hristos dar nu pot (nu stiu cum, nu vreau...) sa ma eliberez din sclavia pacatelor... de fapt in asta consta greul.
Nu-ti propune sa lupti cu toate pacatele deodata. Asta ar fi o dovada de mandrie. Striga catre Dumnezeu si cere-i ajutor pentru a lupta pe rand cu fiecare pacat mai mare. Apoi fii atent si la cele mici. Aceste sfaturi nu sunt ale mele, ci ale unui duhovnic.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 23:42:56
Mantuirea Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 11 02.06.2010 13:15:26
Care este scopul credintei pentru voi si ce repezinta mantuirea? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 74 09.06.2009 13:17:58
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 23:39:15
Mantuirea vsm Stiri, actualitati, anunturi 1 03.11.2006 00:56:38