Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 22.02.2014, 06:14:57
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Iar apoi sa impartim cateva pachete celor saraci si necajiti :-)
Așa să ne ajute Dumnezeu !

Interesant de știut este și faptul că Moșii de iarnă - cum se spune în popor - se sărbătoresc în fiecare an în sâmbăta de dinaintea duminicii Dreptei Judecăți - cand Biserica a rânduit pomenirea de obște a tuturor celor din veac adormiți în dreaptă credință.

Rugăciunile și pomenirile săvârșite pentru cei adormiți ajută sufletele lor spre ușurarea de păcate, fata de care, ei nu au mai avut răgazul să arate pocăință, îndreptare, nici fapte bune pentru înduplecarea Preamilostivului Părinte.

Last edited by mirela.t; 22.02.2014 at 07:31:23.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 22.02.2014, 22:06:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu cred, Mirela, ca e primit si asa, daca omul spune "Bogdaproste". Ieri am fost la biserica si la sfarsitul slujbei, un om a adus farfurioare cu pilaf cald si o gogosica pentru lumea care iesea de la slujba. Am primit si eu si tare m-am bucurat, am mancat cu multa pofta, si persoanele din jurul meu, ca, deh, era mancare calda, si buna, noi nu mancaseram nimic de dimineata. Acum, aveam si eu mancare acasa, nu ma consider o persoana nevoiasa, dar pana acasa mai trebuia sa mai trec si pe altundeva, iar in momentul acela chiar imi era foame, asa ca a fost mai mult decat binevenita farfuria aceea cu mancare. In schimb, o doamna de la biserica, gandindu-se la nevoiasi, a vrut sa dea farfuria ei cersetorilor de la colt, care au si sarit: "Aoleu, am mancat pana acum trei portii. Nu mai putem, suntem si noi oameni..."
Asa ca totul tine de momentul respectiv - mai nevoias mi se pare a fi un pensionar care merge ingrijit, spalat la biserica si care nu intinde mana, decat unii zdrenturosi si pe care ii vezi nevoiasi de la o posta. Am realizat asta pentru ca primii se bucura mai mult cand primesc ceva. Si, in plus, din proprie experienta, mai toti care ies de la slujba sunt rupti de foame si unii ar primi o paine, nu ca nu ar avea acasa, dar nu au in momentul prezent, cand le este foame.
Oricum, conteaza sufletul cu care faci milostenia.
Imi pare bine,ca ai scris despre asta,te sustin in aceasta idee.
Flamand poate fi oricine;in oricare dintre situatii.

Am meditat la asta,intr-o zi nefasta cand o ruda de-a mea(nici pe departe saraca)a calatorit cu avionul si din accident si-a pierdut portofelul,cu tot cu acte,bani si carduri. A plecat de dimineata,a constatat ca nu mai are portofelul exact cand a ajuns la destinatie si apoi a trebuit sa faca ceva sa se intoarca acasa in aceiasi zi-deoarece calatoria nu mai avea sens fara acte si carduri.
S-a intors acasa cu mila Domnului abia pe la 11 noaptea,timp in care nu a putut sa-si cumpere un sandwich sau o sticla cu apa...s-a intors intr-o stare jalnica.
Ca un facut,la cateva saptamani gasesc pe strada un portofel plin cu acte,carduri si 350$ cash in el...mi-am amintit cat s-a chinuit aceasta ruda a mea pt faptul ca nu s-a gasit un bun samaritean care sa-i inapoieze portofelul...nici nu stim prin ce trec oamenii,dar daca se intampla asta noua?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 23.02.2014, 02:01:45
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

De regula oamenii cauta sa imparta la cei saraci si nu este gresit, chiar asa se recomanda. Am invatat (dintr-o intamplare) ca nu este rau daca imparti si credinciosilor din biserica.

Intr-o sambata, de pomenirea mortilor, asteptam sa ma spovedesc. Eram insarcinata si chiar m-as fi bucurat sa primesc un pahar cu coliva. Cei ce venisera special sa primeasca, oameni necajiti, aveau sacose pline cu coliva si altele. Nu am primit (coliva) nici eu si nici celelalte cateva persoane ce asteptam la spovedit. Atunci am realizat ca si mie mi se intampla sa fac la fel, si am hotart ca pe viitor sa fiu mai atenta. Alta data am vazut ce stare buna iti transmite o persoana ce iti da o bucatica de paine cu dragoste si bucurie.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 23.02.2014, 10:20:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu aveam un vecin de palier,sa-i dea Domnul multa sanatate,fost inginer-acum pensionar,care desi o ducea decent se imbraca mai ponosit ca sa arate ca este amarat.
Pana la urma nu erau avuti,doar stim cum sunt pensionarii,isi dau toata pensia pe intretinere,facturi si medicamente...numai ca o auzeam pe sotia lui cum ii roaga sa poarte haine mai bune"ca doar are destule"iar dansul spunea ca nu doreste ca lumea sa-l creada avut.
Mergea la biserica si se intorcea cu sacosi pline...
Numai ca mergand la biserica pt pomeni asculta si slujba si uite asa am observat cum atitudinea dansului s-a schimbat in bine;inainte fiind un om violent,artagos si cam trufas,ca nu-I ajungea nimeni la nas -acum nu-l mai recunosteai si in plus era liniste in casa lor care altadata era zguduita de scandaluri.

Am dorit sa spun ca niciodata nu poti sa stii care este adevarul despre oamenii nevoiasi,dar chiar si asa,tot merita sa dai...practice,nu stii unde se poate ascunde Hristosul :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 23.02.2014 at 10:23:10.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 24.02.2014, 00:56:00
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Am dorit sa spun ca niciodata nu poti sa stii care este adevarul despre oamenii nevoiasi, dar chiar si asa, tot merita sa dai...practic, nu stii unde se poate ascunde Hristosul :)
Apropo de asta, ca să întăresc cele spuse de tine : am citit undeva o povestire despre un episcop la care tot venea un cerșetor să-i dea de pomană - și episcopul îi spunea mereu slujitorului său să-i dea... iar odată când acela a venit din nou, slujitorul exasperat a întrebat dacă să-i mai dea încă o dată, iar episcopul a zis să-i dea, că poate acesta este Hristosul lui.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sambata Mortilor - Mosii de iarna glykys Diverse Sarbatori 1 14.02.2015 06:47:33
Mosii de toamna - Pomenirea mortilor lenuta67 Intrebari utilizatori 11 01.11.2012 23:07:28
Mosii de vara, pomenirea generala a mortilor mihele_m Intrebari utilizatori 0 22.05.2010 19:05:50
Pomenirea mortilor - Mosii de iarna toadercarmen Intrebari utilizatori 8 08.02.2010 23:45:53
Sambata, ziua mortilor bogdanm.marin Intrebari utilizatori 1 05.02.2010 21:18:06