Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.02.2013, 20:29:29
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Dar tu, fallen esti statuie, n-ai nici un cuvant de spus? Adica totul se face dupa voia concubinului tau si a parintilor lui? Apoi, de ce nu v-ati casatorit pana acum, ci preferati sa fiti doar concubini? Ce te impiedica sa faci acest pas? Tot dorintele lui? Iti convine sa traiesti in pacat cu el?
Adevarul e ca m-am cam obisnuit sa ia altii decizii in locul meu, sa fiu pusa in fata faptului implinit, drept pt care nu prea sunt capabila sa iau propriile decizii. Desigur daca ar fi ceva de viata si de moarte m-ar lasa pe mine la inaintare...sa iau probabil o decizie proasta. Dealtfel am capatat si eu prostul obicei sa ii pun pe ceilalti in fata faptului implinit, si nu mereu a fost bine (pt ei mai ales).
Reply With Quote
  #32  
Vechi 20.03.2013, 20:36:46
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit un alt caz

Sora mea, ortodoxa, este casatorita cu un catolic si traiesc intr-o comunitate catolica in alta tara...nu este practicant nici sotul ei. O biserica ortodoxa este foarte departe.
Cumnatul meu are o sora, Mara.
Sora mea va avea in septembrie un bebe...nici nu stim inca daca este fetita sau baiat.
M-am interesat cum doresc sa boteze copilul.
Sora mea a spus ca vrea ca eu si Mara sa fim nasele copilului (ceea ce nu prea vad posibil). Exista aceasta posibilitate?
Sora mea a zis ca vrea sa faca un botez in Romania, caz in care nu stiu daca Mara si prietenul ei vor veni in tara.
Mai tarziu..la 7-8 ani copilul este imbracat in alb si este un "ritual"...Botezul?
Va fi botezat a 2-a oara? (din cate am citit pe forum raspunsul este nu). Botezul din Romania este recunoscut acolo? (din cate inteleg da...in orice tara?).
Va mai avea copilul Sacramentul Mirului la 14 ani? Sentimentul meu este ca sora mea nu vrea sa lipseasca copilul de etape pe care ceilalti copii din vecini/scoala le vor avea...
Si sa impaci si capra si varza nu vad cum...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 25.09.2014, 18:37:16
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Nu, draga mea, botezul e cand e mic, la 7-8 ani e prima comuniune, adica impartasanie a copilului ( precedata de cateheza si prima spovedanie)
Daca majoritatea de acolo sunt catolici, poate ca asa e cel mai bine pt copil, caz in care indiferent daca il boteaza acolo sau in tara, botezul se va face ntr-o biserica catolica. Ideal ar fi atunci casi nassul copilului sa fie tot catolic, tu fiind ortodoxa nu ai avea cum sa-l inveti credinta catolica...

Insa, de ce am facut eu sapaturi in aceasta sectiune: a venit la noio proaspata bunica, a carei fata e cununata catolic si va boteza si fetita tot la ei. Bunica zicea " lasa ca e mai bne ca nu o scufunda"... iar eu i'am zis ok, insa vedeti ca nici nu o vor impartasi pana la 7 ani...la care dansa parea destul de ne-convinsa... zicea ca o alta bunica, dupa ce a fost botezat copilul catolic, l-a dus si l-a mai botezat odata si ortodox (?).
Oare daca s-ar duce cineva cu copilul la biserica ortodoxa, totusi preotul l-ar impartasi daca ar sti ca e botezata catolic? Sau nu s-ar baga in reglementarile celorlalte confesiuni ? Sau poate doar in caz de maxima urgenta, pericol de moarte, etc, cand numai conteaza in ce religie a fost botezat crestinul ( sau conteaza totusi, daca botezul a fost fotusi in numele Sfintei Treimi de ctre un preot hirotonit, purtator de har ( adica nu protestant sau alta secta)etc, iar daca nu, fiind necesar intai asta, si apoi sf impartasanie, macar in ultimul ceas? Sau dacapreotul e chemat la spital de exemplu, la un muribund, si nu stie nmeni ce religie are acesta, ce poate face pt el?

Last edited by fallen; 25.09.2014 at 18:49:30.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 01.10.2014, 15:58:28
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Sfanta Impartasanie se da numai la ortodocsi. Catolicii au si ei un fel de impartasanie.
Daca cineva e in pacate grele nu poate fi impartasit ,chiar ortodox fiind.
Se spovedeste ,face un canon ,trece un numar de ani si apoi e impartasit.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Unul dintre cele mai ciudate vise din viata mea Raluca1905 Generalitati 19 04.12.2017 23:18:24
Unul dintre nasi nu este ortodox! dr.cri Botezul 58 22.05.2012 22:05:29
HELP , VA ROG !!! Casatoria dintre o musulmanca si un crestin , TOTAL INTERZISA ??? dreamhappy Religia Islamica 40 11.01.2010 11:00:14
Anatemizarea ereticilor si schismaticilor, unul dintre cele mai infricosatoare pacate razvan_m Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 10 22.12.2008 22:07:51