Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.01.2016, 07:52:30
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Cel mai scump Potir din lume

Secol dupa secol, cei mai straluciti bijutieri s-au luat la intrecere plamadind numeroase Potire spre lauda lui Dumnezeu. De fiecare data cand vad asemenea odoare de pret, inima mea se inalta la Domnul, multumindu-I pentru maiestria mainilor oamenilor.

Nimeni nu poate spune care din aceste sfinte vase este cel mai de pret, fiindca valoarea supraadaugata de munca artizanului intrece cu mult pe cea a materialelor nobile, dar nu poate fi cuantificata.

Si totusi, desi nu stim care Potir, daca ar fi expus la licitatie, ar intruni un pret mai mare, stim bine care este cel mai scump. Exista unul, si numai unul, care nu are pret. Biserica nu il vinde si nimeni nu il poate cumpara. A costat prea mult: este scumpul Potir al lui Cristos. Este Sfantul Graal. Acela care a stat, intr-o seara, pe Sfanta Masa a Cinei cele de Taina. Cel care a fost inconjurat de cei doisprezece apostoli, in timp ce Preotul Cristos il tinea in mainile Sale preasfinte. Asupra lui, Dumnezeu, rascumparand oamenii, a rostit cuvintele: "Acesta este Sangele Meu".

Unde se afla acest minunat Potir, unde este vasul liturgic fara pret care, pentru prima data, a continut Sangele Domnului ? Cum a ajuns acolo si care este, astazi, starea Potirului fara pereche care a fost tinut in maini de asemenea Preot ? Cum se numesc, dupa numele lor, Papii care si-au vazut visul de preoti cu ochii, avand onoarea sa oficieze, macar o data, tinand in mainile lor Sfantul Graal ? Iata subiectul acestui topic. Deocamdata, sa admiram piesa, veche de doua mii de ani, care domina comoara Bisericii. Iata fotografia ei:




Sa observam, pentru inceput, ca este vorba de fotografia Potirului lui Cristos asa cum arata acum. Ceea ce a tinut in mainile Sale Domnul nostru la Cina cea de Taina este numai partea de sus, cupa din agat. Tot restul este montura adaugata de mai multe generatii de orfevrieri, despre care vom afla mai departe. Desigur, daca descrierea si istoria plina de peripetii si de minuni a acestui Vas Nepretuit va trezi vreun interes.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 03.01.2016 at 08:34:00. Motiv: gramatica
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.01.2016, 13:53:06
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Din cate stiu eu este vorba despre o erezie a bisericii romano-papale.Nimeni din primele veacuri crestine nu a lasat o descrire a acestui vas,iar pana la sinodul VII inclusiv nu se face nicaieri o descriere a unui astfel de vas cunoscut.Balciul a fost starnit de jurnalul unei augustine insemnata cu fierul inrosit pt pacatele ei si ridicata la rang de sfanta de papa Ioan Paul al II-lea mai tarziu.Era pe la sfarsitul sec18.Era un fel de Nostradamus feminin.Ea scrie ca aceasta cupa a fost scoasa de sub Templu din Ierusalim si cumparata de Serafia ,apoi cupa ar fi fost folosita montata integral la Cina cea de Taina ,dar mai fusese folosita la zile de sarbatoare de Iisus.Aceasta cupa montata integral a fost adusa de ucenici din casa Serafiei la locul unde s-a organizat Cina cea de Taina'.Deci este vorba de a doua relicva atribuita ca fiind proprietatea Serafiei
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.01.2016, 18:50:21
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Din cate stiu eu este vorba despre o erezie a bisericii romano-papale.Nimeni din primele veacuri crestine nu a lasat o descrire a acestui vas,iar pana la sinodul VII inclusiv nu se face nicaieri o descriere a unui astfel de vas cunoscut.Balciul a fost starnit de jurnalul unei augustine insemnata cu fierul inrosit pt pacatele ei si ridicata la rang de sfanta de papa Ioan Paul al II-lea mai tarziu.Era pe la sfarsitul sec18.Era un fel de Nostradamus feminin.Ea scrie ca aceasta cupa a fost scoasa de sub Templu din Ierusalim si cumparata de Serafia ,apoi cupa ar fi fost folosita montata integral la Cina cea de Taina ,dar mai fusese folosita la zile de sarbatoare de Iisus.Aceasta cupa montata integral a fost adusa de ucenici din casa Serafiei la locul unde s-a organizat Cina cea de Taina'.Deci este vorba de a doua relicva atribuita ca fiind proprietatea Serafiei
Dumneata ai un stil foarte otarat de a scrie despre anume subiecte. E vobra de Biserica Catolica, asta edenumirea ei oficiala. Nu ii impartasim liniile dogmatice, corect, insa insulta e ceva cu totul aiurea. Si cum adica insemnata cu fierul inrosit? Fii mai clar: istoria, in chestiuni de date, e o stiinta exacta. Vorbesti de vreo sfanta, sau de cine? Nici mie nu mi se pare autentice relicvele astea ciudate gen cuiele Crucii, sau lancea lui Longinus; mi se pare plauzibil ca au fost distruse de trecerea timpului. Insa asta nu e motiv de lipsa de respect pentru fratii apuseni: sunt crestini, punct.
Recunosc, si eu ma intreb: cum sa fie privite niste cuie/piroane de tortura ca niste relicve?! Evident ca obiectele originare s-au pierdut: cine sa tina undeva, spre anume pastrare, niste cuie sau o lance?! Si chiar de ar fi ele, nu pot deosebite de altele, din aceeasi perioada, din aceeasi regiune si folosite la acelasi scop. Pe de alta parte, e decent sa nu insultam credinta si Biserica oricui, pentru simplul motiv ca respectul pentru alti oameni cu ale lor alte pareri/credinte defineste umanul. E parerea lor, si desi pare stranie si idolatra chestiunea cu relicvele, mai ales relicve asa vechi, sa nu uitam ca si noi datoram multe Bisericii Catolice (Catolice, nu "romano-papale", sper ca e clar).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.01.2016, 20:18:54
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Eu nu insult spunand adevarul!Daca un peste se autonumeste balena e treaba lui,dar eu care vad ca e peste nu pot sa ii spun balena.Biserica universala catolica are drep cap pe Mantuitorul,care a trimis in lume in locul Sau Duhul Sfant si nu pe papa de la Roma!Asa ca nu este o biserica catolica desi se autonumeste asa!Asa ca este pacat sa zici ca e catolica fiinad aceasta biserica in fapt anticatolica.Sfanta aceea a fost tratata si cu fierul inrosit pt a opri niste sangerari,dar una dintre legende zice ca nici asa nu au fost oprite acele sangerari.Biserica papala cand a fost canonizata (termen mai pe intelesul multora de pe forum)a lasat deoparte profetiile ei pt ca erau sub semnul falsificarii.Serafia este o sfanta cunoscuta cu supranumele de mai tarziu Veronica.Nu este clar pt mine cu biserica papala-romana.In scrierile vechi exista denumirea de biserica catolica ortodoxa.Apoi s-a omis aceasta din titulatura datorita neglijentei unor copistiDatoram ceva poate martirilor ortodocsi romani ucisi de tunurile generalului Bucov pt impunerea uniatiei si de asemeni distrugerea de biserici ortodoxe romanesti!Si avem cativa sfinti romani in calendar care s-au opus lor!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
Răspunde