Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.01.2016, 21:56:39
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit Befana

In biserica romano-papala credinciosii organizeaza sarbatorirea Befaniei in noaptea de 5 spre 6 ianuarie.Aceasta este considerata o vrajitoare buna.Pt ca ea sa stea mai mult se pun mancaruri bune pe masa si un pahar de vin iar in fata usei se pune fan pentru magarusul ei.Langa soba sunt agatati ciorapii copiilor.Cupiii cuminti gasesc dimineata daruri in ciorapi iar cei obraznici carbuni.In vechime avea si numele de Stria.La Venetia gondolierii defileaza imbracati in vrajitoare si asteapta Befana,care vine imbracata in negru si cu pantofi stricati si ciorapii rupti.In cinstea ei se coc biscuiti speciali numiti befaninis.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.01.2016, 22:21:59
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

ce legatura are o traditie populara italiana cu Epifania ? Eu inteleg ca esti anti-catolic, dar asta nu inseamna ca trebuie sa acuzi catolicismul de vrajitorie doar pentru faptul ca unii oameni inca mai au obiceiuri pagane. Sa nu uitam ca, din nefericire, si unii romani urmeaza obiceiuri pagane... ca de exemplu pe 5 ianuarie, unele fete isi pun busuioc+ata rosie sub perna ca sa-si vada viitorul sot... acum vei acuza Biserica Ortodoxa de paganism si vrajitorie? .
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.01.2016, 22:49:15
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Cred ca ai ceva cu mine!Nu sunt anticatolic!BOR fiind o parte a Bisericii Catolice(Universale) iar eu fiind crestin-ortodox inseamna ca fac parte din adevarata BIserica Catolica.Sunt antipapal si antiluciferic!.

Aici nu am zis nimic nici pro nici contra biericii romano-papale!Am prezentat o traditie pur si simplu.Dar daca vrei sa stii care este pozitia mea fata de Strie iti zic ca este aceeasi ca si fata de Mos Craciun:o consider erezie!Faptul ca unele smintite vor sa viseze ursitul este ceva particular,dar si o actiune anticrestina,pe care orice duhovnic ar trebui sa o sanctioneze cu 7 ani de oprire de la impartasire!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!

Last edited by Ratacitorul; 05.01.2016 at 22:53:03.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.01.2016, 10:10:31
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Cred ca ai ceva cu mine!Nu sunt anticatolic!BOR fiind o parte a Bisericii Catolice(Universale) iar eu fiind crestin-ortodox inseamna ca fac parte din adevarata BIserica Catolica.Sunt antipapal si antiluciferic!.

Aici nu am zis nimic nici pro nici contra biericii romano-papale!Am prezentat o traditie pur si simplu.Dar daca vrei sa stii care este pozitia mea fata de Strie iti zic ca este aceeasi ca si fata de Mos Craciun:o consider erezie!Faptul ca unele smintite vor sa viseze ursitul este ceva particular,dar si o actiune anticrestina,pe care orice duhovnic ar trebui sa o sanctioneze cu 7 ani de oprire de la impartasire!
Deci orice traditie care nu este religioasa este o erezie?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.01.2016, 18:12:15
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Deci orice traditie care nu este religioasa este o erezie?
Orice tradiție religioasă născută din creștinism care este diferită de cea originală este o erezie. (din greacă „airesis”, adică „alegere”)

De aceea budismul și celelalte credințele dharmice nu pot fi o erezie și de aceea islamul este o erezie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.01.2016, 13:17:59
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Vroiam sa intreb de ce nu au, sau daca au, cand serbeaza catolicii Botezul Domnului si pe Sf. Ioan Botezatorul?
Aici pe 6 ianuarie se serbeaza cei trei magi. Atat.
Nu am auzit sa aibe cele amintite mai sus.

Din cate stiu Befana se serbeaza numai in Italia. Nici eu nu am inteles de ce.
Dar si la noi exista atatea traditii populare care se serbeaza la nivel national si nu au treaba cu religia.
De ex. martisorul.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 09.01.2016 at 13:22:14.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.01.2016, 16:01:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Vroiam sa intreb de ce nu au, sau daca au, cand serbeaza catolicii Botezul Domnului si pe Sf. Ioan Botezatorul?
Aici pe 6 ianuarie se serbeaza cei trei magi. Atat.
Nu am auzit sa aibe cele amintite mai sus.
Catolicii serbeaza Botezul Domnului pe 6 ianuarie. Este sarbatoare de clasa 1 (majora). La greco-catolici este cunoascuta ca "Botezul Domnului", iar la romano-catolici (mai numerosi in Germania) ca "Epifania".

Sfantul Ioan Botezatorul este sarbatorit pe 24 Iunie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.01.2016, 18:04:47
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Befana are legatura cu cultul magilor.E o scorneala populara.Se spune ca Befana era o femeie pe care magii au anuntat-o de Nasterea Domnlui si i-au cerut sa mearga cu ei urmarind steaua.Dar ea adormind a intarziat si cand s-a trezit nu a mai gasit nici magii si nici steaua nu a mai recunoscut-o.De atunci umbla pe magarus sau pe o matura pt a regasi steaua si imparte fructe si dulciuri copiilor.e un fel de Mos Craciun dar mai ciudata.

La romano-papali sarbatorirea Epifaniei are 4 planuri suprapuse.Nu intru in detalii pt ca sunt intelese mai greu de alte religii,dar planul al patrulea se refera la nunta mistica pentru care cei 3 magi au adus daruri aur smirna si tamaie.Dar pt ca poporul de rand nu cunoste aceste 4 planuri, mirenii lor au interpretat in unele locuri, casatoria imparateasca a dimensiunii a patra cu sarbatorirea magilor.Si de aici s-a impazit falsa parere ca se sarbatorec si magii!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.01.2016, 18:24:42
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Așa. Și cu ce ne ajută pe noi asta?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.01.2016, 18:45:20
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Pur si simplu te-a ajutat sa ai motivul de a pune aceasta intrebare!In realitte insa pe langa eroarea infailibilitatii papale,am vrut sa arat ca aceasta biserica are si multe indrumari mineice foarte profunde .
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare