Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.03.2016, 20:00:01
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ion Pop Vezi mesajul
Draga Invatatule "crestin" vestic.

Pentru departamentul vostru am doua cuvinte: Va este ciuda! Va este ciuda!
Adevărul este că ne e foarte ciudă.

Dacă am fi avut și noi, creștinii vestici, apologeți ca tine, am fi putut să publicăm până acum dovada și demonstrația adevărului despre modul în care noi i-am mântuit nu doar pe oameni, ci și pe klingonieni, ba chiar pe bubuli.

On topic, singura variantă în care se poate susține că răsculații lui Horea ar fi mântuit nemți este aceea în care se iau în considerație, împreună, alegația că numai ortodocșii se mântuiesc și faptul istoric că răsculații i-ai silit pe unii dintre grofi sau pe familiile lor să se declare ortodocși sub amenințarea cu moartea.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.03.2016, 20:40:49
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Adevărul este că ne e foarte ciudă.

Dacă am fi avut și noi, creștinii vestici, apologeți ca tine, am fi putut să publicăm până acum dovada și demonstrația adevărului despre modul în care noi i-am mântuit nu doar pe oameni, ci și pe klingonieni, ba chiar pe bubuli.

On topic, singura variantă în care se poate susține că răsculații lui Horea ar fi mântuit nemți este aceea în care se iau în considerație, împreună, alegația că numai ortodocșii se mântuiesc și faptul istoric că răsculații i-ai silit pe unii dintre grofi sau pe familiile lor să se declare ortodocși sub amenințarea cu moartea.
Adevarule ca rascoala lui Horea a fost religioasa din parti. Acei agitatori, din care o parte canonizati recent, erau agentii Moscovei. Faptul ca au fost canonizati nu ii face mai putin agitatori. (Nu stiu cum se face ca, imediat ce este canonizata o persoana, gata! apar si minuni facute chipurile de acea persona. Se uita un fapt de catehism 4 dummies: minunile se fac intotdeauna de Dumnezeu, eventual prin oameni sfinti, niciodata de catre aceia).
Si acum, cireasa de pe tort, pentru tovarasul Ivan Popov sau dl. Ion Pop: Horea si Iosif II erau colegi de loja. Iar masonii sint ortodocsi cum sint eu de pe Zakuul. Pam-pam!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.03.2016, 22:52:34
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Adevărul este că ne e foarte ciudă.

.
Mersi, ma bucur!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.03.2016, 22:54:52
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Conteaza ce sint ca etnie? Pot fi siriac, aborigen, rus sau aztec. Irelevant!
Deci un ungur ortodox?

Din strabuni ortodocsi, ca daca esti din Romania, strabunii tai au fost cu siguranta ortodocsi; si noi romanii si ungurii am fost acum 1000 de ani ortodocsi.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.03.2016, 22:56:43
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Horea si Iosif II erau colegi de loja.
Bazaconii catolice si protestante, cum sa fie coleg de loja cu IMPARATUL EUROPEI VESTICE?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.03.2016, 22:58:42
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Poate Josef al II-lea sa se fi dus si pe la Masoni, ca doar nu voia sa fie vorbit si uneltit prin spatele lui. Doar mai bine ii cunostea pe domnii aceia personal.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.03.2016, 09:01:25
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Si acum, cireasa de pe tort, pentru tovarasul Ivan Popov sau dl. Ion Pop: Horea si Iosif II erau colegi de loja. Iar masonii sint ortodocsi cum sint eu de pe Zakuul. Pam-pam!
am auzit si eu ideea asta cand eram elev de liceu, cum ca Horia a fost mason, dar eu personal nu cred asa ceva. Horia a murit impartasit cu sfintele taine de un preot ortodox, inainte de a fi tras pe roata, si nu ca un mason ateu care il neaga pe Hristos
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.03.2016, 23:16:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Adevarule ca rascoala lui Horea a fost religioasa din parti. Acei agitatori, din care o parte canonizati recent, erau agentii Moscovei. Faptul ca au fost canonizati nu ii face mai putin agitatori. (Nu stiu cum se face ca, imediat ce este canonizata o persoana, gata! apar si minuni facute chipurile de acea persona. Se uita un fapt de catehism 4 dummies: minunile se fac intotdeauna de Dumnezeu, eventual prin oameni sfinti, niciodata de catre aceia).
Si acum, cireasa de pe tort, pentru tovarasul Ivan Popov sau dl. Ion Pop: Horea si Iosif II erau colegi de loja. Iar masonii sint ortodocsi cum sint eu de pe Zakuul. Pam-pam!
Eu nu am auzit sa fi fost canonizati conducatorii rascoalei sau cei care au participat la ea. Rascoala este punctul culiminant al nemultumirilor adunate tot secolul, dupa ocupatia habsburgica. Ademeniti sa se converteasca prin promisiuni de trai mai bun, romanii ajunsesera mai rau decat inainte, pentru ca acum trebuaiu sa plateasca dari si catre stapanirea habsburgica, pe langa cele datorate mosierilor. Chiar un german scria ca romanii sunt la fel ca sclavii. Horia a fost de patru ori la Viena cu petitii. In anii dinainte au fost miscarile religioase. Desi a durat doar o luna, rascoala a fost cunoscuta si prezentata in ziarele din mai multe tari.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.03.2016, 00:05:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Bineinteles, aglutinatii confesional o sa imi sara in cap ca privesc istoria caftelilor religioase si deologice prea rece si neangajat. Nu pot sa inteelg cum subiectivismul religios sau politic poate da echilibru. A nu te indoi de o cauza, e ceva ce eu nu pot experia si intelege. Pur si simplu, nu e pentru mine. Eu privesc cu raceala ce a fost atunci, si la Bukow si la restul, si sint constient ca acei sfinti ardeleni erau agitatori stipendiati de Belgrad si Moscova si asta o zice un quasi-filorus ca mine. Las babelor pietiste si orasenilor filetisti placerea indoielnica a infoielii artagoase pentru "cauza expansiunii Rusiei si cresterii Serbiei, pardon, a credintei".
Pentru ca tu privesti totul prin prisma credintei (de fapt nu se poate numi credinta, ci o varza) tale ecumeniste. De aceea pentru tine nu are importanta ca cineva e catolic, ortodox sau protestant, conteaza doar Sola Fide. Credinta ta este protestantismul liberal, ai exact aceeasi conceptie ca si Adriana, daca iti mai amintesti de ea. Am mai intrebat si neoprotestanti, de ce crezi ca Luther a fost mai mare decat toti sfintii si toti inaintasii lui? In asa masura incat tot ce au spus ei a fost gresit si doar el a avut dreptate. Inca de la inceput, de cand spuneai ca esti catolic, ti-am spus ca tu ai aceasta credinta, de tip protestant. Nu ma refer doar la acest mesaj, ci la toate mesajele pe care le scrii.
Legat de sfintii ardeleni, ai preluat conceptiile din istoriile greco-catolice (bineinteles, fara sa te gandesti ca si acelea sunt partizane si subiective). Dar daca citeai chiar istoria aceea (care e pe site-ul greco-catolic) vedeai si adevarul intreg. Adica faptul ca a fos tla inceput doar o uniatie pe hartie. La prima ocazie (revolta maghiara) episcopul Atanasie si Sinodul au hotarat revenirea la ortodoxie (odata cu infangerea revoltei maghiare au revenit la greco-catolicism. Dupa moartea lui Atanasie nu a mai urmat nimeni in scaun mai bine de zece ani. Episcopii urmatori se plangeau ca preotii nu-i asculta si se hirotonesc in Tarile Romane. Abia episcopul Micu Klein incearca mai hotarat sa introduca si organizeze uniatia. Dovada ca nu avea nicio sustinere in randul romanilor este ca un simplu calugar, Sfantul Visarion, in cateva zile ii intoarce pe apropae toti romanii impotriva conducerii uniate. In urma numeroaselor framantari si petitii imparateaza se hotaraste sa acorde libertate religioasa (de fapt Rusia a intervenit la imparateaza, uite si rolul Rusiei). Doar ca hotararea ramane doar pe hartie, asa ca are loc miscarea Sfantului Sofronie. Stapanirea nu mai are ce face, il trimite pe Buckov cu intentia de a restabili ordinea (desi el poza ca un mediator si impaciuitor). Cu aceasta ocazie face si un recensamant si, cu toate ca unele sate erau trecute cu forta la uniatie, abia o cincime din romani sunt inscrisi la uniatie (patru cincimi se declara ortodocsi). Cam aceasta e istoria pe scurt.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.03.2016, 01:08:55
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

In timpul prigoanei lui Bukov,7 sate din imprejurimile Sibiului si Albei,in frunte cu un calugar cretin-ortodox numit Sofronie,au trecut muntii mai intai in sud in jurul unui schit Robaia apoi in Moldova.Majoritate erau rude mai apropiate sau mai departate. !n Moldova,migratia sofronara s-a stabilit in pe directia Oglinzi,Draganesti Ioneasa Movileni,Mesteceni Camarzani Husi,Tarna Mare Soldanesti(ultimele 2 azi cartiere ale municipiului Falticeni)si cu o derivatie spre Boroaia ,Moisa!Dupa tata fac parte din urmasii sofronarilor.Cunosc bine din familie ce a fost atunci.Migratia sofronara nu a avut nici o legatura cu agitatori rusi,ci doar cu ramasitele monastice ortodoxe din Orhid.De asemeni atacul trupelor lui Bukov a avut scop clar:Distrugerea ortodoxiei!Iar crestinii ortodocsi erau tratati de trupele imperiale mai rau decat animalele.Exact cum musulmnii acum cer sa te lepezi de credinta crestina daca vrei sa traiesti si sa treci la legea lor,acelasi lucru cereau si trupele criminale ale lui Bukov:sa te lepezi de ortodoxie si sa treci la erezia papala daca vrei sa mai traiesti!Realitate este ca acum in Europa creste recolta musulmana din semintelor intolerantei papale !
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
Răspunde