Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #881  
Vechi 29.09.2017, 18:54:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si, ca o coincidenta, e exact aceeasi cu invatatura protestanta? Tu stai in cultul tau nu pentru ca sustii invatatura cultului, ci pentru ca asa s-a nimerit? Eu am fost agnostic, am devenit ortodox pentru ca eu consider ca invatatura ortodoxa este singura adevarata, nu am dat cu banul.
La fel ar zice si FlorinOltean :))

Doar ca e budhist.si se crede si nitel crestin. Sau peste.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 29.09.2017 at 18:57:13.
Reply With Quote
  #882  
Vechi 29.09.2017, 18:56:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Eu am devenit crestin pentru ca am ajuns la convingerea ca Hristos este Adevarul.

Si, fara a desconsidera celelalte confesiuni, consider ca crestinismul plin de puterea Duhului Sfant este credinta pe care au trait-o apostolii si crestinii Bisericii Primare.
Si cum ai ajuns la concluzia ca a fi penticostal si nu ortosox este credinta Bisericii Primare? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #883  
Vechi 29.09.2017, 19:05:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Iti dai seama ca zis-o deopotriva metaforic si serios. Metaforic, pentru ca nici un om intreg nu vrea acolo Jos, cu adevarat, cu atat mai putin unul care i-a citit pe Brad Steiger, John Keel si Nick Redfern, si stie despre Iad, Rai si Entitati si ceva mai clar si obiectiv decat simpla dogmatica religioasa sau teoriile stiintelor de granita. Serios, pentru ca prefer sa imi folosesc propriul rationament, fie el si gresit (daca e gresit, imi corectez greselile, si incerc sa ma confrunt constructiv cu urmarile)m decat sa merg pe tot felul de basme moralizatoare.
E o interpretare cam ciudata a ceea ce scrie in Scriptura si seamana cu un soi de legalism catolic care repugna chipurile, teologilor ortodocsi.
Adica e un soi de sadism, eu fac tampenii, mor fara sa ma pocaiesc, dar ma mantuiesc pentru ca stra-stra-stra.....-stranepotul meu sufera de gloaba, nevinovat, pentru ca sa ce? Undeva pe o tablita sa se egaleze un scor, nu conteaza cine si unde a marcat fiecare?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #884  
Vechi 29.09.2017, 20:45:10
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Asta ai vrea tu sa scriu.
Insa eu scriu doar ceea ce consider a fi adevarat.
E irelevant ce consideri tu adevarat.Sunt multi virusi mentali care au scapat din laboratoarele satanei.Ma uit pe forum si ma minunez cum se manifesta ei in "libertate".Adevarul nu e negociabil si nu sta in tartacuta unuia sau altuia ci e deja descoperit de Biserica.Mintea ne-a fost data nu ca sa descoperim adevarul ci ca sa primim adevarul si de unde din alta parte decat de la continuatoarea Bisericii Primare,care e Biserica Ortodoxa.Nu iti trebuie prea multa minte ca sa vezi asta.Catalin e singurul care prezinta adevarul Bisericii si nu parerile sale personale insa e luat in ras de cei care se cred inteligenti nevoie mare care diseca firul in 14,sfarsind in vorbirea impotiva Bisericii desi ei se cred "ortodocsi" insa adevarul ii tradeaza ca sunt doar alti...virusati.
Reply With Quote
  #885  
Vechi 29.09.2017, 22:15:45
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
E irelevant ce consideri tu adevarat.
E la fel de relevant cu ceea ce consideri tu a fi adevarat.
Si la fel cu ceea ce crede orice om, din orice biserica ar face el parte.

Iar erezia este erezie de oriunde ar veni ea. Cine afirma ca mantuirea poate fi primita prin boala unui muritor, proclama sus si tare o erezie mare cat casa.

Mantuirea se primeste prin jertfa lui Hristos, nu prin bolile oamenilor.
Reply With Quote
  #886  
Vechi 29.09.2017, 22:47:48
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
E irelevant ce consideri tu adevarat.Sunt multi virusi mentali care au scapat din laboratoarele satanei.Ma uit pe forum si ma minunez cum se manifesta ei in "libertate".Adevarul nu e negociabil si nu sta in tartacuta unuia sau altuia ci e deja descoperit de Biserica.Mintea ne-a fost data nu ca sa descoperim adevarul ci ca sa primim adevarul si de unde din alta parte decat de la continuatoarea Bisericii Primare,care e Biserica Ortodoxa.Nu iti trebuie prea multa minte ca sa vezi asta.Catalin e singurul care prezinta adevarul Bisericii si nu parerile sale personale insa e luat in ras de cei care se cred inteligenti nevoie mare care diseca firul in 14,sfarsind in vorbirea impotiva Bisericii desi ei se cred "ortodocsi" insa adevarul ii tradeaza ca sunt doar alti...virusati.
Ai o idee fixa, cu virusii.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #887  
Vechi 29.09.2017, 23:07:35
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
E la fel de relevant cu ceea ce consideri tu a fi adevarat.
Si la fel cu ceea ce crede orice om, din orice biserica ar face el parte.

Iar erezia este erezie de oriunde ar veni ea. Cine afirma ca mantuirea poate fi primita prin boala unui muritor, proclama sus si tare o erezie mare cat casa.

Mantuirea se primeste prin jertfa lui Hristos, nu prin bolile oamenilor.
Nu-mi vorbi tu de Hristos,lasa ca are cine sa ma invete.Am pe sfintii Bisericii,n-oi fi tu mai mare decat ei.Glasul tau suna fals si prefacut.
Reply With Quote
  #888  
Vechi 30.09.2017, 01:02:11
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Nu-mi vorbi tu de Hristos, lasa ca are cine sa ma invete.
Nu caut sa "te invat" ceva ci doar imi exprim opiniile, la fel cum faci si tu.
Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Am pe sfintii Bisericii,n-oi fi tu mai mare decat ei
Asta doar Dumnezeu o stie.
Depinde si despre ce sfinti vorbim.
Daca te referi la sfantul Constantin sau la sfantul Stefan cel Mare, eu as putea nominaliza de pe forum vreo zece crestini ortodocsi despre care sunt convins ca-s mai sfinti decat cei doi amintiti mai sus. Mai buni invatatori, mai integri si mai dusi la Biserica.
Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Glasul tau suna fals si prefacut.
Asta poate decreta doar cineva care are ureche muzicala
Reply With Quote
  #889  
Vechi 30.09.2017, 01:16:43
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

.....................

Last edited by simpllu; 30.09.2017 at 01:35:03.
Reply With Quote
  #890  
Vechi 30.09.2017, 04:37:46
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu caut sa "te invat" ceva ci doar imi exprim opiniile, la fel cum faci si tu.
Numai ratacitii isi exprima opiniile.Ortodocsii exprima adevarul Bisericii.
Tu n-ai de unde sti.

Citat:
Asta doar Dumnezeu o stie.
Valeu,ce smerenie profunda si urat mirositoare.

Citat:
Depinde si despre ce sfinti vorbim.
Ma repet ,tu esti doar un ratacit si nu ai nici un cuvant de zis in privinta sfintilor.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 22:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 21:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 05:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 18:46:17