Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.07.2010, 05:14:14
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Hai fratilor, mai lasati in pace homosexualii si bisexualii. Sunt si ei tot oameni. Nu omoara pe nimeni. Ce tot atata tam-tam, de parca voi (noi) ati(am) fi perfecti. Existau homosexuali si acum 5000 de ani, si acum 2000 de ani, si acum 100 de ani, si azi, si vor exista si pe viitor. Ce e atat de greu sa va obisnuiti cu ideea? Ii judecati de parca ar savarsi crime. Eu cred ca aici e vorba pur si simplu de homofobie.

Tocmai m-am uitat acuma la filmul 'Philadelphia' si mi-am dat seama ca ar trebui sa ne gandim de 2 ori inainte sa judecam asemenea persoane.
  #32  
Vechi 18.07.2010, 07:30:06
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Hai fratilor, mai lasati in pace homosexualii si bisexualii. Sunt si ei tot oameni. Nu omoara pe nimeni.
Ar fi bine ca fiul / fiica dvs. să fie homosexual(ă) sau bisexual(ă)?

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Ce tot atata tam-tam, de parca voi (noi) ati(am) fi perfecti. Existau homosexuali si acum 5000 de ani, si acum 2000 de ani, si acum 100 de ani, si azi, si vor exista si pe viitor. Ce e atat de greu sa va obisnuiti cu ideea? Ii judecati de parca ar savarsi crime. Eu cred ca aici e vorba pur si simplu de homofobie.
Și crima există tot de la început (probabil că dinaintea homosexualității). Și dacă nu mă înșel, nici unul nu suntem de acord cu ea. Sau sunteți?

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Tocmai m-am uitat acuma la filmul 'Philadelphia' si mi-am dat seama ca ar trebui sa ne gandim de 2 ori inainte sa judecam asemenea persoane.
N-am văzut filmul 'Philadelphia', însă, într-o vreme în care liderii politici contemporani au de luptat cu mentalitățile "învechite" și conservatoare care nu acceptă homosexualitatea (bisexualitatea), nu credeți că aceste produse media sunt și comandate? În plus, nu e un secret pentru nimeni că e "cool" printre unele vedete de Hollywood (și nu numai) să faci sex în grup cu oricine și indiferent de sex.


Doamne ajută!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
  #33  
Vechi 18.07.2010, 12:55:38
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Si Philadelphia si Brokeback Mountain fac tam tam pe coarda sensibila. Dar daca tot incepem cu amorea de corazon, fratilor: cand iubim pe cineva, indiferent de ce sex e, musai sa facem si sex cu el/ea?
Una-i prietenia si dragostea dintre doi oameni si cu totul altceva e pofta aia, mai ales cand nu serveste vreunui scop.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 18.07.2010 at 12:57:57.
  #34  
Vechi 18.07.2010, 14:04:08
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Ce e atat de greu sa va obisnuiti cu ideea?
Practic este o pledoarie pentru sodomie; ori sodomia este unul din pacatele datorita caruia nu ne putem mantui.

"Tot așa, Sodoma și Gomora și cetățile dimprejurul lor care, în același chip ca acestea, s-au dat la desfrânare și au umblat după trup străin, stau înainte ca pildă, suferind pedeapsa focului celui veșnic." (Iuda, 1,7)

"27. Asemenea și bărbații lăsând rânduiala cea după fire a părții femeiești, s-au aprins în pofta lor unii pentru alții, bărbați cu bărbați, săvârșind rușinea și luând cu ei răsplata cuvenită rătăcirii lor.
28.Și precum n-au încercat să aibă pe Dumnezeu în cunoștință, așa și Dumnezeu i-a lăsat la mintea lor fără judecată, să facă cele ce nu se cuvine.
29.Plini fiind de toată nedreptatea, de desfrânare, de viclenie, de lăcomie, de răutate; plini de pizmă, de ucidere, de ceartă, de înșelăciune, de purtări rele, bârfitori,
30.Grăitori de rău, urâtori de Dumnezeu, ocărâtori, semeți, trufași, lăudăroși, născocitori de rele, nesupuși părinților,
31.Neînțelepți, călcători de cuvânt, fără dragoste, fără milă;
32.Aceștia, deși au cunoscut dreapta orânduire a lui Dumnezeu, că cei ce fac unele ca acestea sunt vrednici de moarte, nu numai că fac ei acestea, ci le și încuviințează celor care le fac. (Romani 1)
  #35  
Vechi 18.07.2010, 19:53:36
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
Ar fi bine ca fiul / fiica dvs. să fie homosexual(ă) sau bisexual(ă)?



Și crima există tot de la început (probabil că dinaintea homosexualității). Și dacă nu mă înșel, nici unul nu suntem de acord cu ea. Sau sunteți?



N-am văzut filmul 'Philadelphia', însă, într-o vreme în care liderii politici contemporani au de luptat cu mentalitățile "învechite" și conservatoare care nu acceptă homosexualitatea (bisexualitatea), nu credeți că aceste produse media sunt și comandate? În plus, nu e un secret pentru nimeni că e "cool" printre unele vedete de Hollywood (și nu numai) să faci sex în grup cu oricine și indiferent de sex.


Doamne ajută!
Nu, n-ar fi bine. Dar daca ar fi si asa ar vrea sa ramana, ce ai vrea sa fac, sa-l reneg? Tot copilul meu va fi.

Bineinteles ca si crima exista de la inceputuri si va exista in continuare, si bineinteles ca nu sunt de acord cu ea, insa m-am obisnuit cu ideea ca nu poate fi combatuta definitiv. Iar eu am spus ca homosexualitatea nu este la fel de grava precum crima. Nu spun ca sunt de acord cu homosexualitatea, insa odata ce ea exista si va exista, ma obisnuiesc cu aceasta idee.

In ceea ce tine de film, nu ma refeream la drepturile homosexualilor, ci la faptul ca era judecat doar dupa acest criteriu intr-un mod exclusiv. Poate ca acel homosexual are o personalitate si un suflet inzecit superior unui om heterosexual, insa din simplul fapt ca este homosexual deja este marginalizat si aruncat la gunoi.

Dar credeti ce vreti, voi aveti dreptul sa judecati oricand pe oricine. Acolo unde ceva nu va convine, il bagati pe diavol in scena si ajungeti sa acuzati oameni cat se poate de normali ca sunt demonizati. Uneori mi se face sila de chestia asta..
  #36  
Vechi 19.07.2010, 13:31:11
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Acolo unde ceva nu va convine, il bagati pe diavol in scena si ajungeti sa acuzati oameni cat se poate de normali ca sunt demonizati. Uneori mi se face sila de chestia asta..
Iti recomand cartea Iannis cel nebun pentru Hristos Editura Evanghelismos, Bucuresti 2010 paginile 31-45; sa vezi acolo daca e prezent diavolul sau nu, in situatiile date si daca da, ai sa vezi ca din pacate nu este un singur diavol ci sute! De aceea sunt atat de inversunati cei in cauza! Apoi citeste Patimi si virtuti de Paisie Aghioritul si vezi cum spune acolo foarte clar ca de la cei care isi indreptatesc patima pleaca Duhul Sfant si aceasta atitudine este o jignire la adresa lui Dumnezeu!
  #37  
Vechi 19.07.2010, 14:22:08
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Nu, n-ar fi bine. Dar daca ar fi si asa ar vrea sa ramana, ce ai vrea sa fac, sa-l reneg? Tot copilul meu va fi.

Bineinteles ca si crima exista de la inceputuri si va exista in continuare, si bineinteles ca nu sunt de acord cu ea, insa m-am obisnuit cu ideea ca nu poate fi combatuta definitiv. Iar eu am spus ca homosexualitatea nu este la fel de grava precum crima. Nu spun ca sunt de acord cu homosexualitatea, insa odata ce ea exista si va exista, ma obisnuiesc cu aceasta idee.

In ceea ce tine de film, nu ma refeream la drepturile homosexualilor, ci la faptul ca era judecat doar dupa acest criteriu intr-un mod exclusiv. Poate ca acel homosexual are o personalitate si un suflet inzecit superior unui om heterosexual, insa din simplul fapt ca este homosexual deja este marginalizat si aruncat la gunoi.

Dar credeti ce vreti, voi aveti dreptul sa judecati oricand pe oricine. Acolo unde ceva nu va convine, il bagati pe diavol in scena si ajungeti sa acuzati oameni cat se poate de normali ca sunt demonizati. Uneori mi se face sila de chestia asta..

Explicațiile pe care le-am folosit au fost extrem de laice, nu l-am băgat "pe diavol in scena" si n-am ajuns să acuz "oameni cat se poate de normali ca sunt demonizati."
NU știu dacă sunt demonizați sau nu, dar faptul că au o preocupare excesivă pentru actul sexual pot să afirm, fără să mă tem că exagerez, nu-i așa? Și în momentul în care ai o preocupare excesivă pentru actul sexual se cheamă obsesie sexuală, deci un homosexual este măcar parțial și un obsedat sexual. Și orice obsedat are, în general, o "problemă" la "etajul superior". Iar o problemă la etajul superior se numește boală psihică. Nu știu dacă toți sunt bolnavi psihic sau nu, nu e problema mea. Dar, dacă nu sunt, cu atât mai mult: să folosești o cale de evacuare a reziduurilor din organism pe post de gaură generatoare de plăceri, asta, cred, totuși, că e o problemă?! Dacă sunt oameni normali, ce le plac: sporturile extreme?
Zicea cineva aici: Dragostea nu se reduce la sex!

Doamne ajută!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
  #38  
Vechi 19.07.2010, 15:34:27
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Eu cred ca aici e vorba pur si simplu de homofobie.
Asta este grozav.
Adica nu ei pacatuiesc ca sunt homosexuali. Pacatuim noi ca nu-i intelegem si ii judecam. La ei este ceva normal. La noi este pacat, adica devenim homofobi.
Noi vorbim de pacatul homosexualitatii, iar tu vorbesti de homosexuali ca persoane. Si amestecand pacatul cu pacatosul zici - sunteti homofobi.

Realizezi "logica" pe care o folosesti?
  #39  
Vechi 19.07.2010, 21:06:57
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Asta este grozav.
Adica nu ei pacatuiesc ca sunt homosexuali. Pacatuim noi ca nu-i intelegem si ii judecam. La ei este ceva normal. La noi este pacat, adica devenim homofobi.
Noi vorbim de pacatul homosexualitatii, iar tu vorbesti de homosexuali ca persoane. Si amestecand pacatul cu pacatosul zici - sunteti homofobi.

Realizezi "logica" pe care o folosesti?
Domnule, cine a zis ca ei nu pacatuiesc? Mai citeste odata ce am scris aici si in paginile anterioare si o sa intelegi mai bine. Vad ca tu ai impresia ca homofobia e un pacat. Oare?

Da, eu vorbesc de homosexuali ca persoane pt ca datorita pacatului pe care il savarsesc instantaneu ii incadrati intr-o categorie dispretuita de catre societate, tolerata numai pe alocuri, si astfel orice trasatura pozitiva, orice calitate pe care ei o au sunt distruse privind din acest unghi. Eu cred ca voi nu dispretuiti pacatul ca atare, ci mai degraba persoana care il face.

Nu stiu ce intelegi tu prin cuvantul 'logica', dar cred ca in liceu ai lipsit la orele de logica
  #40  
Vechi 19.07.2010, 21:21:42
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Fratilor, nu sunt de acord cu acest pacat, insa incerc sa va dau de inteles ca dispretul si ura fatza de cei care il savarsesc nu este deloc un lucru bun. Stiu un caz in care un om normal, heterosexual, a avut de suferit in liceu din motivul ca era amic cu un homosexual, desi lui ii fugeau ochii numai dupa fete. Asadar, daca acest om a avut de suferit, pai atunci ce parere sa-mi mai fac despre situatia prin care a trecut homosexualul?

Comportamentul asta, ura aceasta fatza de lucrurile pe care nu le toleram se aseamana intr-o oarecare masura cu Inchizitia, si sunt convins ca unii dintre noi am fi capabili sa-i ardem pe rug daca am avea aceasta putere.

Omul este o fiinta bolnava, plina de rautate, si sunt putini cei care nu cultiva in adancul lor macar un firicel de rautate voita. Dar ipocrizia e la putere si perversii ne fac sa vedem caini cu covrigi in coada pe strada, orbiti de iluzia ca multe lucruri care se intampla nu sunt din vina noastra. Ba da, vina este doar a noastra si a nimanui altcuiva. Stati linistiti, ultima fraza n-are legatura cu religia.

P.S.: scuze de mesajul offtopic
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se poate ierta un astfel de pacat ? marianmarian Generalitati 22 05.10.2013 09:45:59
Poate fi considerat pentru ea un pacat sau o fapta buna? miti29 Botezul 4 16.12.2011 23:50:40
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 16:02:01
Divortul- poate fi considerat pedeapsa a lui Dumnezeu?! leonard78 Generalitati 37 24.05.2011 21:19:44
Antena1 vede in 666 doar o superstitie,(considerat de unii ca fiind numarul satanei) tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 11 03.02.2009 08:57:00