Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.03.2008, 20:49:09
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misionarul
chiar si ingerii cazuti daca ar voi sa se pocaiasca si sa-si ceara iertare ,Dumnezeu i-ar ierta ,dar ei nu vor sa se smereasca.
Acum cand cred ca le e inca bine nu au de ce sa se pocaiasca, dar va veni cu siguranta si stramtorarea lor!
Nu-i strigau lui Iisus! Ai venit sa ne chinui inainte de vreme? De momentul asta se tem, de legarea pe vecie in iad!

Caderea unor ingeri cat si a omului, Dumnezeu o stia cu siguranta de dinainte.
Si daca a fost o cadere, ar trebui sa fie si o ridicare!
De ce nu ar fi? Cine s-ar pramari intr-un final?... decat tot Dumnezeu Cel Preainalt, Mult Milostiv...si A TOT PUTERNIC.
Cred ca rolul asta are caderea, sa realizam ATOTPUTERNICIA lui Dumnezeu si sa stam smeriti in banca noastra!




Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.03.2008, 21:53:52
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CatalinM
Persoana este doar cel aflat in comuniune cu Dumnezeu, care este personal. Ceilalti sunt indivizi.
Cat priveste ingerii, situatia lor este mai speciala, pentru ca au doar existenta spirituala, astfel incat caderea lor este totala si ireversibila. Mantuirea ingerilor cazuti (demonii impreuna cu Satan) este respinsa de invatatura ortodoxa (vezi anatemizarea lui Origen). Omul, fiinta duala, are o sansa in plus, atata timp cat traieste.
si atunci care e faza in povestioara aia postata si intr-un alt topic despre un demon care necajea monahii dintr-o manastire...si la sfarsit a fost prins si silit pana a zis Doamne miluieste! si s-a facut lumina si s-a ridicat la cer...?...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.03.2008, 22:37:09
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Pentru prima data, libertatea creaturii a dat un raspuns negativ dragostei divine. "Creatia - cum spune un mare ganditor al epocii noastre - s-a angajat pe calea izolarii, a dezbinarii si a urii, in momentul cand a vrut sa afirme prin ea insasi". Ingerii au fost liberi in a-L iubi sau nu pe Dumnezeu. Lucifer cu cei ai lui au preferat dragostea de sine, au avut libertatea de a alege intre sine si Dumnezeu.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.03.2008, 22:45:55
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Dar mai curand decat sa ne pierdem timpul cu astfel de discutii, grija de ingeri, sa ne vedem mai degraba de pocainta proprie si de toate cele intru mantuire, mai ales ca suntem si-n Post.
Sa nu-l mai ispitim pe Dumnezeu... ca stie El mai bine ce are de facut...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.03.2008, 13:51:29
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

oricui ii este ingaduita pocaintza shi indreptarea, dar dracii shi duhurile rele nu vor sa primeasca canon shi nici sa-l faca, preferand sa-shi gaseasca shefi printre oameni iar apoi oamenii sa le slujeasca lor, finalizand prin nepasarea ingamfata din fire de om-drac adica plini de dragostea caderii, fericirea patimii, savarshirea pacatului, incheierea pactului hulei lui Dumnezeu, veshnicia raului shi a despartzirii de Hristos. ???:(:(
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.10.2009, 16:00:42
Alexandros Alexandros is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu Vezi mesajul
Referitor la timpul trecut: "au avut" eu cred ca au si acum.
Citeam undeva mai de demult, corectati-ma va rog daca gresesc, ca ingerii au avut liber arbitru pana la invierea Mantuitorului Nostru Iisus Hristos. Dupa aceea acest liber arbitru a incetat. Nu retin explicatia theologica. Poate aveti dvs un raspuns.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.10.2009, 16:05:06
Alexandros Alexandros is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar Vezi mesajul
si atunci care e faza in povestioara aia postata si intr-un alt topic despre un demon care necajea monahii dintr-o manastire...si la sfarsit a fost prins si silit pana a zis Doamne miluieste! si s-a facut lumina si s-a ridicat la cer...?...
Sfinti mari contemporani (Sfantul Paisie Aghioritul si altii) se rugau pentru mantuirea diavolilor. Nu pentru ca asa trebuie ci pentru ca si diavolii sunt creaturi ale lui Dumnezeu. Si ei cred in Dumnezeu dar nu i se inchina.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.10.2009, 16:26:24
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
...Sfantul Ioan Damaschin spune ca Dumnezeu nu distruge iadul si pe cei din iad, pentru ca respecta libertatea persoanei, (daca mai putem spune despre cei din iad ca sunt persoane)....
Interesanta idee ca damnatii nu mai sunt persoane, din moment ce acolo intervine izolarea si singuratatea din intunericul cel mai dinafara. Egoismul, ura si mandria ii separa pe unii de altii, anuland voit posibilitatea comuniunii personale in iubire, devenind astfel simple ipostasuri care fiinteaza la marginea existentei. Ideea este reprezentata si in icoane, condamnatii stand fiecare cu fata la spatele celuilalt, ei nestiind nici macar cine sunt "colegii" de suferinta.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.10.2009, 17:04:20
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ingeri au avut voie sa aleaga cui slujesc

Da ei au avut voie si au sa aleaga cui slujesc B I N E L U I care se cheama D U M N E Z E U sau raului care se cheama Lucifer adica deavolului :


Dupa cum si omnul care are Chipul si asemanarea lui DUMNEZEU prin Nasterea si veata MINTUITORULUI pe pamInt , prin moartea sa pe cruce si prin INVIEREA CEA DE A TREIA ZI care cu prea Sfintai gura a spus cel ce voieste sa urmeze mie sa se lepede de sine sa ia crucea si sa urmeze mie aceasta a fost si va fi pIna la sfIrsitul veacurilor marturia ca omul este liberul sau albitru :MINTUIREA PRIN URMAPREA PILDEI MINTUITORULUI SI APORUNCI LUI SLAVIT SA II FIE NUMELE IN VEAC AMIN :

Sau in afara Imparatiei lui DUMNEZEU IN focul vesnic pregatit deavolului si slujitorilor sai :


AUM SA ALEGEM SI NOI CUI SLUJIM ??????? IUBITI MEI FRATI INTRU DOMNUL HRISTOS
DAOAMNE ISUSE HRISTOASE FIUL LUI DUMNEZEU ADITI AMINTE DE NOI ROBII SI ROABELE TALE CIND VEI VENI INTRU IMPARATIA TA AMIN AMIN AMIN SLAVA TATALUI SI FIULUI SI SFINTULUI DUH AMIN AMIN AMIN ++++++++++++
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.10.2009, 22:22:54
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu Vezi mesajul
As mai adauga la exemplul caderii ingerilor si atitudinea Arhangelului Mihail. El a spus sa "luam aminte"! Deci cred ca au liber arbitru.

La fel si ingerii cazuti. Se spune ca daca s`ar pocai ar iesi din intuneric ...
La fel cred si eu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Liberul arbitru diador Generalitati 29 03.08.2011 08:21:50
liberul arbitru fanietta Generalitati 15 24.05.2011 10:30:54
liberul arbitru gd1859 Despre Sfanta Scriptura 33 18.10.2009 11:57:25
Ce parere aveti de atentatul care a avut loc in New York (11.09.2001)? amatyyy Generalitati 59 22.07.2009 16:55:36
Liberul arbitru silverstar Generalitati 13 08.01.2007 14:13:17