Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.05.2011, 22:03:15
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
operatia este inevitabila,urmata de o perioada de recuperare
Da... asa este. Singura solutie este operatia. Dar ii este teama.
Am vorbit deja la Tg. Mures si acum asteptam sa prinda curaj pacientul...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.05.2011, 10:17:07
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Cum ati ajuns la concluzia asta?La cate biserici diferite va duceti?Adica nu vreau sa spun ca nu aveti dreptate,insa pt a va forma o parere trebuie sa verificati in mai multe biserici!
Tocmai de aceea am ajuns la această concluzie, pentru că am avut ocazia să merg la mai multe biserici. În București am frecventat peste 5. De cele mai multe ori raportul mi era de 3-4 femei la un bărbat. E adevărat, sunt și biserici unde bărbații sunt aproape la egalitate. Dar mai rar. Am fost și în zone rurale. Acolo poate chiar mai puțini bărbați am întâlnit. S-au făcut și statistici. Vezi link-ul dat în primele răspunsuri de Mihnea Dragomir
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.05.2011, 10:21:45
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Ponderea populatiei feminine este superioara celei masculine.E si acesta un motiv pentru care prezenta feminina este majoritara in biserici.
După Institutul Național de Statistică în România sunt 51% femei și 49% bărbați. Mi se pare nesemnificativă diferența
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.05.2011, 10:33:44
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Sunt adesea contrariat de prezența în număr mic a semenilor mei după trup la slujbele din biserici. Și mă întreb care este cauza. Poate o explicație să fie faptul că slujbele se adresează mai mult inimii decât minții și, prin urmare, sunt mai ușor receptate de către femei? Sau ceea ce se adresează minții este într-o formă în care ne-am pierdut deprinderea de a gândi. Am devenit, probabil, prea analitici în gândire, iar biserica ni se adresează într-un limbaj simbolic, tainic. Ce credeți?
Lene și ignoranță...dar mai mult lene...
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.05.2011, 10:41:13
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cred că explicația dv corespunde realității. Mi-am pus adesea această întrebare și am întors problema pe toate fețele. A rezultat un serial, aici: http://regnabit.wordpress.com/2010/0...a-credintei-i/
Am citit articolul dv. și mi s-a părut interesant. După observațiile mele, raportul ar merge chiar până la 75-80% în favoarea femeilor. La sat mai mult decât la oraș. Explicația cu păcatele mi se pare, de asemenea, corectă. Noi, bărbații, suntem mai păcătoși și nevrând să renunțăm la păcate, ne ferim de Biserică.
Însă important e ca, înțelegând cauzele, să vedem ce se poate face pentru ca situația să se schimbe. Personal m-am gândit că Biserica ar trebui să aibă un dialog cu credincioșii. Să-i asculte, să le răspundă la întrebări, să-i învețe. Cred că ar fi bine dacă s-ar înființa niște școli de duminică în incinta parohiilor, unde să se inițieze niște dialoguri vii între preoți și comunitate.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.05.2011, 10:53:51
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Tocmai de aceea am ajuns la această concluzie, pentru că am avut ocazia să merg la mai multe biserici. În București am frecventat peste 5. De cele mai multe ori raportul mi era de 3-4 femei la un bărbat. E adevărat, sunt și biserici unde bărbații sunt aproape la egalitate. Dar mai rar. Am fost și în zone rurale. Acolo poate chiar mai puțini bărbați am întâlnit. S-au făcut și statistici. Vezi link-ul dat în primele răspunsuri de Mihnea Dragomir

Inteleg ca sunteti barbat care mergeti la biserica. De ce ati ajuns sa frecventati biserica? Nu-i asa ca datorita educatiei primite din familie, de la mama, bunica, sotie...?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.05.2011, 11:04:33
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Inteleg ca sunteti barbat care mergeti la biserica. De ce ati ajuns sa frecventati biserica? Nu-i asa ca datorita educatiei primite din familie, de la mama, bunica, sotie...?
E greu să-mi dau seama cât a fost educația și cât chemarea lui Dumnezeu. Educația a însemnat mersul la „adunare”, nu la biserică, împreună cu bunicii de la țară, care erau neoprotestanți, însă cu o evlavie curată. Care mi s-a întipărit în suflet. A urmat perioada adolescenței, în care am fost necredincios. Ulterior am redescoperit credința și, datorită unor preoți luminați (părintele Stăniloae și părintele Galeriu), am înțeles că Ortodoxia este biserica primară și integrală. Am început să o iubesc și să o înțeleg. N-aș da-o pe nimic. Dar familiarizarea cu ea nu a fost ușoară, eu provenind dintr-un mediu în care tot ce făceau ortodocșii „era rău”.
Având în vedere experiența mea de viață, cred că nu poți ajunge la biserică dacă ești pasiv. Trebuie să fie și o căutare a ta, care să-și găsească răspunsul în Biserică.

Last edited by N.Priceputu; 02.05.2011 at 11:07:05.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.05.2011, 11:10:02
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
E greu să-mi dau seama cât a fost educația și cât chemarea lui Dumnezeu. Educația a însemnat mersul la „adunare”, nu la biserică, împreună cu bunicii de la țară, care erau neoprotestanți, însă cu o evlavie curată. Care mi s-a întipărit în suflet. A urmat perioada adolescenței, în care am fost necredincios. Ulterior am redescoperit credința și, datorită unor preoți luminați (părintele Stăniloae și părintele Galeriu), am înțeles că Ortodoxia este biserica primară și integrală. Am început să o iubesc și să o înțeleg. N-aș da-o pe nimic. Dar familiarizarea cu ea nu a fost ușoară, eu provenind dintr-un mediu în care tot ce făceau ortodocșii „era rău”.
Având în vedere experiența mea de viață, cred că nu poți ajunge la biserică dacă ești pasiv. Trebuie să fie și o căutare a ta, care să-și găsească răspunsul în Biserică.

Foarte frumos ati spus. Adica trebuie sa cauti cu adevarat, nu sa fii ignorant si suficient.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.05.2011, 13:20:38
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Sunt adesea contrariat de prezența în număr mic a semenilor mei după trup la slujbele din biserici. Și mă întreb care este cauza. Poate o explicație să fie faptul că slujbele se adresează mai mult inimii decât minții și, prin urmare, sunt mai ușor receptate de către femei? Sau ceea ce se adresează minții este într-o formă în care ne-am pierdut deprinderea de a gândi. Am devenit, probabil, prea analitici în gândire, iar biserica ni se adresează într-un limbaj simbolic, tainic. Ce credeți?
Barbatii din ziua de astazi, care cred ca prezenta in biserica este apanajul femeilor, trebuie sa priveasca mai mult inspre Traditia Bisericii. Cu mici exceptii, intreaga spiritualitate ortodoxa (scrierile nou-testamentare, scrierile patristice, primele manastiri, traditia parintilor duhovnicesti etc.) este rodul barbatilor purtatori de Dumnezeu. Prin urmare, este gresit sa credem femeile sunt mai inclinate spre spiritualitate. Constinetizarea acestui fapt nu este insa spre mandrie, ci spre responsabilizare.

Barbatul are numeroase slujiri in Biserica - asemenea femeii - si este trist ca multi dintre noi nu le mai vedem sensul. Uitam ca pana la urma, in biserica nu vorbim de o simpla prezenta a mireanului, ci de o co-slujire.

Daca barbatii casatoriti ar lua cu adevarat seama la ceea ce au auzit in Apostolul citit la Cununie, faptul "ca barbatul este cap femeii precum Hristos este Cap Bisericii", ar constientiza totodata cat de importanta si necesara este prezenta lor in biserica.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.05.2011, 18:51:57
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
E greu să-mi dau seama cât a fost educația și cât chemarea lui Dumnezeu. Educația a însemnat mersul la „adunare”, nu la biserică, împreună cu bunicii de la țară, care erau neoprotestanți, însă cu o evlavie curată. Care mi s-a întipărit în suflet. A urmat perioada adolescenței, în care am fost necredincios. Ulterior am redescoperit credința și, datorită unor preoți luminați (părintele Stăniloae și părintele Galeriu), am înțeles că Ortodoxia este biserica primară și integrală. Am început să o iubesc și să o înțeleg. N-aș da-o pe nimic. Dar familiarizarea cu ea nu a fost ușoară, eu provenind dintr-un mediu în care tot ce făceau ortodocșii „era rău”.
Având în vedere experiența mea de viață, cred că nu poți ajunge la biserică dacă ești pasiv. Trebuie să fie și o căutare a ta, care să-și găsească răspunsul în Biserică.
Dar familiarizarea cu ea nu a fost ușoară, eu provenind dintr-un mediu în care tot ce făceau ortodocșii „era rău”.
Acum considerati cumva invers, adica tot ce fac neortodocsii e rau? Sau care e viziunea pe care o aveti vizavi de neortodocsi? Bunicii dvs credeti ca au avut posibilitatea mantuirii fiind in afara ortodoxiei?
Intrebarile nu sunt puse cu rautate, ma intereseaza sincer problema. Si le pun dvs fiindca traind in ambele medii sunteti in masura sa dati raspunsuri din experienta, nu din carti.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu merg la un anume preot ca nu e bn ionut12 Generalitati 1 13.11.2010 14:21:32
Prea mult despre rau, prea putin despre bine costel Generalitati 11 09.02.2009 21:58:42
VRAJITORII MERG SA SE SPOVEDEASCA? roseliana Vrajitoria 2 05.03.2008 23:34:13