Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.04.2012, 23:12:28
Andrei_Tudor Andrei_Tudor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2011
Mesaje: 12
Implicit Ajutor,ajutor,ajutor.

Acum cateva luni eu si cu sotia ne-am hotarat sa botezam un copil, dintr-o familie fara nicio posibilitate financiara ,fara nicio pretentie din partea noastra am considerat caci , cu cat sunt mai modesti cu atat pomana v-a fi mai mare. Intamplarea a facut ca sa i-au pe cineva cu masina si sa-mi spuna ca are sotia insarcinata si cauta pe cineva sa-i boteze copilul , in urmatoarea secunda m-am oferit si in final ca sa scurtez am ajuns sa planificam data botezului, asta dupa ce sotia dumnealui a nascut o fetita. Am stabilit ca si data prima zi de sambata dupa Paste. Am vorbit cu un preot din parohia, din care parintii copilului fac parte si am stabilit ca data de sambata 21/04/2012. Pe data de 19 preotul ne anunta ca nu poate veni sa boteze ca vine un fin de-al lui de nu stiu unde si nu poate decat duminica. Asta dupa ce toate planurile si pregatirile au fost facute. Vazand ca refuzul nostru este categoric NU ,nu putem schimba data pentru ca toti ne-am facut planurile pentru sambata, a inceput sa minta spunand ca lui i s-a spus ca botezul este duminica, ba ca nu ne-am inteles,bla ,bla,bla. Imediat am sunat preotul nostru si am mutat botezul la aproximativ 50 de kilometri de casa copilului pe care l-am botezt astazi si multumesc Domnului , pentru ca le-a randuit pe toate dupa voia LUI. Cum isi poate bate joc un preot de un botez? Cum poate refuza un preot botezul dupa ce initial a consimtit data si apoi si-a urmarit doar scopul personal?
Cum il pot reclama ,unde? Episcopia v-a lua act si masuri in eventualitatea unei sesizari?
Va implor sa ma ajutati, nu doresc sa pateasca si alti ceea ce am patit noi.
Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.04.2012, 23:20:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Uf! Atâta era ? Haideți că m-ați speriat cu așa titlu, credeam că e în pericol vreun om, cu sufletul sau cu trupul.

Asta nu înseamnă că cele relatate nu constituie o neregulă. Vă sfâtuiesc să faceți o reclamație la episcop. "Episcopus" înseamnă "supraveghetor", adică aceasta este slujba lui: să-l supravegheze pe preot. Părerea mea este că, dacă nu anexați dovezi, nu va lua nicio măsură acum. Totuși, se poate ca hârtia să aibă efect, odată și odată. De multe ori, când se adună mai multe astfel de reclamații, chiar și fără dovezi, episcopul până la urmă declanșează o inspecție. Având în minte ce ați scris dv, poate cu ani în urmă, episcopul s-ar putea să îl întrebe: "ia arată-mi frăția ta felul în care ții evidența solicitărilor enoriașilor. Fără îndoială că, după ce vorbești cu ei, notezi într-o agendă, în ceva".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.04.2012, 23:26:59
Andrei_Tudor Andrei_Tudor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2011
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Uf! Atâta era ? Haideți că m-ați speriat cu așa titlu, credeam că e în pericol vreun om, cu sufletul sau cu trupul.

Asta nu înseamnă că cele relatate nu constituie o neregulă. Vă sfâtuiesc să faceți o reclamație la episcop. "Episcopus" înseamnă "supraveghetor", adică aceasta este slujba lui: să-l supravegheze pe preot. Părerea mea este că, dacă nu anexați dovezi, nu va lua nicio măsură acum. Totuși, se poate ca hârtia să aibă efect, odată și odată. De multe ori, când se adună mai multe astfel de reclamații, chiar și fără dovezi, episcopul până la urmă declanșează o inspecție. Având în minte ce ați scris dv, poate cu ani în urmă, episcopul s-ar putea să îl întrebe: "ia arată-mi frăția ta felul în care ții evidența solicitărilor enoriașilor. Fără îndoială că, după ce vorbești cu ei, notezi într-o agendă, în ceva".
Am aflat ca preotul in cauza este deja trimis disciplinar aici .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.04.2012, 23:31:05
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Uf! Atâta era ? Haideți că m-ați speriat cu așa titlu, credeam că e în pericol vreun om, cu sufletul sau cu trupul.

.
Pana aici si eu sunt de acord... mai departe insa, nu stiu ce sa zic. Bine ca ati reusit sa botezati copilul.

""Imediat am sunat preotul nostru si am mutat botezul la aproximativ 50 de kilometri de casa copilului"", in mod sigur gaseati o biserica si la mai putini kilometri....

De ce sa-si incarce sufletul cu o reclamatie? intr-un fel sau altul se vor limpezi apele si cu acel preot, daca ceea ce ni s-a prezentat corespunde adevarului.... sa punem problema si asa.

Nu de alta dar aseara cineva cred ca voia sa reclame alt preot care nu a impartasit copiii nu stiu de unde...iar sunt multe subiecte ciudate...si vad ca acel thread a fost sters, probabil era intr-adevar troll

Last edited by Adriana Cluj; 21.04.2012 at 23:35:19.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.04.2012, 23:46:19
Andrei_Tudor Andrei_Tudor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2011
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Pana aici si eu sunt de acord... mai departe insa, nu stiu ce sa zic. Bine ca ati reusit sa botezati copilul.

""Imediat am sunat preotul nostru si am mutat botezul la aproximativ 50 de kilometri de casa copilului"", in mod sigur gaseati o biserica si la mai putini kilometri....

De ce sa-si incarce sufletul cu o reclamatie? intr-un fel sau altul se vor limpezi apele si cu acel preot, daca ceea ce ni s-a prezentat corespunde adevarului.... sa punem problema si asa.

Nu de alta dar aseara cineva cred ca voia sa reclame alt preot care nu a impartasit copiii nu stiu de unde...iar sunt multe subiecte ciudate...si vad ca acel thread a fost sters, probabil era intr-adevar troll
Uneori e simplu sa vezi doar gunoiele din ochii altora, cautand scuze de kilometri . Biserica unde trebuia sa botezam este intr-un sat izolat din Vrancea (TIRITU) la 18 km de comuna si sa stabilesti botezul la orele 11 noapte la telefon cu alt preot nu este usor . Nu vreau sa reclam preotul doar din lipsa de ocupatie. Cred in Dumnezeu prea mult ca sa permit ca cineva sa-si bata joc de EL. Daca taceai filozof ........

Last edited by Andrei_Tudor; 21.04.2012 at 23:57:13.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.04.2012, 23:58:10
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei_Tudor Vezi mesajul
Cred in Dumnezeu
Pai atunci lasati-l in plata Lui!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.04.2012, 00:01:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei_Tudor Vezi mesajul
Nu vreau sa reclam preotul doar din lipsa de ocupatie.
Rugați-vă, preferabil peste două sau trei zile când veți putea să aveți liniștea necesară în această privință. Nu lăsați să apună soarele peste mânia dv!

Fără îndoială că aveți dreptul să faceți reclamație. Dacă aveți sau nu și DATORIA să faceți asta, e discutabil. În principiu, dacă sunteți de părere că va mai face aceeași specie de greșeli, scandalizându-i și pe alții, aveți datoria să o faceți, spre binele și de dragul acelora. Cereți de la Domnul sfat, în tihna rugăciunii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.04.2012, 00:02:08
Andrei_Tudor Andrei_Tudor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2011
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Pai atunci lasati-l in plata Lui!
Preotia se savarseste aici, pe pamant.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.04.2012, 00:05:36
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei_Tudor Vezi mesajul
Preotia se savarseste aici, pe pamant.
Atunci nu mai inteleg de ce cereti sfat, cand sunteti atat de hotarat sa-l reclamati...si nu acceptati sa-l iertati.
Locul depunerii reclamatiei e usor de aflat....superiorii lui.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.04.2012, 00:14:28
Andrei_Tudor Andrei_Tudor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2011
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Rugați-vă, preferabil peste două sau trei zile când veți putea să aveți liniștea necesară în această privință. Nu lăsați să apună soarele peste mânia dv!

Fără îndoială că aveți dreptul să faceți reclamație. Dacă aveți sau nu și DATORIA să faceți asta, e discutabil. În principiu, dacă sunteți de părere că va mai face aceeași specie de greșeli, scandalizându-i și pe alții, aveți datoria să o faceți, spre binele și de dragul acelora. Cereți de la Domnul sfat, în tihna rugăciunii.
Va multumesc pentru sfat, asa o sa fac,nu vreau sa fac nimic astazi si apoi sa regret maine.

Doamne si Stapanul vietii mele, duhul trandaviei, al grijii de multe,al iubirii de stapanire si al grairii in desert, nu mi-l da mie.Iar duhul curatiei, al gandului smerit, al rabdarii si al dragostei , daruieste-l mie, slugii Tale. Asa ,Doamne, Imparate, daruiete-mi ca sa-mi vad greselilesi sa nu osandesc pe fratele meu,ca binecuvantat esti in vecii vecilor.Amin
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor! zriyac Generalitati 18 16.10.2010 16:47:38
un mic ajutor evelon Rugaciuni 4 29.10.2008 16:06:45