Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.09.2012, 12:14:00
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Of, of, diseara as dori sa infiintez un topic reprezentari iconografice eretice, daca nu cumva mi-o ia MihailC inainte .

Dati si voi, fetelor, un search google pe Sophia gnosticism. Sophia e o emanatie divina la gnostici, nu e o sfanta...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.09.2012, 12:16:23
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Dati si voi, fetelor, un search google
Bine fatăă, o să dăm!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.09.2012, 12:18:51
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Bine fatăă, o să dăm!
Discriminare pozitiva! :) Dar chiar nu am timp acum. Uite, special pentru tine:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Gnosticism
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.09.2012, 13:10:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Dati si voi, fetelor, un search google pe Sophia gnosticism. Sophia e o emanatie divina la gnostici, nu e o sfanta...
E o erezie chiar din ortodoxie, numita sofianism, propovaduita de teologul rus Serghei Bulgakov.

Last edited by catalin2; 18.09.2012 at 16:15:01.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.09.2012, 20:00:49
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sophia e o emanatie divina la gnostici, nu e o sfanta...
Eu nu mai înțeleg nimic ! Despre ce Sfântă vorbeai??!

Edit: M-am uitat mai bine și într-adevăr, nu îmi place deloc icoana aceea, e și cam lugubră parcă... am și șters postarea!

Last edited by mirela.t; 19.09.2012 at 06:40:22.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.09.2012, 01:49:58
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Așa-zisa "icoană" Sophia din imaginea de mai sus este o interpretare artistică renascentistă (începutul sec al XVII) pictată în scurta perioadă când catedrala din Kiev s-a aflat sub ocupație greco-catolică. Pe stânga, treapta a doua, se și observă un papă cu mitră postgregoriană pe cap.

Bizantinii ar fi intrat în criză iconoclastă dacă vreunui smintit îi trecea prin cap să picteze o asemenea blasfemie vizuală la Contantinopol.

În fine, e treaba voastră ce postați pe-aici, dar nu uitați că nu există ortodoxie curată fără icoană curată. În cazurile astea inocența zelului și "intenția bună" a celui care postează sminteli artistico-gnostice nu mai sunt scuze valabile.
Multumim pentru lamuririle binevenite. Inocenta zelului si intentia buna pot aduce si lamuriri folositoare, daca este bunavointa, acum depinde doar de deschiderea de a primi o observatie pertinenta. Imi pare rau ca ati interpretat in felul acesta, intentia a fost departe de a posta sminteli artistico-gnostice. Trebuie sa aveti putina ingaduinta, nu toti suntem la nivelul dumneavoastra in intelegerea si interpretarea icoanei.

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Of, of, diseara as dori sa infiintez un topic reprezentari iconografice eretice, daca nu cumva mi-o ia MihailC inainte .
Draga Glykys nu ar fi rau.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.09.2012, 02:24:23
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Ekateriana, nu-i cazul să te superi așa de tare pentru iritarea mea. Mult mai alarmantă decât postarea ta este publicarea pe bloguri cu pretenții, mari apărătoare a ortodoxiei, tot felul de sminteli artistice cu titlu de icoane.

Cât despre competență, trebuie să te anunț că nu-i mare scofală, cel puțin în faza de identificare corectă a iconicului adevărat și a producțiilor imageriei religioase noniconice. Ochiul îmbisericit este cheia acestui tip de discernământ.

Ca să nu aveți bătăi de cap în această privință, luați ca reper icoanele lui Rubriov și faceți comparația cu ce mai găsiți pe internet. Dacă se îndepărtează foarte tare de modelul rubriovian, prin naturalism excesiv, individualizări exagerate, cromatici zburdalnice și alte fițe artistice care obturează mesajul teologic, atunci mai bine lăsați-o deoparte, chiar dacă vă place la prima vedere și vă încântă în mod spontan, fiindcă icoana nu se judecă după criterii estetice și efecte impresioniste. Icoana trimite la o frumusețe de alt ordin, este kalos-ul divin al libertății ascetice.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 19.09.2012 at 02:39:13.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.09.2012, 23:08:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Multumim, MihailC, sa ne mai tragi de maneca si altadata!
In afara de incriminata sophia, sper ca nu mai e vreo alta icoana postata pe acest topic suceptibila de erezie sau de influente straine ortodoxiei.

Reprezentarea aceasta de la biserica Sf. Elefterie din Bucuresti, semnalata de Ovidiu.B ca apartinand parintelui Boca, ce parere iti face?

__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.09.2012, 04:08:39
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ekateriana, nu-i cazul să te superi așa de tare pentru iritarea mea.
Nu s-a lasat cu suparare, s-a lasat cu lamurire si invatare :) (din greseala facuta). Il rugam pe Dumnezeu sa ne imbisericeasca atat ochiul cat si inima si mintea, sa pretuim adevaratele icoane si sa le promovam in detrimentul celor mai putin sau mai deloc ortodoxe. Inca o data, multumiri pentru lamuriri. :)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.09.2012, 19:55:38
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Ce părere aveți despre icoana aceasta? O am de la greci.
Pe verso este o rugăciune pentru viitori preoți.





Edit: mie nu-mi place mai ales personajul acela cu pălărie neagră, parcă luat din cărțile cu Harry Potter.
Și nu-mi place nici că unele personaje care apar în pictura nu sunt întregi, ci tăiate.

Last edited by mirela.t; 21.09.2012 at 21:45:52.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Valoarea celorlalte metale rare de la Rosia Montana Laura19 Generalitati 74 24.10.2013 02:16:36
Posibila legatura intre iluministi inselati de draci si reprezentari ale Satanei? mihailt Generalitati 2 12.05.2010 19:07:04