Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.11.2022, 02:00:24
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit Stick-uri originale cu colinde

Având în vedere că modelele noi de laptop nu mai au CD-Player și s-ar putea ca nici industria auto să nu mai producă cd-playere pt mașinile noi să fie doar porturi USB, s-ar impune ca majoritatea corurilor care au ceva de spus în istoria colindelor să scoată stick-uri cu colinde.

Am cumpărat un CD original timbrat cu colinde ca să-i susțin - măcar cu țârâita - pe artiști și să am un CD timbrat și masterizat de un inginer de sunet, dar efectiv nu am cum să dau play pe un dispozitiv mai nou, trebuie să-l trec întâi pe un stick.
Vreau să mai iau de la fiecare corală importantă măcar un CD, astea sunt zestre și bogăție culturală care rămâne peste generații și merită un 5-10 euro leu/euro.

Din lipsă pe suport stick indirect se încurajează pirateria și nesusținerea artiștilor, cel mai prost lucru pt industria muzicală atâta cât a mai rămas, e să nu fie flux și cerere pe piață.

Se poate trimite o petiție sau ceva măcar la corurile mari gen Madrigal sau corala Armonia să scoată un stick timbrat, masterizat exact ca la CD cu colindele lor ?
Sau chiar la Patriarhia română măcar corul Psaltic Tronos să scoata și pe stick.

Dacă nu există o procedură legală de timbrare a stickurilor, ar trebui autorizată de urgență în Parlament că ăsta e rolul lor să urnească lucrurile nu să încurce industria.

Pe Madrigal încă nu am găsit stick cu colinde
https://www.madrigal.ro/ro/magazin

Ar fi interesant ca Patriarhia română să facă pionierat și să scoată primul stick cu colinde pt Tronos.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.11.2022, 12:46:18
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Implicit

Salut bro,

Nu exista stick-uri de vanzare cu muzica nicaieri (nici in muzica usoara). Asta o faci tu acasa. Cumperi CD-ul respectiv, copiezi fisierele in calculator si apoi le bagi pe stick, in ce format compatibil poti: ori wav ori mp3, sunt convertoare audio pentru asa ceva, asta ca sa ai compatibil totul pe stick sa dai play pe orice dispozitiv (inclusiv la masina).
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.11.2022, 12:47:28
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Pe Madrigal încă nu am găsit stick cu colinde
https://www.madrigal.ro/ro/magazin
Sau daca pentru genul acesta ai o cale sa cumperi direct muzica de pe platformele digitale de cumparat melodii (gen iTunes), ca sa iti vina in format mp3 in calculator (sau wav) si dupa aceea copiezi pe stick.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.11.2022, 13:13:47
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Salut bro,

Nu exista stick-uri de vanzare cu muzica nicaieri (nici in muzica usoara). Asta o faci tu acasa. Cumperi CD-ul respectiv, copiezi fisierele in calculator si apoi le bagi pe stick, in ce format compatibil poti: ori wav ori mp3, sunt convertoare audio pentru asa ceva, asta ca sa ai compatibil totul pe stick sa dai play pe orice dispozitiv (inclusiv la masina).
Problema e că pierd la calitatea audio la convertor, suportul de fixare a tot evoluat, la început au fost vinylurile, au dispărut, apoi casetele, au dispărut, simultan cu casetele erau floppy diskurile pt PC - care aveau 125 mb sau spațiu mic, au dispărut, urmează să dispară și laptopurile cu CD-playere.

Uite un simplu exemplu:
laptop fara CD player

Oricum la un moment dat tehnica evoluează și muzica va fi pe stick sau pe memorie de tipul slot card la telefon.

Ar fi frumos ca Patriarhia Română să inaugureze o premieră, pt corul Tronos, primii și la tehnică utilă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.11.2022, 13:25:37
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Știre din 2021, Volksvagen renunță la cd-playere sau radio din cauza crizei semi-conductorilor :

https://autolatest.ro/stiri/vw-a-inc...ilor-continua/

„ VW vinde pe anumite piete masini noi fara ca aceastea sa mai fie dotate cu sisteme elementare precum radio sau CD Player.

Din pacate acest trend urmeaza sa fie generalizat pe majoritatea pietelor auto pentru ca producatorii de semiconductori nu mai vand elemente electronice spre industria auto!”

Știre din 2012- unii designeri consideră că e mai fiabilă o mașină fără CD-player:

Un designer american este de părere că renunțarea la unitățile CD Player în interiorul mașinilor ar putea reduce masa totală și ar spori eficiența consumului și emisiilor.
Mașinile ar putea renunța în viitor la CD Player pentru a fi mai eficiente

Atunci când Dacia a anunțat că viitorul Lodgy va beneficia de un sistem multimedia, publicul a aplaudat la scenă deschisă. Vestea că sistemul nu vine cu CD Player, ci doar cu suport USB i-a întristat însă pe cei mai conservatori. Oficialii de la Mioveni au recunoscut că au fost nevoiți să facă o serie de compromisuri pentru a putea oferi sistemul multimedia, iar renunțarea la CD Player a fost unul dintre ele.

Fără să realizeze, Dacia s-a aliniat deja la o nouă tendință resimțită în Statele Unite și promovată de designerul Michael Arbaugh. Viziunea sa presupune renunțarea la CD Player pentru a putea economisi cel puțin 2.3 kilograme în cazul fiecărei mașini. Pare puțin, însă fiecare gram contează atunci când vine vorba de reducerea masei totale și sporirea eficienței.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 24.11.2022 at 13:29:52.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.11.2022, 13:43:47
ALARIC ALARIC is online now
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 93
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Problema e că pierd la calitatea audio la convertor, suportul de fixare a tot evoluat, la început au fost vinylurile, au dispărut, apoi casetele, au dispărut, simultan cu casetele erau floppy diskurile pt PC - care aveau 125 mb sau spațiu mic, au dispărut, urmează să dispară și laptopurile cu CD-playere.
.....
Asa cred si eu, se pierde din calitate. Si se pierde enorm, nu ne dam noi seama pentru ca ascultam pe niste echipamente mai de buget. Credeam ca sunt ultimul dinozaur care mai cumpara din cand in cand cate un cd sau un vinil. Si nici vinil-urile actuale nu mai sunt ca cele vechi, sunt facute tot dupa digital. Eu mai caut din cele vechi, la second-hand evident.
In fapt daca avem o evolutie in modalitati de redare la capitolul calitate e involutie totala. Daca vrei sa asculti o inregistrare de ex. la calitatea unui magnetofon Akai din anii 80, in prezent te costa cat o masina noua asemenea echipamente, fara nici o gluma.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.11.2022, 15:11:48
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Asa cred si eu, se pierde din calitate. Si se pierde enorm, nu ne dam noi seama pentru ca ascultam pe niste echipamente mai de buget. Credeam ca sunt ultimul dinozaur care mai cumpara din cand in cand cate un cd sau un vinil. Si nici vinil-urile actuale nu mai sunt ca cele vechi, sunt facute tot dupa digital. Eu mai caut din cele vechi, la second-hand evident.
Mulțumesc pt completări și ție și lui Adi, care și el se pricepe la muzică.

Nu ești singurul care cumpără CD-uri, eu recunosc vinyluri nu am, am luat de la pangar câte un CD, mai aveam prin casă Hrușcă dar a început să mi se acrească să ascult în fiecare an, mai ales de când am auzit că el vine doar odată pe an din Canada, își face plinul și după cheltuie leuțul din țară pe alt continent, nici măcar în Europa.

Fuego, e prea teatral, deși a rezistat pe nișa lui, restul Vlăduța Lupău și altele parcă o dau pe comercial, de aceea caut colinde cântate de corală bisericească sau Corul Național de Cameră - Madrigal - Marin Constantin.

Poate Paula Seling ce mai rupe cu unele colinde, am auzit anul trecut câteva pe doxologia pe un stream non-stop.

Recunosc și că am văzut la fratele de credință Igor Paslușnik - Emilian, că avea un penar plin cu CD-uri și de la Familia Ortodoxă și altele și atunci de ce să poată doar fratele Emilian să se bucure de atmosferă și eu nu ?

E altceva când totul e cenușiu în jur, când sunt numai scandaluri specifice perioadei de post, parcă atunci apar și bagi o colindă adevărată, te revigorează instant.

Și așa concerte nu s-au mai făcut în ultimii doi ani decât pe la București prin unele parohii a fost Tronos, a fost ceva de senzație.

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
In fapt daca avem o evolutie in modalitati de redare la capitolul calitate e involutie totala. Daca vrei sa asculti o inregistrare de ex. la calitatea unui magnetofon Akai din anii 80, in prezent te costa cat o masina noua asemenea echipamente, fara nici o gluma.
E clar că vor dispărea și Compact Discurile, limitare de producție tehnică efectiv, cam în 10 ani maxim.
Unde ascultă omul cel mai mult muzică ? la birou pe laptop/pc sau în mașină.

Până acum ce zicea Adrian e ok, să cumpăr masterizat de pe platforme audio și să pun pe un stick, problema e dacă se pierde stickul sau calculatorul și trebuie cumpărată iară licență.

Nu vreau să iau nemasterizat de pe youtube sau vitanmp3.net, să dau eu convert prin programe fără licență și să sune ca o placă zgâriată, sau îngroșat, nu am ureche muzicală, dar percep că unele sună de parcă se prăjește placa audio instant.

Poate sunt și dispozitivele de redare o problemă, cu partea audio, se investește în placa grafică mai mult și în calitatea audio se taie.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 24.11.2022 at 16:20:08.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.11.2022, 16:48:49
ALARIC ALARIC is online now
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 93
Implicit

https://ro.eyewated.com/hi-res-audio-notiuni-de-baza/

Da poti si asa, sa achizitionezi de pe platforme muzica in fisiere "hi-res", comparabile calitativ cu cd-urile originale si sa le stochezi pe calculator, dar sa faci si un back-up pe un hard disk extern (pentru siguranta). Fiserele sunt mari, mult mai mari decat mp3, nu sunt comprimate, contin multa informatie. Dar si asa parerea mea e ca cd-urile originale sunt o idee mai calitative decat fisierele alea.
Dar e bine si asa. Ulterior la redarea acestora conteaza mult echipamentele folosite, se poate folosi un simplu calculator, telefon, etc cu casti sau boxe active, sau echipamente mult mai complexe, ale caror preturi tind spre infinit, nesimtit de mari dupa parerea mea, fata de cum erau odata.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.11.2022, 17:25:58
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
https://ro.eyewated.com/hi-res-audio-notiuni-de-baza/

Da poti si asa, sa achizitionezi de pe platforme muzica in fisiere "hi-res", comparabile calitativ cu cd-urile originale si sa le stochezi pe calculator, dar sa faci si un back-up pe un hard disk extern (pentru siguranta). Fiserele sunt mari, mult mai mari decat mp3, nu sunt comprimate, contin multa informatie. Dar si asa parerea mea e ca cd-urile originale sunt o idee mai calitative decat fisierele alea.
Da, așa e, am găsit azi după ce a scris Adi, bijuterii corale pe apple music, are Madrigalul:

https://music.apple.com/gb/artist/co...igal/566383181

Sunt și cântece din slujba de cult ortodoxă română, asta e și mai interesant.

E și Madrigal de Crăciun https://music.apple.com/gb/album/mad...iun/1540142918, acestea sunt niște nestemate și în formă CD

Îmi aduc aminte de ochelarii de la eclipsa din 1999 sau bancnota ediție specială a ajuns să coste pe siteuri de licitații 150 de lei minim și atunci era mult mai puțin 200.000 de lei vechi poate.

Asta e avere de lăsat peste generații, mai ales că ar putea dispărea la un moment dat în formatul Compact Disc
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 24.11.2022 at 17:30:53.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.11.2022, 19:11:21
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mulțumesc pt completări și ție și lui Adi, care și el se pricepe la muzică.

E clar că vor dispărea și Compact Discurile, limitare de producție tehnică efectiv, cam în 10 ani maxim.
Unde ascultă omul cel mai mult muzică ? la birou pe laptop/pc sau în mașină.

Până acum ce zicea Adrian e ok, să cumpăr masterizat de pe platforme audio și să pun pe un stick, problema e dacă se pierde stickul sau calculatorul și trebuie cumpărată iară licență.
...
https://music.apple.com/gb/artist/co...igal/566383181

Sunt și cântece din slujba de cult ortodoxă română, asta e și mai interesant.

E și Madrigal de Crăciun https://music.apple.com/gb/album/mad...iun/1540142918, acestea sunt niște nestemate și în formă CD

Asta e avere de lăsat peste generații, mai ales că ar putea dispărea la un moment dat în formatul Compact Disc
Cu placere. Vroiam sa adaug ca au aparut playere care intr-adevar nu mai folosesc CD-uri, de la Pioneer (CDJ 3000), doar stickuri poti folosi (bine asta pentru DJ-i). Adica incet incet vor aparea dispozitive de redare numai pe stick-uri fara CD-uri.

E bine ca ai gasit pe Apple Music, am uitat sa zic si de acela. Orice artist are un distribuitor unde isi va lansa piesele sau albumul pe toate magazinele digitale: iTunes, Apple, Deezer, Spotify, etc...unde poti sa le iei la calitate nealterata (pe Youtube este calitate de 128 kbps, care e nasoala). Recomandat este sa faci rost de muzica in format WAV sau FLAC, pentru ca acestea au cea mai mare calitate. WAV-ul importat de magazinele digitale (si de pe CD-uri) este vandut la rata de 16 bits 44100 hz (adica pentru calitate de CD), desi cantaretul/producatorii au calitatea reala la 24bits 48000hz (calitate pentru DVD) din studio unde pot pune instrumentalul live si ei vor canta peste. Dar este ok daca gasesti si doar mp3 la 320kbps. Problema la mp3 este ca sunetul este mai compresat, fata de WAV (se simte diferenta doar la boxe mari).

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Asa cred si eu, se pierde din calitate. Si se pierde enorm, nu ne dam noi seama pentru ca ascultam pe niste echipamente mai de buget. Credeam ca sunt ultimul dinozaur care mai cumpara din cand in cand cate un cd sau un vinil. Si nici vinil-urile actuale nu mai sunt ca cele vechi, sunt facute tot dupa digital. Eu mai caut din cele vechi, la second-hand evident.
In fapt daca avem o evolutie in modalitati de redare la capitolul calitate e involutie totala. Daca vrei sa asculti o inregistrare de ex. la calitatea unui magnetofon Akai din anii 80, in prezent te costa cat o masina noua asemenea echipamente, fara nici o gluma.
Cea mai buna calitate exportata din studio este la 24bits 96000hz pe vinyluri. Vinylurile reprezinta cea mai buna solutie pentru a asculta un sound cat mai curat, mai ales daca ai patefon pentru redarea vinylului. Dar ma rog pentru cei care sunt pasionati de vinyluri pot achizitiona un patefon (care e destul de scump). Sunetul se aude mai incet pe vinyl-uri, dar e mai curat cu un sunet cald pe care formatul digital niciodata nu il poate reproduce cum trebuie.

Dar asa pentru voi daca ascultati colinde si aveti mp3, sau wav normal...nu va trebuie echipament scump (decat daca neaparat va doriti), va ajunge si telefonul pentru redarea muzicii sau un sistem audio modest.

Eu inca mai am un casetofon vechi unde puneai casete cu banda sa asculti muzica. Amintiri de la gradinita si scoala primara cls. 1-4 :)))
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare