Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.02.2016, 01:40:01
catalin2 catalin2 is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
In urma cu ceva vreme am mers la parintele duhovnic si l-am intrebat daca ma pot impartasi. Imi parea ca inima mea tanjeste, ca sunt in ipostaza potrivita pentru impartasire.
Parintele m-a intrebat, cu toata seriozitatea (si caldura) daca ma cred pregatit...
Am ezitat, am spus ca nu cred ca sunt pregatit. Si nu m-am impartasit.
De obicei preotii dau dezlegare la impartasire (sau nu) dupa spovedanie. Spovedania poate fi facuta oricand, nu exista o restrictie, doar dorinta de a nu mai pacatui. Sunt preoti (cel putin aici) care si dupa dezlegare de impartasire intreaba daca esti pregatit. Adica daca doresti sa te impartasesesti (pentru ca trebuie sa se dea impartasania cu voia celui impartasit), daca nu ai mancat de dimineata sau daca ai tinut zilele de post (daca nu e in timpul posturilor). Asadar, daca preotul a dat dezlegare nu mai e nevoie sa decidem noi daca suntem vrednici sa ne impartasim.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 23.02.2016, 12:52:16
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Aici fiecare face cum i se spune, dar înainte de toate conștiința ta e prima sită pe care trebuie să treci până la Potir.
Cine nu a primit de la duhovnic canon sa nu se impartaseasa si vrea sa se impartaseasca, sa nu mai stea pe ganduri! Constiinta ne va spune ca suntem pacatosi, dar Hristos ne primeste! Totul e sa vrem si noi!

Pacatele grele opresc pe om de la Sf. Impartasanie iar duhovnicul va fi primul care nu ne va ingadui apropierea de Aceasta. Daca el nu ne opreste, noi de ce sa ne punem bariere pe motiv ca inca facem pacate? Pacatosi suntem, pacate nu incetam sa facem. Dar daca vine moartea si ne gaseste neimpartasiti?

Smeriti si recunoscatori sa ne apropiem de Sf. Impartasanie, cu acordul duhovnicului!

Last edited by crinrin; 23.02.2016 at 12:59:01.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 23.02.2016, 13:04:49
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Cine nu a primit de la duhovnic canon sa nu se impartaseasa si vrea sa se impartaseasca, sa nu mai stea pe ganduri!
ce ai vrut sa spui aici?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #34  
Vechi 23.02.2016, 15:24:35
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.180
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Cine nu a primit de la duhovnic canon sa nu se impartaseasa si vrea sa se impartaseasca, sa nu mai stea pe ganduri! Constiinta ne va spune ca suntem pacatosi, dar Hristos ne primeste! Totul e sa vrem si noi!

Pacatele grele opresc pe om de la Sf. Impartasanie iar duhovnicul va fi primul care nu ne va ingadui apropierea de Aceasta. Daca el nu ne opreste, noi de ce sa ne punem bariere pe motiv ca inca facem pacate? Pacatosi suntem, pacate nu incetam sa facem. Dar daca vine moartea si ne gaseste neimpartasiti?

Smeriti si recunoscatori sa ne apropiem de Sf. Impartasanie, cu acordul duhovnicului!
Încerc să mă prind care-i legătura între propoziția comentată și comentariu, însă nu reușesc...

Din partea mea, facă fiecare cum îi este rânduiala, cum simte, cum este povățuit. Creștinismul sănătos crește în solul fertil al relațiilor personale, întrucât fiecare ipostas al firii umane este ireductibil la grile standard și mecanică procedurală.
Interesant e faptul că accentul se pune aproape exclusiv pe protocolul primirii Sfintei Împărtășanii, ca și cum imediat după ce ne îndepărtăm de Potir Hristos ar pleca de la noi.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 23.02.2016, 15:36:49
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Încerc să mă prind care-i legătura între propoziția comentată și comentariu, însă nu reușesc...
Nu este nicio legatura, doar mi-a placut sa-mi anexez ideile la postarea ta.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 23.02.2016, 15:57:20
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.180
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Nu este nicio legatura, doar mi-a placut sa-mi anexez ideile la postarea ta.
Mno, asta nu mi-ar fi trecut prin cap veci!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 23.02.2016, 16:04:38
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Mno, asta nu mi-ar fi trecut prin cap veci!
Cred. Asa ciudatenie mai rar vezi.

Sa auzim numai si numai de bine!

Last edited by crinrin; 23.02.2016 at 16:14:49.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 23.02.2016, 21:10:37
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Creștinismul sănătos crește în solul fertil al relațiilor personale, întrucât fiecare ipostas al firii umane este ireductibil la grile standard și mecanică procedurală.
Desigur, numai ca in ciuda solului fertil unii au inventat ingrasamintele.
Unde mai gasesti azi nutrimente/relatii duhovnicesti eco?

Poate ca daca fiecare membru al relatiei si-ar aminti ca el si celalalt sunt unici, ca de la Adam si Eva nu a mai fost vreunul la fel cu vreunaltul (asadar nimeni de clonat, ca nu-i nici bine nici nevoie), atunci ar putea fi vorba de relatii personale sanatoase.
Deocamdata tot e bine ca ai amintit de standarduri si proceduri, ca de un refugiu stupid al tuturor marsaviilor trandaviei, oficializate si preamarite in sistemele (nu putine) de tip totalitar.
Unde falsul ideologiei troneaza, miscare vie nu prea vad sa fie. Doar spasmele victimelor amestecate sinistru cu rasul dement al celor satisfacuti de potlogarie.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 23.02.2016, 21:43:57
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.180
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Desigur, numai ca in ciuda solului fertil unii au inventat ingrasamintele.
Unde mai gasesti azi nutrimente/relatii duhovnicesti eco?

Poate ca daca fiecare membru al relatiei si-ar aminti ca el si celalalt sunt unici, ca de la Adam si Eva nu a mai fost vreunul la fel cu vreunaltul (asadar nimeni de clonat, ca nu-i nici bine nici nevoie), atunci ar putea fi vorba de relatii personale sanatoase.
Deocamdata tot e bine ca ai amintit de standarduri si proceduri, ca de un refugiu stupid al tuturor marsaviilor trandaviei, oficializate si preamarite in sistemele (nu putine) de tip totalitar.
Unde falsul ideologiei troneaza, miscare vie nu prea vad sa fie. Doar spasmele victimelor amestecate sinistru cu rasul dement al celor satisfacuti de potlogarie.
N-am prea auzit să se predice în biserici despre persoană și relații personale. Posibil să fie de vină pentru această situație și preluarea falsificată în discursul neoprotestant, unde personal se confundă cu individual (în formule de genul "l-am primit pe Iisus ca Dumnezeu personal").

Până la extrema "eco" te poți mulțumi cu orice brazdă însuflețită care tinde să se elibereze de ambele brățări ale cătușelor mediocrității: legea și fărădelegea.

Că tot am pomenit de filmul "12", iată un extras elocvent din multele lui sugestii de îngândurare fertilă:

"Legea este puternică și constantă, dar ce poate fi făcut atunci când mila are putere mai mare decât legea?"
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 23.02.2016, 21:58:03
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Persoana si individul (respectiv personalitatea si individualitatea) sunt termeni simetrici.
Simetrici, nu identici.
dar cand tendinta spre obiectualitate e puternica, atunci persoana si individul sunt acelasi lucru. x indivizi e totuna cu x persoane. Se poate contabiliza, se poate masura cu acelasi cantar de la ceapeu, pe care pui calare sacii de cartofi.
Ori sfecla.
Rosie.

P.S. Ma paste un atac de furie....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare