Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #541  
Vechi 18.07.2016, 18:52:20
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Daca ducem o viata in Hristos, ne spovedim si cuminecam cit de des se poate, ce mai conteaza ce e in capul ierarhului cutare?
Cam așa s-ar rezuma și punctul meu de vedere. Exact asta e ceea ce contează: viața în Hristos și devenirea noastră.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #542  
Vechi 18.07.2016, 20:32:44
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Totusi, nu ii inteleg pina la urma pe zelotisti: e ilogica nitel pozitia lor. Nu mergem noi la Biserica pentru Sf. Taine? Ba da. Atunci, odata ce este Har in BOR, care mai e problema daca sintem in comuniune cu episcopi sau clerici cu tendinte eretice?! Daca ducem o viata in Hristos, ne spovedim si cuminecam cit de des se poate, ce mai conteaza ce e in capul ierarhului cutare? De ce sa judecam noi pe un semen al nostru?! Sintem Zei, cumva?!
Ridicol zelotismul asta. Ce puii ludici ai marmotei vor astia?! Tulburare in biserica?! Ha?
Părintele Adrian Fageteanu spunea că trăim vremurile lui Scapă cine poate! Asadar s™i eu cred ca solutii colective nu exista. Trădată din interior si din exterior, Ortodoxia va rezista în catacombe, probabil. Si prin pustnicii care vor acorda cu aceasta ocazie mai mare atent›ie mântuirii. Aces™tia nu se vor mai baza pe nimeni. O parte dintre pustnici vor fi, probabil, preot›i caterisiti din pricina neascultării fata de infailibili!

Ceea ce s-a întâmplat la Creta este un început al marii trădări. Vom fi condusi spre închinarea fata de Antihrist. Cei care isii vor face un idol din ascultare s™i din unitate risca sa-si pună în pericol mântuirea. Ne vom împărtăsii, probabil, pana când va exista Sfânta Liturghie. Căci se pare ca s™i aceasta este deranjanta pentru unii. Vom fi încercati ca argintul. Ori suntem cu Dumnezeu, ori cu adversarul Lui.

E necesara cunoasterea aprofundata a Ortodoxiei.

Last edited by antoniap; 18.07.2016 at 20:36:39.
Reply With Quote
  #543  
Vechi 18.07.2016, 20:40:24
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Antonia, știi că eu sînt ca părere între Cătălin și tine, pe de o parte, și Alin, pe de alta. Numai "cultul ascultării" nu scrie pe mine! Însă, mă sperii: tu ai fi în stare să dai credit și ascultare unor preoți caterisiți, fie ei și metamorfozați în pustnici?! Am înțeles bine? Ăsta e neorascolnicism pur, dacă e așa.
Alin are dreptatea lui, tocmai pentru că scrii astfel de lucruri. Evident, adevărul e la mijloc, și poate nici acolo.
Reply With Quote
  #544  
Vechi 18.07.2016, 21:04:26
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Antonia, știi că eu sînt ca părere între Cătălin și tine, pe de o parte, și Alin, pe de alta. Numai "cultul ascultării" nu scrie pe mine! Însă, mă sperii: tu ai fi în stare să dai credit și ascultare unor preoți caterisiți, fie ei și metamorfozați în pustnici?! Am înțeles bine? Ăsta e neorascolnicism pur, dacă e așa.
Alin are dreptatea lui, tocmai pentru că scrii astfel de lucruri. Evident, adevărul e la mijloc, și poate nici acolo.
Nu stiu ce voi face în mod concret. Nu sunt prea ascultătoare, asa ca voi cauta o alta solutie. Poate ca Pelerinul rus contine idei suficient de rezonabile.
Reply With Quote
  #545  
Vechi 18.07.2016, 21:07:36
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Dacă ai merge pe calea Pelerinului rus și te-ai ține de ea, poate ți-ai afla și tu liniștea și nu ți-ai mai face atâtea griji pentru cum și încotro merge ortodoxia altora, ci doar pentru cât de dreaptă este credința ta.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #546  
Vechi 18.07.2016, 21:32:25
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Multumesc mult, Patrie & Credinta. Chiar ca. Pai asta e un fel de, ma scuzati, corespondent eclesiologic al facutului posta. "Hai ma si tu sa te simti bine, pardon, sa ai succesiune". Sorry de metafora plastica de om lumesc, dar mie asa imi suna.
Chiar la asta ma gandeam, dar orgie succesionala sau alte metafore pentru practici d-astea suna destul de ciudat sa scriu pe acest forum. Dar cateodata mai exista si oameni mai dezlegati la gura care sa o zica pentru noi.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #547  
Vechi 18.07.2016, 22:02:52
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Gata, m-am lamurit cu instigatorii la neascultare! Ii tai si pe astia de pe lista.

Ai dreptate, Cristian; faza neorascolnica a Antoniei cu "pustnicii descinsi din preoti caterisiti" m-a dat peste cap, sau mai precis mi-a bulit spiritul rebel in chestiuni bisericesti.
Aline, sign me up in your group. M-am convins ce e cu zelotistii astia. For good.
Reply With Quote
  #548  
Vechi 19.07.2016, 00:00:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
http://www.paltin-petruvoda.ro/concl...rii-din-creta/

E, din pacate, pr. Aldea, din gasca iustinpirvuitilor, dar cred ca e destul de ponderat, spre deosebire de neofascistii/neolegionarii care constituie grosul iustinpirvuitilor.
In mare, ce merita mentionat, ca aduce aminte, inca o data:


"Delegația Bisericii Ortodoxe Române a încercat să apere Ortodoxia. Mărturiile directe arată că s-au dat adevărate bătălii din partea Patriarhului și a Mitropolitului Moldovei, mai ales, pentru a se obține exprimări cât mai ortodoxe, pentru a se înlătura ambiguități și formulări necanonice etc.; chiar și mesajul final, cel mai ortodox document cretan – de departe[4] – datorează enorm delegației BOR."
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 19.07.2016 at 00:03:19.
Reply With Quote
  #549  
Vechi 19.07.2016, 00:03:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nu stiu ce voi face în mod concret. Nu sunt prea ascultătoare, asa ca voi cauta o alta solutie. Poate ca Pelerinul rus contine idei suficient de rezonabile.
Ce, de acolo ai invatat sa barfesti preotii?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #550  
Vechi 19.07.2016, 01:06:48
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Exact, Alin, de asta il defineam pe pr. Aldea ca "moderat". Adica, totusi, e un preot, nu un mirean antonia-like care sa isi puna traista in bat si hai cu schisma neamule.
Eu vreau sa ma mintuiesc, deci ma voi impartasi in BOR pina la moarte. Care se joaca cu focul, spaga lui, multa sanatate.
Reply With Quote
Răspunde