Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.10.2016, 01:32:40
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Multumesc mult pentru sfaturi.
Nu sunt sfaturi, doamna.
Ma iertati!...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.10.2016, 01:49:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

.................................................. ..............
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 15:14:52.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.10.2016, 03:25:33
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

.................................................. ..............
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 15:14:08.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.10.2016, 07:48:41
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pana la urma problema este..?
...destul de gravă.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.10.2016, 09:57:21
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

O dimineata mohorata, melancolie de toamna...singuratate. Hai sa fim mizerabili impreuna...:)))
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.10.2016, 10:19:32
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Mizerabili ca englezii, nu? Că românii înțeleg să fie mizerabili într-un alt sens, mult mai prozaic.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.10.2016, 11:18:40
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Stari de alea de la vreme, anotimp sa-mai-stiu-io ce. Nu stiu daca e specific englezesc. Cat despre romani, nu stiu cum sunt romanii tai dar de romanii mei sa nu vorbesti urat.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.10.2016, 11:35:28
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Mă refeream nu la cum sunt românii, ci la ce înțeleg ei prin a fi mizerabil: ticălos, nemernic, infam.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.10.2016, 12:17:56
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Din cele spuse de initiatoarea topicului, se pot retine cateva aspecte.

In primul rand, trebuie sa incercati sa treceti peste ce a fost in trecut, si sa va ganditi la prezent si viitor. Atata timp cat nu ati comis un lucru deosebit de grav (de genul infractiuni sau fapte antisociale deosebit de grave), atata timp cat nu ati facut (in mod voit si constient) rau nici unui om care nu v-a facut vreun mare rau, atata timp cat nu ati facut (in mod constient si voit) pe cineva sa sufere , atunci nu aveti de ce sa va considerati vinovata de modul cum v-ati comportat cu alti oameni.

Trebuie sa fiti constienta ca si dumneavoastra meritati sa fiti fericita, sa va casatoriti, si sa va intemeiati o familie.
Este o dorinta absolut fireasca, pentru un om care nu alege sa se calugareasca.

Acum legat de casatorie. Aici trebuie in primul rand sa uitati ceea ce a fost in trecut si sa fiti convinsa in sufletul dumneavoastra ca nu mai simtiti nimic fata de fostul partener sau sot (din cele spuse de dumneavoastra nu reiese clar daca ati mai fost casatorita anterior sau nu- de asta am zis partener sau sot).
Asta deoarece, ca sa puteti iubi din tot sufletul pe altcineva, trebuie sa uitati ce a fost in trecut.

Iar in momentul in care va decideti sa va casatoriti, trebuie sa va ganditi foarte bine daca de barbatul cu care va veti casatori, va leaga sentimente autentice reciproce si daca veti vrea din tot sufletul sa fiti toata viata impreuna cu acel om.

Casatoria nu trebuie facuta in graba, si cu atat mai putin la presiunile si insistentele unor binevoitori- fie chiar si parintii dumneavoastra.

Legat de problema relatiilor intime inainte de casatorie (pe care de asemenea a-ti amintit-o), aici numai dumneavoastra puteti sti cum este mai bine pentru dumneavoastra! Oricum, atunci când veti intalni pe cineva care sa va iubeasca din tot sufletul, pentru ceea ce sunteti ca om si ca femeie, va va intelege, daca veti dori a nu mai aveea relatii intime inainte de casatorie.

Oricum, in privinta casatoriei, este mai bine a astepta o vreme si a intalni un barbat pe care sa-l puteti iubi din tot sufletul si sentimentele sa fie reciproce, decat a va grabi si ulterior a aveea o casnicie nefericita.

In privinta acelor gânduri care ne va dau pace, aici- si nu vreau sa considerati asta o jignire- poate ar fi utila o discutie cu un psiholog.

Dar incercati sa nu va ganditi in mod obsesiv la casatorie, ca la un fel de termen-limita. Intradevar, singuratatea este destul de grea, dar pana când veti gasi persoana potrivita, incercati sa nu va ganditi obsesiv numai la casatorie.

Sunt multe activitati cu care poate fi umplut timpul liber, ca sa treaca mai usor singuratatea! Presupun ca aveti un cerc de cunostiinte sau prietene, cu care sa puteti face diverse activitati- de exemplul un anumit sport, iesiri in aer liber, a merge la diverse concerte, piese de teatru, filme, etc!

Apoi puteti sa va ganditi la un anumit hobby cu care sa va petreceti intr-un mod placut timpul liber.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.10.2016, 13:04:52
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Mama mea ma sfatuieste sa nu mai astept, ca in ziua de azi nu se mai face ca mai demult. Ce ma deruteaza cel mai tare este faptul ca merge la Biserica ortodoxa si suntem familie de crestini ortodoxi. Cum ma poate sfatui astfel? Toata lumea imi spune ca nu stiu ce vreau. Cum sa fac ca sa ajung sa ma casatoresc si sa il fac sa astepte pana dupa nunta?
[/url]
Nu ma mira deloc sfatul dat de mama si de rude, indiferent daca merg la biserica sau nu. Asa sfaturi se dau astazi la fete ca sa se marite. :)) Din pacate.
Stiti de ce? Simplu. Pentru ca nu se mai apreciaza o fata cuminte.

Se masoara cu unitati diferite cand e vorba de a insura un baiat sau a marita o fata: mama ii spune baiatului ca "mai astepta , esti prea tanar, mai bine sa mai cunosti fete, sa vezi cu care te potrivesti etc", unei fete ii spune "trebuie sa fi cuminte pana la casatorie etc.".

Dar din practica ce se observa?
Fetelor care li se spune sa astepte cuminti, marea majoritate asteapta mult si bine, ajung fara familie la 30, 40+. Si atunci ce isi spun? mai da' proasta am mai fost, uite cutare a stat cu el inainte de casatorie si s-au casatorit, uite alta a stat si ea asa, au si 1, 2 copii si apoi s-au casatorit, iar eu am dat sfaturi rele fetei mele de a ramas singura. Reprosuri . Si fata la fel zice, am ramas singura cu ideile, reproseaza mamei ca uite, datorita idelor tale am ramas singura, ca tu m-ai invatat prost etc.

Nu inseamna ca daca e casatorita e si fericita sau ca au o casatorie buna, dar mentalitatea de la noi, este ca "e in rand cu lumea".
Pe undeva se merge la biserica, se asculta invataturile, dar in viata de zi cu zi ce facem daca fata nu se casatoreste si baiatul vrea musai sa stea in concubinaj inainte de casatorie? :)

Fiecare alege pentru el.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare