Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 08.02.2016, 21:22:03
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
...
Fiind implinită neobișnuita ascultare, Sfântul Macarie a zis: „Dacă vrei să ai odihnă pe acest pîmânt și, apoi, să te mântuiești, atunci să fii asemenea celor morți, adică să nu-ți tulbure sufletul nici laudele, nici ocările cele de la oameni. La aceasta ne îndeamna Sfântul Apostol Pavel, când spune cî trebuie să murim pentru lume.”
Da foarte frumoase cuvintele si ziditoare povestirea.Nu stiu de ce retineam un pic altfel povestirea dar sensul e acelasi.Sa fim imuni la vorbe rele sau laude ,sa avem sufletul calit.
Oricum, multumesc frate MihailC.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #152  
Vechi 08.02.2016, 21:25:39
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Da foarte frumoase cuvintele si ziditoare povestirea.Nu stiu de ce retineam un pic altfel povestirea dar sensul e acelasi.Sa fim imuni la vorbe rele sau laude ,sa avem sufletul calit.
Oricum, multumesc frate MihailC.
Să ne fie de folos!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #153  
Vechi 10.02.2016, 09:14:18
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Da foarte frumoase cuvintele si ziditoare povestirea.Sa fim imuni la vorbe rele sau laude ,sa avem sufletul calit.
Ce frumos ! Nu cunosteam pilda asta, dar e foarte inteleapta, indiferent daca e cu copaci sau cu cei adormiti. Multumesc.
As zice ca asta e o cale, un drum de zi cu zi, iar eu personal, fac ca tot crestinul: ba ma duce inainte, ba ma trage inapoi, depinde cu cine ma aliez inconstient cand vine asa-numita ispita :).

Doamne-ajuta ! Inca o data, va multumesc.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 10.02.2016, 10:28:46
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Un ucenic a venit la Sfântul Macarie cel Mare și a cerut sfat pentru mântuire. Cugetând puțin întru sine, bătrânul a zis: „Mergi în cimitir și ocărăște-i pe cei morți.” Deși nu a înțeles cuvântul, ucenicul a făcut întocmai precum a spus sfântul. A mers la cimitir și, luând pietre și aruncând spre morminte, a început să zică: „Ocară vouă putreziților, morților păcătoși, viermii v-au mâncat, nenorociților.”
La întoarcere, sfântul l-a întrebat, zicând: „Ce ți-au răspuns morții, când i-ai ocărât? S-au supărat pe tine? Te-au ocărât și ei? Te-au blestemat?” Ucenicul a zis: „Morții nimic n-au spus, nu m-au ocărât, nu m-au blestemat, nu s-au supărat!”
Sfântul Macarie i-a zis: „Atunci, mergi mâine din nou la cimitir și slăvește-i pe cei morți, laudă-i și fericește-i cum vei ști tu mai bine și mai frumos!” Ajuns la cimitir, ucenicul a început să zică: „Laudă vouă morților, slavă și cinste drepților și credincioșilor, sfinților și virtuoșilor!” După ce a împlinit și acest al doilea sfat ieșit din comun, ucenicul a fost întrebat: „Ce ți-au grăit morții, când îi slăveai, lăudai și cinsteai?” Iar el a răspuns: „Nimic, tot nimic.”
Fiind împlinită neobișnuita ascultare, Sfântul Macarie a zis: „Dacă vrei să ai odihnă pe acest pământ și, apoi, să te mântuiești, atunci să fii asemenea celor morți, adică să nu-ți tulbure sufletul nici laudele, nici ocările cele de la oameni. La aceasta ne îndeamna Sfântul Apostol Pavel, când spune că trebuie să murim pentru lume.”
frumoasa povestire. Plina de intelepciune
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #155  
Vechi 10.02.2016, 10:40:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si veche. De cultura generala crestina chiar :)

E bine ca sunt conflicte, ca mai invatam ceva nou, pe langa faptul ca nu suntem atat de buni pe cat ne inchipuim ca am fi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 10.02.2016, 15:55:10
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
frumoasa povestire. Plina de intelepciune
Eu am mai citit si de aici. Sunt mai copilaresti unele, dar au concluzie de final :)
http://romanidiaspora.blogspot.com/2...-ortodoxe.html
Reply With Quote
  #157  
Vechi 10.02.2016, 23:55:07
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alia28aa Vezi mesajul
Eu am mai citit si de aici. Sunt mai copilaresti unele, dar au concluzie de final :)
http://romanidiaspora.blogspot.com/2...-ortodoxe.html
Unele copilaresti, dar frumoase cum e aceasta:

Multele mâini ale mamei - Pilda numărul 340

Caietul în care se găsește compunerea unei fetițe din clasa a III-a s-a îngălbenit deja. În urmă cu 40 de ani, Christine, atunci în vârstă de zece ani, a scris o compunere. Învățătoarea a citit-o în fața clasei. Compunerea este următoarea:
Mâini de mamă
- Într-o mână ține tigaia și gătește. Într-alta are o cârpă și șterge masa. Cu altă mână dă ceva de băut celor mai mici. Cu altă mână pregătește masa pentru tata și pentru noi, copiii. Cu altă mână dă unui cerșetor de la ușă câțiva bănuți. În altă mână ține un crucifix și se roagă...". În timp ce învățătoarea citea această compunere ciudată, câteva colege începuseră să râdă. De aceea, ea se opri și o întrebă pe fetiță: "Christine, câte mâini are mămica ta, de fapt?". Christine nu a fost surprinsă de întrebare. Se ridică în picioare și spuse: "Mama mea are..., mama mea are: două mâini pentru tata, două mâini pentru fiecare din cei șapte copii, două mâini pentru servitor, două mâini pentru animalele din fermă, două mâini pentru lumea nevoiașă, două mâini pentru bunul Dumnezeu când se roagă... și apoi încă două mâini dacă mai e nevoie de ceva. În total 26 de mâini".
Deodată se făcu liniște în clasă. Iar învățătoarea spuse: "Tu, Christine, ai scris cea mai frumoasă compunere!".

Prin exemplu - Pilda numărul 341

Albert Schweitzer a fost întrebat o dată: "Cum ar putea cineva să dea copiilor săi cea mai bună educație?". Acesta răspunse: "Există trei metode: în primul rând - prin exemplu; în al doilea rând - prin exemplu; în al treilea rând - prin exemplu".
___
Așadar, părinților, educați-vă copilul/copiii fiind voi înșivă un bun exemplu pentru el/ei.

Si pilda asta cu Albert Schwetzer ,care este un om deosebit,simpla dar la subiect.La fel si in crestinism, exemplul pesonal este cea mai buna predica!
Sa iti fie de folos alia28aa!
Doamne ajuta si numai bine!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #158  
Vechi 12.02.2016, 10:26:41
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Unele copilaresti, dar frumoase cum e aceasta:
Multele mâini ale mamei - Pilda numărul 340
Multumesc Jonnyw2013, e foarte frumoasa compunerea si foarte adevarata in ceea ce priveste natura femeii centrata pe a se implini prin cei dragi, prin a darui bucurie muncind.
Si eu am avut privilegiul de a asculta “live” o asemenea compunere. Eram in vizita la o prietena, iar fiica ei tocmai a venit de la scoala bucuroasa ca a luat 10 pe o compunere cu tema “Mama”. Entuziasmul copilului era molipsitor si am stat s-o ascultam cum citea cu bucurie cate lucruri minunate face mama ei, cata siguranta si sprijin ii da, cata caldura, cata iubire, cat e de omniprezenta, de omnipotenta si minunata si cat e ea de fericita ca are o asemenea mama. La final a pus cireasa pe tort cu formularea: “Mama mea sta tot timpul dreapta si cu zambetul pe buze.” Exact asa a spus.
Am lacrimat si eu si mama si-mi dau lacrimile si acum cand ma gandesc ca in spatele iubirii de mama si a grijii de copil statea o cruce grea, cu un venit foarte mic, un sot plecat care traia cu altcineva, o bunica bolnava, rate si taxe, boli personale serioase si o grea incercare cu o operatie a fetitei, dar in celalalt taler al balantei statea o infinita incredere in bunatatea si iubirea lui Dumnezeu, insotita de practica religioasa constanta.
Au trecut cativa ani de atunci, iar astazi fiica e o femeie foarte stabila si implinita, mama e o bunica fericita, cele doua sunt in continuare foarte apropiate, Dumnezeu vegheaza si le iubeste, iar eu sunt recunoscatoare pentru faptul ca suntem prietene si am invatat multe de la ele.
Doamne ajuta !


Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Albert Schweitzer a fost întrebat o dată: "Cum ar putea cineva să dea copiilor săi cea mai bună educație?". Acesta răspunse: "Există trei metode: în primul rând - prin exemplu; în al doilea rând - prin exemplu; în al treilea rând - prin exemplu".
___
Așadar, părinților, educați-vă copilul/copiii fiind voi înșivă un bun exemplu pentru el/ei.
Aici vine si Parintele Cleopa cu completarea : "Rabdare, rabdare, rabdare" :)

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
exemplul pesonal este cea mai buna predica!
Da, cu putin discernamant, in sensul de a invata atat din "asa da", cat si din "asa nu" :).

PS Scuze, am fost total off-topic, dar mi-a placut subiectul "Mama". M-a dus cu gandul la mama mea.

Last edited by alia28aa; 12.02.2016 at 10:28:59.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 22.02.2016, 23:21:58
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Da foarte frumos exemplul cu mama care desi avand probleme mari in familie avea o "masca fericita"si lipsita de griji fata de fetita ei.Asta avem nevoie un model care sa ne arate cum trebuie sa fim.Ca parinte e bine sa fii un "tampon" intre problemele familiei si copii.

Sunt oameni care nu prea au o parte vizibila de "Asa nu".Cel mult duhovnicul personal stie care sunt acele "asa nu".
Stiu un preot calugar care stie sa se si suie pe tractor sau masina sa conduca, sa lucreze cu nadejde cu lopata sau alte unelte,sa faca glume in societate,uneori chiar si autoironie, si in acelasi timp sa tina Trupul si Sangele Domnului in mana.Fiind langa el faptele lui,si felul lui de a fi vorbesc singure, caci omul asta oricand s-ar descurca oricand cu brio in afara manastirii.Si viata lui acolo in manastire poate spune despre Dumnezeu unora care l-ar vedea si ar avea inca indoieli.

Legat de Albert Schweitzer a facut facultatea de medicina doar ptr a ajuta alti oameni.In 1913 pleaca in Gabon si infinteaza un Spital pt localnici in localitatea Lambarene.Spital devenit celebru. Am avut la un moment dat o carticica despre viata lui,dar nu o mai gasesc.Viata lui acolo nu a fost usoara, parca retin ca la un moment dat dormea cu pusca in camera .

"In 1949, cand a facut o calatorie in Statele Unite si a fost primit cu onoruri deosebite, Albert Schweitzer era considerat "cel mai mare om al secolului". Nimanui nu-i pareau exagerate aceste vorbe.
Viata lui Schweitzer era deja cunoscuta multora, iar realizarile sale starnisera de mult
admiratie.

Albert Schweitzera fost un medic misionar, teolog protestant, muzician și filozof german. A fost una dintre cele mai complexe și impresionante personalități ale secolului XX.
Nu refuza pe nimeni, desi avea probleme cu ingrijirea si aprovizionarea. Intr-un an a
descoperit principiul care-i va calauzi existenta: etica respectului vietii.

"Am descoperit ca toata catastrofa civilizatiei se reduce la catastrofa conceptiei despre lume.

Esentialul civilizatiei este perfectiunea etica a individului si a societatii. Vointa de
civilizatie este vointa universala de progres, constienta ca eticul reprezinta valoarea suprema.

Cel ce mediteaza asupra lumii si asupra lui insusi observa ca tot ce-l inconjoara - plante,
animale si semeni - tin la viata, exact ca el insusi. Cel care a inteles asta trebuie sa-i
trateze si pe unii si pe altii cu dragoste".


A revenit la Lambarene in 1924 (o va mai face in deceniile urmatoare de peste zece ori) si a reconstruit spitalul pentru 150 de pacienti.

Foametea si epidemia de dizenterie l-au convins ca si acest spital este prea mic si in 1927 a construit un al treilea, pentru 200 de pacienti, cu mai multe cladiri, inconjurat de plantatii de cafea si cacao. Spitalul a devenit celebru in lume, bolnavii veneau aici de la mari departari.

Albert Schweitzer devine din ce in ce mai cunoscut, e ales membru al Academiei Franceze, numit doctor honoris causa al mai multor universitati din lume si distins, in 1952, cu Premiul Nobel pentru Pace.

Principiul respectului pentru viata il face pe Schweitzer sa se numere printre savantii lumii
care se impotrivesc bombei atomice si experientelor nucleare, mesaj transmis chiar in discursul de acceptare a Premiului.
In aprilie 1957 rosteste la postul de radio din Oslo un apel catre umanitate, reluat de alte 140 de statii radio din lume, in care cerea renuntarea la experientele nucleare. Un an mai tarziu, publica intr-o carte intitulata "Pace sau razboi nuclear" trei texte fundamentale.

In 1964 inregistreaza pe disc la Lambarene "vorbele mele catre oameni", in care rezuma continutul vietii sale si filosofia "respectului vietii".

In amurgul existentei sale, Albert Schweitzer nu si-a schimbat filosofia. Faptul cel mai
elementar de care este constient omul - spune el - se exprima in felul acesta: aâ‚ÂŹoSunt viata care vrea sa traiasca, inconjurata de viata care vrea sa traiasca.
Etica respectului vietii cuprinde in ea insasi tot ce cuprind notiunile de dragoste, devotament, impartasirea suferintelor si bucuriilor altora, angajament pentru bineaâ‚ÂŹ?."

http://www.zf.ro/ziarul-de-duminica/...sionar-2997507
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 22.02.2016 at 23:24:08.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 08.04.2016, 12:22:31
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

N-am stiut ca exista manastiri cu viata “de sine” si ma bucur ca am aflat, dar inca nu stiu mai nimic despre asta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
'CALUGARIA ALBA' Nosam Nunta 65 03.12.2020 14:32:51
Casatoria si calugaria Laurentiu Generalitati 17 29.01.2016 16:20:47
Calugaria marinaru Calugarul 58 23.03.2012 02:50:16
Calugaria AlexieOmulLuiDumnezeu Calugarul 11 19.09.2011 15:46:44
calugaria cosmin95 Calugarul 29 19.03.2010 00:21:52