Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.06.2008, 12:20:24
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

apai frate..bravo tie pt taria ta.
roaga te lui Dumnezeu sa ti dea o fata frumoasa si credincioasa si ortodoxa!
roaga-te si vei primi!
o cam stiu din proprie experienta ca daca te rogi multa vreme si cu staruinta
primesti:). si stii cum zice in biblie:
daca nu te mai poti abtine,casatoreste te si gata:P.
eh,exact nu asa zice in biblie,dar ceva asemanator:D.
ioan:P
  #22  
Vechi 28.06.2008, 13:45:50
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Veilur, am numit gresit sfaturi ceea ce am scris, de fapt mi-am dat cu parerea. Altceva nu stiu ce sa zic. Sunt femeie si recunosc, nu am cum sa va inteleg.
Ideea de a cunoaste undeva o fata era in vederea casatoriei, de a intra intr-o relatie, ca nu e o solutie sa mearga o data de 2 ori la femei usoare. Mai repede isi fac o familie cei ca TheKing, decat altii care au lista de femei. Ca aceia cu lista, nici casatoriti nu renunta sa insele. Lucrurile astea pot sa le sustin, ca le-am observat.
Alte lucruri am citit in carti. Carti de psihologie- psihoterapie (ca hobby, nu sunt in domeniu). Am citit ca dupa ce barbatul descopera cum e sa fie cu o femeie, treptat, renunta la masturbare. Am citit ca o educatie prea stricta cum ca sexul e lucru pacatos si murdar, ca masturbarea e pacat de moarte, poate sa afecteze un barbat, sa aiba probleme chiar daca e indragostit. Am vazut in filme (American Beauty, parca, film premiat) cum tatal la vreo 40 ani, casatorit cu copil adolescent-adult trecea pe la baie dimineata. Nu l-am vazut insa sa aiba remuscari, dupa aceea. Sau sa mearga la biserica.
Pe mine m-a impresionat TheKing, in mod pozitiv. Chiar ma gandeam ca mi-as dori sa o vad pe o buna prietena de-a mea cu un baiat asa cuminte (sa o vad casatorita si fericita).
Nu am intentionat sa iau peste picior pe nimeni.
Cat despre ideea ca nu am nicio treaba cu cele duhovnicesti, asta Dumnezeu poate zice. Nu-ti permit tie.






  #23  
Vechi 28.06.2008, 15:02:54
literaR literaR is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2008
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Veilur, am numit gresit sfaturi ceea ce am scris, de fapt mi-am dat cu parerea. Altceva nu stiu ce sa zic. Sunt femeie si recunosc, nu am cum sa va inteleg.
Ideea de a cunoaste undeva o fata era in vederea casatoriei, de a intra intr-o relatie, ca nu e o solutie sa mearga o data de 2 ori la femei usoare. Mai repede isi fac o familie cei ca TheKing, decat altii care au lista de femei. Ca aceia cu lista, nici casatoriti nu renunta sa insele. Lucrurile astea pot sa le sustin, ca le-am observat.
Alte lucruri am citit in carti. Carti de psihologie- psihoterapie (ca hobby, nu sunt in domeniu). Am citit ca dupa ce barbatul descopera cum e sa fie cu o femeie, treptat, renunta la masturbare. Am citit ca o educatie prea stricta cum ca sexul e lucru pacatos si murdar, ca masturbarea e pacat de moarte, poate sa afecteze un barbat, sa aiba probleme chiar daca e indragostit. Am vazut in filme (American Beauty, parca, film premiat) cum tatal la vreo 40 ani, casatorit cu copil adolescent-adult trecea pe la baie dimineata. Nu l-am vazut insa sa aiba remuscari, dupa aceea. Sau sa mearga la biserica.
Pe mine m-a impresionat TheKing, in mod pozitiv. Chiar ma gandeam ca mi-as dori sa o vad pe o buna prietena de-a mea cu un baiat asa cuminte (sa o vad casatorita si fericita).
Nu am intentionat sa iau peste picior pe nimeni.
Cat despre ideea ca nu am nicio treaba cu cele duhovnicesti, asta Dumnezeu poate zice. Nu-ti permit tie.





Eu cred ca TheKing a glumit. Imi cer iertare si nu vreau sa fiu intelesa gresit. Si cred asta dupa numele de utilizator pe care si l-a dat si dupa ultimul mesaj scris de acesta. Cred ca era curios sa vada cum gandesc cei de pe acest forum despre lucrul acesta. Inca odata imi cer scuze daca am gresit. Multumesc.
  #24  
Vechi 28.06.2008, 19:08:05
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Nu am intentionat sa iau peste picior pe nimeni.
Cat despre ideea ca nu am nicio treaba cu cele duhovnicesti, asta Dumnezeu poate zice. Nu-ti permit tie.





Da da, aici am gresit, trebuia sa mentionez ca nu prea te pricepi in aceasta problema a noastra, ca in rest asa e, numai Dumnezeu iti stie starea ta duhovniceasca.
Citat:
În prealabil postat de literaR
Eu cred ca TheKing a glumit.[...]
M-am gandit si eu la chestia asta, dar nu stiu sigur, totusi mai bine sa nu catalogam fara sa stim sigur. :dozingoff:
  #25  
Vechi 28.06.2008, 19:32:42
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Bun venit pe aici!
Dupa ce iti incepi viata sexuala, mai rau ai sa arzi.
Cand gasesti persoana potrivita, totul decurge de la sine, nu te teme. Altfel, iti incarci constiinta.
Inteleg ca principala problema pentru care nu poti astepta sunt prietenii tai. O fata apreciaza mai mult curatia ta, mai ales daca e credincioasa. Gandeste-te ca de ea ai nevoie sa te aprecieze. Si de Dumnezeu ai nevoie. Ca prietenii de langa tine, dornici de cele lumesti, isi vor vedea de treburile lor.
Pe centura exista sifilis, hepatita B, HIV, sau daca scapi de acestea, papiloma virus- iar unele tulpini produc cancer la femeie.
Sfaturi: mergi la cursuri, de limbi straine, de exemplu, mergi in excursii, cunoaste mai multa lume, cere intalnire fetelor la un suc, intreaba-ti prietenii daca nu cunosc vreo fata credincioasa, sa ii ceri intalnire.
E de apreciat un baiat credincios si destul de puternic sa reziste atator ispite. In ziua de azi se poarta lista de femei, distractia, iar unii duc la extrem acestea. Daca ai genul asta de amici pe langa tine, departeaza-te de ei, sunt rare sperante ca acestia sa-si faca o familie crestina.
Z. Lidia, cred ca ai dat un sfat foarte bun si subscriu la ce ai zis.
  #26  
Vechi 28.06.2008, 20:42:46
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Askeladd
Z. Lidia, cred ca ai dat un sfat foarte bun si subscriu la ce ai zis.
Askelad, daca tu ai reusit sa scapi de treaba asta ducandu-te la cursuri sau plibandu-te prin parc, eu te apreciez :)
Poate ZLidia a vrut sa ne spuna sa nu ne mai gandim la acest pacat, sa nu ne mai aducem aminte de el si cumva sa nu mai dam atentie ispitirii si sa nu cadem la invoiala cu voia dracului, sa nu ne mai complacem in amanare, si toate astea cu rugaciune si postul simturilor. Dar cine sa faca toate astea? Dumnezeu ne-a spus, dar noi tot pe dos facem :(
  #27  
Vechi 28.06.2008, 21:38:39
TheKing TheKing is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2008
Mesaje: 6
Implicit

Bravo, literaR. Primul user care a cautat si alta explicatie logica pana sa dea cu Dumnezeu inainte :D. Nu prea cred in Dumnezeu, dar cred ca daca exista a lasat fizica, matematica si celelalte stiinte exacte cu un motiv: a vrut sa ne folosim creierul, nu sa-l atrofiem memorand pasaje din biblie. Din pacate, cam asta fac 90% cei de aici, de pe forum. Sfaturile pe care le-ati dat personajului meu sunt subiective si de aceea nu voi acuza pe nimeni. Fiecare are propriile standarde. Fara sa fiu rautacios va spun ca ati cazut in extrema cealalta a credintei. Ca sa il multumiti pe "Dumnezeu" traiti moral, nu e nevoie sa stati cu orele in biserica si sa predicati altora despre ce credeti voi ca este corect si ce nu.
  #28  
Vechi 28.06.2008, 21:57:29
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TheKing
Am decis sa merg, totusi, la niste dame de companie. . Toti cunoscutii, cu mici exceptii, fac presiuni in acest sens asupra mea si ma simt si eu foarte, foarte prost. Oricum, pacatuiesc si atingandu-ma singur, deci intr-un fel sau altul trebuie sa termin aceasta poveste. Aveti vreo sugestie unde sa ma duc, eventual o relatie ceva? Pentru ca nu cred ca e o idee buna sa ma duc pe centura.
Eu cred ca nu avea nimeni de unde sa stie ca glumesti de fapt... Nu te cunoaste nimeni de aici, presupun, si mesajul era destul de ..vag. Sau poate ca erai aproape convins ca vei face ceea ce spuneai, dar te-ai mai gandit in cele din urma asupra faptului care reiese din afirmatia "Imi voi cere iertare lui Dumnezeu, dar nu mai pot sta asa." Daca e asa, atunci sa fii fericit, si sa le multumesti si celor care "au dat inainte cu Dumnezeu", pt ca unora poate ca le pasa cu adevarat daca vorbeai serios.. ??? :cool:
  #29  
Vechi 28.06.2008, 22:13:20
TheKing TheKing is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2008
Mesaje: 6
Implicit

Dragomirna, revino cu picioarele pe pamant :D. Tocmai am zis ca personajul era fictiv, adica nu exista. N-am 30 de ani si nu sunt virgin. Got it? :)
  #30  
Vechi 28.06.2008, 22:33:42
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TheKing
Dragomirna, revino cu picioarele pe pamant :D. Tocmai am zis ca personajul era fictiv, adica nu exista. N-am 30 de ani si nu sunt virgin. Got it? :)
Oricum, ai facut un bine pt ca poate sunt multe persoane care se incadreaza in aces personaj fictiv, care nu au curaj sa-si spuna problema. S-a discutat totusi o problema reala intrigata de un personaj fictiv.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce credeti despre diferenta de varsta? Sonrisa Nunta 117 29.03.2013 18:42:18
Copilul cu parinti in varsta Floare alba Generalitati 13 15.11.2012 11:49:58
esti varsta de 33 ani una fatidica? ingerul_pazitor Generalitati 46 02.01.2011 20:30:57
Diferenta de varsta Anisia Nunta 18 31.05.2010 16:55:30
Varsta Pamantului si aparitia omului Florin-Ionut Generalitati 80 26.11.2008 14:31:28