Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.02.2009, 23:11:38
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Hotararile Sfantului Sinod pot fi lovite de nulitate?

Hotararile Sfantului Sinod pot fi lovite de nulitate?

Pr. lect. Alexandru Gherasim: "Istoria consemneaza anumite sinoade care au fost convocate ca fiind ecumenice si in cele din urma nerecunoscute de Biserica si catalogate chiar "talharesti". Sinodul de la Efes din 449 a fost numit "talharesc" si indreptat in Sinodul IV Ecumenic de la Calcedon, din 451. Nici Sinodul de la Hieria din 754, unde au participat 338 de episcopi, nu a fost recunoscut. Aceste sinoade au intrunit un numar chiar mai mare de episcopi decat cele proclamate ca fiind ecumenice. Biserica, fiind infailibila, nu a acceptat hotararile lor in materie de credinta, si unele cu fost declarate chiar eretice. Si un sinod poate gresi, dovada ca asupra unor decizii se revine. Ramane emblematica o exprimare dintr-o Marturisire de credinta a Bisericilor Ortodoxe devenita clasica, "Enciclica Patriarhilor Ortodocsi", de la 1848: "In Biserica Ortodoxa n-au putut niciodata, nici patriarhii, nici sinoadele, sa introduca lucruri noi, pentru ca aparatorul religiei este corpul Bisericii, adica poporul insusi, care vrea ca religia sa-i fie vesnic neschimbata si la fel cu a parintilor sai". Aici este vorba de adevarurile de credinta, dar pot exista si decizii care ni se par administrative si care sunt, in acelasi timp, o expresie indirecta a adevarului de credinta."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.02.2009, 00:02:11
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Nu pui la grea incercare si la studiu (asta nu e rau). Pana nu apar toate cele cinci volume ale Canonului Ortodoxiei de Ioan Ica jr. e greu de dat un raspuns edificator.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.04.2009, 21:53:53
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

foarte bine spus , costel ...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.04.2009, 10:37:24
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Eu una stiu, ca Sinodul Ecumenic nu este nici el infailibil. Insa a spune ca pot gresi, nu stiu... eu nu o fac.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.04.2009, 19:41:44
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Eu una stiu, ca Sinodul Ecumenic nu este nici el infailibil. Insa a spune ca pot gresi, nu stiu... eu nu o fac.
Eu cred ca ai facut-o in inteles,formal nu!...caci a spune ca nu este infailibil inseamna ca pot gresi.

"In Biserica Ortodoxa n-au putut niciodata, nici patriarhii, nici sinoadele, sa introduca lucruri noi, pentru ca aparatorul religiei este corpul Bisericii, adica poporul insusi, care vrea ca religia sa-i fie vesnic neschimbata si la fel cu a parintilor sai."

Enciclica Patriarhilor Ortodocsi de la 1848

In orice crestin botezat ortodox se salasluieste Dumnezeu,iar prin lucrarea poruncilor, Duhul Sfint Dumnezeu il face partas vietii celei dumnezeiesti ( ii da chipul lui Hristos ),care este si credinta,si cunostinta,si Biserica,si preotie imparateasca ( prin rugaciune )...si multe alte daruri ale Duhului Sfint,date spre impartasire.

Se spune ca Biserica nu va cadea vreodata,dar chipul ei la sfirsitul raului pe pamint va fi :Un ierarh,un preot si un mirean!...asa ca toate sinoadele pe vremea aceea or sa fie in afara Bisericii,asa cum destule au fost si in decursul istoriei,si in vremea noastra!
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Al saptelea Sinod Ecumenic Ekaterina Istoria bisericii 0 13.10.2012 01:07:32
Pastorala Sfântului Sinod al B O R la Duminica Ortodoxiei (2012) laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 0 03.03.2012 16:42:08
Cuvantarea PF Bartolomeu patriarhul ecumenic la sedinta Sfantului Sinod al BOR mihailt Generalitati 1 28.10.2010 23:47:48
ce este un sinod? carmenserghi Biserica Ortodoxa Romana 2 11.03.2010 12:34:49
Din cuvantul de deschidere a sedintei Sfantului Sinod al BOR [8 iulie] al IPS Daniel razvanms01 Biserica Ortodoxa Romana 15 07.12.2008 12:18:29