Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.11.2009, 20:14:27
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit Un sfat...va rog din suflet!

Buna seara...vin din nou cu probleme ( ciudat, parca nu se mai termina. Si ma intreb de ce). Stiu un baiat cuminte, timid, credincios si iubitur de natura...Toate bune si frumoase...ne-am indragostit asa, fara sa vrem, n-a mai fost nevoie sa cerem permisiunea celuilalt de a fi impreuna...pur si simplu am simtit ca trebuie sa ne luam de mana...Dar, aici intervin ai mai perinti...Nu-l accepta, de ce? Nu stiu...Mi-e si frica sa le mai zic de el, ca merg la el, ca vorbesc cu el...ai mei pot apela si la violenta din pacate...ai mei nu stiu sa ma sustina si ma doare foarte tare...Tata mi-a interzis sa-l mai vad...Singurul oc unde ne putem vedea este la Biserica...rugandu-ne impreuna...Vom avea rabdare si vom lupta...dar ne e frica...avem nevoie de o vorba buna, un sfat, si nimeni nu ne ajuta cu nimic...nu stim ce sa facem...suntem cam...singurei..decat Dumnzeu ne sta alaturi
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.11.2009, 20:23:30
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

inainte de a cunoaste un baiat e bine sa il rogi pe Dumnezeu s ati-l trimita pe cel mai potrivit lg tine. si daca o faci Dumnezeu te asculta si ti-l trimite. daca e omul potrivit il simti, simti ca e o parte din sufletul tau. ptr asta merita sa infrunti toata lumea, dar sub ascultarea duhovnicului. si Dumnezeu va va purta de grija, va va deschide toate caile, vi le va face mult mai usoare.
cu nadejde inainte!
am mai intalnit tineri in situatia ta, care au luptat ptr dragostea lor impotriva tutturor celor potrivnici, iar acum sunt casatoriti si au si o fetita minunata.
dar repet inainte de a face un pas mare e bine sa te rogi ptr acest lucru. iar daca e spre folosul atu, DUMNEZEU iti va usura drumul.
daca nu e , tot El va gasi calea cea mai potrivita sa-ti arate drumul cel bun...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.11.2009, 20:25:45
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
inainte de a cunoaste un baiat e bine sa il rogi pe Dumnezeu s ati-l trimita pe cel mai potrivit lg tine. si daca o faci Dumnezeu te asculta si ti-l trimite. daca e omul potrivit il simti, simti ca e o parte din sufletul tau. ptr asta merita sa infrunti toata lumea, dar sub ascultarea duhovnicului. si Dumnezeu va va purta de grija, va va deschide toate caile, vi le va face mult mai usoare.
cu nadejde inainte!
am mai intalnit tineri in situatia ta, care au luptat ptr dragostea lor impotriva tutturor celor potrivnici, iar acum sunt casatoriti si au si o fetita minunata.
dar repet inainte de a face un pas mare e bine sa te rogi ptr acest lucru. iar daca e spre folosul atu, DUMNEZEU iti va usura drumul.
daca nu e , tot El va gasi calea cea mai potrivita sa-ti arate drumul cel bun...
M-am rugat Sfintei Fecioare Maria inainte sa-l cunosc pentru ca suferisem dintr-o alta despartire. Si l-am cunoscut la Biserica...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.11.2009, 20:30:21
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

la fel si eu pe sotul meu :)
si noi am trecut prin multe, multe piedici, impotriviri, dar pana la urma dragostea a invins.
suntem casatoriti de apropape 7 ani si avem trei copilasi.

deci, increde-te in Dumnezeu si el iti va purta de grija.roaga-te ptr iubirea voastra, ca sa puteti birui toate obstacolele. si rabda totul. trebuie sa le caordam si parintilor cinstea cuvenita. sa nu-i suparam.
Dumnezeu el randuie toate, va va purta si voua de grija.
cu nadejde!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.11.2009, 20:57:30
MadalinaM MadalinaM is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Parintii tai il cunosc, merg ei la aceeasi biserica, stiu ceva despre familia lui?

In rest, rabdare, rabdare si iar rabdare...cum zicea Pr. Cleopa. Cu timpul, prin rabdare se vor limpezi toate si vei vedea daca este de la Dumnezeu sau nu. Nu uita de rugaciune, zi doar asa: "faca-se voia Ta si nu ceea ce cred eu ca este bine pentru mine."
Dumnezeu sa te ocroteasca!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.11.2009, 21:27:34
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Mi-e frica ca tata ma va lovii daca mai vorbesc cu el si mi-e frica ca o sa se termine..
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.11.2009, 21:37:36
potoceanc potoceanc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru potoceanc
Implicit

cine-ti poate da un sfat in afara de duhovnicul tau? roaga-te ca prin el sa-ti vorbeasca Sfantul Duh, tine cateva zile de post si apoi cere-i sfatul. dupa aceea trebuie sa faci ascultare.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.11.2009, 21:39:19
Zburatorul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Doamne ajuta!

Asa se intampla cand se doreste inflorirea sufleteasca a unor tineri...prin dragoste.Imi aduc aminte de mine:eram indragostit de o fata dar parintii i-au interzis sa imi stea alaturi,desi doream o simpla strangere de mana,atat de mare si placuta era dragostea aceea.Noi insa am neglijat sentimentele noastre si am ascultat de dorinta parintilor ei...iata ca s-a pierdut o dragoste placuta,ramanand doar amintirea ei,iar atunci cand ne intalnim nu mai stim sa ne vorbim deschis si parca renaste in noi durerea de altadata.Voi,insa,daca va iubiti sa aratati aceasta inaintea Lui Dumnezeu mai ales,adica in sufletele voastre si nu uitati ca libertatea a fost data spre bucuria noastra.Daca stiti ca e bine si daca trairea este sincera,atunci sa nu lasati ca aceasta sa dispara din inimile voastre.Se anunta o iarna rece,dar sper ca in sufletele voastre sa fie cald.
Sa ne ajute Dumnezeu !

Last edited by Zburatorul; 01.11.2009 at 21:45:39.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.11.2009, 23:01:34
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Oare or sa treacaca? Mi-e frica...nu stiu...sunt trista...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.11.2009, 23:26:07
Zburatorul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Doamne ajuta!

Tristetea apare in sufletele noastre dar sa ne pastram nadejdea. Nu te teme,Dumnezeu a biruit lumea,iar daca noi vom sta in Adevar vom birui prin ajutorul Sau nelinistea care ne inconjoara. Stai bine acolo aplecand genunchii inimii tale la rugaciune ca aceasta aduce buna indrazneala si dreapta socoteala.Noi iti suntem alaturi atat cat putem,dar Dumnezeu iti este alaturi pe deplin,cunoscand bucuria si durerea sufletului tau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suflet Románesc-Suflet Crestinesc C-tin Generalitati 27 11.10.2017 16:07:48
Despre suflet allisa Intrebari utilizatori 14 20.02.2011 09:58:29
Pentru Suflet danyel Resurse ortodoxe on-line 14 02.10.2009 16:56:56
suflet gol diador Generalitati 18 28.09.2009 18:30:07