Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.12.2010, 13:28:45
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit Poate fi Dumnezeu autorul direct al urii fata de om?

Ereticii pucioși pretind că Stăpânul lor, “Dumnezeul de la Pucioasa”, pe de o parte declară că “este iubirea fără de margini”, iar pe de alta Se arată a fi capabil în mod declarat de o ură urâtă și fără margini. El nu urăște păcatul, ci îl urăște chiar pe autorul păcatului; omului celui drept îi ridică viața, iar celui păcătos i-o păstrează, după bunul Lui plac.

“Dar voi, tată, să nu fiți triști, ci să fiți creștini desăvârșiți, că Eu sunt iubirea cea fără de margini. Așa am lucrat cu un pic de vreme în urmă cu un tinerel din poporul Meu care-i ieșise în cale păcatul ca să-l despartă de Mine și să se ducă cu cei păcătoși, și Eu nu l-am lăsat să piară în păcate, că l-am iubit și l-am luat lângă Mine, iar pe cea care a voit să-l despartă de Mine, am urât-o și am lăsat-o să se despartă de Mine.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 11/24 august 1997)

Din Biblie știm că Dumnezeu i-a interzis în mod special diavolului să se atingă de viața lui Iov, căci diavolul îl ura pe Iov și la asta țintea, să-i ia viața. Dacă n-a putut să-i ia viața lui Iov, a reușit să le ia viața fiilor și fiicelor acestuia.

Poate fi așadar Dumnezeu autorul direct al urii față de om, împrejurare în care îl poate sau nu da morții?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.12.2010, 14:02:01
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

"Dumnezeu este iubire" ne spune Sfantul Evanghelist Ioan, iar iubirea lui Dumnezeu se revarsa si asupra celor pacatosi. Parintele Arsenie Papacioc ne spune ca Dumnezeu iubeste pe cel josnic pacatos cu o iubire mult mai mare decat iubirea unui sfant fata El. Ura ramane fata de pacat, nu fata de persoana- caci in fiecare om se oglindeste chipul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.12.2010, 15:02:53
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Ereticii pucioși pretind că............
Am observat ca le faci viata grea puciosilor, insa nu inteleg de ce. Exista multe subiecte mult mai interesante pe forum unde ne-ar folosi mesajele tale, chiar daca unele au fost date uitarii.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.12.2010, 15:06:42
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Ereticii pucioși pretind că Stăpânul lor, “Dumnezeul de la Pucioasa”, pe de o parte declară că “este iubirea fără de margini”, iar pe de alta Se arată a fi capabil în mod declarat de o ură urâtă și fără margini. El nu urăște păcatul, ci îl urăște chiar pe autorul păcatului; omului celui drept îi ridică viața, iar celui păcătos i-o păstrează, după bunul Lui plac.

“Dar voi, tată, să nu fiți triști, ci să fiți creștini desăvârșiți, că Eu sunt iubirea cea fără de margini. Așa am lucrat cu un pic de vreme în urmă cu un tinerel din poporul Meu care-i ieșise în cale păcatul ca să-l despartă de Mine și să se ducă cu cei păcătoși, și Eu nu l-am lăsat să piară în păcate, că l-am iubit și l-am luat lângă Mine, iar pe cea care a voit să-l despartă de Mine, am urât-o și am lăsat-o să se despartă de Mine.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 11/24 august 1997)

Din Biblie știm că Dumnezeu i-a interzis în mod special diavolului să se atingă de viața lui Iov, căci diavolul îl ura pe Iov și la asta țintea, să-i ia viața. Dacă n-a putut să-i ia viața lui Iov, a reușit să le ia viața fiilor și fiicelor acestuia.

Poate fi așadar Dumnezeu autorul direct al urii față de om, împrejurare în care îl poate sau nu da morții?
Dragostea lui Dumnezeu pentru cel mai mare păcătos e mai mare decât dragostea celui mai drept om față de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.12.2010, 15:19:55
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Dumnezeu nu l-a adus pe om la existenta pentru ca mai apoi sa-si manifeste ura si mania fata de el. Cum ar fi putut cere omului, nu numai sa abroge legea talionului, nu numai sa intoarca si celelalt obraz celui ce il loveste, ci chiar sa isi arate iubirea fata de vrasmasi pomenindu-i in rugaciunile sale, daca El nu ar fi Iubire, in care nu exista umbra de ura sau de razbunare ticaloasa?

Cineva spunea ca Dumnezeu are o singura limita: nu poate incalca libertatea umana, nu-l constange pe om. As indrazni sa afirm ca mai are una: Dumnezeu nu poate gandi nimic de rau cu privire la om.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.12.2010, 16:23:28
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Dumnezeu nu l-a adus pe om la existenta pentru ca mai apoi sa-si manifeste ura si mania fata de el. Cum ar fi putut cere omului, nu numai sa abroge legea talionului, nu numai sa intoarca si celelalt obraz celui ce il loveste, ci chiar sa isi arate iubirea fata de vrasmasi pomenindu-i in rugaciunile sale, daca El nu ar fi Iubire, in care nu exista umbra de ura sau de razbunare ticaloasa?

Cineva spunea ca Dumnezeu are o singura limita: nu poate incalca libertatea umana, nu-l constange pe om. As indrazni sa afirm ca mai are una: Dumnezeu nu poate gandi nimic de rau cu privire la om.

O constatare-omul se inraieste prin tot ce il inconjura- raul se invata foarte usor. Opreste-te de la a face raul si in jurul tau vor fi mai multi oameni buni.Binele se mosteneste, se cultiva, dar trebuie ocrotit si mentinut ca pe o floare rara, de pret.Binele nu se ascunde, nu se pastreaza, ci se inmulteste, capatand stralucire.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.12.2010, 16:39:33
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul

Poate fi așadar Dumnezeu autorul direct al urii față de om, împrejurare în care îl poate sau nu da morții?

MMargareta, pina la urma Dumnezeul din VT este acelasi cu cel din NT? Incerc sa lamuresc acest aspect deoarece El vorbeste doua limbi COMPLET diferite in cele doua testamente, cel al dintelui pentru dinte si cel al iertarii indiferent de cit de mult am fi atacati, si mai mult de atit oferim si celalalt obraz.

Oare acest aspect nu reprezinta clar slujirea LA DOI STAPINI.
Mie mi se pare ca da.

In schimb mie-mi place enorm de mult VT si modul interesant in care este scris si nu as renunta la el.


In ceea ce priveste cruciada prigonirii puciosilor, inca o data te felicit si sa-ti dea Dumnezeu sanatate sa o duci la capat pentru a stirpi cloaca scirboasa a acestor nemernici care au distrus si au dezbinat o multime de familii prin aberatiile lor.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.12.2010, 16:44:32
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Am observat ca le faci viata grea puciosilor, insa nu inteleg de ce.
Pentru ca nu stii, Ionut cu ce se ocupa aceasta secta si citi copii au ramas daca nu pe strazi, fara parinti fara ajutor financiar.
Roag-o pe MariaM sa-ti faca un sumar al nemerniciilor savirsite de acestia si ai sa te convingi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.12.2010, 17:16:40
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
MMargareta, pina la urma Dumnezeul din VT este acelasi cu cel din NT? Incerc sa lamuresc acest aspect deoarece El vorbeste doua limbi COMPLET diferite in cele doua testamente, cel al dintelui pentru dinte si cel al iertarii indiferent de cit de mult am fi atacati, si mai mult de atit oferim si celalalt obraz.

Oare acest aspect nu reprezinta clar slujirea LA DOI STAPINI.
Mie mi se pare ca da.

In schimb mie-mi place enorm de mult VT si modul interesant in care este scris si nu as renunta la el.


In ceea ce priveste cruciada prigonirii puciosilor, inca o data te felicit si sa-ti dea Dumnezeu sanatate sa o duci la capat pentru a stirpi cloaca scirboasa a acestor nemernici care au distrus si au dezbinat o multime de familii prin aberatiile lor.
Ai grijă, dacă ții cont numai de VT ești evreu, nu ortodox. Diferența între VT și NT este că înainte Dumnezeu era supărat că am căzut în păcat și ne-a lăsat aproape singuri să vedem ce greu e fără EL, iar apoi prin jertfa pe cruce am fost izbăviți de păcat, firea umană și natura a fost curățată și sfințită. Normal că e o diferență de la cer la pământ între a fi cu Dumnezeu și a NU fi cu Dumnezeu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.12.2010, 17:27:51
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Normal că e o diferență de la cer la pământ între a fi cu Dumnezeu și a NU fi cu Dumnezeu.
Camy, este un non-sens ce ai scris aici.
Din nou repet, poate te prinzi acum. Dumnezeu are doua feluri de a gindi, doua feluri de a vorbi, doua feluri de abordare a agresiunii si violentei. Nu are nimic de a face cu - ....inainte era departe de noi iar mai tirziu a venit intre noi. Vocabularul si atitudine ar fi trebuit sa fie IDENTICA.
Dumnezeu este unul 1, nu doi, si nu 12,13, cu El incepe numaratoarea cerurilor si implicit a legilor restrictive pina la noi si in continuare spre Iad, a dualitatii in gindire si fapte, insa cind vine vorba de EL, Dumnezeu ESTE UNIC SI NESCHIMBABIL!
Oare intelegi? Aici este problema nu ca este cineva evreu sau mai stiu eu ce!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate fi Dumnezeu autorul direct al bolii si al suferintei omului? mariamargareta Secte si culte 151 15.01.2012 12:59:46
Fata lui Dumnezeu idealist Din Vechiul Testament 9 02.08.2010 17:10:04
Nerecunostinta fata de dumnezeu-aspru pedepsita annajanette Generalitati 0 27.07.2010 03:39:47
ACUM IN DIRECT LA TV - RELATIA OM DUMNEZEU cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 2 20.01.2007 23:51:39