Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.06.2010, 20:03:42
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit Cine va fi osandit?

Ma macina gandul de a nu fi mantuita, asa cum vedeti si din cealalta discutie a mea postata zilele trecute pe forum.
Asa a spus Domnul Isus Hristos in Evanghelia dupa Marcu capitolul 16/15,16 cand trimitea pe cei 11 ramasi cu el sa propovaduiasca Evanghelia:
"15. Și le-a zis: Mergeți în toată lumea și propovăduiți Evanghelia la toată făptura.
16. Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi."

Avand in vedere ca nasii care m-au botezat nu au ramas drept credinciosi,( el si-a gasit o amanta iar nasa s-a apucat de consumat alcool in exces) si nici nu m-au invatat nimic despre credinta pentru ca s-au destramat de noi toti, am o intrebare: Dupa cele ce spune Domnul Isus la cine se refera ca va fi osandit, la nasi care nu au crezut? Nu, nu cred, zice clar ca cel ce credea in Evanghelie in urma propovaduirii, urma sa se boteze, atunci cel ce nu credea nu se boteza si era osandit! Atunci cand m-au botezat...EU trebuia sa cred!! Ceva nu e clar. Ajutati-ma sa inteleg, vine asa:
1)credere>botezare>esti mantuit
2)NU crede>nu se boteaza>va fi osandit
Cine va fi osandit?? Sau....nu tre sa inteleg asa ceea ce a zis Mantuitorul nostru? va multumesc anticipat pentru timpul acordat si pt raspunsurile voastre mult asteptate. Violeta
  #12  
Vechi 25.06.2010, 20:11:25
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Te-ai gandit sa vorbesti cu un preot despre problema asta?

Validitatea, ca sa folosim un termen mai legalist, a botezului nu depinde de credinta celui care il primeste, nici de a nasilor, ci de intentia celui care boteaza. Sa spunem ca intr-o situatie de urgenta esti intr-un loc pustiu, singura cu un copilas nebotezat, si esti intr-o situatie foarte primejdioasa, poti sa botezi tu copilul, fara nasi, fara lumanare, fara preot, fara crez, doar cu niste apa sau ceva care contine apa si prin rostirea cuvintelor care trebuie. In cazul asta copilul este perfect botezat, in cazul in care scapa cu viata, restul slujbei va fi facut la biserica, dar fara a re-boteza copilul.

Important este ca tu sa crezi acum. Nasii isi vad de viata si pacatele lor, tu trebuie sa iti vezi de mantuirea ta.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
  #13  
Vechi 25.06.2010, 21:22:20
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Botezul care l-ati primit este valid! Indoiala nu este de la Dumnezeu, ci de la diavol! Botezul este o Sfanta Taina care nu se repeta!

Repetarea lui in cadrul unei confesiuni presupune lepadarea de credinta si marturisirea care a fost facuta prin intermediul nasilor!

Nu ati spus daca sunteti ortodoxa acum, sau poate mai sunteti dar va bate un gand... de vreme ce scrieti Iisus cu un singur I!

Gandesc ca pana acum, daca sunteti ortodoxa, trebuia sa aveti un duhovnic! Lui trebuie sa ii cereti sfatul! Ati vorbit cu preotul duhovnic?!
  #14  
Vechi 25.06.2010, 21:32:59
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Ma macina gandul de a nu fi mantuita, asa cum vedeti si din cealalta discutie a mea postata zilele trecute pe forum.
Asa a spus Domnul Isus Hristos in Evanghelia dupa Marcu capitolul 16/15,16 cand trimitea pe cei 11 ramasi cu el sa propovaduiasca Evanghelia:
"15. Și le-a zis: Mergeți în toată lumea și propovăduiți Evanghelia la toată făptura.
16. Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi."

Avand in vedere ca nasii care m-au botezat nu au ramas drept credinciosi,( el si-a gasit o amanta iar nasa s-a apucat de consumat alcool in exces) si nici nu m-au invatat nimic despre credinta pentru ca s-au destramat de noi toti, am o intrebare: Dupa cele ce spune Domnul Isus la cine se refera ca va fi osandit, la nasi care nu au crezut? Nu, nu cred, zice clar ca cel ce credea in Evanghelie in urma propovaduirii, urma sa se boteze, atunci cel ce nu credea nu se boteza si era osandit! Atunci cand m-au botezat...EU trebuia sa cred!! Ceva nu e clar. Ajutati-ma sa inteleg, vine asa:
1)credere>botezare>esti mantuit
2)NU crede>nu se boteaza>va fi osandit
Cine va fi osandit?? Sau....nu tre sa inteleg asa ceea ce a zis Mantuitorul nostru? va multumesc anticipat pentru timpul acordat si pt raspunsurile voastre mult asteptate. Violeta
draga Violeta

iarta-ma te rog ca ti-am dat ieri un raspuns poate prea complicat. se pare ca nu ai inteles prea mult.
nu-i nimic.
dintre toti cei care traim pe pamant, inca nimeni nu e mantuit. Mantuirea e o treaba de lunga durata, tine toata viata, e ca o scara pe care ai de urcat. iar botezul e doar prima treapta.

faptul ca esti botezata nu inseamna automat ca esti mantuita si ca nu mai trebuie sa faci nimic ca oricum ajungi in rai. nu, nicidecum.

Hristos a zis " cel se va boteza si se va mantui" , adica celui ce se va boteza i se va sterge pacatul stramosesc si va primi harul care il va ajuta sa faca fapte bune, sa-si sporeasca credinta si asa se va mantui.

chiar daca atunci cand ai fost botezata, nu aveai habar de credinta, asta nu inseamna ca botezul nu e valabil.

e foarte valabil, in sensul ca ti s-a sters pacatul stramosesc. credinta e si un dar de la Dumnezeu dar si o alegere a ta personala.
nu are importanta faptul ca nasul are anumite pacate. asta il afecteaza pe el.

pe tine te afecteaza pacatele tale pe care le-ai facut dupa botez dupa ce ai crescut.
acestea se sterg si se iarta prin Spovedanie - prin cainta si dezlegare de la Hristos.
asta, bineinteles daca tu ai credinta.
mantuirea ta depinde in primul rand de colaborarea ta personala cu Dumnezeu.
ce tine de Dumnezeu, e ca si rezolvat, restul depinde de apropierea ta prin rugaciune de El si de faptele tale pana la sfarsitul vietii.

incearca sa iei legatura cu un preot
Doamne ajuta!
  #15  
Vechi 25.06.2010, 23:42:03
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Ma macina gandul de a nu fi mantuita, asa cum vedeti si din cealalta discutie a mea postata zilele trecute pe forum.
Asa a spus Domnul Isus Hristos in Evanghelia dupa Marcu capitolul 16/15,16 cand trimitea pe cei 11 ramasi cu el sa propovaduiasca Evanghelia:
"15. Și le-a zis: Mergeți în toată lumea și propovăduiți Evanghelia la toată făptura.
16. Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi."

Avand in vedere ca nasii care m-au botezat nu au ramas drept credinciosi,( el si-a gasit o amanta iar nasa s-a apucat de consumat alcool in exces) si nici nu m-au invatat nimic despre credinta pentru ca s-au destramat de noi toti, am o intrebare: Dupa cele ce spune Domnul Isus la cine se refera ca va fi osandit, la nasi care nu au crezut? Nu, nu cred, zice clar ca cel ce credea in Evanghelie in urma propovaduirii, urma sa se boteze, atunci cel ce nu credea nu se boteza si era osandit! Atunci cand m-au botezat...EU trebuia sa cred!! Ceva nu e clar. Ajutati-ma sa inteleg, vine asa:
1)credere>botezare>esti mantuit
2)NU crede>nu se boteaza>va fi osandit
Cine va fi osandit?? Sau....nu tre sa inteleg asa ceea ce a zis Mantuitorul nostru? va multumesc anticipat pentru timpul acordat si pt raspunsurile voastre mult asteptate. Violeta
Nu conteaza ce au facut nasii mai departe..Ceea ce conteaza e ce faci tu mai departe..

Si se scrie Iisus , nu isus.
  #16  
Vechi 26.06.2010, 00:24:26
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Ma macina gandul de a nu fi mantuita, asa cum vedeti si din cealalta discutie a mea postata zilele trecute pe forum.
Asa a spus Domnul Isus Hristos in Evanghelia dupa Marcu capitolul 16/15,16 cand trimitea pe cei 11 ramasi cu el sa propovaduiasca Evanghelia:
"15. Și le-a zis: Mergeți în toată lumea și propovăduiți Evanghelia la toată făptura.
16. Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi."

Avand in vedere ca nasii care m-au botezat nu au ramas drept credinciosi,( el si-a gasit o amanta iar nasa s-a apucat de consumat alcool in exces) si nici nu m-au invatat nimic despre credinta pentru ca s-au destramat de noi toti, am o intrebare: Dupa cele ce spune Domnul Isus la cine se refera ca va fi osandit, la nasi care nu au crezut? Nu, nu cred, zice clar ca cel ce credea in Evanghelie in urma propovaduirii, urma sa se boteze, atunci cel ce nu credea nu se boteza si era osandit! Atunci cand m-au botezat...EU trebuia sa cred!! Ceva nu e clar. Ajutati-ma sa inteleg, vine asa:
1)credere>botezare>esti mantuit
2)NU crede>nu se boteaza>va fi osandit
Cine va fi osandit?? Sau....nu tre sa inteleg asa ceea ce a zis Mantuitorul nostru? va multumesc anticipat pentru timpul acordat si pt raspunsurile voastre mult asteptate. Violeta
Draga Violeta, cineva te-a indus rau in eroare..
Si evident, tu nu ai abc-ul ortodoxiei.

NU CUMVA SA TE DUCI SA TE RE-BOTEZI!! ESTE PACAT DE MOARTE!
Acesta este lucrul cel mai important de retinut!
Si bunicii mei au fost pacaliti la batranete, s-au re-botezat intr-o secta. Din pacate nu a avut cine sa le dea sfatul cel bun. Intre timp m-am informat si este un pacat cumplit prin care pierzi mantuirea. Este lepadare de Biserica lui Hristos.

Vorbeste cu un preot ortodox, iti va explica f frumos.

Copiat din catehismul ortodox:
Ce este Sfanta Taina a Botezului?
Aceasta este Sfanta Taina prin care persoana care se boteaza se curata de toate pacatele, personale sau mostenite, si care, ca un copil nou-nascut al lui Dumnezeu, intra in Biserica lui Hristos.
Care este cea mai importanta lucrare in aceasta Sfanta Taina?
Intreita cufundare in apa in numele Sfintei Treimi: al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, cu rugaciunile corespunzatoare rostite de preoti.
Dupa a carui porunca consideram ca botezul este necesar pentru fiecare membru al Bisericii?
Potrivit poruncii lui Hristos: Intai, urmand propria Sa pilda; In al doilea rand, urmand povetele pe care El le-a dat ucenicilor Sai: "Drept aceea, mergand, invatati toate neamurile, botezandu-le in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh" (Matei XXVIII, 19). In al treilea rand, avand in vedere mustrarea Sa aspra: "De nu se va naste cineva din apa si din Duh, nu va putea sa intre in imparatia lui Dumnezeu" (Ioan III, 5).

Ce semnificatie are intreita cufundare si scoatere din apa a persoanei care se boteaza? Intreita cufundare in apa semnifica moartea pacatelor impotriva Sfintei Treimi, iar intreita scoatere din apa inseamna viata in Sfanta Treime.
Care sunt cele trei lucruri pe care preotul le cere de la persoana care se boteaza?
Lepadarea de Satana, pocainta si dreapta marturisire de credinta (Simbolul Credintei).

Cum sunt botezati copiii? Cine exprima lepadarea, pocainta si marturisirea de credinta in numele lor?
Nasul, care este garant in acest caz.
Ce indatoriri are nasul?
Sa invete sau sa ajute copilul botezat in dobandirea tuturor adevarurilor crestine si la educatia acestuia.
Ce fel de cinste se acorda nasului?
Printre ortodocsi, nasului i se acorda o cinste insemnata, ca unui parinte duhovnicesc.
De ce trebuie sa fie botezati copiii?
In primul rand, de teama ca nu cumva copilul sa moara nebotezat si sa nu intre in familia crestina si astfel sa se numere la Judecata de Apoi cu paganii. In al doilea rand, pentru ca apostolii au botezat copii (Fapte X, 44; I Corinteni I, 16).
In al treilea rand, Domnul Iisus a iubit foarte mult copiii. El a poruncit: "Lasati copiii sa vina la Mine" (Marcu X, 14).
Cum sunt considerati parintii care din nechibzuinta lasa sa le moara copiii nebotezati?
Ca ucigasi ai copiilor lor.
Ce trebuie facut in situatia in care nu exista preot in apropiere, iar copilul este foarte bolnav?
In aceasta situatie grava Biserica ingaduie oricarui crestin, barbat sau femeie, sa savarseasca Botezul in formula lui cea mai scurta - adica intreita cufundare a copilului in apa, rostind cuvintele: "Se boteaza robul lui Dumnezeu (N) in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh; Amin." Iar daca copilul supravietuieste, preotul va savarsi pana la capat slujba Botezului, si va savarsi Sfanta Taina a Mirungerii.
  #17  
Vechi 26.06.2010, 00:40:01
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Tot @ Violeta

Credere- botezare - mantuire este schema sectantilor.. (care se opun botezului copiilor). La ei nici un botez nu este valid! Deoarece:
- s-au rupt de Biserica si Traditie
- nu au CONTINUITATE APOSTOLICA (cauta si citeste despre aceasta)
nu au Har.


Nu oricine poate veni cu o trei cuvite si sa boteze pe altul!! Nicidecum. Trebuie sa ai Har de la Dumnezeu ca sa poti boteza. Botezul ortodox este o Sf. Taina, este lucrator. Asa se sterge pacatul stramosesc, asa intri in Biserica ortodoxa ca parte din ea (si slujitorii bisericii se roaga pt toti fii ei, deci si pt tine), asa primesti de la Hristos un inger pazitor (da, prin botez ortodox).

La sectanti, botezul este un ritual lipsit de fundament.
Nu te lasa inselata.



La fel, pacatele se iarta prin pocainta urmata de spovedanie.
Este alta Sf. Taina. Se sterg pacatele prin intermediul duhovnicului, care, din nou, are HAR (=putere dumnezeiasca) pt a da iertare de pacate.
Ca daca eu te iert pe tine (nu am har) este egal cu zero, nu?

S.a.m.d...
Trebuie sa iei legatura cu un preot!
Linkuri ajutatoare:
Catehism:
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...inta-ortodoxa/
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...icii-ortodoxe/

Sf. Ioan Gura de Aur despre botez:
http://www.crestinortodox.ro/botez/e...aur-69845.html

Pentru cei veniti de la sectanti:
http://ortho-logia.com/?page_id=53
(sper ca merge linkul acesta)

Last edited by anna21; 26.06.2010 at 00:57:53.
  #18  
Vechi 28.06.2010, 04:20:16
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit @Violeta - botezul copiilor in decursul istoriei

Preluat de pe Crestin Ortodox:

In 253 un oarecare Fidus intreba pe Sfantul Ciprian, pe atunci episcop al Cartaginei, daca trebuia sa se astepte ziua a opta spre a fi administrat Botezul unui prunc. Insasi intrebarea dovedeste ca exista practica botezarii la opt zile. Ciprian merge insa mai departe si, prin hotararea celui de-al treilea sinod cartaginez, stabileste ca Botezul trebuie administrat imediat dupa nastere. Din sinod i se trimise lui Fidus o epistola continand informatii deosebit de interesante. " In ce priveste pe copii, precizeaza epistola, spuneai ca nu trebuie botezati in ziua doua sau a treia, ci ca ar trebui urmat exemplul legii vechi a circumciziunii si, in consecinta, noul nascut sa nu fie botezat si sfintit inainte de ziua opta. Sinodul nostru a hotarat in cu totul alt fel. Punctul tau de vedere n-a fost aprobat de nimeni si noi toti am fost de parere ca nu trebuie refuzate nici unui om venit pe lume indurarea si harul lui Dumnezeu. Atata cat depinde de noi, trebuie sa ne grijim a nu se pierde vreun suflet. Ce-i lipseste, in cele din urma, celui pe care l-au plasmuit mainile lui Dumnezeu din sanul maicii sale? Dupa noi, se pare ca cei care vin la existenta (se nasc), cresc inca in perioada cand se afla aici jos, in sanul maicii. In realitate ceea ce este facut de Dumnezeu e desavarsit, din pricina maiestatii si lucrarii dumnezeiesti a Creatorului.
Pe scurt, orice prunc sau persoana mai in varsta sa primeasca la fel darul dumnezeiesc. E ceea ce dumnezeiasca Scriptura ne arata atunci cand ne infatiseaza pe Eliseu intins rugand pe Dumnezeu, deasupra copilului mort al vaduvei, cap langa cap, fata catre fata, astfel ca madularele profetului intinse deasupra copilului sa corespunda intocmai madularelor acestuia si picioarele unuia, picioarelor celuilalt. Daca se cerceteaza chestiunea dupa fire si dupa trupul omenesc, un copil nu poate avea aceeasi masura ca un adult; madulare mici nu se potrivesc exact unora mai mari. Dar ceea ce se exprima aici este egalitatea dumnezeiasca si duhovniceasca potrivit careia toti oamenii sunt de aceeasi masura si de aceeasi varsta; nu este cu putinta sa se stabileasca deosebiri de varsta si de crestere trupeasca decat in ceea ce-l priveste pe om, nu pe Dumnezeu : cu atat mai mult nu trebuie sa se spuna ca harul insusi, care este dat celor botezati, este mai mic sau mai mare, dupa varsta celor care il primesc. Nu! Duhul Sfant este dat in chip egal tuturor, nu dupa o masura proportionala, ci dupa o bunatate si bunavointa parinteasca. Caci Dumnezeu nu are preferinte dupa varsta si persoana, ci El este pentru toti, in imparatia harului ceresc, un tata care imparte egal".

.................
"Cat despre aceea ca circumciziunea iudaica se facea in ziua opta, trebuie spus ca avem aici un simbol si un fel de prima schitare, o figura care trebuia sa se plineasca (desavarseasca) la venirea lui Hristos. Caci ziua opta, adica cea dintai dupa ziua sabatului, trebuia sa fie aceea in care Domnul urma sa invieze, sa ne acorde viata si sa ne dea circumciziunea duhovniceasca ; aceasta a opta zi, adica prima dupa a sabatului, ziua Domnului, a precedat ca o icoana preinchipuind viitorul. Aceasta icoana a incetat atunci cand adevarul a venit si ne-a fost data circumciziunea duhovniceasca. "De aceea, credem ca nu trebuie sa fie impiedicat cineva sa primeasca harul dupa legea care a fost randuita,- noi socotim ca circumciziunea duhovniceasca nu trebuie sa fie impiedicata de circumciziunea trupeasca, ci ca fiecare om trebuie admis la harul lui Hristos. Pe deasupra, daca omul, atunci cand e vorba sa primeasca harul, ar putea fi impiedicat de ceva, apoi in acest caz cei vizati nu sunt decat adultii si varstnicii, pasibili de restrictii din pricina unor greseli grave. Si in acest caz insa, cei mai mari vinovati, dupa ce au pacatuit greu impotriva lui Dumnezeu, venind la credinta, obtin iertarea greselilor lor; nimeni nu este lipsit de Botez si de har. Cu atat mai mult atunci nu trebuie sa fie lipsit un copil care, fiind nascut de putin timp, n-a savarsit nici o greseala ; el a dobandit doar la prima sa nastere, ca decurgand din Adam, pricina aducatoare de moarte a vechii molimi ; e cu atat mai lesne sa obtina iertarea pacatelor, cu cat pacatele care i se iarta nu sunt ale sale, ci ale altuia".

Hotararea adoptata de sinodul cartaginez in frunte cu Sfantul Ciprian n-a facut decat sa "pastreze credinta statornica a Bisericii", precum observa Fericitul Augustin. Ulterior, un alt sinod tinut, in anul 418, de asemenea la Cartagina, a reluat problema botezului pruncilor si a condamnat pe cei ce ziceau ca pruncii n-au de ce sa fie botezati, intrucat sunt lipsiti de pacatul stramosesc si de orice pacate personale. Canonul 110 arata ca "...s-a hotarat sa fie anatema oricine tagaduieste sau zice ca pruncii nou-nascuti si copiii, fiind botezati din pantecele maicilor, nu se boteaza spre iertarea pacatelor si nici nu-si atrag ceva din pacatul stramosesc al lui Adam care ar trebui curatat prin baia renasterii, de unde urmeaza ca la acestia nu s-ar intelege forma Botezului spre iertarea pacatelor cea adevarata, ci cea mincinoasa... Decisi pruncii, care de la sine n-au putut savarsi nici unul din pacate, cu adevarat se boteaza spre iertarea pacatelor ca sa se curateasca intru dansii prin renastere, ceea ce si-au atras din nasterea cea dintai".

Restul articolului:
http://www.crestinortodox.ro/botez/b...lui-68854.html
  #19  
Vechi 28.06.2010, 05:51:55
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Atunci cand m-au botezat...EU trebuia sa cred!! Ceva nu e clar. Ajutati-ma sa inteleg, vine asa:
1)credere>botezare>esti mantuit
2)NU crede>nu se boteaza>va fi osandit
Cine va fi osandit?? Sau....nu tre sa inteleg asa ceea ce a zis Mantuitorul nostru?
@ utilizatori
Sunt bune raspunsurile de mai sus insa mult prea complicate, un pic cam sece si fara legatura directa cu ce intreaba Violeta.

@Violeta
Ai dreptate cind spui ca la momentul botezului trebuie sa fi credincios, si mai ales sa fii CONSTIENT de Taina care ti se aplica.
Din moment ce acestea lipsesc pentru ca esti bebelus, nasii preaiau obligatia sa duca la bun sfirsit INTELEGEREA FENOMENULUI si constientizarea ta VIITOARE, cind vei realiza ce ti s-a intimplat, in conditiile in care vei deveni credincioasa...aici este problema!
Nasii insa luind-o pe "ulei" cum se spune, nu ti-au mai oferit acest suport ESENTIAL pentru care AU PROMIS lui Dumnezeu sa-l implementeze intru mintuire.

Botezul insa este facut, si ramine asa,
Acum depinde de tine daca realizezi schimbarea fiintei tale in bine sau nu!..in vederea mintuirii
  #20  
Vechi 01.07.2010, 16:00:12
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit numele Mantuitorului asa cum il chema mama Sa?

buna la toti, observ ca daca am gresit o data mi s-a reprosat de mai multe ori, asa ca m-am decis sa va intreb cine stie care este numele Mantuitorului nostru in original. Intenzionez sa-l folosesc in original deoarece ma aflu intr-o tara unde nici macar nu este cunoscut Domnul Hristos si cand scriu pe forum in alte tari se intampla ca am gresit in limba romana scriind cu un singur "I" Iisus. Cineva mi-a raspuns ca numele acesta cu un singur i inseamna "magar", am cerut explicatii dar nu mi-a mai raspuns. Normal, imi pare foarte rau ca am gresit daca e asa semnificatul numelui cu un singur i. Dar as vrea mult de tot sa-mi spuna cineva de unde a iesit traducerea "magar" a cuvantului "Isus"? L-a tradus din ce limba?? este prima data ca aud asa ceva. multumesc
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crestin sau Ortodox catehumen Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 109 20.01.2014 13:21:02
pomelnice pe crestin ortodox steliana-steli Generalitati 1 22.12.2011 19:49:45
Catehismul ortodox - audio strajeru Generalitati 0 03.08.2011 04:48:32
Reactia familiei adventiste la botezul ortodox al sotului elenavioletacocos Secte si culte 0 27.10.2009 10:24:06