Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 16.07.2010, 10:07:38
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Daca ar fi atat de simplu nu ar mai ajunge atatia pana la sinucidere.
Citiți tot ce am postat, mi-am expus punctul de vedere cu privire la motivația sinuciderii și cum poate fi evitat un astfel de gest regretabil. Am îndrăznit să-mi expun o părere și în privința Mădălinei Manole. Asta e. Eu cred că trebuie să fim mai hotărâți pe calea credinței și să nu mai cochetăm cu tot felul de idei despre nenorociri și necazuri, să nu fim "căldicei".
Dacă, doriți, poate în cadrul unei alte dezbateri am putea vorbi, despre echilibrul (dezechilibrul) dintre orizontul nostru de așteptare și ceea ce, realmente, putem obține (realiza) , fiindcă am impresia că problema e "și pe aici".

Doamne ajută!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
Reply With Quote
  #142  
Vechi 16.07.2010, 10:27:44
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb

Sir John Eccles,unul dintre cei mai renumiti si respectati neuropsihologi(Nobel price)a spus ca dualismul corp-minte este explicatia pentru notiunea de ,,constiinta".Unul dintre motivele pentru care a ajuns la acesta concluzie s-a numit ,,unity of identity".Paul Weiss(nanoscientist)a explicat acest concept a lui Eccles>desi substanta ,,fizica"a creierului este intr-o permanenta schimbare,nu s-ar putea vorbi despre ,,unity of identity"daca constiinta ar depinde doar de creier in mod fizic.Exista ceva peste creier care face posibila aceea legatura si coordonare.Arthur Custance(antropolog)a analizat acest aspect si din perspectiva notiunii de ,,memorie"si a ajuns la urmatoarea concluzie:,,What research has shown thus far is that there is no precise one-to-one relationship between any fragment of memory and the nerve cells in which it is supposed to be encoded.” Pe romaneste exista un ,,liant"de natura inexplicabila, nu se bazeaza nimic doar pe componenta fizica predictibila.Exista o ,,unity of identity"care este tinuta impreuna de altceva decat de factorii observabili.Nu exista doar corp si atat.

Dar oare cand s-a mai spus asta? Sa vedem ce scrie in Epistola întâia către Tesaloniceni a Sfântului Apostol Pavel 5:23.Dar sa vedem ce se spune si in Sfânta Evanghelie după Matei 10:28.

Ce este absolut uimitor este ca in zilele noastre psihologia se doreste a fi altceva decat esenta ei>psihologie=psyché(suflet)+logos(știință) spre diferenta de timpurile lui Aristotel(de ex)care intelegea(spre diferenta de noi) extrem de exact ceea ce urma sa spuna Sir John Eccles.

Cu riscul de a ma repeta>totul este scris in The Holy Bible.

Last edited by Scotianul; 16.07.2010 at 10:36:32.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 16.07.2010, 11:42:14
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
Un creștin nu are nevroze, dragă doamnă. Mesajul lui Iisus Hristos nu m-a învățat cum să tremur, să vomit, să am amețeli, anxietate, depresie, într-un cuvânt nevroză.

Mesajul lui Iisus Hristos m-a învățat:
* cum să-mi păstrez stabilitatea sufletească (ca să nu tremur);
* cum să mănânc - post (ca să nu vomit);
* cum să stau drept (ca să nu am amețeli);
* cum să mă bucur de fiecare moment al vieții, de fiecare dimineață că încă, trezindu-mă din somn, mă mai pot bucura de dragostea lui Dumnezeu și a Maicii Domnului pentru mine (ca să nu am anxietăți);
* cum să nădăjduiesc și să am credință (ca să nu-mi fac depresii);
* și într-un cuvânt, IUBIRE.

Cât despre "taci", eu vă rog să vorbiți, doamnă, cât de mult, pentru că nu mai așa ne putem DEFULA complicațiile sufletești și "intelectualiste" și "să nu ne mai facem vreo două depresii", Doamne iartă-mă!

Doamne ajută!
Urmarindu-ti postarile , pret de cateva pagini, simt nevoia sa iti impartasesc ca de o saptamana incoace, sunt martora unui eveniment pe care ma rezum a-l numi doar "interesant" (altii i-ar putea spune "lectie", "rasplata"etc.)
Este vorba despre o fiinta care, pana acum o saptamana, era un monument de ironie si dispret fata de cei care au suferit sau sufera de pe urma depresiei.... "intamplarea" face ca, tocmai aceasta persoana, sa se zbata acum, schimonosita, in "ghearele" depresiei.....
Reply With Quote
  #144  
Vechi 16.07.2010, 11:54:25
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Urmarindu-ti postarile , pret de cateva pagini, simt nevoia sa iti impartasesc ca de o saptamana incoace, sunt martora unui eveniment pe care ma rezum a-l numi doar "interesant" (altii i-ar putea spune "lectie", "rasplata"etc.)
Este vorba despre o fiinta care, pana acum o saptamana, era un monument de ironie si dispret fata de cei care au suferit sau sufera de pe urma depresiei.... "intamplarea" face ca, tocmai aceasta persoana, sa se zbata acum, schimonosita, in "ghearele" depresiei.....
Doamnă, nu înțeleg ce vreți să spuneți și de ce comentariile dvs. apar postate sub ceea ce am scris eu?
Sigur pe mine m-ați vizat? Nu de alta, dar poate așteptați un răspuns.

Doamne ajută!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
Reply With Quote
  #145  
Vechi 16.07.2010, 12:03:18
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
Doamnă, nu înțeleg ce vreți să spuneți și de ce comentariile dvs. apar postate sub ceea ce am scris eu?
Sigur pe mine m-ați vizat? Nu de alta, dar poate așteptați un răspuns.

Doamne ajută!
Da, tu esti persoana careia am dorit sa ii marturisesc aceasta "intamplare" care se deruleaza sub ochii mei...Intr-o buna zi, probabil ca vei intelege si tu...
Un raspuns nu-i obligatoriu, caci, din punctul meu de vedere, am spus ceea ce aveam de spus. O zi buna.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 16.07.2010, 12:09:19
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Eu vorbeam de a merge la preotul de care apartii, nu de a umbla pe la unul mai cu har.
Preotul meu mi-a spus clar ca preotii nu stiu si nu pot sa ajute in orice problema.
Un medic stie mai mult decat un preot. Preotul poate numai in cele duhovnicesti, de religie. El nu poate sa te ajute in necazurile care te aduc la disperare si depresie: sa-ti dea bani, serviciu, copil, sot, sanatate. Se poate doar ruga si atat. Mi s-a spus clar.
Sunt f.credincioasa sa stii.

2. De unde o stii tu asa de bine pe Madalina Manole frate? Ai trait cu ea in casa? De unde stii tu ce insemna Hristos pentru ea si ce avea in suflet?
Nu stiu despre ce cantec vorbesti, dar imi imaginez ca vorbea despre iubire. Probabil metaforic numita si zeu. Ea credea in iubire. Ce este asa rau.
Si Dumnezeu tot iubire inseamna, si oamenii trebuie sa se iubeasca.
Ea nu canta muzica bisericeasca! Ce naiba! Canta muzica usoara, cantece despre oameni si iubire.

@Calmdown - tu chiar nu intelegi? Mai intai ca noi nu stim ceea ce s-a intamplat in casa aia. Si nu cred ca era egoista. Daca a avut depresie si s-a sinucis, inseamna ca era bolnava, avea min tea bolnava, nu mai judeca bine. Nu mai stia de copil.
Tu de depresie post-partum ai auzit? Si acolo femeile ai zice ca sunt egoiste si nu le mai trebuie copilul nou-nascut. Dar nu este asa. Se intampla ceva in organism, un dezechilibru. De multe ori hormonii duc la asa ceva. Prin tratament isi revin mai apoi la normal. In cazul lor.
In alte cazuri, depinde de gravitate...
Draga,pai tocmai asta este diferenta intr-e cineva care canta despre oameni si iubire (lumeasca) cum zici tu,si nu despre Dumnezeu.Si te rog nu mai compara IUBIREA care inseamna Dumnezeu,Hristos, Duhul Sfant,care este iubire adevarata,pura,altruista,jertfelnica, cu "iubirea" meschina,prefacuta,materialista,ascunsa, UMANA,bazata pe interes,egoism, SEX,si care se bazeaza pe cu totul alte criterii decat se bazeaza IUBIREA adevarata,autentica,Hristica....pune te rog mana pe Biblie si citeste acolo ce inseamna DRAGOSTEA (sau Iubirea) si vei vedea o diferenta ca de la Cer la Iad intr-e ceea ce intelege Dumnezeu prin iubire si ceea ce intelege omul prin iubire.....

Vaaaai ce lumesc si materialist,chiar fara de Dumnezeu si fara de credinta poti tu sa te exprimi...!!!
Cand spui k SOTUL,SERVICIUL,COPILUL,BANII !!!!! si chiar SANATATEA(sau lipsa lor),is adevaratele necazuri care te aduc la disperare si depresie,si nu PACATUL,NECREDINTA,DELASAREA SPIRITUALA,UITAREA DE HRISTOS,etc,etc te exprimi clar si perfect in asentimentul ateist-materialist-lumesc,punandu-ti nadejdea in cele trecatoare care azi sunt si maine nu mai sunt.Astfel de gandire,care din pacate caracterizeaza poate 90% dintr-e oameni,duc la astfel de tragedii,pentru k atunci cand iluzia se destrama,si omul cade odata cu ea...astfel s-a intamplat si cu madalina,ea a facut din persoana ei un Zeu al frumusetii fizice(asa cum de altfel a scris si in mesajul sau de adio),mai presus chiar decat vocea ei,si cand acest "zeu" a inceput sa se destrame (odata cu varsta) s-a prabusit si ea odata cu el....acest zeu al frumusetii trecatoare,care pusese stapanire pe sufletul ei nu era altul decat Lucifer,cel mai stralucitor si mai placut la vedere dintr-e ingeri,care si el a cazut din necredinta, neascultare........si mai ales MANDRIE.

Si eu ma refeream doar la bolile sufletesti,si depresia nu este altceva decat o boala sufleteasca a celui care NU are nadejde in Hristos.Cand te referi la preot parca te referi la un terchea-berchea care n-are treaba decat cu religia,sa-si vada acolo de chestiile lui religioase si sa nu se bage in lucrurile cu adevarat serioase ale umanitatii,care sunt BANII,SOTUL,CARIERA,COPILUL,SANATATEA,(intr-adevar,adevarati IDOLI la care omul modern se inchina),si in care EL,DOCTORUL(psihiatru sau psiholog) adevaratul salvator al omului are competenta sa intervina........ Asta inteleg eu din felul cum te-ai exprimat......DA,POATE CA II SALVEAZA CARIERA SAU O AJUTA SA ISI GASEASCA UN SOT....pacat insa k nu ii salveaza si SUFLETUL.....dar oare conteaza sufletul pentru acesti materialisti...? Nu prea cred....
Reply With Quote
  #147  
Vechi 16.07.2010, 12:20:00
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Urmarindu-ti postarile , pret de cateva pagini, simt nevoia sa iti impartasesc ca de o saptamana incoace, sunt martora unui eveniment pe care ma rezum a-l numi doar "interesant" (altii i-ar putea spune "lectie", "rasplata"etc.)
Este vorba despre o fiinta care, pana acum o saptamana, era un monument de ironie si dispret fata de cei care au suferit sau sufera de pe urma depresiei.... "intamplarea" face ca, tocmai aceasta persoana, sa se zbata acum, schimonosita, in "ghearele" depresiei.....
Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
Doamnă, nu înțeleg ce vreți să spuneți și de ce comentariile dvs. apar postate sub ceea ce am scris eu?
Sigur pe mine m-ați vizat? Nu de alta, dar poate așteptați un răspuns.

Doamne ajută!

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Da, tu esti persoana careia am dorit sa ii marturisesc aceasta "intamplare" care se deruleaza sub ochii mei...Intr-o buna zi, probabil ca vei intelege si tu...
Un raspuns nu-i obligatoriu, caci, din punctul meu de vedere, am spus ceea ce aveam de spus. O zi buna.

Chiar, dacă răspunsul nu-i obligatoriu, regret că v-am necăjit și v-am determinat să credeți că sunt un „monument de ironie si dispret fata de cei care au suferit sau sufera de pe urma depresiei” și îmi pare rău pentru "intamplarea" care face ca, tocmai aceasta persoana, sa se zbata acum, schimonosita, in "ghearele" depresiei....
Mulțumesc, oricum, chiar m-ați ajutat. O să înțelegeți, într-o bună zi...

Doamne ajută!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
Reply With Quote
  #148  
Vechi 16.07.2010, 12:29:57
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Domnule, mie mi-e clar, după ce a născut a înebunit! A luat pastile de slăbit, astea te bagă în depresie, la tot felul de idei... printre care să termini, să te termini... cu sibutramina nu-i de glumă, și Mutu a pățit-o, drogul te face să crezi că o să fie bine deși e clar că acționezi contra, și timp de 1 an, drogul a lucrat-o, și a dus-o în stare de nebunie totală. Prietenii mărturiseau că e schimbată... păi ascundea planul ăla scurt, era nebună, de la sibutramină și a încercat să iasă din stresul ultimului album cu somnifere... și n-a reușit și atunci cineva a sfătuit-o să omoare furnicile cu furadan de culoare roz... și ea a fost ''fericită'', că e ''ajutată'' și că nu face rău, credea de la droguri și de la nebunie că face ceva frumos, pentru publicul ei... Nu era însă suficient de capabilă... a fost nevoie de 1-2 pahare de șampanie... iar la un om care nu pune pic de alcool în gură te duce în starea de euforie, ce vine de la planul ăla scurt și îmbârligat... și crezi... păi crezi aia ce ți-a inoculat sibutramina... A stat în pat până a adormit soțul și s-a făcut că merge la baie, acolo a stat o vreme până și-a impus actul criminal... a plâns, a trimis mesajul pe telefon... a dus tiptil n-apoi telefonul... era în starea de beție și euforie datorată terminării albumului și a viselor rele cu stresul creației cu emoțiile succesului sau ratării... își plângea de milă că iată a constat cu ajutorul celui rău că totdeauna a fost defapt urâtă și că s-a amăgit o viață întreagă că ar fi fost frumoasă vreodată... a recunoscut... public, pe telefon, și apoi a zis că urâții nu merită să trăiască fiindcă nu sunt oameni, s-a judecat, s-a condamnat, și s-a executat... simplu, în stare de beție și sub îndelungă drogare de la sibutramină că vroia să slăbească, să nu i se schimbe silueta, deci în starea asta e clar că ești nebun și crezi orice tâmpenie, era 2 noaptea, avea 43 de ani de două ore, și când e și ziua ta orice gândești ți se pare profund, real, și posibil defapt abea acum s-a înșelat... că nu a realizat că casele de discuri caută numai muzică de bordel, sexi, de glume, de beție, de scandal, de viol, de beție cu lux, iar ea nu era decît o fată modestă ce cânta despre dragostea fidelă și sinceră, cine să mai creadă și să mai asculte așa ceva, deci ea cânta ceva neinteresant pentru viclenii căutători de bani pe bază de păcatele tinerilor, că doar ce le pasă lor... și ea fiind sub droguri și beție i-a crezut... iar prietenii văzând că e ceva schimbat la ea în comportament o priveau altfel, suspect, iar mintea nebună a ei, căci înnebunise de la medicamentele de slăbit, credea că de aia, că iată brusc a devenit în mintea ei o urâtă ori că adevărul ăsta crud defapt era așa dintotdeauna... și că doar acum vede adevărul cu alți ochi... și își credea și mai bine nebuniile, produse evident de la starea postnatală, de la drogurile pentru slăbit și de la ȘAMPANIE și surmenaj, lucrase până la 22 iar până la ora 1 se pregătise de chef... Și cine știe, poate era o Șampanie expirată... blestemată. Căci acasă au băut o șampanie... probabil de ziua ei, sau că terminaseră albumul 9...

Și a făcut gestul criminal... s-a plâns, și-a cerut scuze, n-a mai rezistat și a băut otrava... Imediat a amețit, a vărsat și apoi a căzut pe hol, poate a vrut să ceară ajutor dar doza era prea fatală...

Deci iată că sângele i-a ieșit pe urechile prin care a auzit cuvintele cele grele de la producători: ''Nu ne mai interesează muzica pe care o cânți, ești expirată... ești neatrăgătoare... nu vrem să-ți mai producem nici un album... Nu te mai ascultă nimeni... ești prea ștearsă, ce cânți tu e desuet, e depășit... și pedealtă parte totdeauna melodiile tale au fost naive și îmbeciluțe...'' ceva de genul ăsta...

Și nu-i de mirare deci de ce i-a curs sânge pe urechi.

Asta este, Șerloc asta mi-a explicat că așa pare că ar sta lucrurile, dar mai e ceva la mijloc... cine i-a procurat FURODANUL? Oare nu știa că participă la crimă? Cine avea interes să scape într-adevăr de ea... cine a băgat-o în starea asta... nu cumva ea avea drepturi de autor pe anumite melodii? Nu cumva i s-au inoculat minciunile astea pentru că erau la mijloc diferite interese? Deci pare o conspirație a răului, și nu e vorba de cei din familia ei, ci mai degrabă cei care îi datorau bani din muzică, căci iubirea de bani pare a fi mobilul crimei... căci ea pare programată prin hipnoză, pare vrăjită, pare deochiată... deci e ceva putred în Danemarca...

Dar ce folos mai e daca aflăm? Ca să ne răzbunăm pe criminali? Poi cu siguranță o să-și primească răsplata lor de la Dumnezeu...

Deci odihnească-se în pace până la vremea învierii... și dacă chiar a greșit din proprie acțiune voluntară... va judeca Dumnezeu și își va duce osânda atât cât îi va fi rânduit, ca Iuda sau ca Arie sau ca bătrânul ce a căzut pe fundul lacului căci neascultând de ceilalți bătrâni s-a crezut înțelept și a zis că el poate face minuni și poate trece pe o ghiață foarte subțire dincolo, pe partea cealaltă... și s-a dus direct în fundul lacului, căci ghiața n-a ținut... Deci fiecare își va primi răsplata faptelor sale, bune sau rele, după judecata Lui Dumnezeu...

Și Doamne Ajută! toți vii și morții, drepții și păcătoșii. Dar nu și pe ăia care ei se cred drepți și se autoîndreptățesc cu minciuni ci numai pe drepții ăia pe care îi știe numai Dumnezeu, care și-au smerit smerenia, sau mai bine facă-se numai voia Ta Doamne. Amin. Căci de farisei fățarnici și ipocriți suntem sătui, mă uit la mine și intru și eu la idei ca Magdalena Manole. Iată deci că sărmana s-a pus singură în temeliea ''mănăstirii'', bine măcar că pe copil l-a lăsat afară.

Last edited by vsovivi; 16.07.2010 at 12:45:01.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 16.07.2010, 12:32:21
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit nu inteleg pe ce se bazeaza Friosia

nu inteleg pe ce se bazeaza Friosia cand face afirmatiile referitoare la Madalina Manole. Poate ma lamureste cineva sau chiar ea(el)
.................................................. .........................
În prealabil postat de friosia Vezi mesajul
exact! basca!
o mama cu copil de un an nu se sinucide.
dar e mai usor pentru a acoperi crima sa zici ca s-a sinucis.
toate mortile incomode in romania sunt sinucireri.

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
anumite aspecte ale mortii ei mi s-au parut ca nu se leaga; asta din ce am citit si eu. Cine ar fi putut sa o omoare si pentru ce motiv?
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu
Reply With Quote
  #150  
Vechi 16.07.2010, 13:14:37
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

domne' i-auzi ce spuneau astia de la televizor,k nu oricine poate sa se depreseze,k sa te depresezi trebe sa fii rasat,de societate,om cu shtudii,telectual,noi estia mai mici mai neinsemnatzi suntem prea mici,prea nesemnificativi(niste viermi,ce mai) k sa avem aceasta onoare de a ne depresa.K sa te depresezi tre sa fii "fin" ,o adevarata febletze,nu orice spalatoreasa sau salahor se pot depresa pentru k is proshti,ma!!!,nu-i duce primitiva minte spre asa ceva.... Noi suntem prea primitivi,tre sa ne gandim ce sa punem maine pe masa(dak avem ce) nu avem timp de "contemplari" si "aspiratzii" de asemenea calibru.......asta am inteles eu din stirea aia.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Madalina Manole Carmen FUNIERU Slujba inmormantarii 61 04.10.2021 15:46:54
Bunica mea a plecat la Domnul... glykys Generalitati 75 12.06.2014 10:24:15
Parintele Arsenie Papacioc a plecat la Domnul Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 77 18.11.2012 12:58:30
Cornel Fugaru a plecat la Domnul + cristiboss56 Generalitati 8 15.07.2011 12:10:54
IPS Bartolomeu, a plecat la Domnul!+ cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 77 18.03.2011 12:13:17