Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 02.11.2018, 18:52:09
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Subiectul topicului pare altul, nu deviatiile aduse de simplu si Ali.

Last edited by catalin2; 02.11.2018 at 18:57:02.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 02.11.2018, 19:01:15
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Sunt curios care sunt părerile și a altor useri: Ali este ateu?
Reply With Quote
  #163  
Vechi 02.11.2018, 19:33:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Sunt curios care sunt părerile și a altor useri: Ali este ateu?
Tu cred ca-ti citesti doar mesajele tale, unde ai fost pana acum? Tu nu ai vazut ce au spus ceilalti useri de atata timp? Subiectul topicului care este?
Reply With Quote
  #164  
Vechi 02.11.2018, 19:57:41
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asa ca, daca vrei, poti sa renunti tu la forum, eu o sa comentez orice aberatie pe care o vad in mesajele tale, daca o sa intru pe forum.
Propunerea mea nu a fost de părăsi forumul, ci de a fi atent cum pui problema. Din lipsă de argumente iarăși ai trecut la caracterizări. De exemplu eu și Dragos ne-am dat cu părerea în același timp, păreri diferite, dar nu am intrat în polemică. Remarca se dorea a fi una pozitivă la adresa ta "așa îmi trebuie".
Reply With Quote
  #165  
Vechi 02.11.2018, 20:01:55
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu cred ca-ti citesti doar mesajele tale, unde ai fost pana acum? Tu nu ai vazut ce au spus ceilalti useri de atata timp?
Desigur că am citit. Dar tu ai citit:

https://www.crestinortodox.ro/forum/...&postcount=103

https://www.crestinortodox.ro/forum/...&postcount=102

Uite că mai sunt cel puțin doi useri care cred că nu este ateu. Interesant, nu? Dar faptul că până în acel punct m-am contrazis cu el pe tema ”autorității sfinților” ai văzut? Sau câte alte discuții în contradictoriu am avut ...

Last edited by simpllu; 02.11.2018 at 22:11:56.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 02.11.2018, 20:21:50
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Rar auzi asemenea nonsensuri, un om scrie impotriva crestinismului ca sa se smereasca. Crede, nu crede, e musai credincios
A fost un mod de a spune, am pus acolo niște ghilimelele ... mă rog pentru cei ce văd.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Un credincios e cel care crede in divinitate. Un ateu e cel care nu crede. Mai sunt agnosticii, care nu stiu care e adevarul. Se pare ca tu esti singurul care nu poate face diferenta.
Argumente ai?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Noi nu discutam despre el, ci despre afimatiile tale.
Sigur, noi discutăm numai despre ce vrei tu. :))

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ca ateii ar face parte din Biserica.
El este ... că el singur se exclude, este problema lui. Numai că gandul lui este contrar excluderii.

Last edited by simpllu; 02.11.2018 at 22:26:44.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 02.11.2018, 22:39:14
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Biserica nu "se prezinta ca si divinitate". Am ris homeric la faza asta, e de un umor involuntar superb, de non-catehism.

Cit priveste raspunsul la ce mi-ai scris: nu, nu sint filorus. Sint doar impotriva oricaror imperii, crestine sau nu, si in dezacord cu ansamblul organizatiilor religioase (inclusiv a Bisericii), a societatilor secrete si a ideologiilor si religiilor militante, precum si impotriva modernitatii: de fpat, sin tun amestec de forteanist, neopagin si crestin. Detest ocupatia straina, chiar deghizata in alianta strategica (fie ea cu Rusia, Antanta, URSS, Germania, NATO, sau pricare alta forma de imperialism, fie el occidental sau nu). Detest inca mai mult subiectivismul unora care, doar pentru fie ca au avut stramosi cazuti pe frontul de Rasarit, fie ca au trecut prin colectivizari sau exproprieri, au o idee fixa cu Rusia si/sau cu "Rusia comunista", desi Rusia e capitalista sadea de pe vremea lui Eltin. Bineinteles ca exista si imperialismul rus, acum latent si care pare, prin jocul emotiilor contrare, unor antioccidentali lipsiti de luciditate, preferabil Vestului, doar pentru ca filetista, serghianista si ecumenista BO Rusa "ocroteste valorile crestine", de coniventa cu statul rus. Expansionismul rusesc e acum doar in stasis, dar se poate trezi oricind. De aia ma rog pentru...ceva quasi-global, (cam ca misteriosul eveniment cosmic de la sfirsitul Pleistocenului, si a carui natura este tot mai clar ca nu nu a fost antropica), care sa reduca toate imperiile actuale la situatia la care sint acum asirienii, coptii, mongolii: popoare cindva mindre si puternice, acum iesite din istorie, si luptind sa supravietuiasca.
Si da, e greu sa nu vezi atitudinea de cocota politica a Bisericii Ruse, de-a lungul istoriei: a vrut si stiut intotdeauna sa defileze cu invingatorul. De fapt, dupa edictele de la Mediolanum si Tesalonic, al doilea cu nimic diferit de orice decret totalitar, Biserica nu a mai vrut sa reintre in catacombe, organizational vorbind, caci..prea dulce e libertatea, si, ocaziobnal, coabitarea, umila sau ca si co-decizional, cu Statul.
eu n-am zis ca esti filorus, nu stiu de unde poate reiesi asa ceva, am zis ca m-ai facut tu rusofob aiurea. eu nu sunt rusofob, eu sunt un admirator si un pasionat de cultura rusa.
toate punctele mele de vedere vizavi de rusi, indiferent ca se refera la politica rusa/sovietica sau la biserica rusa sunt nationale, defensive. le pot explica amanuntit, daca crezi ca e necesar.

in ceea ce priveste partea care te-a facut sa razi, poate este o prostie, am stat pe ganduri daca s-o scriu sau nu, dar m-am hotarat mai demult sa scriu exact ce cred aici.

ps.poate am gresit cand i-am facut filorusi pe doi sau trei colegi de forum, dar stiind ca biserica rusa=statul rus mi-e foarte greu sa contraatac punctele de vedere ce leaga intr-un mod indisolubil bisericile romana si rusa.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 02.11.2018, 22:54:25
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

domne, uite, am sa scriu eu singur, ca sa fie clar ce simt.

dar mai intai trebuie sa spun ca dupa ce am inteles de ce este catalin asa cum este nu mai am niciun pic de ranchiuna vizavi de el, nu ca as fi avut vreodata, dar acum stiu. d-aia vrea cu tot dinadinsul sa aiba dreptate, pentru ca este nesigur, pentru ca tot ceea ce stie a acumulat de unul singur.

nu pot sa cred, asta este adevarul adevarat. vreau sa cred, ma urasc ca nu cred, am uneori momente de sila ca nu sunt in stare sa cred, mi-am recitat in minte de mai multe ori o spovedanie completa, m-au apucat sentimente intense care nici nu stiam ca pot exista in mine, chiar mi-a venit sa plang, in starea aia eram hotarat sa merg in prima biserica direct la primul popa sa vorbesc cu el, dar a trecut. n-as putea sa merg si sa spun ca nu cred cu adevarat in Hristos si sa plec asa cum am intrat, n-as suporta asta.

pentru mine faptul ca stiu ca Botezul m-a facut parte din Biserica, orice preot ii va spune lui catalin asta, si ca biserica nu ma alunga chiar daca sunt un necredincios nemernic, este un important punct de sprijin in viata, asa a fost mereu. ceea ce scriu aici am spus si unor popi, face to face, mai cu tact, desigur. popii sunt mult mai deschisi la astfel de discutii decat crede catalin.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 02.11.2018, 23:02:55
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Dar până la a fi considerat ateu este cale lungă, nu?
Reply With Quote
  #170  
Vechi 02.11.2018, 23:14:02
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Dar până la a fi considerat ateu este cale lungă, nu?
e greu sa fii ateu. atei adevarati sunt foarte putini oameni pe lume, nu vreau sa spun cam ce fel de oameni ca iar va supar. :))

eu sunt un om simplu, un om normal, cu o inteligenta normala, atata cata e... cand mi-e greu ma gandesc la Dumnezeu, nu ma pot abtine si chiar ma rog. sunt un sentimental, uneori, in visele mele de glorie, cand eram pusti sau chiar un om matur, ma visam ca ma lupt cu demonii!

dar nu are importanta, crede-ma, chiar ateu daca este cineva Biserica nu-l alunga. eu am intrebat treaba asta un profesor, preotul Bisericii de langa noi, un om extraordinar, nu stiu daca mai traieste, sunt pomenile care se fac la intervalele respective, nu mai stiu exact, si am mers la Biserica de fiecare data dupa moartea tatalui meu. am ascultat niste predici fenomenale, m-a impresionat foarte tare cand a tunat in Biserica, ce credeti ca gata, murim si inviem alaturi de Hristos? urmand o explicatie clara despre mantuirea posibila...

edit.adevarul e ca nu stiu, sunt un om slab de fapt, asta este explicatia, altfel n-as avea atatea incertitudini.
acum, ca mi-am pus inima la bataie, nici nu mai vreau sa intru pe forum...:))
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.

Last edited by Ali Baba; 02.11.2018 at 23:19:47.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare