Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 02.03.2012, 23:27:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Despre pomenirea mortilor in perioada Postului Mare !

Cateva informatii utile au fost difuzate pe Trinitas Tv. , si vi le ofer cu drag si voua :

„În Postul Mare sâmbetele care sunt rânduite pentru pomenirea generală a morților sunt sâmbetele a doua, a treia și a patra pentru că în prima sâmbătă, în a cincea și a șasea din Postul Mare se face pomenirea unor evenimente sau a unor anumitor persoane care au avut un rol important în viața Bisericii. În prima sâmbătă se face pomenirea Sfântului Teodor, cel care a făcut minunea cu grâul fiert dat credincioșilor pentru a nu se mai închina la idoli și a salva poporul de la această închinare deșartă. A cincea sâmbătă este dedicată în mod special Maicii Domnului pentru că se săvârșește Denia Acatistului Bunei Vestiri, iar în a șasea sâmbătă se face pomenirea Învierii lui Lazăr de către Mântuitorul Hristos. În a șaptea sâmbătă din Postul Mare facem pomenirea îngropării Mântuitorului Iisus Hristos, Cel Care șade în mormânt pentru ca să învie a treia zi”, a explicat pentru TRINITAS TV Preasfințitul Părinte Emilian Lovișteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului.

Așa cum, în această perioadă a Postului, ne îngrijim mai mult de hrana sufletului, la fel trebuie să ne îngrijim și de sufletele celor trecuți la Domnul.

„Dacă noi cei care suntem în Biserica aceasta luptătoare aprofundăm rugăciunea, intensificăm postul și nevoințele pentru salvarea sufletelor noastre, totodată, trebuie să ne îngrijim și de sufletele celor plecați din lumea aceasta, de sufletele rudelor noastre, ale prietenilor noștri, deoarece și aceste suflete au nevoie de rugăciune, de milostenie pe care noi o facem în numele lor ca Dumnezeu să-i ierte și să-i rânduiască în corturile drepților, în Împărăția Sa cerească”, a mai adăugat Preasfințitul Părinte Emilian Lovișteanul.

În afara sâmbetelor din Postul Mare, se face pomenirea de obște pentru cei trecuți la Domnul în sâmbăta dinaintea Duminicii Înfricoșătoarei Judecăți și în sâmbăta care precede Duminica Pogorârii Duhului Sfânt.
Post binecuvantat tuturor celor de pe forum !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #62  
Vechi 27.04.2012, 22:10:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Asa e, sunt cate unii care cred ca mortul mananca sarmalele si coliva daruite de pomana, total ilogic, caci sufletul nu mananca si nu bea, dar nu cred ca acestia reprezinta majoritatea. Iar bautura, acul, pieptenul puse in cavou sunt deja paganisme.

Daaar... poate e bine sa citim aceasta povestioara, care mi se pare ca s-ar potrivi in acest context:


Păstorul cel credincios

Călătorind prin țară, Moise întâlnește un păstor și rămâne cu el câteva zile, ajutându-l să-și pască turma. La sfârșitul fiecărei zile, păstorul lua într-un blid, cel mai bun lapte, pe care îl așeza, departe de locul de înnoptat, pe o piatră.

–Pentru ce pui laptele acolo? a întrebat Moise.
–Este lapte pentru Dumnezeu! a răspuns cu venerație păstorul.

Mirat Moise cere lămuriri:
–Cum așa?
–În fiecare seară iau laptele cel mai bun și-l dau ofrandă lui Dumnezeu!

Văzând simplitatea omului, Moise a zâmbit și l-a întrebat foarte serios :
–Și Dumnezeu îl bea?
–Da! a exclamat sigur de sine păstorul. Dumnezeu bea laptele, pe care i-L ofer!

Moise se hotărăște să lumineze pe sărmanul naiv:
–Dumnezeu este Spirit Pur, El nu cunoaște setea și foamea și nu are nevoie deloc nevoie de laptele tău.
–Eu găsesc dimineața, blidul gol și cu siguranță, Dumnezeu își potolește setea cu acest lapte...
–Nu Dumnezeu bea laptele tău! La noapte să veghem vasul, să vedem cine bea laptele.

Convins că Dumnezeu bea laptele și curios să vadă aceasta, cu proprii ochi, păstorul se așează împreună cu omul străin la pândă. În toiul nopții, la lumina lunii, păstorul vede cum un animal micuț se apropie de blid și bea laptele lăsat pentru Dumnezeu.

Dimineața, foarte trist, cu fața întunecată și inima strânsă, păstorul îi dă dreptate lui Moise..
–Ai avut dreptate, o vulpe bea laptele meu!

În noaptea următoare, Dumnezeu, i se arată lui Moise și-i spune:

,,Moise, este adevărat că sunt Spirit Pur, dar am primit cu bucurie ofranda de iubire a păstorului și neavând trebuință de acel lapte, îndreptam într-acolo micul animal înfometat, care avea atâta nevoie. Tu ai lăsat animalul fără hrană, pe om fără bucuria și liniștea că Eu îi primesc curata și smerita ofrandă, iar pe Mine, fără iubirea cuprinsă în gestul omului..."
http://www.parohiamacin4.org/ghid_in...e_parastas.htm
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #63  
Vechi 24.07.2012, 19:32:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit De retinut !

Privind incinerarea mortilor , practica necrestina , Sfantul Sinod a luat recente hotarari pe care le-am publicat pe threadul de stiri . Pentru cei interesati , iata linkul :http://www.crestinortodox.ro/forum/s...985#post460985
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #64  
Vechi 16.10.2012, 11:39:15
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cine stie cum se procedeaza atunci cand printre rudele decedate exista si sectari? Poti sa mai scrii ,,cu tot neamul lor cel adormit''? Sau atunci cand scrii la Sfanta Liturghie persoana care a avut parintii sectari nu mai scrii ,,cu tot neamul lor cel adormit''? Dar la Parastas cum se procedeaza in astfel de situatii?
Reply With Quote
  #65  
Vechi 16.10.2012, 20:35:21
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cine stie cum se procedeaza atunci cand printre rudele decedate exista si sectari? Poti sa mai scrii ,,cu tot neamul lor cel adormit''? Sau atunci cand scrii la Sfanta Liturghie persoana care a avut parintii sectari nu mai scrii ,,cu tot neamul lor cel adormit''? Dar la Parastas cum se procedeaza in astfel de situatii?
Si eu asa stiu ca recomanda unii parinti, sa treci cea mai apropiata ruda ortodoxa decedata a respectivului si sa treci "cu tot neamul". Asemenea si la parastas.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 17.10.2012, 10:10:40
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si eu asa stiu ca recomanda unii parinti, sa treci cea mai apropiata ruda ortodoxa decedata a respectivului si sa treci "cu tot neamul". Asemenea si la parastas.
Iti multumesc, Glykys. Chiar eram in incurcatura si nu stiam cum sa procedez.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 07.11.2012, 12:24:49
lidiap's Avatar
lidiap lidiap is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Locație: brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit as avea nevoie de niste sfaturi

Asa cum se intampla in viata fiecaruia mi-am pierdut mama. Ma vad nevoita sa incep sa invat cum sa ma ingrijesc de sufletul ei dupa moarte. Am cateva nelamuriri:
- cand se fac acele pachete si se impart la nevoiasi? ;
- ce trebuie sa contina un pachet?
- cate pachete trebuie oferite?
Trebuie sa spun ca mama a murit pe 29 octombrie si pana la 40 de zile lucrurile imi sunt oarecum clare cu pomenile dar apoi ..... nu mai stiu ce sa fac.
Banuiesc ca cel mai bine ar fi sa-l intreb pe parintele de la biserica unde este inmormantata. Sau pot citi ceva , o carte, brosura ceva? As prefera sa respect cerintele crestine si religioase si mai putin zona de obiceiuri sau datini.
Va multumesc pentru intelefere si sper ca am fost coerenta in circumstantele date.
__________________
"Doamne nu-mi da nici saracie, nici bogatie; da-mi painea care imi trebuie"(Prov. 30,7-9).
"Nu iubiti lumea nici lucrurile lumii"... (Ioan 2,15-18; V. Fapte bune
"Daca avem ce sa mancam si cu ce sa ne imbracam sa ne simtim indestulati" (l Tim. 6,7-10; V. Monahism).
Reply With Quote
  #68  
Vechi 07.11.2012, 13:27:28
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lidiap Vezi mesajul
Asa cum se intampla in viata fiecaruia mi-am pierdut mama. Ma vad nevoita sa incep sa invat cum sa ma ingrijesc de sufletul ei dupa moarte. Am cateva nelamuriri:
- cand se fac acele pachete si se impart la nevoiasi? ;
- ce trebuie sa contina un pachet?
- cate pachete trebuie oferite?
Trebuie sa spun ca mama a murit pe 29 octombrie si pana la 40 de zile lucrurile imi sunt oarecum clare cu pomenile dar apoi ..... nu mai stiu ce sa fac.
Banuiesc ca cel mai bine ar fi sa-l intreb pe parintele de la biserica unde este inmormantata. Sau pot citi ceva , o carte, brosura ceva? As prefera sa respect cerintele crestine si religioase si mai putin zona de obiceiuri sau datini.
Va multumesc pentru intelefere si sper ca am fost coerenta in circumstantele date.
Cel mai bine sunt primite pomenirile la 40 de sfinte Liturghii cu colive ,adica Panahide.
De obicei panahidele se slujesc la manastiri.
Parintele Cleopa scrie despre aceste pomeniri dar si alti sfinti parinti
Daca mama d-voastra a fost botezata ortodox si cununata in biserica nu sunt impedimente pentru a o pomeni la aceste sfinte slujbe
Reply With Quote
  #69  
Vechi 07.11.2012, 13:31:56
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

In privinta pomenirilor cel mai bine va sfatuieste un preot
La 40 de zile se face parastas cu masa ,se impart si farfurii ,dar tot asa ,intrebati
Apoi aveti pomenirea de 3 luni ,6 luni ,9 luni si un an.
La fiecare pomenire trebuie sa faceti coliva.
In rest vorbiti cu parintele ,el va va sfatui ce sa faceti
Reply With Quote
  #70  
Vechi 07.11.2012, 21:10:05
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lidiap Vezi mesajul
Asa cum se intampla in viata fiecaruia mi-am pierdut mama. Ma vad nevoita sa incep sa invat cum sa ma ingrijesc de sufletul ei dupa moarte. Am cateva nelamuriri:
- cand se fac acele pachete si se impart la nevoiasi? ;
- ce trebuie sa contina un pachet?
- cate pachete trebuie oferite?
Trebuie sa spun ca mama a murit pe 29 octombrie si pana la 40 de zile lucrurile imi sunt oarecum clare cu pomenile dar apoi ..... nu mai stiu ce sa fac.
Banuiesc ca cel mai bine ar fi sa-l intreb pe parintele de la biserica unde este inmormantata. Sau pot citi ceva , o carte, brosura ceva? As prefera sa respect cerintele crestine si religioase si mai putin zona de obiceiuri sau datini.
Va multumesc pentru intelefere si sper ca am fost coerenta in circumstantele date.
Dumnezeu sa o ierte!
Sper sa va ajute aceste linkuri:
parastasele si folosul lor - http://www.parohiamacin4.org/foloasele_parastaselor.htm

http://www.parohiamacin4.org/pomeni_morti.htm

Dupa cum spunea Anita, principalul e sa fie pomenita la Sfanta Liturghie la o manastire sau ma multe, in care se face slujba zilnic. Mai intai 40 de zile, apoi in continuare, din an in an.
Iata si un acatist pentru cei adormiti - http://logos.md/rugaciuni/acatiste/adormiti.

Sa va dea Domnul putere sa treceti peste aceasta perioada grea si sa faceti ce se cuvine pentru sufletul mamei dvs!


Dupa 40 de zile, se mai face pomenire la un an. Unii fac si la 3, 6 si 9 luni. Insa in timpul anului, mai sunt si alte zile de pomenire a mortilor, daca aveti dragoste. In primul rand, sunt Sambetele Mosilor (de iarna, de vara si de toamna), apoi sunt sambetele din Postul Mare. In multe biserici, in fiecare sambata e zi de pomenire a mortilor (liturghie si parastas).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 07.11.2012 at 21:12:33.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomenirea la 20 de zile. Oana_A Slujba inmormantarii 4 13.05.2012 16:01:45
Parastasele din fiecare din cei 7ani si inca ceva.... mara2008 Slujba inmormantarii 0 07.09.2010 02:18:39
+pomenirea mortilor+ cristiboss56 Diverse Sarbatori 5 04.04.2010 21:52:04
pomenirea la psaltire onyx235 Generalitati 32 04.11.2009 12:32:10
1noiembrie-pomenirea mortilor mara2008 Generalitati 0 29.10.2008 18:25:56