Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.11.2009, 23:25:17
annika annika is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2009
Mesaje: 2
Unhappy Nebotezata

Buna seara

Nici nu stiu cum sa incep, poate o sa vi se para ciudat. As dori sa stiu in cat timp asa putea sa ma botez la o biserica ortodoxa si daca trebuie sa fac ceva inainte de botez. Peste aproximativ 2 luni trebuie sa ma casatoresc si tocmai am aflat ca de fapt eu nu sunt botezata deloc, chiar daca eu am stiut toata viata ca sunt botezata la biserica ortodoxa si sunt credicioasa. Problema e ca nu sunt momentan in tara si o sa ajung in tara cu 2 saptamani inainte de nunta.
Se poate sa ma botez atunci sau ...?

Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri, chiar nu stiu ce sa fac.

Va multumesc mult!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.11.2009, 00:17:36
Zburatorul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Doamne ajuta,Anica!

Desigur ca te poti boteza atunci.Cand se vor ttrezi si ceilalti membri vei primi mai multe detalii,dar sa stai linistita si sa-L porti pe Dumnezeu in suflet,ca si El sa te poarte in bratele ca un parinte iubitor. Somn usor acum.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.11.2009, 00:22:45
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Acolo unde esti, cauta un preot ORTODOX (grec, rus, sau ROMAN) si povesteste-i despre situatia in care esti poate te boteaza, daca nu, suna pe preotul care va va casatori si spune-i despre fratia ta!!! Botezul TREBUIE FACUT PRIMA DATA!!! Poate va si IMPARTASESTE, mai ales daca te botezi cu o zi inainte!!! Devii NOU MEMBRU AL BISERICII LUI Hristos!!! Sotul sa se spovedeasca si el inainte de Cununie, ca asa e BINE, si ar fi iar minunat, daca ati participa la Sf.Liturghie ca sa va IMPARTASITI!!! Apoi dupa Terminarea Liturghiei sa inceapa CUNUNIA!!!! Cereti asta Preotului!!!

NU STII CAT DE MULT VA VA AJUTA IN TOATA VIATA, PLECAND IN VIATA DE CUPLU CU HRISTOS LA CARMA VIETII VOASTRE DE FAMILIE!!!

Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.11.2009, 20:39:25
annika annika is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2009
Mesaje: 2
Smile Va multumesc!

Buna seara!

Va multumesc mult pentru raspunsuri. M-am mai linistit. In noaptea asta o sa dorm mai bine.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.03.2010, 16:00:27
Dimmu1
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pai daca nu ai aflat toata viata doar acuma, chiar iti mai trebuie?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.03.2010, 02:00:04
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit botezul se poate face la orice varsta

Citat:
În prealabil postat de Dimmu1 Vezi mesajul
pai daca nu ai aflat toata viata doar acuma, chiar iti mai trebuie?
Si normal ca ii mai trebuie, mai, ce intrebare tampita!... chiar daca ar fi aflat pe la 60-70 de ani, la orice varsta, si tot ar fi trebuit botezata!...

annika, trebuie sa tineti post, macar cu 3 zile - o saptamana, inainte, si spovedanie, amandoi (tu si viitorul sotz), neaparat!... dar cel mai bine, discuta(ti) cu un preot ortodox in legatura cu acest subiect, si dansul va va sfatui si indruma cel mai adecvat... Mult spor si casnicie fericita, casa de piatra!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.03.2010, 00:31:51
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ar fi bine sa inveti Crezul. Iti va trebui.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.03.2010, 18:23:35
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Cat de repede posibil deoarece nu sti cand vei muri si mori nebotezata,tu nu vei fi afundata de 3 ori ci stropita(iti toarna apa pe cap)deoarece nu mai intrii in cristelnita dar este acelasi lucru,in rest toate sunt la fel.Din cate stiu vei purta o camasa(un fel de rochie)alba...Casa de piatra si Dumnezeu sa te ajute !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.03.2010, 20:55:36
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit botez prin afundare in cristelnitza (care ar putea fi si un butoi nou din plastic)

Citat:
În prealabil postat de alinnasser2010 Vezi mesajul
Cat de repede posibil deoarece nu sti cand vei muri si mori nebotezata,tu nu vei fi afundata de 3 ori ci stropita(iti toarna apa pe cap)deoarece nu mai intrii in cristelnita dar este acelasi lucru,in rest toate sunt la fel.Din cate stiu vei purta o camasa(un fel de rochie)alba...Casa de piatra si Dumnezeu sa te ajute !
Ba da, poate fi si afundata, si asta ar fi, de fapt, cel mai recomandabil (exista si cristelnitze mari, sau unele baptisterii pt. adulti; sau, pur si simplu, ar putea cumpara un butoi nou din plastic, 'pe masura ei', adica in care ar putea incapea cu usurintza - personal, am asistat la un astfel de caz, si ideea cu butoiul din plastic folosit pe post de cristelnitza mi s-a parut f. buna), dar depinde si de preotul care face botezul...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.08.2010, 19:33:01
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annika Vezi mesajul
Buna seara

Nici nu stiu cum sa incep, poate o sa vi se para ciudat. As dori sa stiu in cat timp asa putea sa ma botez la o biserica ortodoxa si daca trebuie sa fac ceva inainte de botez. Peste aproximativ 2 luni trebuie sa ma casatoresc si tocmai am aflat ca de fapt eu nu sunt botezata deloc, chiar daca eu am stiut toata viata ca sunt botezata la biserica ortodoxa si sunt credicioasa. Problema e ca nu sunt momentan in tara si o sa ajung in tara cu 2 saptamani inainte de nunta.
Se poate sa ma botez atunci sau ...?

Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri, chiar nu stiu ce sa fac.

Va multumesc mult!
Te poti boteza oricand de preferat cat mai repede cu putinta...Te poti boteza inainte de cununie cat si in acea zi.Nasii de la cununie iti pot fi si nasi de botez.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatoria cu o persoana nebotezata alecram Nunta 100 07.08.2011 03:36:10