Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 24.12.2011, 16:04:51
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Vine din greaca - parastasis, format din prefixul para, pe langa, pe care il gasim in cuvantul paralel si verbul istemi, care inseamna a sta. Deci actiunea de a sta pe langa cineva, care a dat sensul de a mijloci, a ajuta. Are si un sens juridic, actiunea de a reprezenta in justitie pe cineva pentru care s-a platit o cautiune.
bine, multumesc.

si care e legatura cu faptul ca se da mancare unor oameni ?
Reply With Quote
  #52  
Vechi 24.12.2011, 16:15:35
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
bine, multumesc.

si care e legatura cu faptul ca se da mancare unor oameni ?
De abia dupa ce se termina parastasul, se da milostenie (de mancat, de imbracat...). Parastasul e, de fapt, o slujba, in continuarea Sfintei Liturghii, in care preotii si credinciosii se roaga Bunului Dumnezeu sa mantuiasca sufletele celor adormiti, sa ii miluiasca, sa ii dezlege, se roaga Maicii Sale Preasfinte si tuturor sfintilor sa mijloceasca pentru iertarea pacatelor lor. Deci se respecta perfect etimologia. Daca va intereseaza, aveti aici textul (si notele) slujbei parastasului:

http://www.stavropoleos.ro/files/Parastas.pdf

Ce se intampla dupa aceea se cheama milostenie. Fiecare imparte cate ceva, ce poate si ce se indura, in numele lui Hristos, pentru sufletul celui adormit.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 24.12.2011, 16:19:26
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Daca e doar milostenie, e foarte bine. Insa ce va faceti ca lumea in popor crede ca mortul mananca acea mancare.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 24.12.2011, 16:22:41
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Daca e doar milostenie, e foarte bine. Insa ce va faceti ca lumea in popor crede ca mortul mananca acea mancare.
Nu am auzit de o asemenea credinta. Cred ca d-voastra aveti multe preconceptii legate de ortodocsi.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 24.12.2011, 17:13:08
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nu am auzit de o asemenea credinta. Cred ca d-voastra aveti multe preconceptii legate de ortodocsi.
Eu asa am auzit in popor. Sper sa-mi clarific neclaritatile si sa inlatur ceea ce nu e adevarat.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 24.12.2011, 17:19:13
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Eu asa am auzit in popor. Sper sa-mi clarific neclaritatile si sa inlatur ceea ce nu e adevarat.
Poporul fiind cine? Spuneti-ne macar zona tarii/localitatea unde ati auzit asa ceva. D-voastra spuneti ca ortodocsii cred ca mancarea care se da oamenilor de pomana dupa inmormantare este mancata de persoana decedata? Chiar nu realizati cat de ilogic suna? Sigur n-ati inteles bine. Eu nu zic ca nu exista multe superstitii printre romani, mai ales in mediul rural unde crestinismul are o forma specifica, ce nu coincide cu cea a Bisericii, insa "sa manance mortul mancarea" n-am auzit in viata mea. Cand oamenii spun "dam mancare pentru mort", nu inseamna ca-i dau efectiv mortului de mancare, ci inseamna ca dau pomana pentru odihna sufletului celui decedat.

Last edited by ioanna; 24.12.2011 at 17:47:11.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 24.12.2011, 17:50:25
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

da, e ilogic, insa in diferitele zone rurale ale Romaniei asa am auzit, ba unii isi pun bautura in cavou sa aiba sa bea pe lumea 'ailalta.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 24.12.2011, 18:14:22
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
da, e ilogic, insa in diferitele zone rurale ale Romaniei asa am auzit, ba unii isi pun bautura in cavou sa aiba sa bea pe lumea 'ailalta.
Stati asa ca asta e altceva. Ati spus initial ca oamenii dau mortului de mancare, iar eu am crezut ca va referiti la "masa mortului", ce se ofera dupa inmormantare oamenilor care au participat la funerariu. D-voastra insa va referiti la unele practici, mostenite din credintele pre-crestine, cand mortul era ingropat cu toate cele necesare vietii, pentru a nu duce lipsa de nimic "dincolo". Acestea insa nu-i sunt de folos sufletului celui decedat, doar "vamile judecatii" lui Dumnezeu nu se cumpara cu banii pusi mortului in buzunar sau alte lucruri, ci cu credinta si faptele bune savarsite de acesta in timpul vietii. Am observat obiceiul asta in special in comunitatile tiganesti, unde cu cat persoana decedata are un statut social mai important, cu atat mai mare este "averea" ce se pune in cavou, alaturi de sicriu. Gestul tine de ignoranta si superstitii, iar superstitia nu e crestineasca, deci trebuie evitate astfel de manifestari, fara folos pentru cel decedat. La tigani am senzatia ca e un fel de "fala". Religia populara este diferita de religia prescrisa si invatata de Biserica, fiind marcata de superstitii si gesturi magice, mostenite din substratul ancestral, insa se incadreaza, totusi, in limitele impuse de Evanghelie si crestinismul autentic.

Last edited by ioanna; 24.12.2011 at 18:26:47.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 27.12.2011, 19:07:41
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Asa e, sunt cate unii care cred ca mortul mananca sarmalele si coliva daruite de pomana, total ilogic, caci sufletul nu mananca si nu bea, dar nu cred ca acestia reprezinta majoritatea. Iar bautura, acul, pieptenul puse in cavou sunt deja paganisme.

Daaar... poate e bine sa citim aceasta povestioara, care mi se pare ca s-ar potrivi in acest context:


Păstorul cel credincios

Călătorind prin țară, Moise întâlnește un păstor și rămâne cu el câteva zile, ajutându-l să-și pască turma. La sfârșitul fiecărei zile, păstorul lua într-un blid, cel mai bun lapte, pe care îl așeza, departe de locul de înnoptat, pe o piatră.

–Pentru ce pui laptele acolo? a întrebat Moise.
–Este lapte pentru Dumnezeu! a răspuns cu venerație păstorul.

Mirat Moise cere lămuriri:
–Cum așa?
–În fiecare seară iau laptele cel mai bun și-l dau ofrandă lui Dumnezeu!

Văzând simplitatea omului, Moise a zâmbit și l-a întrebat foarte serios :
–Și Dumnezeu îl bea?
–Da! a exclamat sigur de sine păstorul. Dumnezeu bea laptele, pe care i-L ofer!

Moise se hotărăște să lumineze pe sărmanul naiv:
–Dumnezeu este Spirit Pur, El nu cunoaște setea și foamea și nu are nevoie deloc nevoie de laptele tău.
–Eu găsesc dimineața, blidul gol și cu siguranță, Dumnezeu își potolește setea cu acest lapte...
–Nu Dumnezeu bea laptele tău! La noapte să veghem vasul, să vedem cine bea laptele.

Convins că Dumnezeu bea laptele și curios să vadă aceasta, cu proprii ochi, păstorul se așează împreună cu omul străin la pândă. În toiul nopții, la lumina lunii, păstorul vede cum un animal micuț se apropie de blid și bea laptele lăsat pentru Dumnezeu.

Dimineața, foarte trist, cu fața întunecată și inima strânsă, păstorul îi dă dreptate lui Moise..
–Ai avut dreptate, o vulpe bea laptele meu!

În noaptea următoare, Dumnezeu, i se arată lui Moise și-i spune:

,,Moise, este adevărat că sunt Spirit Pur, dar am primit cu bucurie ofranda de iubire a păstorului și neavând trebuință de acel lapte, îndreptam într-acolo micul animal înfometat, care avea atâta nevoie. Tu ai lăsat animalul fără hrană, pe om fără bucuria și liniștea că Eu îi primesc curata și smerita ofrandă, iar pe Mine, fără iubirea cuprinsă în gestul omului..."
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 28.12.2011, 18:44:17
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Daca e doar milostenie, e foarte bine. Insa ce va faceti ca lumea in popor crede ca mortul mananca acea mancare.
Ba, ma tem ca lumea cam asta crede, ce-i drept, in mod simbolic. De aceea se imparte ceva care ii placea defunctului, de exemplu. Cu bautura in cavou n-am auzit, dar se obisnuieste cand se bea sa se verse o picatura pe jos. (ma rog, intr-un vas, daca esti in casa). Lumanarea serveste pentru lumina, pomenirea care se face in biserica pentru a "auzi", samd. Desigur, toate astea le facem pentru placerea noastra, pentru a ne aminti de cel care a fost printre noi si ne lipseste, pentru a-i cinsti memoria si impartind lucruri care-i faceau placere, incercam sa recream atmosfera din timpul vietii lui/ei. (s-ar putea spune, anecdotic, ca omul dupa ce moare "castiga " o "aniversare" in plus).
Desigur, unele superstitii sunt cel putin bizare, de exemplu sa nu imparti tacamuri de fier ca "il arde", sa nu plangi la masa ca amarasti mancarea, sau cea mai tare, daca a murit neimpartasit, sa-i duci preotului, in noaptea de Inviere, o gaina (sau cocos) vie (viu), sa o iei cu tine la slujba si i-o dai la sfarsit (daca nu o scapi prin biserica si fuge).

Last edited by fallen; 28.12.2011 at 18:48:02.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomenirea la 20 de zile. Oana_A Slujba inmormantarii 4 13.05.2012 17:01:45
Parastasele din fiecare din cei 7ani si inca ceva.... mara2008 Slujba inmormantarii 0 07.09.2010 03:18:39
+pomenirea mortilor+ cristiboss56 Diverse Sarbatori 5 04.04.2010 22:52:04
pomenirea la psaltire onyx235 Generalitati 32 04.11.2009 13:32:10
1noiembrie-pomenirea mortilor mara2008 Generalitati 0 29.10.2008 19:25:56