Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 28.02.2013, 12:11:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaElena23 Vezi mesajul
Buna ziua,

Pe 23 ianuarie fetita mea in varsta de 5 luni s`a stins din viata....
Un suflet far de pacat nu se va stinge in veci , ci s-a reaprins in vesnicie , langa Dumnezeu !
Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #82  
Vechi 28.02.2013, 13:11:22
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaElena23 Vezi mesajul
Buna ziua,

In primul rand imi cer scuze daca postez si ceva de nu are legatura cu subiectul, insa sunt foarte nelamurita si am marea rugaminte sa ma ajutati, daca se poate. Pe 23 ianuarie fetita mea in varsta de 5 luni s`a stins din viata.... Duminica, pe 3 martie se implinesc cele 40 de zile si voi face parastas sambata 2 martie. Si am cateva intrebari daca ma puteti ajuta cu raspunsuri deoarece nu am mai trecut printr`o inmormantare pana acum si chiar nu stiu cum trebuie sa procedez. In primul rand as vrea sa stiu cate lumanari se impart in biserica dupa terminarea slujbei, am auzit fel si fel de pareri, ba 22, ba 40, ba 44.... Totodata as vrea sa stiu ce trebuie sa fac cu panza de doliu de deasupra usii ? Se da cuiva, se patreaza in casa, se pune la mormant, se leaga de un pom... iarasi pareri din mai multe parti. Deasemenea stiu ca se impart vase cu mancare, trebuie impartit un numar anume? Cana in care s`a pus apa timp de 40 de zile se patreaza in casa sau se imparte ? Si fetitei care a carat apa in acest timp, am inteles ca trebuie sa`i impart galetusa cu care a carat, ceva lucrusoare sau bani si un vas cu mancare. In galeata pe care i`o impart trebuie pus ceva ?
Multumesc anticipat!
Dumnezeu sa o odihneasca! Caratul apei de consum la persoane neputincioase, la familii cu multi copii, era un obicei in mediul rural ce intra in fapta milosteniei. Eu n-am mai auzit sa se practice asa ceva, pentru ca majoritatea gospodariilor au acum apa (au fantana sau sunt racordati la sistemul centralizat) de aceea nu stiu ce sa va spun sa dati fetitei, ramane la latitudinea d-voastra, e bine insa sa faceti o milostenie, mai ales daca provine dintr-o familie modesta. Obiceiurile difera de la o regiune la alta; in unele parti se tine masa la 40 de zile ca si pomana unde sunt chemati cei care participa la parastas, in alte parti (Moldova) se impart si haine si incaltaminte la o familie nevoiasa din sat sau se dau farfurii cu mancare, tacamuri (sase, doisprezece etc.)Randuielile bisericesti nu prevad nimic in aceasta privinta si fiecare da cat crede de cuviinta,numarul neavand nici o influenta asupra starii sufletesti a celui raposat. In zona mea (Ardeal) pot va spun ca se impart lumanari in timpul parastasului la cei care participa in biserica la pomenire, ce o tin aprinsa pe durata parastasului, deci nu exista un numar fix, ci acesta depinde de cati oameni participa, iar dupa se imparte colacul(parastasul) si cozonacul. Dupa parastas (biserica si cimitir) se face o masa acasa, la restaurant (fiecare cum poate). Exista insa si persoane care prefera sa faca pachete cu mancare pe care le dau tot la biserica oamenilor nevoiasi Tacamuri,vesela,haine noi, mobilier etc. si ce se mai dau prin Moldova nu se dau aici. Legat de panza de doliu de la intrare ce se da jos dupa 40 de zile, aceasta se pastreaza. N-am mai intalnit sa o lege de copac sau sa o puna la mormant. Poate prin Dobrogea, un imprumut de la tatari care obisnuiesc sa lege panza de copac, insa nu e o practica crestina, ci un obicei local fara conotatii religioase, ce pare o superstitie. Cred ca important e sa respectati randuiala pentru parastasul ce se face la biserica, iar milostenia o faceti dupa cum puteti.

Last edited by ioanna; 28.02.2013 at 15:08:51.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 14.04.2013, 18:17:40
MariaElena23 MariaElena23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Mesaje: 4
Implicit

buna ziua
am avut o fetita care a murit,iar noi ca parinti i-am facut toate randuielile,acum vine momentul cand trebuie sa ii impartim peste 1 saptamana,stiu ca suntem in postul pastelui si nu stim cum si ce sa ii impartim!!!!
tin sa va precizez ca a murit de bolnavioara( a fost botezata) si la varsta de 5 luni.nu stiu daca trebuie sa ii impartim numai de post sau putem sa ii impartim si de dulce.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 14.04.2013, 18:33:36
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaElena23 Vezi mesajul
buna ziua
am avut o fetita care a murit,iar noi ca parinti i-am facut toate randuielile,acum vine momentul cand trebuie sa ii impartim peste 1 saptamana,stiu ca suntem in postul pastelui si nu stim cum si ce sa ii impartim!!!!
tin sa va precizez ca a murit de bolnavioara( a fost botezata) si la varsta de 5 luni.nu stiu daca trebuie sa ii impartim numai de post sau putem sa ii impartim si de dulce.
dacă este post, trebuie să împărți bucate de post.
când a decedat?
sincer, îmi dau lacrimile cand aud de copilași care au această soarta.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 14.04.2013, 18:39:06
MariaElena23 MariaElena23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Mesaje: 4
Implicit re

acum 3 luni pe 23 ianuarie
Reply With Quote
  #86  
Vechi 14.04.2013, 20:06:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaElena23 Vezi mesajul
acum 3 luni pe 23 ianuarie
Dumnezeu sa o ierte!
Mergeti sambata la Sfanta Liturghie, de la 8, cu pomelnic, prescura si lumanare la altar, plus coliva, vin si ce mai doriti sa impartiti - de post - pentru sufletelul ei. Prosoape si lumanari pentru preoti la parastas.
Alimente de post pe care le puteti imparti: fructe de toate felurile, mere, banane, portocale, alune, sticksuri, biscuiti de post, salam de biscuiti, borcanele de compot, borcanele de gem...
Daca vreti sa faceti si o mancare calda sa impartiti (dar nu e nicidecum obligatoriu) puteti face fasole, orez cu ciuperci, sarmalute de post, salata de vinete, varza calita...

Eu va fac o sugestie, dar acum vedeti si dvs ce posibilitati aveti: mai bine faceti niste pachetele pe care sa le donati unor copii dintr-un camin / orfelinat / spital, care se vor bcuura foarte mult. Asa puteti pune - repet, in functie de posibilitati - si o iconita, carioca, o carticica de rugaciuni si de povesti, o jucarea. Daca veti aduce un zambet pe chipul acelor micuti defavorizati, cred ca fetita dvs din ceruri s-ar bucura foarte mult. Daca vreti sa faceti acest lucru, trebuie sa duceti pachetelele la biserica, sa le sfinteasca preotul dupa parastas (vorbiti cu el in prealabil).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 20.07.2013, 13:10:57
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Iata ce situatie am intalnit zilele astea, si chiar mi se pare o idee buna, numai sa fie "ortodoxa": a venit o clienta la mine, sim-a intrebat daca vreau o inghetata, luase mai multe vreo 4-5, iar eu i-am zis "bodaproste"; dansa atunci raspunde "sa fie de sufletul meu, ca nu stiu dupa ce-oi muri cine si daca o sa mai imi imparta ceva". Si intr-adevar mi-am dat seama ca nici mie sunt sanse sa nu aiba cine sa ma mai pomeneasca, daca nu o sa am copii, iar parintii se vor duce inaintea mea, si chiar ar trebui sa ma gandesc serios la treaba asta, sa vorbesc cu preotul chiar sa vad daca nu ar fii bine sa fac si o "plata in avans"?
Reply With Quote
  #88  
Vechi 20.07.2013, 13:25:04
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cui să-i faci plata asta? N-a „plătit” Hristos?
Știu că în popor este obiceiul de a se da de pomană pentru cei morți, iar unii au început să-și dea singuri de pomană. Ce poți cumpăra cu 5-6 înghețate?
Reply With Quote
  #89  
Vechi 20.07.2013, 13:27:55
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Să faci milostenie însoțită de rugăciune, asta este altceva.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 20.07.2013, 13:30:24
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Ba da, dar tot trebuie sa platesti ceva, macar simbolic, pentru slujbele de pomenire pe care ti le face biserica, nu?
Desi, din cauza asta, multa lume a inceput sa creada ceea ce au sustinut acum 500 de ani primii "reformatori"...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomenirea la 20 de zile. Oana_A Slujba inmormantarii 4 13.05.2012 16:01:45
Parastasele din fiecare din cei 7ani si inca ceva.... mara2008 Slujba inmormantarii 0 07.09.2010 02:18:39
+pomenirea mortilor+ cristiboss56 Diverse Sarbatori 5 04.04.2010 21:52:04
pomenirea la psaltire onyx235 Generalitati 32 04.11.2009 12:32:10
1noiembrie-pomenirea mortilor mara2008 Generalitati 0 29.10.2008 18:25:56