Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 19.04.2017, 00:41:34
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Jonnyw2013, am obosit cu becali asta. in fond e treaba voastra si gata, nu inteleg insa cum e posibil sa-l apreciati cand il vedeti cantand imnuri ortodoxe si impartind bani cersetorilor care se bat pe ei in fata lui. aveti impresia ca o face pentru ei? sau cand il auziti cum spune cu gurita lui unui bandit sa nu mai fure de la machidoni! adica de la romani poa sa fure cat vrea muschiu lui de hot!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 19.04.2017, 00:52:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
mai aline, treaba e ca eu te-am citit bine de tot pe tine, nu ai cum sa ma surprinzi. aproape ca stiu dinainte ce ai sa scrii si inteleg si de ce o faci asa.
De ce ai impresia ca as incerca sa te surprind? Te vrei curtat sau ce?

Iti zic ce am de spus si atat, pricepi bine, nu, asta e..intr-o buna zi sigur ai sa pricepi, sa nu fie prea tarziu atunci.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 19.04.2017, 00:59:41
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

tu chiar nu intelegi deloc? vrei sa incep ca becali sa-ti arat cat de slab pregatit esti ca sa creada careva pe aici ca, prin comparatie, vreau sa ma dau mare? uite, ti-o zic simplu, daca faci doi bani eu nu-s inca gata sa-i cheltuiesc pentru tine, dar daca cresti, peste ani, poate o sa fac un efort.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 19.04.2017, 01:01:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Question

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
tu chiar nu intelegi deloc? vrei sa incep ca becali sa-ti arat cat de slab pregatit esti ca sa creada careva pe aici ca, prin comparatie, vreau sa ma dau mare? uite, ti-o zic simplu, daca faci doi bani eu nu-s inca gata sa-i cheltuiesc pentru tine, dar daca cresti, peste ani, poate o sa fac un efort.
Slab pregatit la ce? Nu sunt microbist iar alte veleitati decat cele de suporter care scuipa seminte, injura si arunca cu sticla de bere in teren, nu s-ar parea ca ai :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 19.04.2017, 04:11:32
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
...uite, ti-o zic simplu, daca faci doi bani eu nu-s inca gata sa-i cheltuiesc pentru tine, ...
Uite, asta era!
N-am cautat anume, dar am gasit frustrarea pe care o ai fata de oricine are avere!
Asta reiese din faptul ca ii acuzi pe toti cei care n-au aceeasi "opinie".
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 19.04.2017, 10:40:51
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

:)

adica d'aia il critic io pe becali, "omul lui Dumnezeu", pentru ca n-am banii lui! sau pe oricine altcineva... :) poate d'aia nici n-am donat pentru catedrala, nu-i asa?
sau, uite, daca as avea cei doi bani i-as da pe alin, dar din pacate nu-i am nici p'aia... iti dai seama in cazul asta cat de valoros e banutul ce-l las Bisericii uneori?

vezi tu, mai demetrius, iarasi ai demonstrat ca am dreptate in ceea ce va priveste, sunteti ipocriti. demonstrezi cat de important este banul pentru voi, stii ce te da de gol? ai spus "avere", poate daca ai fi folosit alt cuvant era altceva, dar ai scris "avere".

in ceea ce-l priveste pe becali lucrurile sunt mai simple decat crezi. prima oara m-a deranjat retorica lui ca patron la clubul de fotbal, chestia pe care o spunea mereu si mereu, "voi face o echipa ca soarele sfant de pe cer", parafrazandu-l pe Capitan. se credea nici mai mult nici mai putin decat fostul sef legionar si a continuat mult timp asa. apoi cand l-a implicat pe Dumnezeu in fotbal si mi-e mie rusine sa scriu blasfemiile spuse de el cu ocaziile alea. ce urma? evident, dracii! toti cei care i se opuneau erau ai dracului, indiferent cine erau acestia. apoi il vad intr-o zi la un post tv, pe treptele de la Antim, ranjea cu pieptul scos in afara, avea in mana un teanc de bani, in fata lui cateva zeci de cersetori cu maiinile intinse, "omul lui Dumnezeu" impartea!

tu zici ca sunt invidios pe banii lui si ai oricarui altcuiva, de ce o faci? presupun ca, de fapt, tu esti asa, pentru ca altfel nu ai fi folosit cuvantul avere, probabil ca pentru tine "averea" inseamna foarte mult si crezi ca toti sunt la fel. poate e asa sau poate nu, poate ai dreptate sau poate te inseli. de exemplu am scris mai sus de bine despre "omul din sport", ma refeream la ion tiriac, dar am scris si ca-mi displace, oare din cauza banilor lui? sau pentru ca a ajutat la spolierea economiei romaniei? tu zici ca din cauza "averii".... hm...

initial am vrut sa pun doar un semn haios, dar nu mi-a preluat mesajul din cauza scurtimii, iata ca am scris exagerat acum...

poate nu stiu eu mare lucru din teologia ortodoxa, dar pe zi ce trece imi dau seama ca asa cum sunt nu am cum sa displac Domnului mai mult decat voi, puteti merge zi de zi in Biserica, puteti face mii de matanii, daca ganditi rau si daca nu aveti sufletul curat tot degeaba.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 19.04.2017, 11:12:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
:)
poate nu stiu eu mare lucru din teologia ortodoxa, dar pe zi ce trece imi dau seama ca asa cum sunt nu am cum sa displac Domnului mai mult decat voi, puteti merge zi de zi in Biserica, puteti face mii de matanii, daca ganditi rau si daca nu aveti sufletul curat tot degeaba.
Haha, unde era curatul la suflet

So judecat singur si o iesit alb ca neaua, pai sa nu tot fii ateu? Cate avantaje..

Poti sa te tavalesti ca porcul in noroi si tot sa ramai cu o impresie buna despre tine daca te prinzi cum sa-tii fentezi constiinta cu sofisme de doi bani pe care nu-i ai.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 19.04.2017, 11:26:47
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Haha, unde era curatul la suflet

So judecat singur si o iesit alb ca neaua, pai sa nu tot fii ateu? Cate avantaje..

Poti sa te tavalesti ca porcul in noroi si tot sa ramai cu o impresie buna despre tine daca te prinzi cum sa-tii fentezi constiinta cu sofisme de doi bani pe care nu-i ai.
io ti-am zis ca nu te duce capul, de ce insisti sa demonstrezi asta? ai grija ca poate ma scotocesc, ii gasesc si te cumpar.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 19.04.2017, 13:56:43
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
ai grija ca poate ma scotocesc, ii gasesc si te cumpar.
...n-o sa-ti mai ramana bani de costita...
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #50  
Vechi 19.04.2017, 14:13:35
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
...n-o sa-ti mai ramana bani de costita...
te spovedesti si iar pacatuiesti, iar te spovedesti si iar pacatuiesti... tztztztztztz
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare