Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Vezi rezultatele sondajului: Tu vei semna petiția?
Da 2 9,52%
Nu. 19 90,48%
Votători: 21. Nu poti vota in acest sondaj

Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.11.2014, 16:06:54
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Se subintelege ca doar cei ortodocsi.
Deci se roaga numai pentru romanii ortodocsi din lagare si inchisori. Ceilalti, da-i incolo, sa putrezeasca :))) Hahahahhaha

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Tara este formata din populatie, populatia da religia majoritara
Religia majoritara este una, religia tarii este alta. Tara Romania este compusa din cate religiii are ea pe teritoriul ei.
  #22  
Vechi 18.11.2014, 16:16:06
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Deci se roaga numai pentru romanii ortodocsi din lagare si inchisori. Ceilalti, da-i incolo, sa putrezeasca :))) Hahahahhaha



Religia majoritara este una, religia tarii este alta. Tara Romania este compusa din cate religiii are ea pe teritoriul ei.
Populatia cu religia majoritara da religia tarii.
  #23  
Vechi 18.11.2014, 16:19:29
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Iliescu nu era sectar.
Parca se declarase liber-cugetator. Credinta lui e "ateist-stiintifica", ca sa nu ma pronunt altfel. Vrei sa spui ca daca Iliescu e botezat si nu-L marturiseste pe Dumnezeu, il ajuta pomenirea la Sf. Liturghie sau mai poate fi numit ortodox?

Doar daca noul presedinte si-ar manifesta dorinta de a fi pomenit in rugaciunile BOR, as intelege discutia asta.
  #24  
Vechi 18.11.2014, 16:21:04
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Spre binele lui și a întregii țări ortodoxe, președintele ales trebuie să se boteze ortodox, conform legii pământului. În caz contrar, președintele nu va putea fi pomenit la Sfânta Liturghie în Bisericile Ortodoxe.

Votează și tu și să schimbăm țara în bine:
http://www.petitieonline.com/botez_presedinte
Si daca nu il pomeneste, ce?
Sau daca il pomeneste doar biserica dlui?
In SUA cum/cine/cand/unde il pomeneste pe presedinte, whatever he is?
Sau vrei sa-l pomeneasca pe nume ca pe Patriarhul, Mitropolitul, etc? Uite nu stiu pe domnitori si pe regi cum ii pomenea la vremea resp. Dar pe ei ii si ungea mitropolitul , pecand pe presedinti nu...
A, si cu botezul " lutheran", cum e, nu e valid ( trinitar), sau ce anume ii lipseste de il invalideaza ( mirungerea, impartasirea?)
  #25  
Vechi 18.11.2014, 16:23:48
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Populatia cu religia majoritara da religia tarii.
Daca prin religia tarii te referi la religia majoritata, atunci da, religia tarii este crestinismul ortodox. Dar aceasta afirmatie nu are nici o insemnatate oficiala nici macar din punct de vedere teologic.
  #26  
Vechi 18.11.2014, 16:28:10
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Parca se declarase liber-cugetator. Credinta lui e "ateist-stiintifica", ca sa nu ma pronunt altfel. Vrei sa spui ca daca Iliescu e botezat si nu-L marturiseste pe Dumnezeu, il ajuta pomenirea la Sf. Liturghie sau mai poate fi numit ortodox?

Doar daca noul presedinte si-ar manifesta dorinta de a fi pomenit in rugaciunile BOR, as intelege discutia asta.

Da, poate. Daca e botezat ortodox poate fi pomenit si viu si mort, indiferent de convingerile lui ideologice. Nu cred sa existe in Bo vreo procedura anume de excomunicare. Nici cu " anateme" nu cred ca se mai opereaza de careva secole incoace...Cel putin nu am auzit. Doar daca te " rebotezi" in alta confesiune ( si comunici tuturor cunoscutilor ca nu doresti sa mai faci parte din Bo, pt ca acum esti musulman de ex)
  #27  
Vechi 18.11.2014, 16:51:06
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Da, poate. Daca e botezat ortodox poate fi pomenit si viu si mort, indiferent de convingerile lui ideologice. Nu cred sa existe in Bo vreo procedura anume de excomunicare. Nici cu " anateme" nu cred ca se mai opereaza de careva secole incoace...Cel putin nu am auzit. Doar daca te " rebotezi" in alta confesiune ( si comunici tuturor cunoscutilor ca nu doresti sa mai faci parte din Bo, pt ca acum esti musulman de ex)
La cat de ortodox e Iliescu, ma intreb cine il mai pomeneste acum, cand nu mai e presedinte. Poate vreo ruda sa-l treaca si pe el pe bilet ca de, e ortodox.

Dar tu sa stii ca ai dreptate. Conteaza, daca e botezat! (daca o fi, ca tot nu sunt asa de sigura..)
  #28  
Vechi 18.11.2014, 17:54:21
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dragule, acu'-l pomenește cineva nominal pe Băse? Sau l-a pomenit pe Iliescu?

Apostolul Pavel zice foarte clar că trebuie pomeniți conducătorii, și atunci erau păgâni, pentru că prin voia sau măcar îngăduința Domnului sunt conducători.
Dvs ati citit pe ierom. Petru Pruteanu? Exact la fel zicea si dansul ieri.

Pe de alta parte insa, la cazania de la pomenirea mortilor spune ca un sfant ( parca Grigorie Dialogul, sau Teologul, nu stiu daca e acelasi, "a reusit sa scoata din iad pe imp. Traian prin rugaciunile lui, dar Dumnezeu i-a cerut sa nu mai faca asta, adica sa se roage pt pagani")
  #29  
Vechi 18.11.2014, 18:04:15
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Avem numeroase precedente cu domnitori si regi catolici. Cum erau pomeniti la fiecare liturghie Carol I sau Ferdinand, ori inaintea lor Vlad Tepes, Latcu Voda, Petru Cercel etc, tot asa va fi pomenit si robul lui Dumnezeu Klaus. Asta chiar ca nu e o problema.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #30  
Vechi 18.11.2014, 18:22:13
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Dvs ati citit pe ierom. Petru Pruteanu? Exact la fel zicea si dansul ieri.
Chiar m-am "împuns" cu sfinția sa un pic.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Subiect închis