Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.04.2006, 01:32:22
marinaru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma poate indruma cineva sa gasesc in biblie despre calugarie ? Am cautat cu search ca sunt multe versiuni on-line dar nu am gasit.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.04.2006, 09:08:39
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marinaru
Ma poate indruma cineva sa gasesc in biblie despre calugarie ? Am cautat cu search ca sunt multe versiuni on-line dar nu am gasit.
Nici n-ai sa gasesti. Calugaria, ca stare, a inceput prin sec. IV.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.04.2006, 11:59:58
marinaru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am inteles deci nu este ceva care sa tina de scrierile biblice...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.04.2006, 16:04:08
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marinaru
Am inteles deci nu este ceva care sa tina de scrierile biblice...
Nu. Pentru ca e o altfel de chemare pe care n-o inteleg decat cei chemati pentru asta. "Iar El le-a zis: Nu toti pricep cuvantul acesta, ci aceia carora le este dat. Ca sunt fameni care s-au nascut asa din pantecele mamei lor; sunt fameni pe care oamenii i-au facut fameni, si sunt fameni care s-au facut fameni pe ei insisi, pentru imparaţia cerurilor. Cine poate inţelege sa inţeleaga". (Mt. 19,11-12).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.04.2006, 18:47:31
marinaru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eugen daca calugaria a aparut in sec IV de ce citesti din NT ? Daca are legatura de ce nu a aparut in primul sau al doilea secol...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.04.2006, 19:00:54
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marinaru
Eugen daca calugaria a aparut in sec IV de ce citesti din NT ? Daca are legatura de ce nu a aparut in primul sau al doilea secol...
Calugaria a existat si inainte de sec. IV, dar ca ca organizare a aparut atunci, cu voturile monahale, regulile mari si mici date de Sf. Vasile cel Mare s.c.l. Pastrarea fecioriei pentru Imparatia Cerurilor, de care spune Mantuitorul, a fost inca din V.T. Chiar Sf. Ioan Botezatorul si ucenicii lui (din care unii au devenit ucenici ai Mantuitorului), facea parte din gruparea esenienilor care erau in aceeasi stare, apoi mai erau nazireii si or mai fi fost si altii...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.05.2006, 12:26:59
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Ma gandesc ca aici ar fi potrivit sa raspundem si unor intrebari care nu s-au pus direct.

In primul rand e gresit sa cauti explicatii doar in Scripturi, asta e iarasi o practica luterana.
Biserca e “stalpul si temelia adevarului”. Iisus si apostolii nu au scris carti ci au invatat neamurile prin cuvint si exemplu de viata, au botezat si au facut ucenici, asta e esenta transmiterii invataturii spirituale si a harului. Aceasta o numim Sfanta Traditie, sau Traditia Apostolica, o mostenire prin care Biserica are mult mai multe cunoastinte decat sint cuprinse in Biblie.

Textele pe care azi le consideram Scripturi au fost scrise in cadrul Bisericii, au avut scopuri particulare in Biserica si au fost scrise in lumina invataturii Bisericii, nu sint relatari exterioare.
Luca 1:3 “am găsit şi eu cu cale, prea alesule Teofile, după ce am făcut cercetări cu deamăruntul asupra tuturor acestor lucruri dela obîrşia lor, să ţi le scriu în şir unele după altele”
deci aceasta a fost adresata unei anume persoane.
Nimeni nu a scris o carte sistematica, care sa ramana peste veacuri ca referinta pentru credinta, sau ca legi fixe, asa cum a fost in Vechiul Testament, pe care neobosit Sf. Pavel le numeste “blestemul legii”.

Tot Biserica a hotarit la un moment dat sa aleaga din multele texte care circulau atunci pe cele care prezinta cel mai curat invatatura Bisericii, si sa le grupeze in ceea ce azi avem ca Noul Testament.
Deci Noul Testament este incontestabil o parte, o componenta a Sfintei Traditii. (Aceata concluzie a fost recunoscuta si in urma unui congres al Bisericilor Apostolice -Catolica, Ortodoxa- si Protestante )
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.05.2006, 16:14:25
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Calugaria e o expresie a dedicarii vietii lui Dumnezeu, care a existat dintodeauna, a fost Prorocul Ilie, Ioan Botezatorul, apoi Apostolii lui Hristos si unii din ucenici.
Pe langa citatele lui Eugen, pot aminti pe Sf.Apostol Pavel:
"Celor neinsurati si vaduvelor, le spun ca este bine pentru ei sa ramana ca mine.
Dar daca nu se pot infrana, sa se casatoreasca; pentru ca este mai bine sa se casatoreasca decat sa arda. – 1 Corinteni 8,9


Monahismul s-a conturat pe la anii 300 si a devenit organizat, insa pustnici au existat si inaintea Sf.Antonie care e considerat parintele monahismului, inca din timpuri apostolice, tocmai in baza acestor indemnuri.

Deci calugaria e o expresie libera, pentru cei ce simt chemarea de a se dedica vietii duhovnicesti, nu e o lege sau o dogma a bisericii care sa spuna ca un crestin trebuie sa fie calugar ca sa se mantuiasca. Si atunci e inutil sa cautam dovezi Biblice sau de alta natura.
Biblia nu spune sa creezi societati de binefacere, nici sa ajuti copiii sa invete carte, nici sa ajuti spitale cu aparatura sau medicamente, dar iti poti da seama ca e un mare bine daca poti face asa ceva.

Nu trebuie sa privim Biblia si nici Sfanta Traditie intr-un sens atit de ingust. Ne-am pune problema atunci daca scrie undeva ca pot exista ingineri, sau mecanici, sau electricieni sau daca e voie sa calatorim cu avionul :-)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.05.2006, 17:19:45
Tudor Tudor is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2005
Mesaje: 88
Implicit

Monahii stiu ca patimile se instaleaza in om, ca trebuie sa duca o lupta cu ele. Stiu si ca vointa omului este slabita de aceste patimi, de aceea pentru a usura lupta cu ele le ia materia din care se nasc. Toata problema pentru ei este sa persiste in acesta retragere, cai pofta lipsita vreme indelungata de materia care sa o satisfaca, se vestejeste si nu mai duce la patima. Acest lucru nu inseamna ca doar ei se mantuiesc.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.11.2006, 17:54:50
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Daca privezi organismul de somn, de mancare sau chiar de casatorie, uneori nu se vestejeste patima cum ai zis, ci o iei usor razna. Nu sunt de acord cu desteptarea la miezul noptii a calugarilor pentru mieznoptica. de La Iisus pana acum oamenii s-au mai indepartat de la adevar. Traditia uneori lasa de dorit.
Nu ma intelegeti gresit, dar calugaria in general mi se pare o exagerare, ca o puscarie liber consimtita. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
'CALUGARIA ALBA' Nosam Nunta 65 03.12.2020 15:32:51
Casatoria si calugaria Laurentiu Generalitati 17 29.01.2016 17:20:47
calugaria moderna madalynn007 Calugarul 168 08.03.2015 08:14:21
Calugaria AlexieOmulLuiDumnezeu Calugarul 11 19.09.2011 16:46:44
calugaria cosmin95 Calugarul 29 19.03.2010 01:21:52