Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.01.2009, 19:36:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Milostenia este principala componenta care sta la baza poruncii de a-ti iubi aproapele. "Porunca noua dau voua : sa va iubiti unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, asa si voi sa va iubiti unul pe altul " ( Ioan 13 -34 ) . Poti oare sa zici ca-ti iubesti aproapele, daca nu esti milostiv ? Tigani, romani, unguri si orice neam ar fi , de poti si vrei cu adevarat il ajuti la nevoie. Pana la urma cand faci milostenie, selectia nu-si are rostul . Discriminarea , nu-i iubire ci contrariul ei !
"Nimanui cu nimic sa nu fiti datori, decat cu iubirea unul fata de altul ; ca cel care iubeste pe aproapele, a implinit legea. Pentru ca poruncile , sa nu savarșesti adulter, sa nu ucizi, sa nu furi, sa nu marturisesti stramb, sa nu poftesti si orice alta porunca ar mai fi se cuprind : Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti " ( Romani 13, 8-9 ) .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.02.2009, 00:40:58
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

preotul avea dreptate sa spuna sa nu dam bani la copii pt ca noi ii incurajam sa cerseasca in loc sa mearga la scoala si sa invete ;se obisnuiesc asa ...si cind cresc mari vor fi niste paraziti.Daca le spn ca ei ,copii nu au voie si nu e frumos sa cerseasca ,inteleg imediat si nu mai cer.In fond au parinti si tre sa ne gindim ca unii din pacate dintre parinti ii incurajeaza la cersit ,si poate cea ei nici nu vor!Deci sa nu tinem isonulunor astfel de parinti denaturati!!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.02.2009, 02:25:26
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cum se zice, ca nici o mana intinsa sa nu o trecem cu vederea, obisnuiesc sa dau acestor copii, care cer, ceva de mancare.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.02.2009, 07:14:02
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Aici trebuie mare atentie cu mancarea: unii copii sint alergici si ai dat de o mare problema atunci.
Mai bine fructe, daca ai.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.02.2009, 12:08:40
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alergiile le vedem inspecial la copiii rasfatati. Cei de pe strada poate nu au primit mancare de multa vreme. Daca le-ar trebui fructe, s-ar posta langa un aprozar, ori ei stau si langa tonetele de patiserie. Spune si asta ceva.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.02.2009, 12:21:08
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Ce atatea comentarii si interpretari?!?

Dumnezeu ne-a dat o porunca foarte clara - Domnul nostru Iisus Hristos spune clar: "Oricui îți cere, dă-i" (Luca 6:30) si "Celui care cere de la tine, dă-i" (Matei 5:42)

Tot El spune: "Fiți milostivi, precum și Tatăl vostru este milostiv" (Luca 6:36)

"Ca să fiți fiii Tatălui vostru Celui din ceruri, că El face să răsară soarele și peste cei răi și peste cei buni și trimite ploaie peste cei drepți și peste cei nedrepți." (Matei 5:45)

Nu spune sa faci vreo deosebire intre neamuri si nici intre cei pe care ii consideri pacatosi (betivi, drogati, etc) si cei pe care ii consideri ne-pacatosi (de parca ar exista vreun om care sa nu fie pacatos!...), ci din contra, daca vrem sa fim fii Lui Dumnezeu, trebuie sa incercam sa ne asemuim cu El, care face sa rasara soarele (adica face bine si se milostiveste) si peste cei buni si peste cei rai si peste cei drepti si peste cei nedrepti.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.02.2009, 14:48:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Saracul milostiu ( o povestioara cu tâlc )

Intr-o manastire, traia un alt călugar batran. Desi era foarte sarac, el avea totusi harul milosteniei. Intr-o , a venit la el un sarac, cerandu-i pomana. Batranul nu avea decat o paine, pe care a dat-o saracului. Saracul insa a zis :
-Nu vreau pain, ci o camasa ! Batranul voind sa-l ajute, l-a luat de mana si l-a dus in chilie. Cand saracul a vazut ca nu gaseste nimic decat camasa ce o purta calugarul, s-a minunat de sufletul plin de virtute al batranului si si-a dezlegat traista de la gat si a desertat in mijlocul chiliei tot ce avea zicand : - Ia acestea, parinte ! Voi mai gasi eu in alta parte cele ce-mi trebuie.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.02.2009, 00:47:50
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Intr-o manastire, traia un alt călugar batran. Desi era foarte sarac, el avea totusi harul milosteniei. Intr-o , a venit la el un sarac, cerandu-i pomana. Batranul nu avea decat o paine, pe care a dat-o saracului. Saracul insa a zis :
-Nu vreau pain, ci o camasa ! Batranul voind sa-l ajute, l-a luat de mana si l-a dus in chilie. Cand saracul a vazut ca nu gaseste nimic decat camasa ce o purta calugarul, s-a minunat de sufletul plin de virtute al batranului si si-a dezlegat traista de la gat si a desertat in mijlocul chiliei tot ce avea zicand : - Ia acestea, parinte ! Voi mai gasi eu in alta parte cele ce-mi trebuie.
Daca o aplicam si mirenilor, nu vom ucide milostenia?
Nu toti cei care cer milostenie, au acasa mai mult decat cel caruia ii cer; sunt rare exceptii.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.02.2009, 07:44:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Daca o aplicam si mirenilor, nu vom ucide milostenia?
Nu toti cei care cer milostenie, au acasa mai mult decat cel caruia ii cer; sunt rare exceptii.
Esto povestioara din Pateric- editia Polirom 2005 si fiecare trage concluzia ce crede si care se impune . Poate fi o ucidere a milosteniei asa cum tu crezi, poate fi un exemplu de daruire ce se impune ori si cui, poate fi interpretata in fel si chip. Important sa dam , cum ai spus si tu, ceva d'ale gurii celor in nevoi, inclusiv micutilor rromi. Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.02.2009, 09:15:18
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

M-a impresioanat Pr.Arsenie Papacioc (intr-o filmare) cand vorbea de milostenie.... si povestea o intamplare cu sine... cum ca mergea pe drum si il opreste un om mai invarsta fara un picior si rezemat in 2 carje... cerandu-i "Draga perinte da-mi si mie un ban ca nu am nimic!" parintele se opreste si ii spune: "Dragul meu, sa stii ca nu am nimic la mine, nici un banut dintre cei mai mici, dar uite! iti dau o MANA CALDA!!! (ii intinde mana si i-o cuprinde cu dragoste de parinte) siguri de cand traiesti tu nu ti-a dat nimeni o mana calda, nu ti-a zambit nimeni vreodata!" si batranul a inceput a plange si i-a spus: "Asa e perinte, ca nimenea nu mi-a dat o MANA CALDA!"

Oamenii nu au nevoie in SPECIAL nevoie de bani sau mancare, au nevoie si MILOSTENIA DRAGOSTEI... asa ii putem castiga, le putem castiga increderea tuturor "saracilor" strazii ca EXISTA MILA SI GRIJA LUI DUMNEZEU fata de EI!!!

Eu am patit un caz: Ieseam intr-o seara de la Catedrala (de aci din SB) si ma intampina o doamna care spunea ea este de 2 zile iesita din spital unde a fost operata la sanul stang... si nu are cum sa ajunga acasa... nu are bani... nimeni nu-i da... preotii o resping... lumea la fel... plangea in hohote... asa de mila mi-a fost... eu NU aveam nimic la mine decat cheile telefonul si o metanie... atat! No, ce sa ii dau??? zicea ca nu mai merita sa traiasca si ca mai bine merge si se arunca in fata trenului... ca daca si preotii o resping, UNDE ESTE DUMNEZEU? ca s-a tot rugat si ca Dumnezeu nu i-a auzit rugaciunea... eu, o ascultam, am inceput sa o incurajez, sa ii vorbesc cald, dar fara rezultat... atunci am zarit pe un coleg al meu si m-am dus si i-am cerut 10 lei sa ma imprumute si i-am dat... acum s-a bucurat femeia si mi-a multumit din toata inima! La cativa metri de unde eram cu acea doamna, era o colega a mea pe care nu o vazusem de mult timp, ea treminase inca de anul trecut cu numai 3 ani de studiu, dar eu mai fac unul in plus, ca sunt la sectia Pastorala) si m-am dus sa mai vorbesc cu ea. In timp ce vorbeam cu ea, ce credeti ca se intampla? vine doamna aceea bucuroasa foc si spune ca acum a oprit un domn in parcare si i-a cerut si lui si ca acela i-a dat o bancnota de 100 de lei... Nu mai putea de bucurie, plangea ca un copil, si eu i-am spus: Ce v-am spus ca Dumnezeu implineste rugaciunea omului atunci cand are el nevoie? era extrem de fericita si nu inceta din lacrimi... si apoi i-am povestit si colegei mele cele intamplate mai devreme!

Sa nu ne raportam cu SUPERIORITATE fata de cei saraci, fie ei si tigani sau rromi sau indieni sau saraci lipiti pamantului sau plini de necuratii pe ei.. e adevarat iti pot transmite multe boli... dar DRAGOSTEA de aproapele si MILA fata de el, sunt SCUTUL TAU atat in sanatatea trupeasca cat si in cea sufleteasca!!! EU m-am CONVINS de acest lucru!!! sau sa vezi o fetita de numai 3-4 ani cum plina de mizerii pe la nas sau cu bube pe la gurita si cu lacrimi in ochi cerandu-ti o "bucata de paine", cum sa nu iti fila mila de ea???? cum sa treci pe langa ea si sa nu ii dai un banut sau sa o mangai putin.....??? ti se rupe sufletul...

Sa facem MILOSTENIE cat putem de mult, asa Il face "dator" pe Dumnezeu fata de noi... cine pe sarac ajuta, pe Dumnezeu imprumuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare despre milostenie Adrianna Morala Crestina 37 13.08.2013 08:46:49
sediu administrativ da, milostenie ba Diana3 Stiri, actualitati, anunturi 0 17.02.2012 20:14:44
Cand facem milostenie... ClaudiuT Umanitare 25 21.02.2011 10:37:58
Despre milostenie ionut12 Generalitati 1 30.11.2010 15:14:45