Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.12.2006, 14:30:09
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Eu nu cred in farmece. Nu au putere, pentru ca suntem botezati. Dumnezeu este mai puternic ca raul. Nu va temeti, asa zicea si Iisus. Ingerii vostri sa va pazeasca!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.12.2006, 18:39:24
Maria-Elena Maria-Elena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2006
Mesaje: 6
Implicit

Se spune ca nimic nu se intampla fara voia lui D-zeu. Si totusi.....
Acum 6 ani am avut ocazia sa ajung la manastirea Dervent in jud. Constanta.Acolo este una din cele 4 cruci crescute din pamant (2 au fost distruse demult).Fiind in postul Pastelui multi credinciosi asteptau sa se spovedeasca.Printre noi era o femeie tanara imbracata in negru, cu un chip foarte trist vizibil marcat de o durere mare.Din cind in cand sughita cam ciudat.Cand i-a venit randul sa intre la spovedit (staretul manastirii facea acest lucru)nu a fost foarte sigura ca vrea sa intre dar s-a dus. In scurt timp ne-am dat seama ca staretul nu asculta o spovedanie ci citea molifta Sf. Vasile. Va spun sincer, sunetele pe care le auzim prin filme nu sunt nici o exagerare.Noi cei din sala aproape ca nici nu mai respiram cand ne-am dat seama ce se intampla acolo. Staretul ridica vocea dar sunetele iesite din gitul acelei femei tot il acopereau.Spre disperarea noastrea vine unul din calugari si-l chiama pe staret afara ca venise nustiu-cine.Cand a iesit era vizibil marcat de ce se intamplase inauntru, parca plansese.Si am plecat si eu din sala. Nu stiu ce s-a mai intamplat. Cand a inceput slujba in biserica nu stiu cum am intrat ca m-am nimerit exact langa acea femeie. Pe toata durata slujbei comentau pe mai multe voci, radeau de vorbele preotului si se acuzau unii pe altii si tot spuneau ceva de 40de mii ca au fost legati.
Ce am vazut am vazut,si nimeni nu ma poate convinge ca a fost altceva.Auzisem de astfel de lucruri dar nu le dadeam crezare.Si acum ma intreb astfel de lucruri se intimpla cu voia lui D-zeu? Cum de permite asa ceva?
Cat despre cei cu sd. Down sarmanii sunt victimele unei mutatii genetice.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.12.2006, 14:04:41
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Draga mea , ai fost victima unei sugestii in masa. Si calugarii au aceasta psihoza legata de posedari, o " deformatie profesionala" . Femeia era in doliu si sughita nervos, probabil isi plangea mortul. Nu te mai lasa influentata de aceste idei care se vehiculeaza si la manastiri. poti capata tu insati o psihoza care nu ti-ar folosi la nimic. Si mie mi-a citit un parinte moliftele sf. Vasile cand eram bolnava, acestea sunt bune desigur, dar eu nu cred in posedati. Dumnezeu este mai tare! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.02.2007, 14:36:16
hmarian hmarian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 7
Implicit

Si eu am asistat de 3 ori la savarsirea Sfantului Maslu la Cernica,unde era o posedata de diavol, care vorbea pe 3 voci,nu zicea decat amin,radea si tipa.Tipa mai ales cand ii citea preotul anumite cuvinte.Apoi a inceput preotul sa citeasca MOLIFTELE SFANTULUI VASILE SI CAND ZICEA PREOTUL;; TE BLESTEM PE TINE DIAVOLE'SA TE CERTE PE TINE DIAVOLE ....'TOATA LUMEA ERA ADUNATA IN JURUL PREOTULUI SI ZICEA AMIN ,CAND BLESTEMA DIAVOLUL SI IL CERTA ,FEMEIA TIPA TARE DE TOT,SI ZICEA AMIN SI EA DAR FORTAT.AM STAT ODATA APROAPE DE EA DUPA SLUJBA SI MA RUGAM IN GAND ,IAR EA A INCEPUT SA TIPE,DESI NU TIPA DECAT CAND II CITEA PREOTUL,CEA MAI PUTERNICA RUGACIUNE E ASTA-DOAMNE ISUSE HRISTOASE FIUL LUI DUMNEZEU ,MILUIESTE-MA PE MINE PACATOSUL-ACEASTA E RUGACIUNEA CALUGARILOR CU CARE SE MANTUIESC,PREOTII AU VRUT SA O INTERZICA OAMENILOR OBISNUITI,PENTRU CA ESTE PREA PUTERNICA ,DAR PANA LA URMA AU FACUT-O PUBLICA,EA TREBUIE ZISA NEINCETAT, EU CU EA AM SCAPAT DE TOATE ISPITELE,IAR DIN CEI CE O PRACTICA
CAM UNUL DIN ZECE MII DE OAMENI, INTRA IN LEGATURA CU DUHUL SFANT,INCERCATI SI VOI POATE SUNTETI ALESI.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.02.2007, 19:13:44
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Jean Prieur, un cercetator al cazurilor de asa-zisa amintire a vietilor anterioare observa ca "reincarnarea maguleste eul persoanelor care se simt dezamagite de o viata prozaica. Au trait mereu la Roma, in Grecia, in Egipt, in India, in Tibet (tari binecunoscute si despre care stim oricand cate ceva), dar niciodata in Choresmia, in Atropaten, in Arachozia, tinuturi adevarate, dar cunoscute doar de eruditi. Au fost mereu florentini, dar niciodata masageti, au fost aragonezi, dar niciodata cherusci. Dar masagetii si cheruscii au existat cu adevarat. De ce nu s-ar reincarna?" [18;294].

Ne-am indepartat putin de cazul micutei Meenu: aici nu ne aflam in fata unei sarlatanii. Cum putea aceasta fetita sa cunoasca atatea amanunte despre viata Sudhei, daca nu era ea insasi reincarnarea acesteia?

Raspunsul corect poate fi dat de catre cei care cunosc temeinic atat invatatura Bisericii cat si cazuistica manifestarilor diavolesti, asa cum apare ea in Vietile Sfintilor. Aici vedem ca, posedati de diavol, unii oameni au vorbit in limbi pe care nu le-au invatat niciodata; ca spuneau o sumedenie de lucruri din vietile celor de langa ei, pe care numai daca ar fi fost de fata le-ar fi putut afla. Dar tot aici vedem cum, dupa repetate slujbe de exorcizare, acestia s au tamaduit; si au uitat limbile in care diavolul vorbea prin gura lor, si si-au pierdut iscusinta de a spune amanunte din trecutul celorlalti.

Dupa cum arata bogata experienta a luptei impotriva duhurilor intunericului pe care o are Biserica, si dupa cum marturisesc intr-un glas Parintii care traiesc in vremurile noastre, in toate cazurile de "amintire a vietilor anterioare" nu avem de-a face decat cu cazuri de posesie demonica. Chiar daca acest verdict pare prea simplist celor dornici de explicatii paranormale, acesta este adevarul.

Sa amintim aici rezerva pe care o au chiar "maestrii" indieni (care fiind inselati de diavol cred in reincarnare, chiar daca din alte "motive") fata de cazuistica careia i se face atata publicitate. Sri Somasundara Desika Paramachariya ii scria lui Ian Stevenson: "Toate cele trei sute de cazuri pe care le-ati studiat nu sunt argumente pentru reincarnare... Toate sunt posesiuni spirituale, ignorate de invatatii din Sudul Indiei" [64;195]. Desi ei nu isi dau seama ca duhurile care intra in alte trupuri sunt ale dracilor, ci cred ca sunt ale celor morti, iata ca pana si unii maestri orientali sunt capabili sa observe ca in aceste cazuri nu este vorba decat de posesie.

Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.02.2007, 19:39:54
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

În ultimele zile au fost tot felul de păreri. Întrebarea este următoarea: e admis să se facă exorcizări? În ce condiții?

- Întâi și-ntâi este vorba de discernământ. Și aici preotul trebuie să apeleze la un doctor, să vadă dacă este vorba despre o boală psihică sau dacă este vorba despre o posedare de demon, care este foarte greu de depistat. Eu, în tinerețea mea, am văzut cu ochii mei o femeie demonizată. Eram diacon, am făcut un popas la Mănăstirea Bistrița. Era o zi de maslu și preoții călugări m-au rugat să slujesc împreună cu ei, să fim mai mulți, și am acceptat. Printre oameni era o femeie demonizată, era cu bărbatul ei și cu un cumnat. Au fost înfiorătoare scenele la care am asistat, ce ieșea din gura ei și gesturile ei.
Când preotul i-a dat să sărute crucea, a scuipat-o. Acolo există racla cu moaștele Sf. Grigore Decapolitul și, la sfârșitul maslului, este tradiția ca bolnavii să treacă pe sub raclă. A trecut și ea de trei ori pe sub raclă, cu forța, și atunci s-a întâmplat minunea. În mijlocul bisericii a început să-și mărturisească public păcatele personale. Cumplite, trebuia să-ți astupi urechile. Dar a făcut-o, în gura mare. Era în mănăstire o doctoriță călugăriță, care avea pregătită o injecție pe care să i-o administreze după maslu. Nu a mai fost nevoie. Eu am văzut-o cu ochii mei plecând din mănăstire, erau la iarbă verde, cu soțul și cumnatul, mâncau de prânz. Aceea a fost puterea lui Dumnezeu și a rugăciunii preoților
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.02.2007, 19:49:51
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

euftalia draga!!tu nu vezi padurea de copaci!si nici particelele de praf microscopice din camera(camera fiind totusi curatita)cum ne spune parintele Ilie Cleopa.Adica suntem pacatosi,oricum,adica supusi unor incercari si ispite,ba mai mult,putem cadea in ele.Io cre ca esti ceva protestanta,daca nu,atuncia trezeste te!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.02.2007, 20:00:33
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec
euftalia draga!!tu nu vezi padurea de copaci!si nici particelele de praf microscopice din camera(camera fiind totusi curatita)cum ne spune parintele Ilie Cleopa.Adica suntem pacatosi,oricum,adica supusi unor incercari si ispite,ba mai mult,putem cadea in ele.Io cre ca esti ceva protestanta,daca nu,atuncia trezeste te!
"Io cre ca esti ceva protestanta,daca nu,atuncia trezeste te! "

stimate "mosh Niculae" ca asta inseamna 06dec, nu? imi facusem o impresie mai buna despre dumneata, nu banuiam ca ai fi... stupid ca sa nu zic vorba aia mai nasoala.

Te rog sa ma iertzi daca tzi-a greshit si euftalia din cauza de probleme de suflet... avute cu mine.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.02.2007, 20:13:30
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Eu?Sa iert?Dumnezeu sea te ierte si sa te indrume pe calea cea buna,si sa ma intreci in Teologie,si nu doar atât!Sa ma si bucur pentru ca m-ai intrecut.Ca eu!Vai si-amar de teologia mea....
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.04.2007, 00:53:39
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Cei bolnavi de aceasta boala se vindeca numai cu ajutorul LUI DUMNEZEU,frecventand SFINTELE SLUJBE tinute in SFINTELE BISERICI si SFINTELE MANASTIRI de catre SFINTII PARINTI.Numai cu ajutorul LUI DUMNEZEU si in SFANT NUMELE LUI se poate cineva vindeca de aceasta boala cu credinta persoanei respective,a celor apropiati ei si a celor credinciosi care se roaga pt.ea,la SFANTA TAINA A SFANTULUI MASLULUI,care mai este numita EXORCIZARE,cand vine vorba de vindecarea celor care sunt stapaniti si bantuiti de duhuri necurate.Dar,la aceasta SFANTA SLUJBA,mai pot fi vindecate si alte boli,dupa credinta fiecaruia.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vindecarea cu Sfanta Copie costel Generalitati 1 26.04.2012 10:47:36
Vindecarea miraculoasa: sacru si profan ioannna1234 Intrebari utilizatori 0 30.01.2011 19:01:26
Vindecarea slabanogului de la scaldatoarea Vitezda. savudanmihai Intrebari utilizatori 8 31.05.2010 09:28:32
Vindecarea Homosexualilor cozia Homosexualitatea 184 29.10.2009 00:53:13
VINDECAREA SIDA emanuel2007 Stiri, actualitati, anunturi 7 17.09.2008 01:50:46