Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.04.2010, 13:02:09
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit Copilaria si viata lui Iuda Iscarioteanul

La denia de ieri seara, parintele a tinut un scurt cuvant de invatatura.
Printre altele de folos, el a pomenit si multe detalii din viata lui Iuda Iscarioteanul.

Cum ca acesta era din Iscariot, cum ca si'a omorat tatal, pentru bani, apoi a fugit in Ierusalim, spre a isi pierde urma in multime, la ceva vreme dupa aceea, mama lui a fugit si ea din locul natal, spre a scapa de tristele amintiri. Cei doi se reintalnesc in Ierusalim, dar nu se mai recunosc. Ei se casatoresc, apoi au un copil care moare. Nemaisuportand greutatea pacatelor, Iuda isi povesteste viata sotiei (mamei) lui. Dandu'si seama de starea de fapt a lucrurilor, el fuge iarasi. In cele din urma ajunge langa Iisus, unde avea nadejdea sa se linisteasca... etc.

Sunt multe lucruri noi, ciudate si grele pe care le'am aflat ieri. As cauta insa si niste scrieri.
Oare unde se gaseste viata acestui apostol ?!
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.04.2010, 13:34:00
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Este posibil ca sa fie niste fapte pastrate de Traditie, sau chiar niste relatari gnostice (destul de probabil).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.04.2010, 13:37:23
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
La denia de ieri seara, parintele a tinut un scurt cuvant de invatatura.
Printre altele de folos, el a pomenit si multe detalii din viata lui Iuda Iscarioteanul.

Cum ca acesta era din Iscariot, cum ca si'a omorat tatal, pentru bani, apoi a fugit in Ierusalim, spre a isi pierde urma in multime, la ceva vreme dupa aceea, mama lui a fugit si ea din locul natal, spre a scapa de tristele amintiri. Cei doi se reintalnesc in Ierusalim, dar nu se mai recunosc. Ei se casatoresc, apoi au un copil care moare. Nemaisuportand greutatea pacatelor, Iuda isi povesteste viata sotiei (mamei) lui. Dandu'si seama de starea de fapt a lucrurilor, el fuge iarasi. In cele din urma ajunge langa Iisus, unde avea nadejdea sa se linisteasca... etc.

Sunt multe lucruri noi, ciudate si grele pe care le'am aflat ieri. As cauta insa si niste scrieri.
Oare unde se gaseste viata acestui apostol ?!
Cand se fac astfel de acuzatii ar fi bine sa se aduca si argumente in sprijinul lor.
Observ ca te intereseaza daca exista aceste dovezi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.04.2010, 13:48:47
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Cum ca acesta era din Iscariot, cum ca si'a omorat tatal, pentru bani, apoi a fugit in Ierusalim, spre a isi pierde urma in multime, la ceva vreme dupa aceea, mama lui a fugit si ea din locul natal, spre a scapa de tristele amintiri. Cei doi se reintalnesc in Ierusalim, dar nu se mai recunosc. Ei se casatoresc, apoi au un copil care moare. Nemaisuportand greutatea pacatelor, Iuda isi povesteste viata sotiei (mamei) lui. Dandu'si seama de starea de fapt a lucrurilor, el fuge iarasi. In cele din urma ajunge langa Iisus, unde avea nadejdea sa se linisteasca... etc.
Aoleu, de unde infloriturile astea ? Parca e o poveste de adormit copiii, zau c-asa!

Last edited by zoridezi; 01.04.2010 at 13:55:25.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.04.2010, 13:59:04
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Cand se fac astfel de acuzatii ar fi bine sa se aduca si argumente in sprijinul lor.
Observ ca te intereseaza daca exista aceste dovezi.
Da, as vrea sa stiu unde pot gasi viata lui Iuda.
Nu ca as simti nevoia de a o sti, ori cine stie ce lipsa, insa e bine sa stiu daca spun mai departe aceste detalii, sau nu.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.04.2010, 14:09:17
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu cunosc scrieri canonice care sa redea viata lui Iuda. Dar avem o scriere apocrifa din secolul al XI lea, intitulata "Relatarea lui Iosif din Arimateea" si lucrarea "Legenda aurea", secolul al XIII-lea. In prima lucrare Iuda apare ca fiind varul lui Caiafa, avand menirea de a-l spiona pe Hristos, iar in cea de-a doua avem prima biografie completa a lui Iuda. Nu le-am citit, dar le-am intalnit ca fiind mentionate de cei ce au aprofundat acest subiect (ex. Cristian BADILITA).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.04.2010, 14:13:54
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Da, as vrea sa stiu unde pot gasi viata lui Iuda.
Nu ca as simti nevoia de a o sti, ori cine stie ce lipsa, insa e bine sa stiu daca spun mai departe aceste detalii, sau nu.
Mie, sincer, mi se pare cam trasa de par.
E posibil sa fie adevarat.
Dar este la fel de posibil sa fi fost lansata pentru a contra asa numita Evangelie dupa Iuda, unde acesta era infatisat ca fiind singurul apostol care intelesese planul lui Dumnezeu si de ce venise Iisus pe pamant.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.04.2010, 14:16:13
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu cunosc scrieri canonice care sa redea viata lui Iuda. Dar avem o scriere apocrifa din secolul al XI lea, intitulata "Relatarea lui Iosif din Arimateea" si lucrarea "Legenda aurea", secolul al XIII-lea. In prima lucrare Iuda apare ca fiind varul lui Caiafa, avand menirea de a-l spiona pe Hristos, iar in cea de-a doua avem prima biografie completa a lui Iuda. Nu le-am citit, dar le-am intalnit ca fiind mentionate de cei ce au aprofundat acest subiect (ex. Cristian BADILITA).
Te poti baza pe niste scrieri din sec XI si XIII?
Este la fel de corect ca romanul "Codul lui Da Vinci" ce ia ca dovada tabloul lui Leonardo.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.04.2010, 14:21:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu ma pot baza. Si sincer, nici nu sunt atat de curios sa stiu copilaria lui Iuda. Preocuparea mea e alta, sa nu fiu eu un Iuda al zilelor noastre.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.04.2010, 14:29:19
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu ma pot baza. Si sincer, nici nu sunt atat de curios sa stiu copilaria lui Iuda. Preocuparea mea e alta, sa nu fiu eu un Iuda al zilelor noastre.
Ar trebui sa luam aminte si sa incercam sa nu avem comportament de iuda in nici un moment al vietii, nu doar cand vorbim despre Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copilaria Mantuitorului Iisus Hristos Oanna Din Noul Testament 6 26.04.2012 12:55:37
Evanghelia lui Iuda ben_gal Iudaismul 7 15.04.2010 18:43:32
Cum a fost copilaria voastra? Sondaj tigerAvalo9 Generalitati 6 05.09.2008 22:44:34