Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 03.06.2010, 15:54:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Prin "protestant" în sens larg, se înțeleg cei care aparțin de comunitățile ecleziale rezultate ca urmare a schismei din vremea lui Luther. Acestea sunt sute (poate mii ?), de la reformați la pentricostali. Termenul de "neoprotestant" nu are un echivalent în limbile de circulație internațională (cel puțin în acelea cunoscute de mine). Acolo, cu toții își spun "evanghelici", indiferent că sunt calviniști, adventiști, etc.

În sens mai restrâns, prin "protestanți" se înțeleg descendenții mai direcți din reforma lui Luther, care fac parte dintr-o comunitate eclezială numită "Biserica Evanghelică Augsburg" (Augsburg e locul în care Luther a afișat celebrele sale "teze"). Sașii din România aparțin în majoritate acestei comunități. Ei nu au prea mare legătură cu reformații: reformații sunt descendenți ai lui Calvin. Ca naționalitate, mulți dintre reformați sunt unguri.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #42  
Vechi 29.07.2010, 19:43:51
teodor 21 teodor 21 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2010
Mesaje: 10
Implicit Domnule mihnea dragomir

As vrea un comentariu pertinent din partea dvs. la filmuletul respectiv. Eu cred ca daca este adevarat ceea ce s-a citit este cea mai mare apostazie din toate timpurile. Ma duce gandul la cartea lui Daniel cap.8 unde cornul cel mic este identificat cu papalitatea (rosteste vorbe de hulaimpotriva Celui Prea Inalt, va asupri pe sfintii Celui Prea Inalt, se va incumeta sa schimbe vremile si legea).
Toate acestea s-au intamplat din pacate .
Sa fiu iertat, nu vreau sa jignesc pe nimeni, vreau sa fiu un crestin adevarat dar sunt un mare pacatos si- speranta mea este numai la Domnul Iisus Hristos, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat.
Ai mila Iisuse Dumnezeule de noi pacatosii.Amin.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 07.08.2010, 12:21:22
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodor 21 Vezi mesajul
As vrea un comentariu pertinent din partea dvs. la filmuletul respectiv. Eu cred ca daca este adevarat ceea ce s-a citit este cea mai mare apostazie din toate timpurile. Ma duce gandul la cartea lui Daniel cap.8 unde cornul cel mic este identificat cu papalitatea (rosteste vorbe de hulaimpotriva Celui Prea Inalt, va asupri pe sfintii Celui Prea Inalt, se va incumeta sa schimbe vremile si legea).
Toate acestea s-au intamplat din pacate .
Sa fiu iertat, nu vreau sa jignesc pe nimeni, vreau sa fiu un crestin adevarat dar sunt un mare pacatos si- speranta mea este numai la Domnul Iisus Hristos, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat.
Ai mila Iisuse Dumnezeule de noi pacatosii.Amin.

Am citit acest topic si as vrea sa va spun parerea mea, a unui catolic, nascut si crescut in acesta religie. Filmuletul de la inceput face referire la niste documente pe care eu nu le-am gasit pe internet. Am cautat referitor la Conciliul Vatican 1 sau 2 pe internet, la infailbilitatea papala si nu am gasit nimic care sa semene cu ceea ce afirma calugarul din imagine.

Referitor la infailibilitatea papei, acest lucru, pentru un crestin obisnuit ca mine, nu inseamna ca papa nu poate gresi, ci ca EU nu gresesc urmind invataturile papei. Daca el greseste si ma indeamna sa fac un lucru rau, el va da socoteala in fata Domnului. Imi amintesc ca atunci cind actualul papa a tinut prima Sfinta Liturghie ne-a rugat sa ne rugam pentru el sa NU GRESEASCA. Deci iata ca papa constientizeaza ca poate gresi, insa are marea obligatie de a conduce turma conform vointei Domnului, iar pentru asta are nevoie de iluminare. Un papa responsabil stie ca poate gresi, insa cere si ajutorul crestinilor ca sa conduca turma corect.

Apoi as vrea sa adaug ca niciodata o declaratie facuta de o persoana, in maniera in care o face acest calugar nu-i va convinge decit pe cei care deja erau convinsi. Un om al lui Dumnezeu va plinge cu lacrimi ca altii se afla in greseala, daca asta e convingerea lui si va incerca cu iubire sa-i aduca pe calea cea buna. Un sfint catolic spunea ca un lucru care vine de la Dumnezeu nu are in el nici cea mai mica urma de rau. Atita vreme cit in acest discurs simt rostit cu destul de multa ura cuvintul "papistas", nu cred ca acel calugar are cu adevart intentii bune. Eu m-am nascut "papistas" pentru ca asa a vrut Dumnezeu, iar un astfel de discurs nu ma va convinge niciodata ca credinta mea e gresita. Din contra.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 07.08.2010, 12:48:44
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Acestea sunt sute (poate mii ?), de la reformați la pentricostali.
Se estimeaza ca sunt 33.000 de culte protestante in toata lumea, iar numarul lor creste cu 250 -300 culte pe an. Este o adevarata nebunie!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Chiar nu stiu _.... Ionut88 Generalitati 7 20.12.2012 13:07:24
Chiar pot chistiga un iPad 4 pe facebook? mariusfanea Intrebari utilizatori 2 18.12.2012 12:59:56
Acestea au trecut sau inca nu? Mihai36 Din Vechiul Testament 1 26.06.2011 15:05:21
Sa minti nu e chiar atat de rau absolutep0wer Generalitati 19 19.07.2010 12:20:52