Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 09.02.2013, 01:28:41
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nastya Vezi mesajul
Cineva, undeva ii reprosa Parintelui Arsenie Boca urmatoarele vorbe:
<<…mai zicea ceva infricosator: „Pe mine, pentru jertfa Brâncovenilor, m-a semănat Dumnezeu la voi”. Ce mare taina! Dar cati o pot crede…>>
[url]http://www.cartifrumoase.ro/carte/parintele-arsenie-boca---marturia-mea--i34017[/url
Mulți văd, puțini pricep. Antiecumenism în afară de o înregistare nu mai poate vedea altceva, e prea orbit de dreptate și de litera legii, care omoară. Cam așa erau și fariseii contemporani Mântuitorului. Astăzi noi ne credem drepți ca acei farisei, mai drepți decât cei ce au slujit lui Dumnezeu, care s-au jertfit și care au răbdat nedreptatea pentru ca noi astăzi să mai primim milă de la Dumnezeu, pentru ca bunul Dumnezeu să ne mai îndure. Și noi cei ”drepți”, drepet răsplată acestor jertfitori le aducem cea mai mare bucurie: cinstirea lor cu ”judecăți induse”, nimic propiu, nimic trăit, nimic simțit.
  #322  
Vechi 09.02.2013, 01:31:32
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Mulți văd, puțini pricep. Antiecumenism în afară de o înregistare nu mai poate vedea altceva, e prea orbit de dreptate și de litera legii, care omoară.
-sunt curios ce parere ai tu despre P Argatu
  #323  
Vechi 09.02.2013, 01:36:47
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-tu ai ascultat ce zice parintele respectiv despre ratacirile lui Argatu? tu esti de acord cu aceste rataciri?[/b]
Amice ai deviat de la subiect. La cum ai intrepretat și cum judeci, la ce surse de informare folosești, mi-ai dovedit că ești ”as” în a judeca duhovnici precum Arsenie Boca și Ghelasie Gherghe. Ți-am demostrat foarte simplu că înregistrarea despre părintele Ghelasie era un fals. De ce aș lua de bun ce zice nu știu ce părinte despre alt părinte? Tu ești în stare să-ți formezi o părere propie? Dar nu după „ortodoxia” de pe internet, ci cea trăită.
  #324  
Vechi 09.02.2013, 01:39:24
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Amice ai deviat de la subiect. La cum ai intrepretat și cum judeci, la ce surse de informare folosești, mi-ai dovedit că ești ”as” în a judeca duhovnici precum Arsenie Boca și Ghelasie Gherghe. Ți-am demostrat foarte simplu că înregistrarea despre părintele Ghelasie era un fals. De ce aș lua de bun ce zice nu știu ce părinte despre alt părinte? Tu ești în stare să-ți formezi o părere propie? Dar nu după „ortodoxia” de pe internet, ci cea trăită.
-bun si care e parerea ta proprie din ce ai trait tu despre P Argatu?
-ce nu poti sa raspunzi?
  #325  
Vechi 09.02.2013, 01:44:12
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-sunt curios ce parere ai tu despre P Argatu
Amice părerea mea nu contează. Cred că ești conștient că nu sunt vreun sfânt și chiar dacă aș fi, aș fi putut greși judecând părinți care au slujit lui Dumnezeu. Eu unul m-aș feri să judec. Tu cel ”înțelept” probabil că ai dreptul să judeci duhovnicii. Dar cine îți dă ție acest drept, te-ai întrebat?

ps: cel din înregistrarea despre pr Argatu îți conferă credibilitate?
  #326  
Vechi 09.02.2013, 01:49:18
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-tu ai ascultat ce zice parintele respectiv despre ratacirile lui Argatu? tu esti de acord cu aceste rataciri?[/b]
Apropo cine e părintele din înregistrare? Tu știi cine este?
  #327  
Vechi 09.02.2013, 01:49:59
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Amice părerea mea nu contează. Cred că ești conștient că nu sunt vreun sfânt și chiar dacă aș fi, aș fi putut greși judecând părinți care au slujit lui Dumnezeu. Eu unul m-aș feri să judec. Tu cel ”înțelept” probabil că ai dreptul să judeci duhovnicii. Dar cine îți dă ție acest drept, te-ai întrebat?

ps: cel din înregistrarea despre pr Argatu îți conferă credibilitate?
-da cred in parintele din inregistrare pt ca este in duhul sfintilor parinti,este de acord cu invatatura ortodoxa,cu parintele Cleopa,e impotriva ecumenismului
-si da citate din cartile lui Argatu din care se vede ca Argatu a zis multe aberatii,a dat multe sfaturi care nu sunt in duhul sfintilor
-eu nu am citit cartile lui Argatu decat cateva sfaturi pe care le da credinciosilor si sunt mai mult vrajitorie decat sfaturi ortodoxe
-astea sunt argatisme,propiile lui invataturi care nu au de-a face cu ortodoxia
-trebuie sa avem discernamant si sa nu ne luam dupa tot felul de aberatii
-si e bine sa respingem aceste invataturi gresite ,trebuie sa ne bazam pe invataturile sfintilor

Last edited by antiecumenism; 09.02.2013 at 01:55:04.
  #328  
Vechi 09.02.2013, 01:54:05
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-eu nu am citit cartile lui Argatu decat cateva sfaturi pe care le da credinciosilor si sunt mai mult vrajitorie decat sfaturi ortodoxe
Ca deobicei, ești pe lângă, dar ești primul să judeci.

Dar cine îți dă ție acest drept, de a judeca, te-ai întrebat?

Last edited by ovidiu b.; 09.02.2013 at 01:56:07.
  #329  
Vechi 09.02.2013, 01:59:39
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ca deobicei, ești pe lângă, dar ești primul să judeci.

Dar cine îți dă ție acest drept, de a judeca, te-ai întrebat?
-Dumnezeu ne da dreptul de a nu primi invatatura gresita,erezii,tot felul de rataciri ca sa nu ajungem in iad
-Sfintii si Dumnezeu ne zic sa nu acceptam ereziile (cum e si ecumenismul) si alte rataciri ca sa nu ajungem in iad,pt ca orb pe orb daca conduce vor ajunge in iad
-si pe duhovnic poti sa-l compari cu sfintii,adica ce zice el cu ce zic sfintii si daca duhovnicul,sau preotul,sau Argatu,sau episcopul nu sunt deci acestia in duhul sfintilor,daca invata aberatii,daca te indeamna la erezii,rataciri trebuie sa fugim de ei si de invatatura lor stricata ca sa nu ajungem in iad
-nu-l judecam pe Argatu ca om ci invatatura lui
  #330  
Vechi 09.02.2013, 02:00:11
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-sunt curios ce parere ai tu despre P Argatu
1. Dar dvs. ce ati citit din Parintele Ilarion Argatu?
Ati auzit cumva ca a fost unul dintre cei mai cautati duhovnci? Ca erau siruri de oameni care asteptau sa primeasca sfat de la Parintele?
2. Ati citit ceva despre viata parintelui Argatu?

3. Ati ajuns la o inalta cunoastere si aveti Harul Duhului Sfant?

4. Cine este parintele Gheorghe Nitulescu cel care-l terfeleste pe parintele Argatu? Unde slujeste? Ce a studiat? Ce a scris?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 15:08:55
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 17:23:12
Cum pot "aduce" pe cineva drag la credinta? lourdes19 Generalitati 2 19.10.2010 12:06:29
"imoralitatea" lui Dumnezeu din Biblie? Nu exista asa ceva! flying Despre Sfanta Scriptura 203 18.05.2010 20:31:10