Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.09.2012, 10:52:12
SergiuNicola
Guest
 
Mesaje: n/a
Question Rugaciunea inimii

După cum bine știți rugăciunea inimii este :"Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul." Eu am mai adăugat ceva : Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu și stăpânul sufletului meu, miluiește-mă, mântuiește-mă și iartă-mă pe mine păcătosul căci ți-am greșit Ție. Am făcut asta deoarece simțeam nevoia.

E un lucru bun că am îndrăznit să mai adaug ceva?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.09.2012, 11:00:53
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Formula obișnuită s-a consacrat pentru că se potrivește cu o anumită tehnică, legată de respirație. Însă rugăciunea aceasta poate fi spusă în mai multe moduri, și cu alte cuvinte. Se poate spune și numai „Doamne Iisuse miluiește-mă” sau „miluiește-ne”.
Rugăciunile, așa cum sunt ele formulate de Biserică, ne învață să ne rugăm, fiind foarte bine alcătuite, însă nu este greșit ca, după ce am învățat, să folosim și cuvinte care exprimă mai personal nevoile noastre.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.09.2012, 11:14:38
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SergiuNicola Vezi mesajul
După cum bine știți rugăciunea inimii este :"Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul." Eu am mai adăugat ceva : Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu și stăpânul sufletului meu, miluiește-mă, mântuiește-mă și iartă-mă pe mine păcătosul căci ți-am greșit Ție. Am făcut asta deoarece simțeam nevoia.

E un lucru bun că am îndrăznit să mai adaug ceva?
Rugaciunea inimii este "inima" isihasmului.
Este bine sa studiezi din lucrari adecvate practica acestei rugaciuni ca sa intelegi starile duhovnicesti precum si legatura intre inima ca organ fiziologic si centru al sentimentelor, si cum "patrunde" mintea in inima.

De asemnea este imperios necesar ca Pr Duhovnic sa stie acest lucru (dorinta de a practica rugaciunea inimii)... iar spovedania sa fie adecvata.

De obicei parintii sincronizau rugaciuenea cu respiratia (inspiratie + expiratie), formula scurta fiind: "Doamne Iisus Hristoase, mantuieste-ma" ... iar pe treptele cele mai inalte simplu: Iisuse. Tinta fizica a rugaciunii este intodeauna inima ca organ fiziologic (locul ei in trup)... iar cea duhoviceasca "vederea duhovniceasca" (cognitia inechivoca a harului Duhului Sfant intru Hristos Iisus).

Personal nu stiu cum poti dumneata sincroniza cuvintele adaugate cu respiratia... insa daca reusesti, mergi inainte sub indrumarea Sfintilor Parinti.

Recomand in acest sens:
Pr. Dumitru Staniloae: Ascetica si Mistica Bisericii Ortodoxe
Nichifor Crainic: Cursurile de Mistica
Sfantul Vasile de la Poaina Marului: Introduceri in rugaciunea lui Iisus si Isihasm
si bineinteles: Filocalia

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 07.09.2012 at 11:19:55.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.09.2012, 12:48:02
SergiuNicola
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am înțeles. Vă mulțumesc.
Doamne ajută.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.09.2012, 13:03:14
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SergiuNicola Vezi mesajul
Am înțeles. Vă mulțumesc.
Doamne ajută.
Si eu va multumesc.
Slava Domnului. Sa multumim Domnului si Sfintilor Sai.
Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.09.2012, 13:55:53
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Cel mai important lucru insa nu este sincronizarea rugaciunii cu respiratia, ci repetarea cuvintelor cu atentie si cu constiinta ca Dumnezeu este de fata, ca ne aude si ne vede.

Initial, este foarte dificila concentrarea atentiei EXCLUSIV pe cuvintele rugaciunii (mintea trebuie golita de orice fel de gand, imaginatie etc.). Din acest motiv, este necesar sa nu fim captivati de NIMIC in afara de Numele Domnului, nici macar de locul inimii, inspiratia ori expriratia.

Trebuie stiut ca intotdeauna Rugaciunea Inimii (mai corect, Rugaciunea Mintii, avand in vedere ca incepatorului ii este proprie rugaciunea savarsita cu mintea; nu trebuie sa te descurajezi si nu este necesar efortul pentru participarea inimii la actul rugaciunii. Cu timpul, mintea "va cobori" in inima prin darul lui Dumnezeu) este insotita de ispite, ingaduite de Dumnezeu intotdeauna pe masura puterii omului de a le respinge.
__________________
Andreea Stefan, ranita in incendiul de la Clubul Colectiv are nevoie de ajutorul nostru. http://inliniedreapta.net/jurnal/ape...ndreea-stefan/
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.10.2012, 00:24:26
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Indemn al Parintelui Efrem Katunakiotul

"Vrei sa simti negraita bucurie, atunci cand plangi si sa spui: Iti multumesc, Doamne, ca nu m-ai trecut cu vederea si nu mi-ai dat dupa pacatele mele, ci imi dai mereu atata bucurie? Vrei sa vezi pe Hristos si pe Maica Sa? Vrei sa vezi Raiul inca din lumea aceasta? Rosteste Rugaciunea lui Iisus, si va veni ziua in care vei spune numai rugaciunea aceasta".
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.10.2012, 01:38:38
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Daca vreti sa va mantuiti, sa ziceti rugaciunea mintii

"Copii, noi nu suntem la manastire, sa stam tot timpul cu nasul in rugaciuni si slujbe. Noi suntem mireni. Daca vreti sa va mantuiti, sa ziceti rugaciunea mintii. Ati vazut calugarii cu margelele cum zic! Noi nu suntem calugari, ca sa umblam cu ele, dar trebuie sa le bagam in minte si sa zicem asa: „Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu si al Maicii Domnului, miluieste-ma pe mine, pacatosul!”.

Dar cu mintea in inima. Ca noi avem pacate, suntem plini de pacate. Daca zicem rugaciunea mereu, mereu, satana iese afara si se topeste. Dar daca tu intrerupi rugaciunea, el se umfla si prinde viata. Asa cum la pir, daca nu scoti radacina, ia viata. Daca zici rugaciunea mintii mereu, de cum iesi pe strada, el se topeste. Eu, de pilda, acum vorbesc, dar inima mea se roaga, caci m-am obisnuit sa zic rugaciunea mereu". Parintele Constantin Sarbu
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.10.2012, 18:32:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
"Copii, noi nu suntem la manastire, sa stam tot timpul cu nasul in rugaciuni si slujbe. Noi suntem mireni. Daca vreti sa va mantuiti, sa ziceti rugaciunea mintii. Ati vazut calugarii cu margelele cum zic! Noi nu suntem calugari, ca sa umblam cu ele, dar trebuie sa le bagam in minte si sa zicem asa: „Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu si al Maicii Domnului, miluieste-ma pe mine, pacatosul!”.

Dar cu mintea in inima. Ca noi avem pacate, suntem plini de pacate. Daca zicem rugaciunea mereu, mereu, satana iese afara si se topeste. Dar daca tu intrerupi rugaciunea, el se umfla si prinde viata. Asa cum la pir, daca nu scoti radacina, ia viata. Daca zici rugaciunea mintii mereu, de cum iesi pe strada, el se topeste. Eu, de pilda, acum vorbesc, dar inima mea se roaga, caci m-am obisnuit sa zic rugaciunea mereu". Parintele Constantin Sarbu
De folos cele postate ! Imprastierea mintii la cele lumesti , omoara din fasa aceasta rugaciune . N-ai vazut , Ekaterina , cate ganduri navalesc in momentul rugaciunii , si atunci mintea pleaca intr o directie opusa inimii , si asta face ineficienta rugaciunea , dar cu rabdare si cu ajutorul Bunului Dumnezeu le rezolvam pe toate , incet , dar sigur . Sa nu dezarmam , sa nu se instaleze deznadejdea in sufletele noastre , asta este cel mai important !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.11.2012, 10:56:47
zargan zargan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.07.2012
Mesaje: 7
Implicit

O carte foarte buna, recomandata celor care doresc sa mearga pe "calea cea ingusta" este "Experiente ascetice" de Sfantul Ignatie Briancianinov. Se gaseste la libraria Sophia ( http://www.librariasophia.ro/carti-E....-so-3096.html ). Eu o prefer multor altor carti, care in general nu fac distinctie intre "incepatori" si "avansati". In cam toate cartile, incepatorii sunt deja calugari care au ajuns la un anumit grad de despatimire, cu mult mai mare decat noi, cei care traim in lume. Majoritatea cartilor sunt scrise pentru calugari care sunt pregatiti pentru retragere in pustie sau zavorare.
Pentru cei care au incercat deja sa-si coboare mintea in inima, extrem de utila (sau cel putin asa o consider eu) este cartea "Despre inselare" scrisa tot de Sfantul Ignatie Briancianinov (mare parte din ea este inclusa in Experiente Ascetice). Tot pentru incepatori, Sfantul Ignatie recomanda scrierile Sfantului Vasile de la Poiana Marului.
Doamne ajuta.
__________________
Parintele Arsenie Boca: "Nu-ți deschide inima oricui, dar vorbește despre treburile tale cu omul înțelept și temător de Dumnezeu."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea inimii pe perete Marcel_Ionut Generalitati 1 28.11.2012 20:31:33
Rugaciunea inimii Ecaterina Cojoca Rugaciuni 65 10.05.2010 09:59:26
RUGACIUNEA INIMII ancah Rugaciuni 21 20.06.2009 23:52:24
CURATIREA INIMII iosif Pocainta 53 01.06.2008 20:46:49