Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.05.2008, 23:32:26
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Cand intervenim noi, oamenii, este ca si cum am spune : " Doamne, Tu nu stii nimic ! Sa-ti spun eu, Doamne, ce este cu acesta sau cu aceasta !" Asa ne prezentam noi, plini de obraznicie si de nesimtire si dobitocie. Il dam afara din scaunul judecatii si judecam noi.(Parintele Sofian)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.05.2008, 00:11:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Cand intervenim noi, oamenii, este ca si cum am spune : " Doamne, Tu nu stii nimic ! Sa-ti spun eu, Doamne, ce este cu acesta sau cu aceasta !" Asa ne prezentam noi, plini de obraznicie si de nesimtire si dobitocie. Il dam afara din scaunul judecatii si judecam noi.(Parintele Sofian)
Ce-i si mai grav, este ca fiecare grup de falsi judecatori( barfitori) isi cauta adepti si uita asa numarul celor in nesimtire creste, creste si iar creste. Lipsa credintei si educatiei, accentueaza si mai mul fenomenul in sine.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.05.2008, 02:12:45
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Un prim pas spre vindecare este CONSTIENTIZAREA acestei piedici in calea rugaciunii, a apropierii de Dumnezeu. Avem de ales intre a judeca pe aproapele si a ne apropia de Dumnezeu. In functie de ceea ce alegem, ne definim pe noi insine si ne trasam directia in care vrem sa mergem!

La ce folos e ca il barfesc pe fratele meu? Ce folos are el de cuvintele mele rele spuse pe la spate? Ce folos are el atunci cand il judec pentru neputintele lui? Oare de judecata are el nevoie sau de dragostea pe care Hristos a daruit-o tuturor celor care s-au intors prin pocainta la Dumnezeu?

Si daca eu nu vad pocainta la fratele meu, de ce sa-l judec si sa-l consider ca fiind vandut iadului??? De unde stiu eu cand se va pocai el? Oare nu toti avem un moment de pocainta in viata noastra? Atunci cand gresim ne este mai vindecatoare judecata, barfa celorlalti sau dragostea, intelegerea si iertarea lor?

Iata intrebari care ne lamuresc cat de grav e pacatul barfelii, cleveterii, judecatii!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.05.2008, 07:21:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Pana la urma urmei, acest pacat al barfei, este tot un rezultat al mandriei, al iubiri de sine ce ea insasi ne orbeste, facandu-ne judecatori ad hoc, uitand de propriile greseli, patimi. Antidotul este smerenia ce ne tine in trezire, smerenie ce si ea la randu-i se dobandeste in timp, odata cu maturizarea noastra intru cele duhovnicesti si de folos sufletului.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.05.2008, 09:43:12
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Ce inseamna a barfi? Cand barfim si judecam de fapt?

Este intotdeauna barfa si rautate?
Cam este intotdeauna barfa si rautate.
Nu trebuie sa vorbim nimic rau despre aproapele ,nici macar sa pomenim ce a spus el.
Si totusi o mai facem.
Si ne dam imediat seama ca l-am suparat pe Dumnezeu.
Par.Teofan Zavoratul spunea ca parerea buna despre noi insine sta la baza judecatii aproapelui ,deci si a barfei.
Cum sa ne simtim dupa ce am zis ceva rau de aproapele si apoi sa ii vorbim in fata?
Nu precum fatarnicii ,care una zic si alta fac?
Pe de alta parte nu sunt de acord sa ii arati aproapelui ce a gresit ,caci altfel cazi in cealalata extrema ,gandesc rau si il vorbesc de bine.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.05.2008, 09:46:36
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Am vrut sa zic altceva ,ca trebuie sa indreptam aproapele cu blandete ,cum spune apostolul Pavel ,nu sa il judecam in gand.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.05.2008, 14:43:44
elena2008 elena2008 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.02.2008
Locație: Galati
Mesaje: 38
Implicit

fara nici un fel de bataie de joc...
cu barfa am mai inteles eu cum sta treaba...

dar judecata? cunosc oameni care au ajuns in stare de depresie profunda din cauza gandirii "eu nu sunt nimic, eu nu merit nimic".

intreb din suflet: unde se trage linia intre umilinta si stima de sine? cand recunosti ca ai facut ceva bine inseamna ca te mandresti? atunci unde are loc bucuria? cand iti formezi o parere personala despre un om inseamna ca il judeci? atunci cum iti alegi prietenii, cum te feresti de unii oameni care ti-ar face rau?....

ce e judecata?...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.05.2008, 15:08:46
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elena2008
fara nici un fel de bataie de joc...
cu barfa am mai inteles eu cum sta treaba...

dar judecata? cunosc oameni care au ajuns in stare de depresie profunda din cauza gandirii "eu nu sunt nimic, eu nu merit nimic".

intreb din suflet: unde se trage linia intre umilinta si stima de sine? cand recunosti ca ai facut ceva bine inseamna ca te mandresti? atunci unde are loc bucuria? cand iti formezi o parere personala despre un om inseamna ca il judeci? atunci cum iti alegi prietenii, cum te feresti de unii oameni care ti-ar face rau?....

ce e judecata?...
Una e sa iti vezi pacatele si alta sa te desconsideri ,sau sa ai remuscari ,e o diferenta mare.
Caci vederea propriului pacat trebuie insotita cu recunostinta fata de binecuvantarile primite in raport cu nevrednicia noastra.
Depresiile in general apar avand la baza pacate nemarturisite ,sufletul curat e stapinit de bucurie.
In general formarea unei pareri personale despre un om ,atunci cand acea parere este proasta ,inseamna judecata,caci fiecare om are ceva bun in el si nu trebuie sa vedem acel rau.
Prietenii ti-i alegi dupa afinitati ,nu dupa defecte sau calitati.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.05.2008, 15:12:16
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

judecata nedorita este osandire, este scoaterea paiului din ochii aproapelui in timp ce in ochiul nostru shade la loc de cinste barna cea telescopica pe tronul mandriei shi laudarosheniei ingamfate din sufletul nostru lacom shi invidios pentru datorii...

nu exista stima de sine ci dispretz de sine ar trebui sa fie, umilintza "eu sunt un nimic, eu nu merit nimic" este smerenie shi nu este depresie dar nu e bine sa cazi in disperare ca sa nu faci fapte nebuneshti

bucuria ca ai facut ceva bine inseamna nebunie ca ai impresia ca prin puterea ta ai facut ceva bun, bucuria este doar cand ai asculta shi ai implinit voia lui Dumnezeu, ai vegheat ca s-o faci in cinste, in curatzie, in cucernicie din toata inima nefatzarnica

cand itzi formezi o parere personala despre un om inseamna ca l-ai judecat, ca l-ai osandit sau l-ai laudat in deshert, ca tzi l-ai autobarfit, shi daca tzi l-ai barfit atunci cum vei mai putea implinii porunca dragostei de fratzi shi surori intru Hristos?

poi asha te fereshti de prieteni shi de dushmani, cunoscandu-i ce le poate pielea dar fara sa-i osandeshti, ci sa le plangi naravurile ce sunt contrare voii lui Hristos shi acceptandu-i totushi asha cum sunt ei, vazand in ei creatzia lui Dumnezeu dupa Chipul Sau, sa te smereshti in a nu face deosebire dupa fatza omului, dupa averea lui, dupa tineretza sau batranetzile lui ci sa implineshti dreptatea shi sfintzenia nepartinit in iubire shi nu in impietrire, nesimtzire shi raceala plina de indraznire necuvincioasa.

judecata? este ca Dumnezeu s-a smerit ca sa nu-l piarda pe om ci sa-l Mantuie, deci a fost mic shi sarac shi nevinovat astfel ca asha se cuvine sa fim shi noi, daca Dumnezeu cel Atotputernic a facut ashea cu pacatoshii Sai, asha se cuvine sa facem shi noi, "Caci Fiul Omului nu a venit ca sa osandeasca ci sa ...." , deci sa facem shi noi asemenea: sa dam orbilor vederea, sa indreptam pe garbovi, sa-i punem pe picioare pe ologi, mutzilor sa le redam cuvintele, pe fricoshi sa-i imbarbatam, pe sfintzi sa-i laudam, pe infometatzi sa-i hranim, pe bolnavi sa-i cercetam, pe demonizatzi sa-i liberam, pe dreptzi sa-i urmam, pe parintzi sa-i cinstim, ca lumea vazand dragostea dintre noi sa dea slava lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.05.2008, 01:06:48
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elena2008
fara nici un fel de bataie de joc...
cu barfa am mai inteles eu cum sta treaba...

dar judecata? cunosc oameni care au ajuns in stare de depresie profunda din cauza gandirii "eu nu sunt nimic, eu nu merit nimic".

intreb din suflet: unde se trage linia intre umilinta si stima de sine? cand recunosti ca ai facut ceva bine inseamna ca te mandresti? atunci unde are loc bucuria? cand iti formezi o parere personala despre un om inseamna ca il judeci? atunci cum iti alegi prietenii, cum te feresti de unii oameni care ti-ar face rau?....

ce e judecata?...
Eu nu sunt nimic, eu nu merit nimic...da! Si stii de ce? Pentru ca atunci cand spun asta o spun in comparatie cu Hristos, eu nu am voie sa ma compar decat cu Hristos si atunci in raport cu El eu nu sunt nimic! Sunt cel mai rau dintre toti pentru termenul meu de comparatie este Hristos, nu ceilalti!

Dar ceea ce sunt sunt pentru ca Dumnezeu este! Dumnezeu este frumos, bun, iertator, milostiv, plin de dragoste! Asa sunt si eu ....DACA ma straduiesc sa ma aseman Lui! Daca eu sunt creat dupa Chipul si Asemanarea Lui inseamna ca eu am potential! Acest potential inseamna ca am capacitatea de a lasa pe Dumnezeu sa se reflecte in mine, sa locuiasca in mine si sa vina sa ma faca frumos, bun, iertator, plin de dragoste.

Cum Il fac pe Dumnezeu sa se reflecte in mine? Prin intrarea in comunicare cu El! Comunic cu Dumnezeu si incet incet ajung la comuniune, care e mai mult decat comunicare. Comuniunea cu Dumnezeu inseamna ca ne cunoastem si ne bucuram unul de celalalt! Cunoasterea lui Dumnezeu se face prin rugaciune si citirea Cuvantului, prin Sfanta Biserica si Sfintele Taine si prin legatura cu duhovnicul. Iata, pasi concreti! Sa nu mai ratacim in idei de tot felul si filozofii omenesti.

Umilinta, smerenia inseamna adevar! Recunosc ca FARA DUMNEZEU sunt nimic! Insa CU DUMNEZEU sunt totul! Dar sunt toate ale lui Dumnezeu! Pai, eu, om pacatos, pot sa ma trufesc atunci cand Hristos, avand totul si fiind totul, S.a smerit si nu s.a trufit niciodata? El, Dumnezeul Viu, care avea totul in Mana Sa....nu s-a trufit, ci S/a smerit! Atunci, eu pacatosul ce sa spun? Ca sunt mare si tare?

Sunt un nimic fara EL, dar cu Dumnezeu sunt totul, sunt o fiinta minunata, a pus dragoste multa in mine, putin fata de ingeri am fost micsorat, spune psalmistul, sunt o creatura minunata, iubesc pentru Dumnezeu iubeste, zambesc pentru ca El zambeste, am curaj pentru ca El este curajos, biruiesc pentru ca El imi da biruinta! Totule dar...iar eu sunt IUBIT DE DUMNEZEU, de aici trebuie sa vina stima de sine! Iar umilinta din constiinta pacatului!


2. Judecata inseamna sa condamni pe omul acela! Cand vezi un om desfranat si spui: iata ce curvar este acesta! Deja ai judecat! Daca vezi insa un curvar, gandeste-te ca e un om bolnav care are nevoie de rugaciunea ta ca sa se vindece! Si iata ii vei fi de folos fara sa stie el vreodata!

De rautatea oamenilor nu te vei putea feri intotdeauna...oamenii ranesc oameni! Prietenii ti-i alegi in functie de dorintele tale, afinitati! Dar nu trebuie sa ii tratam pe ceilalti cu dispret! Hristos a primit curvele si curvarii si tot betivii cu multa dragoste pentru ca AVEAU POCAINTA! Pocainta i/a facut frumosi si curati cum nu reusea "aparenta" dreptate sa ii faca curati pe farisei!

Ce e judecata? Sa gandesti rau despre fratele tau, sa-l condamni pentru ca este asa cum este, sa vorbesti de rau in loc sa te rogi pentru acela, sa-l blestemi in loc sa-l binecuvintezi! Omul are si parti bune, noi le vedem doar pe cele rele!


Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
judecata lore86 Generalitati 20 08.05.2013 18:49:23
BARFA- rana a sufletului! snowdrop Generalitati 58 21.03.2012 22:17:54
barfa, parere, judecata? anaana71 Generalitati 88 24.02.2010 16:47:27
Judecata patinina34 Din Noul Testament 6 04.01.2009 09:01:09
Osandirea, judecata alynnna Pocainta 8 14.03.2008 17:56:38