Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.07.2009, 15:09:45
Andu30's Avatar
Andu30 Andu30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andu30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Nu exista efect fara cauza. Nici macar un fir de praf nu se muta din locul "a" in locul "b" daca nu actioneaza asupra lui o cauza.

Miscare browniana.
Repet. NU EXISTA efect fara cauza in lumea materiala.

Miscarea browniana este si ea un efect al unei cauze (cresterea temperaturii).

Temperatura mica --> miscare browniana mica
Temperatura mare --> miscare browniana mare

Temperatura 0 Celsius --> miscare browniana 0 (apa ingheata)
__________________
__________________
Hazardul este măsura ignoranței noastre. (Henry Poincare)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.07.2009, 15:15:26
Andu30's Avatar
Andu30 Andu30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andu30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Andu30
Ba am auzit de selectie naturala... Dar cum explica selectia naturala transformarea din vierme in reptila.. Cate miracole are teoria asta...

ai2
Tocmai ca nu sunt miracole. Evolutia nu poate fi oprita si, uneori, rezultatele sunt intr-adevar bizare. Oricare alt rezultat ti s-ar fi parut la fel de improbabil! Si inca ceva. Probabilitatea se evalueaza a priori nu a posteriori! La loto toate combinatiile sunt egal probabile desi pana la urma doar una iese. Daca te gandesti care era prob ca tocmai acea varianta sa iasa ajungi la concluzia ca toate loteriile sunt trucate (cand nu e nevoie).

O sa fac o paralela cu exemplul tau: bilele de la loto.

In cazul evolutionismului trebuie sa-mi arati mai intai de unde ai bilele si apoi de ce imi spui ca bilele isi schimba numerele. Despre asta este vorba de fapt.

Cum se poate schimba o bila din numarul 49 in 64, iar daca este o schimbare atunci trebuie sa fie o cauza care sa produca "mutatia genetica".
__________________
__________________
Hazardul este măsura ignoranței noastre. (Henry Poincare)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.07.2009, 15:18:33
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
In schimb aia de aud voci prin desert sunt inspirati de divinitate!
poi vocea nu e ceva mai demn de crezare decat citirea in praf shi pulbere de carbon 14?

sau e cineva vinovat ca aude voci, ca aude... poi cine a mai auzit ca sa fie cineva vinovat shi rau pentru ca vede, aude, simte...

defapt ce vrei sa insinuezi ca Moise era nebun? sau sfintzii? poi atunci ce sens mai are sa vorbim daca voi atzi inlocuit Divinitatea cu cititorii, oameni de shtiintza ghicitori in ale prafului de pe toba shi in ale pulberei de C14 radioactiv... poi va jucatzi cu jmegal... nu v-am zis eu?

dar fireshte ca nici in ispita dracului ce uneori nu numai ca tace in mod activ dar mai shi vorbeshte indemnandu-te la rele, deci nici in voci nu trebuie sa crezi dar nu eshti vinovat ca le auzi ci ca le crezi shi le urmezi atunci mai ales cand shtii ca te insheala shi te instiga la razvratire sau la inchinare la satana gLhulmii asteia sau te indeamna la pacatul care imi vine, imi vine mereu... ca e bine ca-mi vine...


deci de 7500 de ani a cazut Adam shi Eva... iar pana la cadere nu shtiu cat a trecut poate o zi, sau o luna... sau catziva ani, sau un timp necontorizat decat de ciclicitatea saptamanala... dar eu banuiesc ca toate cele ce au fost create in tot universul nu au varsta mai mare de 7500 shi ceva de ani... ca nu shtiu exact, dar sub 8000 de ani ca perioade de timp masurate... am impresia, ca asha ceva ne invatza Cuvantul lui Dumnezeu dat prin prooroci.

Last edited by vsovi; 20.07.2009 at 15:29:24.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.07.2009, 15:33:52
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andu30 Vezi mesajul
Repet. NU EXISTA efect fara cauza in lumea materiala.

Miscarea browniana este si ea un efect al unei cauze (cresterea temperaturii).

Temperatura mica --> miscare browniana mica
Temperatura mare --> miscare browniana mare

Temperatura 0 Celsius --> miscare browniana 0 (apa ingheata)
Ei as! nu inceteaza nicio miscare browniana la 0 grade Celsius! Poate la 0K! E o diferenta de vreo 273 de grade si ceva, musai Celsius ca altfel nu sunt grade, sunt numai kelvini.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.07.2009, 15:41:38
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Ei as! nu inceteaza nicio miscare browniana la 0 grade Celsius! Poate la 0K! E o diferenta de vreo 273 de grade si ceva, musai Celsius ca altfel nu sunt grade, sunt numai kelvini.
poi domnule, cum atunci se explica supraconductibilitatea daca zici ca la 0K nu este mishcare? deci e o inventzie shi asta cu 0K, au presupus ei ca exista temeperaturi la care materia ar fi blocata... poi daca apare supraconductibilitate? deci se mishca curentzii apropae fara oprelishti shi la infinit cu pierderi foarte mici asta ce inseamna ca e blocata materia?

deci nici la 0K nu inceteaza nimic, fiindca nu shtim ce este aia 0K caci frigul nici ala nu shtim ce este ci doar presupunem pentru ca cineva a presupus shi a zis ca in cosmos e foarte frig... shi zicem ca in lipsa caldurii lucrurile tind spre 0 absolut, poi parerea mea este ca frigul trebuie produs ca sa apara frig caci altfel nu e nimic, nici frig shi nici cald... deci ceva il produce, un frigider, ceva ce absoarbe shi fura caldura...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.07.2009, 15:51:17
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andu30 Vezi mesajul
O sa fac o paralela cu exemplul tau: bilele de la loto.

In cazul evolutionismului trebuie sa-mi arati mai intai de unde ai bilele si apoi de ce imi spui ca bilele isi schimba numerele. Despre asta este vorba de fapt.

Cum se poate schimba o bila din numarul 49 in 64, iar daca este o schimbare atunci trebuie sa fie o cauza care sa produca "mutatia genetica".
Codul genetic are practic 4 "bile". Cum s-a ajuns la ADN nu stiu sa-ti spun dar sunt teorii si aici. Daca vrei insistam si asupra ADN-ului dar imi tb ceva timp pt documentare. (Eu chiar nu le stiu pe toate! :-P)
49 se schimba in 64 relativ usor daca este corelat cu o caracteristica anume care este mai avantajos sa fie 64 decat 49. De exemplu: sa presupunem ca 49 se refera la temperatura maxima la care organismul rezista. Aici trebuie sa stii ca 49 nu e niciodata fix 49! Exista (ca intotdeauna) o distributie insemnand ca unii indivizi rezista si la 49.1 iar unii la doar 48.9 ( variatia de 0.1 e aleasa la intamplare. Daca pasii pot fi de fix 1 argumentul este acelasi doar datele difera. eu am folosit 0.1 sa nu zici ca exagerez si e mai realist) Sa presupunem ca vine incalzirea globala. indivizii care rezista la 49.1 au mai multe sanse de supravietuire si vor da nastere unor care vor supravietui la 49.1. Evident ca si aici avem o distributie samd pana la 64. Aceasta distributie este data de modificarile genetice care apar in procesul de copiere a ADN-ului. Exemplul cu temperatura maxima la care rezista un organism se regaseste in natura la o specie de albine. Daca vrei incerc sa caut filmuletul pe youtube desi nu promit ca-l gasesc.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.07.2009, 15:56:41
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
poi domnule, cum atunci se explica supraconductibilitatea daca zici ca la 0K nu este mishcare? deci e o inventzie shi asta cu 0K, au presupus ei ca exista temeperaturi la care materia ar fi blocata... poi daca apare supraconductibilitate? deci se mishca curentzii apropae fara oprelishti shi la infinit cu pierderi foarte mici asta ce inseamna ca e blocata materia?
Te rog sa-mi indici sursa care spune ca la 0K sunt blocati inclusiv electronii responsabili pt curentul electric si sursa care spune ca miscarea browniana se refera la electroni.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.07.2009, 16:00:37
Andu30's Avatar
Andu30 Andu30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andu30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Ei as! nu inceteaza nicio miscare browniana la 0 grade Celsius! Poate la 0K! E o diferenta de vreo 273 de grade si ceva, musai Celsius ca altfel nu sunt grade, sunt numai kelvini.
Mișcarea browniană (numită după botanistul Robert Brown) este o mișcare spontană, complet haotică și DEPENDENTA DE TEMPERATURA MEDIULUI, a unor particule aflate într-o suspensie coloidală sau dispersie gazoasă.

Cand apa trece din stare lichida in stare solida (gheata) eu unul nu cunosc sa mai existe miscare browniana (miscare specifica starilor lichide si gazoase). Dar daca tu stii ce pot sa zic... astept o referinta.

Cat despre a doua observatie dupa cunostintele mele, apa in conditii de presiune normala, ingheata la 0 grade Celsius (sau pe scara Kelvin 273.15 grade). Chiar nu inteleg ce ai vrut sa spui. Una e scara relativa iar una e scara absoluta. Daca spun ca apa ingheata la 0 grade Celsius sau 273 Kelvin spun exact acelasi lucru.
__________________
__________________
Hazardul este măsura ignoranței noastre. (Henry Poincare)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.07.2009, 16:05:29
Andu30's Avatar
Andu30 Andu30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andu30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Codul genetic are practic 4 "bile". Cum s-a ajuns la ADN nu stiu sa-ti spun dar sunt teorii si aici. Daca vrei insistam si asupra ADN-ului dar imi tb ceva timp pt documentare. (Eu chiar nu le stiu pe toate! :-P)
49 se schimba in 64 relativ usor daca este corelat cu o caracteristica anume care este mai avantajos sa fie 64 decat 49. De exemplu: sa presupunem ca 49 se refera la temperatura maxima la care organismul rezista. Aici trebuie sa stii ca 49 nu e niciodata fix 49! Exista (ca intotdeauna) o distributie insemnand ca unii indivizi rezista si la 49.1 iar unii la doar 48.9 ( variatia de 0.1 e aleasa la intamplare. Daca pasii pot fi de fix 1 argumentul este acelasi doar datele difera. eu am folosit 0.1 sa nu zici ca exagerez si e mai realist) Sa presupunem ca vine incalzirea globala. indivizii care rezista la 49.1 au mai multe sanse de supravietuire si vor da nastere unor care vor supravietui la 49.1. Evident ca si aici avem o distributie samd pana la 64. Aceasta distributie este data de modificarile genetice care apar in procesul de copiere a ADN-ului. Exemplul cu temperatura maxima la care rezista un organism se regaseste in natura la o specie de albine. Daca vrei incerc sa caut filmuletul pe youtube desi nu promit ca-l gasesc.

Iti bazezi gandirea pe cazuri particulare. Diversitatea unei specii nu inseamna evolutie.

Un om se poate adapta la mediu, dar asta nu inseamna evolutie. Spre exemplu, daca eu ma antrenez sa rezist sub apa, voi reusi asta in urma antrenamentului (organismul se adapteaza (adica se antreneaza la o anumita solicitare): creste capacitatea pulmonara, scade consumul de oxigen etc).

Daca si copiii mei se antreneaza la fel este posibil sa trasmitem mai departe aceste capacitati. Dar de la a te adapta la mediul inconjurator pana la a-mi spune ca dupa antrenament o sa-mi creasca BRANHII e cale foarte lunga.
__________________
__________________
Hazardul este măsura ignoranței noastre. (Henry Poincare)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.07.2009, 16:12:15
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andu30 Vezi mesajul
Mișcarea browniană (numită după botanistul Robert Brown) este o mișcare spontană, complet haotică și DEPENDENTA DE TEMPERATURA MEDIULUI, a unor particule aflate într-o suspensie coloidală sau dispersie gazoasă.

Cand apa trece din stare lichida in stare solida (gheata) eu unul nu cunosc sa mai existe miscare browniana (miscare specifica starilor lichide si gazoase). Dar daca tu stii ce pot sa zic... astept o referinta.

Cat despre a doua observatie dupa cunostintele mele, apa in conditii de presiune normala, ingheata la 0 grade Celsius (sau pe scara Kelvin 273.15 grade). Chiar nu inteleg ce ai vrut sa spui. Una e scara relativa iar una e scara absoluta. Daca spun ca apa ingheata la 0 grade Celsius sau 273 Kelvin spun exact acelasi lucru.
Miscarea browniana se foloseste si pt miscarea atomilor sau moleculelor. E o extensie de limbaj. De aceea am zis ca la 0 grade Celsius nu inceteaza. Trebuia sa fiu mai clar.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Teoria enzimelor Florin-Ionut Postul 23 31.05.2012 07:57:57
Teoria evolutiei - un basm! spun oamenii de stiinta elcipo Teologie si Stiinta 524 06.10.2011 12:49:15
Teoria conspiratiei idealist Generalitati 9 21.06.2010 23:00:58
Teoria evolutiei vs Dumnezeu seby_din_brasov Generalitati 2 19.02.2009 20:42:45