Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 24.09.2009, 09:58:27
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Felicitari Condor. Ai reusit sa isti o adevarata furtuna de idei. Am citit cu interes discutiile de pe acest topic. Intr-adevar, diavolul cunoaste bine Biblia, poate reproduce texte intregi, dar nu-i vibreaza inima la revarsarea Adevarului din Sfanta Scriptura pentru ca nu-l mai intelege.
Este urata asocierea, in repetate randuri, a cunoasterii Sfintei Scripturi cu ceva satanic.
Vreau sa va amintesc ca Domnul Iisus Hristos l-a biruit pe diavol cu Scriptura. De fiecare data s-a aparat de inselatoriile lui cu "este scris". Dvs. cum va aparati de aceste inselatorii care vin din toate partile (chiar si din altare sau de la amvoane)?
Eu cred ca, cel rau nici nu se oboseste prea mult cu cei care nu cunosc Scriptura, pentru ca se ratacesc ei singuri:
"Drept raspuns Iisus le-a zis: "Va rataciti, pentru ca nu cunoasteti nici Scripturile nici puterea lui Dumnezeu."(Matei 22:29)



Vorbiti de vibrarea inimii la revarsarea Adevarului din Sfanta Scriptura. Poate avea o astfel de "vibratie" cel care nu cunoaste Sfanta Scriptura?

Daca citit Evangheliile veti vedea ca Domnul Iisus Hristos raspunde de vreo 40 de ori,( in fata fariseilor, preotilor si norodului) cu "este scris" (referindu-se la ce este scris in Scriptura). La fel fac si Sfintii Apostoli (citit epistolelel lor). Iar dvs. asemuiti cunoasterea scripturii cu ceva satanic.

Am o intrebare, la care va rog sa-mi raspundeti: este un lucru bun ca un crestin sa cunoasca bine invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Sai Apostoli? Daca considertati ca da, mai am o intrebare suplimentara: unde se gasesc aceste invataturi?
Reply With Quote
  #72  
Vechi 24.09.2009, 10:10:45
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unortodox Vezi mesajul

- ei nu au o religie ei ii spun frumos "cult" sau "confesiune" ca pana la urma nu vor sa re-lege creatura de creator ci sa-i dea omului o preocupare
Eu fac parte dintr-o biserica. Daca ii mai spun si "confesiune" cred ca nu supar pe nimeni. As putea sa o numesc, biserica "stalpul si temelia adevarului", pentru ca are la baza adevarul din Sfanta Scriptura, dar nu o fac pentru ca mi-au luat-o altii inainte (desi, in biserica lor, minciunile se gasesc chiar in importante scrieri spirituale).

Citat:
În prealabil postat de unortodox Vezi mesajul
- ei nu au dogma ci doctrina
Dogmaticii sunt intepeniti in ideologia lor si nu sunt capabili sa-si recunoasca greselile si sa schimbe dogmele.

Citat:
În prealabil postat de unortodox Vezi mesajul
- nu mai spun ca merg la biserica - ca de fapt nici nu e o Biserica - ci spun ca merg la "adunare".
Eu frecventez o biserica.

Citat:
În prealabil postat de unortodox Vezi mesajul
- lor nu le vorbeste preotul - ca de fapt nici nu e Preot al Dumnezeului Prea Inalt - ci le vorbeste pastorul.
Noi recunoastem ca singurul Preot este Domnul Iisus Hristos. Restul, sunt simpli slujitori (pastori, prezbiteri, diaconi). Preotia pamanteasca a fost un simbol pana la venirea Adevaratului Preot. "Daca ar fi oe pamant, nici nu ar mai fi preot". (Evrei 8:4).
Reply With Quote
  #73  
Vechi 24.09.2009, 11:10:11
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Dvs. ii vedeti pe crestini ca pe niste oameni bisericosi, atrasi de cele mistice. Eu ii vad asa cum ne indeamna Domnul Iisus Hristos si Sfintii Apostoli sa fim: plini de credinta in jertfa salvatoare a Mantuitorului si in fagaduintelel Lui si plini de ravna pentru fapte bune.

Partea bisericeasca si cea ritualica sunt foarte putin amintite in Sfanta Scriptura. Viata de credinta este strans legata de gandurile si faptele tale din fiecare zi.

Felul dvs. de gandire se reflecta si in ceea ce fac cei mai multi ortodocsi. Nu pun accent pe o viata morala si plina de grija fata de aproapele lor. Si este foarte rau. Biserica si preotii nu pot face nimic pentru acesti oameni. Locul lor nu poate fi in imparatia cerurilor. O spune clar Cuvantul lui Dumnezeu:
"Nu va inselati in privinta aceasta: nici curvarii, nici inchinatorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomitii, nici hotii, nici cei lacomi, nici betivii, nici defaimatorii, nici hraparetii nu vor mosteni Imparatiam lui Dumnezeu."(1 Corinteni 6:9,10)

"Ti s-a aratat omule ce este bine si ce alta cere Dumnezeu de la tine, decat sa faci dreptate, sa iubesti mila, si sa umbli smerit cu Dumnezeul tau?"(Maleahi 6:8)

Ca ideologie, crestinismul propovaduit de Domnul Iisus Hristos si Sfintii Sai Apostoli este simplu. Avem nevoie de credinta in jertfa mantuitoare a lui Hristos. Aceasta credinta ne indeamna la dragostea de Dumnezeu si dragostea de semeni. Iar "dragostea de Dumnezeu sta in pazirea poruncilor Lui" (1 Ioan 5:3).

Nu stiu de unde ati scos dvs. atatea taine si ritualuri. Domnul Iisus Hristos ne-a lasat doar, ca parte ritualica, Sfanta Impartasanie, botezul si nunta. In rest, tot crestinismul se reflecta in viata de zi cu zi. (recititi Noul Testament - e plin de indemnuri si sfaturi pentru o vietuire curata). Dvs., prin multimea de datini, ritualuri si inchinari de tip pagan ati transformat Crucea lui Hristos intr-o adevarata sorcova.

Ca sa inchei in silul dvs.: un crestinism fara credinta in jertfa salvatoare a Mantuitorului, fara dragoste de Dumnezeu si fara dragoste de semeni, este mai rau decat un club. Este o frana in calea dezvoltarii spirituale si morale a omului.

Daca vreti sa vedeti care biserica este a lui Hristos, verificati in felul urmator: vedeti in care biserica omul se schimba si devine placut lui Dumnezeu. Bisericile in care omul ramane la fel cum a fost (betiv, curvar,egoist, etc), nu sunt a lui Hristos.

Ce bine ar fi daca fiecare om ar face o cercetare a istoriei Bisericii, dezbracat de orice doctrina neo-protestanta ca sa vada cum biserica secolului unu si doi avea liturghie avea taine, era o biserica liturgica
Nu e vorba de misticism, Harul lui Dumnezeu revarsat prin Sfintele Taine nu e misticism ci impreunare cu Hristos
La partea cu judecata semenilor iti dai arama de neo-protestant adevarat pe fata asa ca nu mai am ce comenta
Ei sa sti ca renuntarea la unele vicii nu e neaparat dovada a credintei
si mormonii sunt foarte morali, Martorii lui Iehova deasemenea, chiar Islamicii sunt niste oameni care nu consuma alcool, multi atei sunt foarte morrali si nu consuma bauturi alcoolice sau tutut deasemenea au o dieta foarte echilibrata
Apoi, de ce ti se pare ca toti ortodocsii care scriem pe acest forum, suntem betivi, curvari si egoisti? oare e bine sa bagi in aceeasi oala betivul de pe strada cu omul cumpatat care merge saptamanal la Sf Liturghie si are o traire morala?
oare e bine sa bag si eu neo-protestantul model cu vecinul meu neo-protestant care este in puscarie pt furt?
Schimbarile de care vorbesti dumneata , de cele mai multe ori sunt renuntarea la vicii, dar n-am vazut nici un neo-protestant sa fie schimbat intru smerenie, ba mai multi, fosti betivi, dupa ce au trecut la secte, au devenit mari judecatori ai semenilor si ai ortodoxiei, desi ei inainte nu calcasera pragul Bisericii
Permite-mi sa fiu reticent la astfel de schimbari care din cate am vazut eu toata sunt trase la indigo " am fost betiv, fumator si m-am pocait si sunt mantuit"
cand o sa vad o schimbare in sensul "m-am crezut superior, am fost mandru, am judecat pe fratele meu, m-am crezut mantuit si pe altii i-am socotit pierduti, pacatosi, oameni de nimic dar acum m-am schimbat si ma smeresc si nu mai judec si imi vad de pacatele mele"
atunci probabil ca-i voi acorda o mai mare atentie
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)

Last edited by danyel; 24.09.2009 at 11:14:26.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 24.09.2009, 11:34:39
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Este urata asocierea, in repetate randuri, a cunoasterii Sfintei Scripturi cu ceva satanic.
Vreau sa va amintesc ca Domnul Iisus Hristos l-a biruit pe diavol cu Scriptura. De fiecare data s-a aparat de inselatoriile lui cu "este scris". Dvs. cum va aparati de aceste inselatorii care vin din toate partile (chiar si din altare sau de la amvoane)?
Eu cred ca, cel rau nici nu se oboseste prea mult cu cei care nu cunosc Scriptura, pentru ca se ratacesc ei singuri:
"Drept raspuns Iisus le-a zis: "Va rataciti, pentru ca nu cunoasteti nici Scripturile nici puterea lui Dumnezeu."(Matei 22:29)



Vorbiti de vibrarea inimii la revarsarea Adevarului din Sfanta Scriptura. Poate avea o astfel de "vibratie" cel care nu cunoaste Sfanta Scriptura?

Daca citit Evangheliile veti vedea ca Domnul Iisus Hristos raspunde de vreo 40 de ori,( in fata fariseilor, preotilor si norodului) cu "este scris" (referindu-se la ce este scris in Scriptura). La fel fac si Sfintii Apostoli (citit epistolelel lor). Iar dvs. asemuiti cunoasterea scripturii cu ceva satanic.

Am o intrebare, la care va rog sa-mi raspundeti: este un lucru bun ca un crestin sa cunoasca bine invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Sai Apostoli? Daca considertati ca da, mai am o intrebare suplimentara: unde se gasesc aceste invataturi?
Domnule,dumneavoastra constientizati ca nu intelegeti nici un mesaj cum trebuie, cum puteti crede ca sunteti in masura sa intelegeti Biblia atunci?...

Este lucru stiut ca si oamenii nebuni stiu sa citeasca si pot interpreta Biblia, si aia cu IQ=21 si aia care vor sa rastalmaceasca intentionat...toti pot citi, memora si interpreta Biblia...dar cum puteti sustine dumneavoastra si sectele ca toti indivizii pot intelege si interpreta Biblia cum trebuie totusi????

Sunteti constient ca cei din cadrul sectelor tot descopera interpretari la foc armat si unii pot sa interpreteze doar pentru a se evidentia si ei cu ceva in cadrul comunitatii???

Daca ar avea mintea luminata cu adevarat de Dumnezeu nu ar intelege toti sectantii Biblia la unison?

P.S. Ati constientizat macar pana acum, tot citind pe acest forum ca dumneavoastra nu cunoasteti toata Biblia si ca nici macar nu credeti in toata Biblia de fapt? Recunoasteti ca sectantii nu prea se ghideaza de fapt dupa principiul " Sola Scriptura " ci mai mult dupa " Solo Antico Testamento" ? Va numiti crestin, credeti in Iisus Hristos dar serbati Sabatul, cand nici un crestin nu a mai serbat Sabatul dupa Invierea Mantuitorului?

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
As putea sa o numesc, biserica "stalpul si temelia adevarului", pentru ca are la baza adevarul din Sfanta Scriptura, dar nu o fac pentru ca mi-au luat-o altii inainte (desi, in biserica lor, minciunile se gasesc chiar in importante scrieri spirituale)
Dumneavoastra va puteti numi " confesiunea" cum va doriti, insa simtiti ca nu o puteti numi "Stalpul si temelia Adevarului" si nu faceti acest lucru pentru ca NU este.
Nu v-au luat-o altii inainte, Biserica Ortodoxa este Stalpul si Temelia Adevarului

Last edited by AndruscaCIM; 24.09.2009 at 11:41:45.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 24.09.2009, 13:44:29
eudelasibiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit faptele de care vorbiti sunt generale , nu le fac doar orotdocsii

Felul dvs. de gandire se reflecta si in ceea ce fac cei mai multi ortodocsi. Nu pun accent pe o viata morala si plina de grija fata de aproapele lor. Si este foarte rau. Biserica si preotii nu pot face nimic pentru acesti oameni. Locul lor nu poate fi in imparatia cerurilor. O spune clar Cuvantul lui Dumnezeu:
"Nu va inselati in privinta aceasta: nici curvarii, nici inchinatorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomitii, nici hotii, nici cei lacomi, nici betivii, nici defaimatorii, nici hraparetii nu vor mosteni Imparatiam lui Dumnezeu."(1 Corinteni 6:9,10)

este imoral si tottal lipsit de respect sa afirmi ca "doa"r ortodocsii sau catolicii sau penticostalii se dedau la fapte ,care , din pacate au devenit universale.
Problema nu este legata de faptul ca unii fac una si alta, problema este ca daca cineva a ales o cale gresita sa aiba bunul simt si sa nu atraga si pe altii pe cai pierzatoare de suflet....
Reply With Quote
  #76  
Vechi 24.09.2009, 16:25:54
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eudelasibiu Vezi mesajul
Felul dvs. de gandire se reflecta si in ceea ce fac cei mai multi ortodocsi. Nu pun accent pe o viata morala si plina de grija fata de aproapele lor. Si este foarte rau. Biserica si preotii nu pot face nimic pentru acesti oameni. Locul lor nu poate fi in imparatia cerurilor. O spune clar Cuvantul lui Dumnezeu:
"Nu va inselati in privinta aceasta: nici curvarii, nici inchinatorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomitii, nici hotii, nici cei lacomi, nici betivii, nici defaimatorii, nici hraparetii nu vor mosteni Imparatiam lui Dumnezeu."(1 Corinteni 6:9,10)

este imoral si tottal lipsit de respect sa afirmi ca "doa"r ortodocsii sau catolicii sau penticostalii se dedau la fapte ,care , din pacate au devenit universale.
Problema nu este legata de faptul ca unii fac una si alta, problema este ca daca cineva a ales o cale gresita sa aiba bunul simt si sa nu atraga si pe altii pe cai pierzatoare de suflet....
In lumea neo-protestanta, cu care personal am avut destule contacte, se obisnuieste foarte des sa fie blamati ortodocsii ca fiind betivi, curvari, hoti, criminali, si nu numai atat, dar parca se incearca obsesiv sa se asocieze aceste fapte cu trairea ortodoxa, intelegand asstfel ca a fi ortodox inseamna a fi betiv, curvar, hot etc
Problema nu e pusa corect, in lume asa cum ai spus si tu, todeauna au existat astfel de oameni si astfel de fapte, de aceea trebuie facuta
o distinctie clara intre invatatura Bisericii ortodoxe si comportamentul unora care-si zic ortodocsi dar nu umbla dupa caile ortodoxe
Nici pe Mantuitorul nu l-au urmat toti desi a facut minuni in fata lor, asta nu inseamna ca Mantuitorul a dat gres undeva, inseamna doar ca omul e liber sa aleaga ce cale vrea
La fel e si in lume, lumea e libera, plina de ispite, pt multi insusi mantuitorul nu e decat o legenda si insausi crestinismul o serie de legende amestecate,
Sa nu ne miram fratilor, doar nu va asteptati ca in zilele din urma sa fie plina lumea de credinta, nu zice si Scriptura ca la urma credinta celor mai multi se va raci?
Apoi, neo-protestantii tot arunca discursu "omu merge la biserica apoi se imbata" , oameni buni, in ce lume traim? evident ca omul prin natura sa este o fiinta slaba, are caderi, dar ce ar trebui facut? aruncat din Biserica? , Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului ci sa se intoarca si sa fie viu, Mantuitorul spunea ca pentru cei pacatosi a venit, deci nimeni nu trebuie blamat, alungat, fiecaruia ii trebuie data sansa mantuirii mai ales ca aceasta mantuire nu ne apartine ci este data de Hristos, asa ca nu se cuvine sa judecam sa blamam a aruncam cu noroi in niciunul din semenii nostrii ci se cuvine sa ne rugam pt ei
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #77  
Vechi 24.09.2009, 17:10:58
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

preotii ortodocsi nu pun accent pe trairea morala?dragul me condor,nute supara,pe ce lume traiesti?preotiii ortodocsi nu pun accent pe morala?dar,ai fost vreodata intr-o biserica ortodoxa?si daca ai fost ti-ai dat castile de muzica jos din urechi?(scuzama,dar ma uimeste simplitatea gandirii tale).ai stat de vb cu un preot vreodata?ai vb cu iustin parvu?ai vb cu arsenie papacioc?ai vb cu teofil paraianu?ai auzit de ei?ai auzit maca de arsenie boca?iti spune ceva numele asta?TOTI ACESTIA,SI MULTI ALTI ALTII AU TRAIT SI TRAIESC IN HRISTOS SI PRIN HRISTOS SI AU PROPOVADUITA IUBIREA MORALA ,DRAGOSTEA........dar dragii mei protestanti,VOI NU AVETI ISTORIE.voi nu aveti SFINTI PARINTI care sa va indrume si mergeti besmetici cu biblia in mana propovaduind.....ce?nici voi nu stiti.........fiecare intelege cum vrea biblia........si mai sunteti si peste 30000 de secte neoprotestante?30000?30000 DE INTELESURI? sa v a ajute dumnezeu......dar nu va mai luati de preotii ortodocsi.aveti si voi betivii si curvarii vostrii.traiesc alaturi si muncesc alaturi de "pocaiti"!sunt satul de ei pana peste cap........
Reply With Quote
  #78  
Vechi 24.09.2009, 17:47:57
Stefann's Avatar
Stefann Stefann is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.08.2007
Mesaje: 29
Implicit Doamne ajuta

Se spune ca razboiul si foametea sunt conduse de catre diavoli iar razboiul sectelor este condus direct de satana
Reply With Quote
  #79  
Vechi 24.09.2009, 17:51:53
Stefann's Avatar
Stefann Stefann is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.08.2007
Mesaje: 29
Implicit Doamne ajuta

Se spune ca razboiul si foametea sunt conduse de catre spurcatii diavoli iar razboiul sectelor este condus direct de spurcatul satan
Reply With Quote
  #80  
Vechi 24.09.2009, 18:23:53
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Ce bine ar fi daca fiecare om ar face o cercetare a istoriei Bisericii, dezbracat de orice doctrina neo-protestanta ca sa vada cum biserica secolului unu si doi avea liturghie avea taine, era o biserica liturgica
Nu este greu sa cercetezi, dezbracat de orice doctrina, istoria bisericii din secolul unu (biserica apostolica). Aceasta istorie se gaseste in Sfanta Scriptura (Faptele Apostolilor si Epistolele Apostolilor). Veti vedea ca partea liturgica este foarte putin amintita. In plus, existau doar vre-o cateva "slujbe": cu ocazia botezului, a casatoriei, a Sfintei Impartasanii, a hirotoniri si a mirungerii. Cel mai mare accent se punea pe propovaduirea Evanghelie lui Hristos (in cuvinte, pe intelesul oamenilor), pe invatatura crestina si pe vietuirea crestina de zi cu zi.

Aratati-mi cate "slujbe" au tinut Sfintii Apostoli si cat vorbesc despre ele. Si pentru fiecare verset referitor la o "slujba" tinuta de Sfintii Apostoli eu va dau cate 10 capitole despre propovaduirea Evangheliei, educatia si vietuirea crestina. Ce spuneti, este corect targul? Dvs. imi dati un verset despre "slujbe" in schimbul a 10 (zece) capitole despre educatia crestina, tinuta prin vorbire limpede, pe intelesul omului.

Si, chiar nu inteleg de ce tineti atat la "ritualuri". Nu vedeti ca nu au efect in viata omului? Credeti ca degeaba a recurs Mantuitorul la invatare si nu la slujbe? "Iisus invata in toate zilele pe norod". (Luca 19:47) Si astfel de referinte, gasim de peste 20 de ori in Evanghelii. La fel ca Mantuitorul, au procedat si Apostolii Sai. Suntem noi mai priceputi la oameni, incat consideram ca le este mai de folos sa-i indopam cu tot felul de "slujbe", in loc sa punem accentul pe "educatie" crestina?

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Apoi, de ce ti se pare ca toti ortodocsii care scriem pe acest forum, suntem betivi, curvari si egoisti? oare e bine sa bagi in aceeasi oala betivul de pe strada cu omul cumpatat care merge saptamanal la Sf Liturghie si are o traire morala?
oare e bine sa bag si eu neo-protestantul model cu vecinul meu neo-protestant care este in puscarie pt furt?
Nu am spus ca toti ortodocsii (mai ales cei de pe forum) ar fi imorali. Dimpotriva, cred ca muti ortodocsi sunt oameni deosebit (cunosc destui din acestia) si, de asemenea, stiu ca multi ortodocsi vor fi mantuiti.

Daca vreti sa facem o imparteala pe "oale", cred ca in aceeasi oala pot sa intre toti cei imorali (ortodox, catolic, protestant) iar in alta oala pot intra cei morali (ortodox, catolic, protestant).

In alta ordine de idei: sunt de acord cu dvs. ca este posibil ca oameni morali sa nu faca parte din biserica lui Dumnezeu (chiar ma doare acest lucru - cunosc oameni de o mare frumusete morala, dar rupti de Dumnezeu - sincer, nu stiu ce va fi cu ei). Dar, cert este, ca cei imorali sigur nu sunt din biserica lui Dumnezeu. Cuvantul lui Dumnezeu o spune limpede: hotii, curvarii, betivii, etc. nu au ce cauta in Imparatia lui Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Schimbarile de care vorbesti dumneata , de cele mai multe ori sunt renuntarea la vicii, dar n-am vazut nici un neo-protestant sa fie schimbat intru smerenie, ba mai multi, fosti betivi, dupa ce au trecut la secte, au devenit mari judecatori ai semenilor
Aveti dreptate. Dar, nu la astfel de schimbari ma refeream. De fapt, astfel de oameni nu fac decat sa schimbe un pacat cu altul (poate mai mare). Ma gandeam la un drum continuu de schimbari. Viata crestina nu inseamna scaparea de niste vicii si gata (esti sfant). Cresterea in credinta si fapte ale credintei sunt atribute ale crestinismului autentic. Aceasta crestere este lucrarea pe care Duhul Sfant o face in vietile noastre. In biserica unde omul nu se schimba si creste nu este Duh Sfant (vedeti Galateni cap.5 - ultima parte - roada Duhului).

Last edited by condor; 24.09.2009 at 18:27:32.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
dfgergheg



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Au protestantii si neoprotestantii o Traditie proprie? Florin-Ionut Secte si culte 90 14.02.2012 13:25:48
problema mea... soulonfire Generalitati 41 18.08.2011 21:46:52
am si eu o problema.. noname Umanitare 6 26.12.2008 00:16:18
Dialogul ortodoxiei cu neoprotestantii PadreCory Secte si culte 0 20.06.2008 23:42:10