Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.12.2009, 00:45:16
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

"Numele Trandafirului" de Umberto Eco.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.12.2009, 10:30:44
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
"Numele Trandafirului" de Umberto Eco.
pentru cultura generala - da, pentru sufletul tau - in nici un caz. :) Chiar daca actiunea se desfasoara intr-o manastire, cu personaje calugari, totul este privit si expus dintr-o perspectiva cel putin indoielnica. Personajul principal este mai mult un detectiv care nu crede in invatatura crestina, insa isi pune - pana in finalul cartii - intrebarea daca Hristos "a ras vreodata" si daca este bine pentru un crestin sa rada. toate astea, imbinate cu un fir narativ de roman politist, plin de crime si scene sangeroase. Iarta-ma, Noesissa! Nu e nimic persoanal, doar ca nu recomand nici unui crestin aceasta carte. :) Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.12.2009, 10:49:13
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
As avea nevoie de niste recomandari in materie de carti. As vrea niste carti interesante, care sa-mi mai linisteasca sufletul, cu caracter religios. Simt nevoia sa citesc ceva nou, care sa-mi mai mangaie sufletul.
Nu multe sunt cartile care chiar odihnesc sufletul, in cele mai fine adancimi ale sale.
Sunt de acord cu sfatul lui mihailt.

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Poti sa iei si cartea tradusa de parintele Rafail Noica scrisa de arhimandritul Sofronie despre Sfantul Siluan Athonitul, aparuta la editura Reintregirea.
"Intre iadul deznadejdii si iadul smereniei", Sfantul Siluan Athonitul
"Viata Sfantului Siluan Athonitul", Arhimandritul Sofronie Saharov

Acestea doua sunt unite in cartea recomandata de mihailt, "Sfantul Siluan Athonitul".
Sunt cele mai bune doua carti pe care le'am citit vreodata. Urmeaza dupa Sfanta Scriptura.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.12.2009, 18:21:45
eugenserban's Avatar
eugenserban eugenserban is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
"Numele Trandafirului" de Umberto Eco.
O carte foarte frumoasa. E foarte bine scrisa si te tine cu sufletul la gura, a ramas cartea mea preferata o lunga bucata de vreme.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.12.2009, 23:34:10
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
pentru cultura generala - da, pentru sufletul tau - in nici un caz. :) Chiar daca actiunea se desfasoara intr-o manastire, cu personaje calugari, totul este privit si expus dintr-o perspectiva cel putin indoielnica. Personajul principal este mai mult un detectiv care nu crede in invatatura crestina, insa isi pune - pana in finalul cartii - intrebarea daca Hristos "a ras vreodata" si daca este bine pentru un crestin sa rada. toate astea, imbinate cu un fir narativ de roman politist, plin de crime si scene sangeroase. Iarta-ma, Noesissa! Nu e nimic persoanal, doar ca nu recomand nici unui crestin aceasta carte. :) Doamne ajuta!

Desigur, depinde de suflet, cred...nu toti traim doar cu Filocalia in brate, unii mai citim si altele, poate putin mai neconventionale. :)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.12.2009, 12:35:28
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Desigur, depinde de suflet, cred...nu toti traim doar cu Filocalia in brate, unii mai citim si altele, poate putin mai neconventionale. :)
O sa pun un citat (sper sa nu fie neplacut pentru unii, dar avem cu totii de invatat de aici):

Pe părinții de la Sfântul Gherman i-a marcat foarte tare pilda unui mare avvă la care vine un tânăr însetat de viața duhovnicească: „Avva, ce să citesc?” Și răspunsul este șocant pentru marea majoritate a voastră: David Copperfield (fără nici o legătură cu celebrul șaman modern). Răspuns care ne-a dat gata pe toți cei care considerăm că-L cunoaștem într-o anumită măsură pe Hristos. Adică David Copperfield e cam pe la sfârșitul sfârșitului listei cărților care ar putea fi recomandate de către un duhovnic, în cazul în care duhovnicul nu recomandă medicină Ayurveda sau cine știe ce cărți ale medicinei orientale ori alte ciudățenii. Ar fi șocant pentru noi, poate, cel puțin pentru mine a fost, să aflăm că părintele Serafim i-a luat pe tinerii din mănăstire să vadă piesa lui Shakespeare - Romeo și Julieta, piesă pe care o citiseră mai înainte. Unde sunt Sfinții Părinți, și unde-i Romeo și Julieta? Și a fost întrebat: „Părinte, dar nu vă dați seama, sunt tineri începători în viața monahală! N-or să se smintească?” Și părintele Serafim a spus: „Și ei sunt oameni și trebuie să înțeleagă anumite manifestări ale sufletului omenesc. Este mai bine să li se ofere acestea sub îndrumare și control decât să se lupte cu ele singuri”. Iar cei care s-au grăbit să-l catalogheze pe părintele Serafim Rose ca extremist și fundamentalist găsesc în el un om cu o personalitate cât se poate de echilibrată.


Simona.... citeste si ceva potrivit varstei tale.... i-ai citit pe clasici? Ai citit Dostoievski, Hugo Balzac, Puskin, ai citit Iliada si Odiseea,l-ai citit pe Shakespeare? i-ai citit pe poetii nostri romani? Uite, noua ni s-a recomandat la un curs sa (re)citim Strigoii lui Eminescu. L-am luat ieri in mana, dupa cativa ani, pe Eminescu, si am avut o senzatie atat de frumoasa, de parca ma intalneam cu cineva pierdut.... citeste orice iti cade in mana si ia de la fiecare ce e bun pentru sufletelul tau!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.12.2009, 13:59:40
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

nu stiu de ce s-a inteles din post-ul meu ca nu recomand literatura de nici un fel. cunosc intamplarea cu parintele serafim rose si chiar mi-a placut foarte mult. eu m-am referit strict la "numele trandafirului"..

P.S. Chiar si la o discutie despre carti trebuie sa ne intepam intre noi? intreb si eu... Iertati!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.12.2009, 14:18:07
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Simona, pentru prospetimea, umorul, bunul simt si ideile crestine exprimate original si hazliu (dar cu multa profunzime) iti recomand Chesterton. Poti sa incepi cu povestirilr lui politiste in care detectivul este un preot catolic, Father Brown. Sunt carti care mie imi fac intotdeauna foarte bine cand sunt trista.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.12.2009, 14:19:35
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
nu stiu de ce s-a inteles din post-ul meu ca nu recomand literatura de nici un fel. cunosc intamplarea cu parintele serafim rose si chiar mi-a placut foarte mult. eu m-am referit strict la "numele trandafirului"..

P.S. Chiar si la o discutie despre carti trebuie sa ne intepam intre noi? intreb si eu... Iertati!
Andre im, iarta-ma, dar nu am pus citatul acela ca sa intep pe nimeni, desi mi-am inchipuit eu ca poate starni discutii... nici macar nu ti-am pomenit numele, nu te-am citat pe tine, intamplarea cu parintele nu ti se adresa doar tie.... ci Simonei-Marilena, care, la varsta ei, trebuie sa invete sa discerne niste valori si sa citeasca ceva nu pentru ca ne place / nu ne place noua ceva... am citit si eu "Numele trandafirului"... intr-adevar, daca vrei o carte duhovniceasca, e dezamagitoare, daca vrei literatura si cultura... nu mai e. depinde in ce cheie de lectura o citesti. Oricum, e o carte incitanta, care nu trebuie pusa la index. Si parca vad ca Simoan se va repezi tocmai la ea :))). Inca o data, iarta-ma, Andrei, daca te-am mahnit!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.12.2009, 14:33:05
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Nu am de ce sa te iert, frate, caci nu la tine m-am referit. Chiar iti multumesc pentru postare. Ai luat citatul de la Danion Vasile nu? :) Eu m-am referit la postarea lui Noesisaa. Nu m-a enervat, nici nu m-am simtit eu personal atacat in vreun fel, doar ma intristeaza din ce in ce mai mult modul in care se iau in deradere cartile sfinte precum Filocalia, si cum jertfa scriitoriceasca a vechilor parinti este vazuta mai mult ca o exagerare astazi. Daca totusi, vrea cineva sa citeasca literatura laica, exista multe lucruri frumoase si aici - absolut toate cartile lui Dostoievski, poeziile lui Kahlil Gibran, "Un om sfarsit" de Giovanni Papini, Micul Print si multe multe altele. Si romanele IPS Bartolomeu Anania, publicate sub numele de mirean Valeriu Anania. Doamne ajuta si iertati! Nu vreau sa ne certam.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Caut niste raspunsuri NeInocentiu Secte si culte 108 18.04.2011 13:43:12
niste icoane dichiul Arta bisericeasca in general 33 17.04.2011 14:49:37
Am nevoie de niste sfaturi!! Calin21 Preotul 4 17.02.2011 15:32:09
As dori si eu niste sfaturi va rog ... gringo Stiri, actualitati, anunturi 24 31.01.2011 10:36:13
Niste texte... Lucifer-junior Generalitati 4 29.10.2007 23:16:57